Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Σωραιος όπως πάντα  φίλε LongTom. 

Τελικά κατέληξα στο Libra 2 λόγω hardware σε σχέση με inkpad 3 και καλύτερης τιμής σε σχέση με τα άλλα δύο μεγαλύτερα της Kobo. Ξέρω ότι είναι ρίσκο λόγω των PDF αλλά νομίζω σε αυτό το price range καλύπτει τα περισσότερα κουτάκια.

Με 7" δεν πρόκειται να μπορέσεις να διαβάσεις pdfs. Καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό tablet με 10" οθόνη αφού δεν θες να ανέβεις σε κόστος για e-ink. Το καλύτερο e-ink tablet που έχω δει για pdfs είναι το reMarkable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, random_dude είπε

Με 7" δεν πρόκειται να μπορέσεις να διαβάσεις pdfs. Καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό tablet με 10" οθόνη αφού δεν θες να ανέβεις σε κόστος για e-ink. Το καλύτερο e-ink tablet που έχω δει για pdfs είναι το reMarkable.

Μωρέ δεν έχεις άδικο. Έχω 10αρι tablet και πολύ καλό μάλιστα αλλά το θέλω κυρίως για διάβασμα στο κρεβάτι και να το κουβαλάω μαζί μου στα κενά της δουλειάς οπότε πιστεύω το τάμπλετ θα με κουράσει λόγω βάρους και όγκου.

Τα PDF που έχω είναι βιβλία χωρίς εικόνες. Αρκετά καλή ποιότητα και δοκιμάζοντάς τα σε κινητό 6,9 ιντσών με διαφορετικό βέβαια aspect ratio (Note 20 Ultra) διαβάζονται κομπλέ. Τι να πω; Αν είναι τόσο χάλια, τότε έκανα λάθος αγορά και θα ενημερώσω εδώ μέσα για να μην την πατήσει κανείς άλλος. :P Θα ψαχτώ και λίγο με koreader μήπως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με εχει βοηθησει για να διαβαζω μυθιστορηματα σε pdf που εχω σκαναρισμενα τυπου bell ενα δωρεαν προγραμμα το k2pdfopt.Ψαξετο και θα δεις οτι και σε 7 ιντσες κανει θαυματα.Εχω το kindle 6.8,κανενα προβλημα με pdf για εμενα.

Επεξ/σία από ilias12369
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ήρθε το εργαλείο. 

Εκ πρώτης όψεως πολύ μινιμαλ και πολύ ελαφρύ. Φοβόμουν τα 215 γραμμάρια του αλλά στο χέρι δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου. 

Από ποιότητα κατασκευής φαίνεται στιβαρό αλλά μην περιμένετε κάτι premium σαν αίσθηση. 

Ο,τι θέλετε ρωτάτε.

 

20220817_090954.jpg

20220817_091020.jpg

20220817_091045.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Εκ πρώτης όψεως πολύ μινιμαλ και πολύ ελαφρύ. Φοβόμουν τα 215 γραμμάρια του αλλά στο χέρι δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου. 

Πολύ σημαντικό αυτό το προσόν των readers. Το κρατάς με το ένα χέρι και ούτε που το καταλαβαίνεις. Καμία σχέση με τάμπλετ. Με γεια!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Πολύ σημαντικό αυτό το προσόν των readers. Το κρατάς με το ένα χέρι και ούτε που το καταλαβαίνεις. Καμία σχέση με τάμπλετ. Με γεια!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Θέλω να δω και στην πράξη πως είναι. Το μεγαλύτερο στοίχημα είναι τα PDFs. Θα δοκιμάσω και με τους μετατροπείς που έχετε προτείνει εδώ και θα επανέλθω.

Aυτό ακριβώς που έγραψες είναι το σημαντικότερο σημείο για μένα και ο λόγος που το "ρίσκαρα". Έχω διαβάσει αρκετά σε τάμπλετ και όντως (ειδικά σε pdf) είναι το καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά η χρήση με ένα χέρι, το ελάχιστο βάρος και το συνολικά πιο ξεκούραστο διάβασμα το βράδυ (ειδικά χωρίς να ενοχλώ τον διπλανό) δεν συγκρίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 10:56 ΠΜ, stevenfins είπε

Πολύ σημαντικό αυτό το προσόν των readers. Το κρατάς με το ένα χέρι και ούτε που το καταλαβαίνεις. Καμία σχέση με τάμπλετ. Με γεια!

 

Να το ευχαριστηθεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε λίγο η τιμή του Paperwhite στο ιταλικό και ισπανικό amazon στα 140 από 150. 
Από Γερμανία βλέπω δεν έρχεται η έκδοση με τις διαφημίσεις.

Τι λέτε; Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω να πέσει κι άλλο η τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε,

 

μεχρι τωρα διαβαζω βιβλια σε tablet με το moon reader 

το οποίο εχω σετάρει και με βολεύει πάρα πολύ

αλλά το tablet δεν ειναι ereader που εχει ο ξαδερφος μου και καθε καλοκαιρι που τον βλεπω το βλεπω και το λιγουρευομαι 

υπάρχει κάποιο με android στο οποίο θα μμπορούσα να βάλω το moon reader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2022 στις 12:17 ΜΜ, perpetas είπε

Έπεσε λίγο η τιμή του Paperwhite στο ιταλικό και ισπανικό amazon στα 140 από 150. 
Από Γερμανία βλέπω δεν έρχεται η έκδοση με τις διαφημίσεις.

Τι λέτε; Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω να πέσει κι άλλο η τιμή;

Συνήθως προς τα Χριστούγεννα έχει πολύ καλές προσφορές. Αν δεν καίγεσαι να το πάρεις, καλύτερα να περίμενεις μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, st2 είπε

χαιρετε,

 

μεχρι τωρα διαβαζω βιβλια σε tablet με το moon reader 

το οποίο εχω σετάρει και με βολεύει πάρα πολύ

αλλά το tablet δεν ειναι ereader που εχει ο ξαδερφος μου και καθε καλοκαιρι που τον βλεπω το βλεπω και το λιγουρευομαι 

υπάρχει κάποιο με android στο οποίο θα μμπορούσα να βάλω το moon reader

Βασικά έχεις μερικές επιλογές, την εξής μια:
Onyx boox.
Τα οποία είναι αρκετά έως πολύ ακριβές λύσεις. 
Το φτηνότερο ξεκινάει στα 190(200φεύγα δίχως εκπτώσεις) για 6αρα συσκευή (poke 3)
Υπάρχει και η boyue η οποία είναι η "φτηνή" λύση, αλλά είναι δυσκολότερο να τα βρεις πια και από ότι φαίνεται ήδη χρεωκόπησαν μια φορά αν και συνεχίζουν να βγάζουν συσκευές.

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι το moon reader αν και λειτουργεί αξιοπρεπώς σε ebookreaders, δεν θα δεις την ίδια ποιότητα. Επειδή δεν είναι σχεδιασμένο για epaper οθόνες. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που θα με βοηθήσει πολύ στην επιλογή μου.

Διαβάζω ότι το kindle app μπορώ να το έχω σε Ipad. 
Το ερώτημα είναι μπορώ να επεξεργαστώ βιβλία στο calibre και μετά να τα περάσω στο kindle app και να τα διαβάσω στο Ipad?

Ξέρω τα μειονεκτήματα της μεγάλης οθόνης, βάρους, του experience ενός ebook reader κλπ. απλά επειδή δεν παίζει το σενάριο να πάρω και kindle και ipad, αναρωτιέμαι μήπως με την αγορά ipad μπορώ να διαβάζω και τα βιβλία που θέλω και να το συνδυάσω κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, perpetas είπε

Να ρωτήσω κάτι που θα με βοηθήσει πολύ στην επιλογή μου.

Διαβάζω ότι το kindle app μπορώ να το έχω σε Ipad. 
Το ερώτημα είναι μπορώ να επεξεργαστώ βιβλία στο calibre και μετά να τα περάσω στο kindle app και να τα διαβάσω στο Ipad?

Ξέρω τα μειονεκτήματα της μεγάλης οθόνης, βάρους, του experience ενός ebook reader κλπ. απλά επειδή δεν παίζει το σενάριο να πάρω και kindle και ipad, αναρωτιέμαι μήπως με την αγορά ipad μπορώ να διαβάζω και τα βιβλία που θέλω και να το συνδυάσω κάπως έτσι.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα αλλά έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή της kindle στο ereader μου και μπορούσα να διαβάζω ότι βιβλία αγόραζα από το amazon που συγχρονιζόταν αυτόματα. Για τα υπόλοιπα βιβλία χρησιμοποιούσα την κανονική εφαρμογή του ereader 

Οπότε αν έχεις βιβλία από την amazon σίγουρα θα μπορείς να τα διαβάσεις μέσω της εφαρμογής, αν έχεις άλλα βιβλία αν δεν μπορείς με αυτή την εφαρμογή θα μπορείς με μια άλλη για ebook υπάρχουν άφθονες, γιατί να χρησιμοποιείς ντε και καλά την συγκεκριμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα αλλά έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή της kindle στο ereader μου και μπορούσα να διαβάζω ότι βιβλία αγόραζα από το amazon που συγχρονιζόταν αυτόματα. Για τα υπόλοιπα βιβλία χρησιμοποιούσα την κανονική εφαρμογή του ereader 

Οπότε αν έχεις βιβλία από την amazon σίγουρα θα μπορείς να τα διαβάσεις μέσω της εφαρμογής, αν έχεις άλλα βιβλία αν δεν μπορείς με αυτή την εφαρμογή θα μπορείς με μια άλλη για ebook υπάρχουν άφθονες, γιατί να χρησιμοποιείς ντε και καλά την συγκεκριμένη;

Ναι, σωστό. Απλά δεν έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή Kindle και διαβάζω ότι είναι πολύ καλή να αλλάζεις fonts, background, έχει dictionary, πράγματα που δεν ξέρω σε ποια άλλη εφαρμογή μπορώ να τα βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...