Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το θεωρείς εύκολη διαδικασία (για μένα είναι, για κάποιον άλλο μπορεί όχι), τότε παρε kindle να τελειώνεις. Το θέμα είναι να βρίσκεις τα βιβλία που θες βέβαια.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, sarantatessera είπε

Θέλω να πάρω ένα e-reader, με το οποίο θα διαβάζω αποκλειστικά λογοτεχνικά βιβλία, ως επί το πλείστον ελληνικά αλλά και κάποια στα αγγλικά.

Απ' ό,τι διαβάζω τα kindle, προς το παρόν, θέλουν μια κάποια μετατροπή όσον αφορά τα ελληνικά βιβλία. Αυτό, από τη στιγμή που είναι εύκολη διαδικασία, απ' όσα έχω διαβάσει ως τώρα (αλήθεια, είναι; ), δεν με πειράζει.

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 150€ το πολύ.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Οι μετατροπές χρειάζονται για τις δύο παρακάτω περιπτώσεις, είτε το ebook είναι στα ελληνικά είτε όχι:

α) για όσα βιβλία έχουν προστασία και δεν είναι αγορασμένα από το Amazon

β) για όσα βιβλία δεν έχουν προστασία και είναι σε format που δεν υποστηρίζεται από το Kindle (πχ. epub)

Για το (α) η λύση είναι η αφαίρεση του DRM μέσω Calibre, θεωρητικά ένα κλικ υπόθεση από τη στιγμή  που σεταριστεί σωστά η εφαρμογή, μπει το κατάλληλο plugin κλπ. Για το (β) είτε μετατρέπουμε το βιβλίο μέσω Calibre, είτε το στέλνουμε απευθείας στο Kindle μέσω email και αναλαμβάνει τη μετατροπή η ίδια η Amazon, οπότε έχουμε το ebook μας στη συσκευή μέσα σε δευτερόλεπτα.

Προσωπικά μετά από 10+ χρόνια χρήσης Kindle και μετατροπής χιλιάδων βιβλίων, μπορώ να πω ότι δεν με απασχολεί κανένας από τους δύο περιορισμούς. Από τη στιγμή που έχω βρει το βιβλίο και το έχω στο PC, είναι θέμα δευτερολέπτων να το περάσω στη συσκευή ασύρματα.

Οπότε το τελικό ερώτημα είναι από που έχεις σκοπό να προμηθεύεσαι τα βιβλία που θα αγοράζεις. Απευθείας από το Amazon; Από τρίτους πωλητές (Έλληνες και μη); Από site που διαθέτουν δωρεάν ebooks; Ανάλογα με την επιλογή, θα γνωρίζεις εκ των προτέρων ποιον τρόπο θα χρειάζεσαι σε κάθε περίπτωση ώστε να διαβάσει το βιβλίο η συσκευή. Υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να μπαίνει καθόλου στον κόπο των μετατροπών.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sarantatessera είπε

Τι εννοείς "να βρίσκεις τα βιβλία που θες"; Δεν έχει να κάνει με το ποιο e-reader θα διαλέξω, έτσι δεν είναι;

Όχι έχει να κάνει με την ποικιλία διαθεσίμων ελληνικών ebooks, δωρεάν και μη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ένα kindle έχω και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Διαβάζω όμως κυρίως αγγλικά βιβλία. Για ελληνικά δεν ξέρω πόσοι βγάζουν e-books. Οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι πιθανόν θα βγάζουν, αλλά γενικά θα πρέπει να το ψάξεις λίγο. Η μετατροπή όπως και η αφαίρεση του drm γίνεται πανεύκολα με το Calibre το οποίο χρησιμεύει και ως library management. Το καινούργιο paperwhite έχει ακριβώς €150, ενώ η παλιότερη έκδοση γύρω στα €110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ σε προσφορά το αγόρασα τα Χριστούγεννα του '19. Αλλά δεν γλυτώνεις πάνω από €20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, random_dude είπε

Εγώ σε προσφορά το αγόρασα τα Χριστούγεννα του '19. Αλλά δεν γλυτώνεις πάνω από €20.

Μάλλον δεν ήσουν άτυχος, γιατί συνήθως οι προσφορές είναι πολύ καλύτερες.

8 ώρες πριν, sarantatessera είπε

Γενικά παίζουν προσφορές στα kindle; Αξίζει να περιμένω; Ή, αν κάνουν, κάνουν σπάνια;

Ναι, παίζουν συχνά, κάθε λίγους μήνες, ανάλογα το amazon της χώρας.
Πριν λίγο καιρό π.χ. είχε και το paperwhite έπεσε από τα 130->80€ στο γερμανικό άμαζον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LongTom είπε

Μάλλον δεν ήσουν άτυχος, γιατί συνήθως οι προσφορές είναι πολύ καλύτερες.

Ναι, παίζουν συχνά, κάθε λίγους μήνες, ανάλογα το amazon της χώρας.
Πριν λίγο καιρό π.χ. είχε και το paperwhite έπεσε από τα 130->80€ στο γερμανικό άμαζον.

Πριν μια εβδομάδα στο Amazon Prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Έχει κανένα νόημα να αγοράσω το kobo Libra 2 αν έχω ήδη το h2o?

Ναι και όχι.

Έχω και τα δύο. 
Οι διαφορές είναι υπαρκτές, αλλά όχι τεράστιες.
Έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο φως, είναι αρκετά γρηγορότερο και τα κουμπιά είναι καλύτερα.
Από την άλλη το H2O κάνει τα πάντα που μπορεί το 2 και έχει και λίγο καλύτερη μπαταρία. 
Δηλαδή, εάν ξύνεται το χέρι σου να δώσεις τα 170-180€ και δεν πονάει γενικά η τσέπη σου, ναι.
Ειδάλλως, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει το kobo Libra h2o (λευκό με μαύρη δερμάτινη θήκη, σε εξαιρετική κατάσταση) για 130 ευρώ ας με ενημερώσει. Εφόσον συμφωνηθεί, θα παραγγείλω το libra 2 και όταν φτάσει θα του το αποστείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, anthony_88 said:

Αν κάποιος θέλει το kobo Libra h2o (λευκό με μαύρη δερμάτινη θήκη, σε εξαιρετική κατάσταση) για 130 ευρώ ας με ενημερώσει. Εφόσον συμφωνηθεί, θα παραγγείλω το libra 2 και όταν φτάσει θα του το αποστείλω.

Ύπαγε οπίσω μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Onyx Boox και για κάποιον λόγο έχει ραγίσει η οθόνη χωρίς να το έχω χτυπήσει κάπου και το έχω και μέσα σε θήκη. Δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα ούτε εμποδίζει την ανάγνωση αλλά είναι λίγο ενοχλητικό ενώ μπορεί φαντάζομαι και να επεκταθεί. Ξέρει κάποιος που μπορεί να επισκευαστεί αλλαχτεί η οθόνη, πόσο θα κοστίσει, πόσες μέρες θα χρειαστεί κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...