Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κι εγώ προτεραιότητα στις αναζητήσεις έχω τα mobi/azw, μετά epub (για μετατροπή μέσω calibre) και τέλος pdf. Νέος κόσμος το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας! Ξαναεπανερχομαι στο θέμα, καθως έλειπα για κάποιο καιρό..Αναμεσα σε kindle paperwhite,kobo clara hd και pocketbook touch hd3 τι προτεινετε;Η χρήση του θα είναι μόνο η κυρίως για pdf!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα το νεο kindle paperwhite 6.8,το εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ειναι πολυ γρηγορο με ατελειωτη μπαταρια,η μονη δεσμευση ειναι οτι πρεπει να μετατρεπεις τα epub σε mobi η azw3 για να τα διαβασει,η με την νεα δυνατοτητα που εχει αλλα δεν την εχω δοκιμασει να τα στελνεις μεσω email στο kindle και τα μετατρεπει μονο του.Σε pdf (λογοτεχνια κλπ βιβλια τετοιου τυπου και οχι με φωτο,πινακες)αν ξερεις να δουλευεις το προγραμμα k2pdfopt θα παρεις σχεδον τελειο αποτελεσμα.Ημουν κατοχος pocketbook aqua2,στην δικια μου περιπτωση το λογισμικο που χρησιμοποιει η pocketbook πασχει σε ταχυτητα κολλαει και γινοταν εκνευριστικο.Εχω και το kindle paperwhite 6" το οποιο ειναι μια χαρα,λιγο πιο αργο αλλα δεν ενοχλει,αλλα μια ιντσα παραπανω που εχει το νεο κανει την διαφορα σε πιο ξεκουραστο διαβασμα ειδικα σε pdf.Kobo δεν ειχα ποτε δεν εχω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kindle και γενικα τα μικρα e-reader ως 7" ειναι φτιαγμενα για λογοτεχνικα βιβλια,αν θελεις να διαβασεις κομιξ εστω και manga να πας σε 8" και πανω αλλιως θα πεταξεις τα λεφτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2022 στις 5:38 ΜΜ, kos25k είπε

Καλησπέρα σας! Ξαναεπανερχομαι στο θέμα, καθως έλειπα για κάποιο καιρό..Αναμεσα σε kindle paperwhite,kobo clara hd και pocketbook touch hd3 τι προτεινετε;Η χρήση του θα είναι μόνο η κυρίως για pdf!

Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις ότι για PDF οι μικρότερες συσκευές (6" touch hd3 & clara, 7" kindle) είναι καθαρά λύση συμβιβασμού. Έπειτα, έχω δύο από τα τρία που ρωτάς (kinde & touch hd2 & 3) και κάμποσα kobo, έτσι τα δοκίμασα.
Όλα είναι από μέτρια έως χάλια σε PDF με την native εφαρμογή, με χειρότερο μακράν να είναι το kindle. 

Στα άλλα δύο μπορείς να περάσεις το koreader πανεύκολα και να έχεις εξαιρετική εφαρμογή διαβάσματος PDF.
Σε kindle απαιτεί jailbreak και στο παρελθόν updates τους έχουν κρασάρει το jailbreak και το koreader. 

Έτσι μόνο από τα τρια, για PDF κειμένου (OXI τεχνικά/επιστημονικά/εικόνας) προτείνω:

  1. Pocketbook -> Κουμπιά, σχεδόν native το koreader και γενικά είναι η συσκευή που απλά διαβάζεις δίχως λογαριασμούς και "οικοσυστήματα". Δες το review μου στο εδώ νήμα, κάμποσες σελίδες πριν.
  2. Kobo -> Πολύ τίμια συσκευή, ικανοποιητική εφαρμογή του koreader (όχι τέλεια όπως το pocketbook) 
  3. Kindle -> Μόνο θετικό για αυτή την περίπτωση η κατά τι μεγαλύτερη οθόνη (λίγο καλύτερη για PDF), αλλά κυριολεκτικά σε όλα τα άλλα χειρότερο. Καλή συσκευή, αλλά κυρίως για αυτούς που ήδη είναι μέσα στην amazon.

Προσωπικά θα σε πρότεινα να ψαχτείς αλλού, ιδίως όταν τα PDF που έχεις είναι με πολλές εικόνες.
Πάντα με κύρια μέριμνα το πόσα μπορείς να δώσεις. 
Γενικά πάνω από 160€ για κάτι που θα μπορέσει να διαβάσει καλά PDF.
Κυρίως για αναβάθμιση οθόνης εφόσον και τα 6αρια πάνω διαβάζουν πολύ ικανοποιητικά, αλλά η οθόνη είναι απλά πολύ μικρή για τέτοιες εφαρμογές κατ' εμέ.

Έτσι, είτε πας σε γνωστές συσκευές στα 7-8", είτε πας σε κινέζικα σε 8+".
Δηλαδή μερικές συσκευές ενδεικτικά (170-300€):

  • Kobo libra H2O/Libra 2 -> 7" και μεγαλύτερη οθόνη από τα kindle, ίδια "προσόντα" με το clara αλλά μεγαλύτερα και ως εκ τούτου καλύτερα για PDF.
  • onyx boox leaf -> 7" πολύ δυνατή συσκευή, αλλά σχετικά ακριβή για το μέγεθος
  • kobo forma-sage -> 8" μεγάλες και πολύ καλές συσκευές. Τα ίδια με τα kobo, με το Sage να είναι πολύ δυνατό για kobo και έτσι ικανότατο για PDF με koreader. 
  • Boyue mars/P78-> Κινεζιές με σχετικά καλή τιμή, αλλά απαιτούν κάποιες υποχωρήσεις (διάβασε σχόλια μου εδώ σε προηγούμενες σελίδες)

Συμπερασματικά, το κύριο είναι το πόσα μπορείς να δώσεις.
Έπειτα πάνε οι δυνατές επιλογές που κυμαίνονται από όχι καλές έως εξαιρετικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για διάβασμα pdf τεχνικών/επιστημονικών βιβλίων και έγχρωμων κομιξ τι θα προτείνατε;

Είδα το Pocketbook InkPad Color 7,8" αλλά οι κριτικές του είναι πολύ μέτριες...

https://www.skroutz.gr/s/29044800/Pocketbook-InkPad-Color-με-Οθόνη-Αφής-7-8-16GB-Ασημί.html

Επεξ/σία από mpas0u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpas0u είπε

Για διάβασμα pdf τεχνικών/επιστημονικών βιβλίων και έγχρωμων κομιξ τι θα προτείνατε;

Είδα το Pocketbook InkPad Color 7,8" αλλά οι κριτικές του είναι πολύ μέτριες...

https://www.skroutz.gr/s/29044800/Pocketbook-InkPad-Color-με-Οθόνη-Αφής-7-8-16GB-Ασημί.html

Για κόμιξ και τεχνικά βιβλία κατά την γνώμη μου οι 10 ίντσες είναι το ελάχιστο και όπως είναι τώρα τα πράγματα τουλάχιστον στα έγχρωμα έχεις καλύτερη εμπειρία με tablet και όχι με reader.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpas0u είπε

Για διάβασμα pdf τεχνικών/επιστημονικών βιβλίων και έγχρωμων κομιξ τι θα προτείνατε;

Είδα το Pocketbook InkPad Color 7,8" αλλά οι κριτικές του είναι πολύ μέτριες...

https://www.skroutz.gr/s/29044800/Pocketbook-InkPad-Color-με-Οθόνη-Αφής-7-8-16GB-Ασημί.html

Το pocketbook είναι κουβάς από άποψη hardware και θα κολλάει.
Επίσης η οθόνη είναι ξέπλυμα. 
Γενικά, την δεδομένη στιγμή δεν έχεις καλές επιλογές για έγχρωμη συσκευή ereader.
Όλες είναι πανάκριβες και έχουν την ίδια ποιότητα οθόνης που είναι ξεπλυμένη, έχει σοβαρό ghosting και χρειάζεται φως για να την δεις σωστά.

Θα πρέπει να πας tablet ή να περιμένεις ένα ή δύο χρόνια για να βγουν οι νέες, βελτιωμένες συσκευές που θα έχουν τις βελτιωμένες οθόνες ανακοινώσαν πολύ πρόσφατα.

Εάν την παλέψεις με ασπρόμαυρο, καλύτερα να πας στις 9-10"+.
Μικρότερες θα κάνουν την δουλειά σου, αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα χρησιμοποιώ tablet 10άρι, απλά έλεγα μήπως είχε ωριμάσει η τεχνολογία για να πάω σε e-reader για όλα τα γνωστά πλεονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστώ παιδιά, είστε πολυ κατατοπιστικοι! Βρήκα ενα Kobo Aura HD 6.8in.Τι λέτε; Θα μου κάνει καλή δουλειά μόνο για pdf;Καποια αλλη φτηνή πρόταση σε 7ρι τελικά; Με ενδιαφέρουν μόνο pdf και οχι comics!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kos25k είπε

Ευχαριστώ παιδιά, είστε πολυ κατατοπιστικοι! Βρήκα ενα Kobo Aura HD 6.8in.Τι λέτε; Θα μου κάνει καλή δουλειά μόνο για pdf;Καποια αλλη φτηνή πρόταση σε 7ρι τελικά; Με ενδιαφέρουν μόνο pdf και οχι comics!

Μόνο του; 
Όχι.

Με το koreader αρκετά καλά, αλλά όπως έγραψα πιο πριν όχι τέλεια.
Το Aura HD είναι παλαιά συσκευή και έχει μάλλον αδιάφορο hardware, έτσι δεν ξέρω πόσο θα μπορέσει να σώσει την κατάσταση το koreader.
Πάντως και το μέγεθος της οθόνης, οι 7", όπως πάλι έγραψα είναι καθαρά λύση συμβιβασμού.
Βέβαια εάν το πάρεις με την αποδοχή του ότι δεν θα είναι ιδανική λύση, τότε θα κάνει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Μόνο του; 
Όχι.

Με το koreader αρκετά καλά, αλλά όπως έγραψα πιο πριν όχι τέλεια.
Το Aura HD είναι παλαιά συσκευή και έχει μάλλον αδιάφορο hardware, έτσι δεν ξέρω πόσο θα μπορέσει να σώσει την κατάσταση το koreader.
Πάντως και το μέγεθος της οθόνης, οι 7", όπως πάλι έγραψα είναι καθαρά λύση συμβιβασμού.
Βέβαια εάν το πάρεις με την αποδοχή του ότι δεν θα είναι ιδανική λύση, τότε θα κάνει την δουλειά του.

Κατι αλλο..Το koreader το παίρνουν όλα τα e-readers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kos25k είπε

Κατι αλλο..Το koreader το παίρνουν όλα τα e-readers;

Εάν ψάξεις στην σελίδα, θα δεις τις συσκευές που το υποστηρίζουν.
Με την υποσημείωση ότι το kindle θέλει jailbreak για το περάσεις. 

Από εμπειρία, το pocketbook υποστηρίζει καλύτερα, έπειτα onyx και τέλος kobo.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Εάν ψάξεις στην σελίδα, θα δεις τις συσκευές που το υποστηρίζουν.
Με την υποσημείωση ότι το kindle θέλει jailbreak για το περάσεις. 

Από εμπειρία, το pocketbook υποστηρίζει καλύτερα, έπειτα onyx και τέλος kobo.  

Χμμ τωρα βλεπω αλλάζει η σειρά..Για πείτε κάποια γνώμη βρε παιδιά..Θελω μονο pdf δηλαδή να πετάξω μεσα οδηγούς επιβίωσης κλπ..Αντε και κανα διάβασμα παραλία χωρίς εικόνες αλλα πάλι μονο pdf.Να μη κολλαει πολύ μόνο θέλω και δυνατή αυτονομία τίποτα άλλο σε Νορμάλ τιμουλα στις 7-8 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...