Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/7/2022 στις 8:19 ΜΜ, anthony_88 είπε

Αν κάποιος θέλει το kobo Libra h2o (λευκό με μαύρη δερμάτινη θήκη, σε εξαιρετική κατάσταση) για 130 ευρώ ας με ενημερώσει. Εφόσον συμφωνηθεί, θα παραγγείλω το libra 2 και όταν φτάσει θα του το αποστείλω.

LOL, η απόφαση ήταν γρήγορη βλέπω 😛

Πάντως το 2αρι είναι το καλύτερο της γενιάς στις 7" πιστεύω. 

19 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Έχω το Onyx Boox και για κάποιον λόγο έχει ραγίσει η οθόνη χωρίς να το έχω χτυπήσει κάπου και το έχω και μέσα σε θήκη. Δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα ούτε εμποδίζει την ανάγνωση αλλά είναι λίγο ενοχλητικό ενώ μπορεί φαντάζομαι και να επεκταθεί. Ξέρει κάποιος που μπορεί να επισκευαστεί αλλαχτεί η οθόνη, πόσο θα κοστίσει, πόσες μέρες θα χρειαστεί κλπ;

Κακά μαντάτα από όσο ξέρω.
Τουλάχιστον για συσκευές μέσα στην εγγύηση πρέπει να τις στείλεις στην Κίνα.
Τι λέει η Onyx για αυτό; Δοκίμασες να επικοινωνήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LongTom είπε

LOL, η απόφαση ήταν γρήγορη βλέπω 😛

Μόνο αν βρω αγοραστή για το h2o αλλιώς δεν έχω λόγο, είναι πολύ δυνατό και αυτό.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LongTom είπε

 

Κακά μαντάτα από όσο ξέρω.
Τουλάχιστον για συσκευές μέσα στην εγγύηση πρέπει να τις στείλεις στην Κίνα.
Τι λέει η Onyx για αυτό; Δοκίμασες να επικοινωνήσεις;

Έχουν περάσει 2 χρόνια οπότε δεν έχει εγγύηση, δεν με πειράζει να δώσω ένα λογικό ποσό για την επισκευή αρκεί να μην πάρει μήνες για να γίνει. Βλέπω τα επίσημα κέντρα επισκευών είναι Ρωσσία (προφανώς το ξεχνάμε), Αμερική και Λευκορωσία, τους έχω στείλει μέιλ και περιμένω απάντηση, απλώς για να έχω μια ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα reader και θέλω κάτι πολύ απλό μόνο για ελληνικά ebooks αλλά έχω λίγο μπερδευτεί με τις δυνατότητες και το τι αρχεία μπορούν να διαβάσουν.

Δεν θέλω να πάω σε Kindle και απο Ελλάδα έχω προκρίνει 2-3 μοντέλα για τα οποία διαβάζω καλά λόγια στις κριτικές. 

Για παράδειγμα ένα Tolino Shine 3 ή το Kobo Nia. Ή το ακριβότερο Kobo Clara.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλα αυτά τα readers δεν τα πάνε καλά με τα pdf κυρίως λόγω μη εύκολης παραμετροποίησης των συγκεκριμένων αρχείων. Από την άλλη, τα αρχεία epub διαβάζω ότι θέλουν μια διαδικασία για να περαστούν στα readers μέσω του koreader αν καταλαβαίνω σωστά. 

Δεν υπάρχει κάτι απλά να κατεβάζεις το αρχείο από ελληνικό site/εκδοτικό οίκο και να μην χρειάζεται κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παίδες. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα reader και θέλω κάτι πολύ απλό μόνο για ελληνικά ebooks αλλά έχω λίγο μπερδευτεί με τις δυνατότητες και το τι αρχεία μπορούν να διαβάσουν.

Δεν θέλω να πάω σε Kindle και απο Ελλάδα έχω προκρίνει 2-3 μοντέλα για τα οποία διαβάζω καλά λόγια στις κριτικές. 

Για παράδειγμα ένα Tolino Shine 3 ή το Kobo Nia. Ή το ακριβότερο Kobo Clara.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλα αυτά τα readers δεν τα πάνε καλά με τα pdf κυρίως λόγω μη εύκολης παραμετροποίησης των συγκεκριμένων αρχείων. Από την άλλη, τα αρχεία epub διαβάζω ότι θέλουν μια διαδικασία για να περαστούν στα readers μέσω του koreader αν καταλαβαίνω σωστά. 

Δεν υπάρχει κάτι απλά να κατεβάζεις το αρχείο από ελληνικό site/εκδοτικό οίκο και να μην χρειάζεται κάτι άλλο;

Τα βιβλία από τους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους είναι σε epub μορφή συνήθως, αν η συσκευή υποστηρίζει το adobe digital (π.χ. pocketbook) τα κατεβάζεις στον υπολογιστή σου τα φορτώνεις στο adobe digital και μετά τα στέλνεις στο reader. Αν η συσκευή δεν υποστηρίζει τα μεταφέρεις στο calibre στον υπολογιστή και τα στέλνεις μετά στην συσκευή, δηλαδή δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η διαδικασία. 

Τα pdf και ειδικά τα σκαναρισμένα δεν είναι βολικά σε μικρές συσκευές γιατί αν π.χ τα γράμματα είναι μικρά  δεν μπορείς απλώς να μεγαλώσεις την γραμματοσειρά μεγαλώνεις όλη την σελίδα με αποτέλεσμα να μην φαίνεται όλη η σελίδα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2022 στις 12:01 ΜΜ, Conan2046 είπε

Έχω το Onyx Boox και για κάποιον λόγο έχει ραγίσει η οθόνη χωρίς να το έχω χτυπήσει κάπου και το έχω και μέσα σε θήκη. Δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα ούτε εμποδίζει την ανάγνωση αλλά είναι λίγο ενοχλητικό ενώ μπορεί φαντάζομαι και να επεκταθεί. Ξέρει κάποιος που μπορεί να επισκευαστεί αλλαχτεί η οθόνη, πόσο θα κοστίσει, πόσες μέρες θα χρειαστεί κλπ;

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο aliexpress οι οθόνες για τα 6αρια Onyx Boox ξεκινάνε από ~40 ευρώ. Αν πιάνουν τα χέρια σου θεωρώ αξίζει μια προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, shodan είπε

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο aliexpress οι οθόνες για τα 6αρια Onyx Boox ξεκινάνε από ~40 ευρώ. Αν πιάνουν τα χέρια σου θεωρώ αξίζει μια προσπάθεια.

Εμένα είναι 10άρι, αλλά δεν το διακινδυνεύω σε καμία περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι λίγο παράτερο το θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιος θα ξέρει από εδώ να βοηθήσει, έχω ένα τεράστιο pdf (περίπου 25.000 σελίδες) στο οποίο θέλω να βάλω ευρετήριο (index) για να γίνεται πιο γρήγορα η αναζήτηση που διαφορετικά θα παίρνει ώρες. Τα ζητήματα είναι 2 το ένα ότι ούτε με το adobe oύτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα έχω καταφέρει να φτιάξω ευρετήριο, μάλλον επειδή είναι στα ελληνικά. Το άλλο είναι ότι κάποια κείμενα μαρκάρονται κανονικά όταν ανοίγω το pdf κάποια (λίγα) όχι, το reflow δεν δουλεύει σε αυτά. Το Word επίσης δεν τα αναγνωρίζει σαν κείμενο. 

Επειδή είναι κρίσιμης σημασίας να τα καταφέρω (θέλουμε να αδειάσουμε την βιβλιοθήκη από κάποιες αρχαίες επιθεωρήσεις που καταλαμβάνουν πολύ χώρο ενώ τις έχουμε σε ένα cd) μπας και γλυτώσω λίγο κουβάλημα στην μετακόμιση που θα κάνουμε. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το να του στείλω 1-2 βιβλία σε pdf ώστε να τα περάσει στο Kindle του και να μου στείλει feedback πως φαίνονται; 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2022 στις 6:28 ΜΜ, Conan2046 είπε

Είναι λίγο παράτερο το θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιος θα ξέρει από εδώ να βοηθήσει, έχω ένα τεράστιο pdf (περίπου 25.000 σελίδες) στο οποίο θέλω να βάλω ευρετήριο (index) για να γίνεται πιο γρήγορα η αναζήτηση που διαφορετικά θα παίρνει ώρες. Τα ζητήματα είναι 2 το ένα ότι ούτε με το adobe oύτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα έχω καταφέρει να φτιάξω ευρετήριο, μάλλον επειδή είναι στα ελληνικά. Το άλλο είναι ότι κάποια κείμενα μαρκάρονται κανονικά όταν ανοίγω το pdf κάποια (λίγα) όχι, το reflow δεν δουλεύει σε αυτά. Το Word επίσης δεν τα αναγνωρίζει σαν κείμενο. 

Επειδή είναι κρίσιμης σημασίας να τα καταφέρω (θέλουμε να αδειάσουμε την βιβλιοθήκη από κάποιες αρχαίες επιθεωρήσεις που καταλαμβάνουν πολύ χώρο ενώ τις έχουμε σε ένα cd) μπας και γλυτώσω λίγο κουβάλημα στην μετακόμιση που θα κάνουμε. 

Για το Ευρετήριο (προφανώς εννοείς δημιουργία Σελιδοδεικτών - Bookmarks), δοκίμασε με αυτό το πρόγραμμα.
Για απορίες στη χρήση, μπορείς να με ρωτήσεις.
Τα τμήματα του pdf που δεν μαρκάρονται μάλλον πρέπει να "περάσουν" από ocr. Το αν αυτό θα είναι επιτυχημένο, βέβαια, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρίκη. Ενεργοποιήθηκε η αλλαγή της Amazon σύμφωνα με την οποία μπορείς να στείλεις epub στο Kindle μέσω email και να μετατραπεί αυτόματα σε format που αναγνωρίζει η συσκευή (λογικά azw3 αλλά δε το έχω επιβεβαιώσει). Σε πρώτη φάση φαίνεται να δουλεύει και με γλυτώνει την πατροπαράδοτη μετατροπή από το calibre αλλά δεν αναγνωρίζει το εξώφυλλο.

Το εξώφυλλο έπαιζε σωστά μόνο κατά την αποστολή mobi (και ίσως azw αλλά δεν είμαι σίγουρος), μόνο που λόγω της παραπάνω αλλαγής τα mobi και τα azw δεν στέλνονται πλέον με email. Ούτε καν το azw3. Πρακτικά η online υπηρεσία υποστηρίζει πλέον μόνο epub και τα παραδοσιακά txt, rtf, pdf και λοιπά άχρηστα στα μένα format.

Άρα αν θέλω να έχω εξώφυλλα είτε θα πρέπει να στέλνω στο Kindle μέσω καλωδίου (δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση), είτε να βρεθεί κάποιο workaround για τα epub (που δεν το βλέπω).

Φρίκη. Μου φαίνεται για πρώτη φορά μετά από 10+ χρόνια θα αρχίσω να κοιτάω εκτός οικοσυστήματος Kindle, όταν έρθει η ώρα για την επόμενη συσκευή.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ διάβασμα (ούτε στις Πανελλήνιες τόσο  🤣) είμαι ανάμεσα στο Pocketbook inkpad 3 και Kobo Libra 2. Ο κύριος όγκος ebooks θα είναι PDF χωρίς φωτογραφιες και καλής ποιότητας. Ξέρω ότι όσον αφορά στα PDFs όσο μεγαλύτερη η οθόνη, τόσο καλύτερα οπότε από αυτή την οπτική κερδίζει το Inkpad. Με προβληματίζει, όμως, ότι το συγκεκριμένο reader είναι ήδη 3-4 χρόνια που κυκλοφορεί και φοβάμαι μήπως είναι πλέον παρωχημένο. Το Libra 2 από την άλλη,  τεχνολογικά μιλώντας είναι εξαιρετικό με μία από τις καλύτερες οθόνες (σε αυτο το εύρος τιμής) αλλά μικρότερο και ίσως όχι τόσο πρακτικό στα PDF.

Πείτε καμία ιδέα ρε παιδιά να βγω από το δίλημμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, -WISE- είπε

Μετά από πολύ διάβασμα (ούτε στις Πανελλήνιες τόσο  🤣) είμαι ανάμεσα στο Pocketbook inkpad 3 και Kobo Libra 2. Ο κύριος όγκος ebooks θα είναι PDF χωρίς φωτογραφιες και καλής ποιότητας. Ξέρω ότι όσον αφορά στα PDFs όσο μεγαλύτερη η οθόνη, τόσο καλύτερα οπότε από αυτή την οπτική κερδίζει το Inkpad. Με προβληματίζει, όμως, ότι το συγκεκριμένο reader είναι ήδη 3-4 χρόνια που κυκλοφορεί και φοβάμαι μήπως είναι πλέον παρωχημένο. Το Libra 2 από την άλλη,  τεχνολογικά μιλώντας είναι εξαιρετικό με μία από τις καλύτερες οθόνες (σε αυτο το εύρος τιμής) αλλά μικρότερο και ίσως όχι τόσο πρακτικό στα PDF.

Πείτε καμία ιδέα ρε παιδιά να βγω από το δίλημμα. 

Το inkpad 3 είναι κουβάς με τρομερά αναιμικό hardware.
Η native εφαρμογή είναι αργή στα πάντα και το κυριότερο κρασάρει στα μεγάλα PDF .
Με koreader καταφέρνει και ανοίγει και μεγάλα PDF, αλλά είναι πολύ αργό.
Έχω γράψει πέντε πράγματα για το συγκεκριμένο κάμποσες σελίδες πριν εδώ.
Με google ψάξιμο βγαίνει το review μου. 

Το libra 2 είναι πολύ γρήγορο και ικανό, αλλά οι 7" είναι οριακά για PDF.
Θα βγάλει δουλειά με koreader, αλλά καλύτερα να δεις για kobo forma/sage.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το inkpad 3 είναι κουβάς με τρομερά αναιμικό hardware.
Η native εφαρμογή είναι αργή στα πάντα και το κυριότερο κρασάρει στα μεγάλα PDF .
Με koreader καταφέρνει και ανοίγει και μεγάλα PDF, αλλά είναι πολύ αργό.
Έχω γράψει πέντε πράγματα για το συγκεκριμένο κάμποσες σελίδες πριν εδώ.
Με google ψάξιμο βγαίνει το review μου. 

Το libra 2 είναι πολύ γρήγορο και ικανό, αλλά οι 7" είναι οριακά για PDF.
Θα βγάλει δουλειά με koreader, αλλά καλύτερα να δεις για kobo forma/sage.

 

Σωραιος όπως πάντα  φίλε LongTom. 

Τελικά κατέληξα στο Libra 2 λόγω hardware σε σχέση με inkpad 3 και καλύτερης τιμής σε σχέση με τα άλλα δύο μεγαλύτερα της Kobo. Ξέρω ότι είναι ρίσκο λόγω των PDF αλλά νομίζω σε αυτό το price range καλύπτει τα περισσότερα κουτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...