Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η UPS μαλλον ειναι, αλλα μπορει να ενεργει με βαση νεες οδηγιες και οχι νομοθετημα, και γι΄αυτο τον λογο η αοριστια,

 

προσφατο hands on για notion ink

 

http://www.youtube.com/watch?v=qhNTCe_p4iI

 

στο 5,55 δειχνει την οθονη Pixel-QI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, ΟΚ, περιμένω πάντως reviews από κάποιον που έχει μεγαλύτερη εμπερία από ηλετρον. αναγνώστες. Εκεί είναι η σύγκριση (εννοώ για το no-backlight mode).

 

Για το Kindle, θα μάθουμε σίγουρα, no worries.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου παρελθει τουτος ο χρονος και γινουν οι απαραιτητες επιδιορθωσεις θα στοχευσομε και σε συσκευες των 400 και βαλε ευρω notion adam κτλ. προς το παρον παiζει το kindle μονο του, αλλα καμμια φορα δεν ξερεις κι απο συσκευες οπως aluratek που δεν σου γεμιζουν το ματι βρισκεις πολυ καλη ποιοτητα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο ότι ειδα απο εμπειριες αλλων σε άλλες χωρες μεσω του import fees deposit περνα απο το τελωνειο

κανονικά-χωρίς επιπλεον χρεωση και μάλιστα πιο γρηγορα!

 

H μονη περιπτωση που ζητησαν περισσότερα σε εναν ήταν που είχε παραγγείλει + μια θηκη αν κατάλαβα καλα.

 

Και γενικά στο faq λεει πως αν τα λεφτά που σου υπολογιζουν να προπληρώσεις είναι λιγοτερα απο τα απαιτουμενα

το επιπλεον ποσο στο πληρωνει το amazon αν πουλάει το ίδιο το προοιον ενω πρέπει να συμβουλευτει κανεις την πολιτικη του εκαστοτε πωλητη όταν δεν είναι amazon o πωλητης.

Επεξ/σία από feynman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αμαζον

 

Please note: The sales tax indicated on the checkout form is an estimate. The sales tax ultimately charged to your credit card will be calculated when your credit card charge is authorized and will reflect applicable state and local taxes.

 

δηλ. ΕΜΠΛΕΟΝ ΑΣΑΦΕΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση δική μου-ίσως και λίγο χαζή: Από τις περιγραφές των των χρηστών του e-bay που ταλαιπωρήθηκαν με τελωνεία, φαίνεται οτι δεν υπάρχει ένας πλήρης κατάλογος με στάνταρ χρεώσεις. Πως είναι δυνατόν το Αmazon να υπολογίζει το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτενεστερη αναφορα,

 

Note that many factors can change between the time you place an order and the time of credit card charge authorization, which could affect the calculation of sales taxes. The amount appearing on your order as Estimated Tax may differ from the sales taxes ultimately charged.

 

For example, tax law changes may occur between order placement and credit card charge

authorization that could result in an increase or decrease in taxes charged. We also offer a number of flexible shipping options that could change the calculation of sales tax. Thus, we cannot know with certainty how allocations of shipping charges and promotional discounts will be made to individual items when we quote estimated taxes at the time your order is placed.

 

ας αφησομε οτι υπολογιζει ισοτιμια δολλαριου ευρω 0,76 ενω η τρεχουσα κυμαινεται στο 0,73, δηλ. για παραγγελια kindle 139 ευρω περιθωριο κερδους για αμαζον περιπου 4-5 ευρω μονο απο αγοραπωλησια χαρτονομισματος, σημερα η ισοτιμια του ευρω εφθασε 1,37 δολλαρια, υπολογιστε διαφορά 0,03 Χ ενα εκατομμυριο μοναδες συναλλαγης στην αγορα, αλλα λεων ουκ ελεγχθησεται, δηλ. ποιος καθεται να ελεγχει ησυχος ενα λιονταρι ;;

 

Ερώτηση δική μου-ίσως και λίγο χαζή: Από τις περιγραφές των των χρηστών του e-bay που ταλαιπωρήθηκαν με τελωνεία, φαίνεται οτι δεν υπάρχει ένας πλήρης κατάλογος με στάνταρ χρεώσεις. Πως είναι δυνατόν το Αmazon να υπολογίζει το κόστος;

 

 

φιλε μου μαλλον επενδυουν στην διεθνη αγορα συναλλαγματος, δηλ. πουλανε 100 δολλαρια 76 ευρω και τα αγοραζουν 73, μενουν στην τσεπη τους 3 ευρω, βαλε τωρα τι ιλλιγιωδη ποσα διακινουν και τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αμαζον

 

Please note: The sales tax indicated on the checkout form is an estimate. The sales tax ultimately charged to your credit card will be calculated when your credit card charge is authorized and will reflect applicable state and local taxes.

 

δηλ. ΕΜΠΛΕΟΝ ΑΣΑΦΕΙΑΣ

 

Ότι είναι ασαφές, είναι. Δεν χωράει αμφιβολία. Νομίζω όμως ότι αναφέρονται σε φόρους επί της πώλησης (ΦΠΑ κλπ) και όχι σε έξοδα εκτελωνισμού. Μπορεί και να κάνω λάθος.

 

Βρήκα σήμερα ένα κορόιδο (εχμ, "γνωστό" ήθελα να πω...) που ψήνεται τρελά για Kindle και δεν θέλει να περιμένει βδομάδες μέχρι να το πάρει στα χέρια του. Του έδειξα τι ισχυρίζεται το Amazon (παράδοση με courier σε 4 μέρες το πολύ, προπληρωμένα έξοδα τελωνείου κλπ) και μου είπε να του παραγγείλω ένα κομμάτι ("γιατί αν βάλω τη δική μου πιστωτική, θα μου την κλέψουν").

 

Οπότε περιμένω να δω τι θα γίνει. Σύμφωνα με το Amazon μέχρι τη Δευτέρα θα πρέπει να το έχουμε το μαραφέτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι τελικά τα pdf στο dx έχουν προβληματακια.Σημειώνω τα δύο πιο σημαντικά για μενα.1.την ελληψη του λεξικου

2.την ελληψη zoom 3.την ελληψη text to speech.

 

Ερωτηση λοιπόν: Υπάρχει τρόπος να ξεπεραστουν αυτα με κάποιοα μετατροπη που να μην αυξανει βέβαια και τον όγκο του αρχειου υπερβολικά??

Με ποιο προγραμμα??

 

ευχαριστω.

 

υγ.Βλεπω άλλους που πουλάνε το dx τους ακριβώς για αυτό το λόγο .Επηδεί δεν είναι 'λειτουργικό' το pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μετατρέψεις το pdf σε epub. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν αρκετά προγράμματα που το κάνουν αυτό (νομίζω και το calibre που χρησιμοποιείται και για την οργάνωση ψηφιακών βιβλιοθηκών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι κι αυτο που λες, τωρα δηλ. αν καταλαβα εχεις παραγγειλει το kindle απο amazon ;;

 

Ακριβώς. Μόνο που δεν είναι για μένα αλλά για ένα γνωστό μου. Η τελική τιμή ήταν στα 152 ευρώ (106 το Kindle3, 16 τα μεταφορικά και 30 το import deposit).

 

Αν έρθει στα χέρια μας χωρίς πολλά-πολλά, τότε θα παραγγείλω κι εγώ ένα. Αν τελικά μπλέξουμε με τελωνεία, ας τρέξει εκείνος να βγάλει άκρη (ή να πληρώσει τα κερατιάτικα). Αν μη τι άλλο τον ενημέρωσα αναλυτικά και συμφώνησε. Εγώ νίπτω τας χείρας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μετατρέψεις το pdf σε epub. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν αρκετά προγράμματα που το κάνουν αυτό (νομίζω και το calibre που χρησιμοποιείται και για την οργάνωση ψηφιακών βιβλιοθηκών)

 

Eυχαριστω για την απαντηση.

Απο ότι ξερω όμως το dx δεν διαβάζει epub!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αλλά μια και είναι διαδεδομένο φορμάτ το θεωρούσα αυτονόητο. Απ' οτι βλέπω το calibre μπορεί να μετατρέψει pdf και σε Mobi. Ελπίζω να τα υποστηρίζει το kindle!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...