Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαφωτιστικο το βιντεο, πολυ καλη η αποσταση συσκευη-καμερα ληψης, δεν τοχω δει ποτέ ετσι σε αλλα εγχειριδια (hands-on), εχεις την εντυπωση οτι η συσκευη ειναι πραγματικα ενωπιον σου, η οθονη φαινεται πολυ καλη-αριστη, το λεξικο (απαραιτητο εργαλειο) ευχρηστο, μια ερωτηση, με το γουαιφαι τι γινεται ;; μπορεις να συνδεσεις το kindle με ethernet στον ρουτερ ;; αντε και μια δευτερη, το πληκτρολογιο ;; οταν διαβαζω το βιβλιο το κρατω απο κει που βρισκεται το πληκτρολογιο, οταν φθασω κατω στην σελιδα τοτε βεβαια το κρατω απο το πλαι,

 

therock, το σκρολ εχει μαλλον σχεση με μεγεθος οθονης, δηλ. σε δεκαρα οθονη θα σκρολαρεις ελαχιστα εως καθολου, με τα e-ink δεν χαλας τα ματια σου δηλ. δεν φθειρεις προωρα την φυσικη ορατοτητα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραιο βιντεακι. Αυτη ειναι η τελευταια εκδοση ετσι? Να ρωτησω και ορισμενα πραγματα που με ενδιαφερουν.

 

-Το menu/back δεν καταντα κουραστικο να το κανεις ολη την ωρα?

-Αυτο που μαυριζει στιγμιαια η οθονη μεχρι να φορτωσουν τα μελανοστοιχεια, το εχουν ολα τα reader της μορφης? Δεν ξερω αλλα εμενα μου φανει λιγο distracting.

-Απο commenting/review markup και λοιπες επεξεργασιες πως τα παει?

-Περα απο το Αμαζον ποιο μερος υπαρχει να το παρουμε σε συμφερουσα τιμη?

 

Ναι το Kindle 3 είναι.

 

-Όπως λέω και στο βίντεο αυτά τα artifact τα κάνει μερικές φορές όταν γυρίζεις πίσω τη σελίδα μόνο όταν χρησιμοποιείς το image viewer όμως.(τα manga σε JPEG τα χω αν και πρώτα τα πέρασα από ένα πρόγραμμα για να τους αλλάξει διαστάσεις κτλ ώστε να είναι ιδανικά για την οθόνη του Kindle).Οπότε ντάξει δε το κάνεις και συνέχεια μια στο τόσο αν θες να γυρίσεις λίγο πίσω να δεις κάτι.Όταν διαβάζεις κείμενα ή pdf δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

-Αυτό για το μαύρισμα που λες συνήθεια είναι.Μετά από λίγο ούτε που το καταλαβαίνεις.

-Δε ξέρω γιατί μέχρι τώρα μόνο Manga έχω διαβάσει :rolleyes:

-Εμένα μου το έκανες δώρο ένας φίλος μου που μένει Αγγλία αλλά δε νομίζω να μπορείς να το βρεις εκτός του Amazon.

 

Στο internet μόνο με Wi-Fi μπαίνει δεν έχει υποδοχή για ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Side-by-side σύγκριση των Nook Color (rooted) και galaxy Tab. Πρακτικά του τύπου του τρέχουν τα σάλια!

http://www.youtube.com/watch?v=vwp9IqhBTNs

 

btw έχετε υπόψη κάποια καλή θήκη για nookcolor? Κατα προτίμηση κάτι που να κλείνει εντελώς και με άκαμπτα εξώφυλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατοτητα για e-ink color υπαρχει ή παμε κατευθειαν σε table μετα? Γιατι ωραια ολα αυτα, αλλα ισως να ηταν καλυτερα να ειχαμε και λιγο χρωμα στα περιοδικα!

 

Ναι το Kindle 3 είναι.

 

-Όπως λέω και στο βίντεο αυτά τα artifact τα κάνει μερικές φορές όταν γυρίζεις πίσω τη σελίδα μόνο όταν χρησιμοποιείς το image viewer όμως.(τα manga σε JPEG τα χω αν και πρώτα τα πέρασα από ένα πρόγραμμα για να τους αλλάξει διαστάσεις κτλ ώστε να είναι ιδανικά για την οθόνη του Kindle).Οπότε ντάξει δε το κάνεις και συνέχεια μια στο τόσο αν θες να γυρίσεις λίγο πίσω να δεις κάτι.Όταν διαβάζεις κείμενα ή pdf δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

-Αυτό για το μαύρισμα που λες συνήθεια είναι.Μετά από λίγο ούτε που το καταλαβαίνεις.

-Δε ξέρω γιατί μέχρι τώρα μόνο Manga έχω διαβάσει :rolleyes:

-Εμένα μου το έκανες δώρο ένας φίλος μου που μένει Αγγλία αλλά δε νομίζω να μπορείς να το βρεις εκτός του Amazon.

 

Στο internet μόνο με Wi-Fi μπαίνει δεν έχει υποδοχή για ethernet.

 

 

Α οκ δεν το καταλαβα οτι τα ειχες περασει σαν εικονα. Αυτο σε τι βοηθαει? Στο να χεις καλυτερο ελεγχο στις διαστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ενδιαφέρον το βίντεο Merdock :)

- Αγορά Kindle γίνεται μόνο από Amazon.com - επισής μπορεί να το παραγγείλλετε από το amazon.co.uk και να τον στείλετε σε φίλο/γνωστό στη Βρετανία να σας το στείλει/φέρει

- Το Kindle 3 υποστηρίζει σημειώσεις, υπογραμμίσεις και bookmarks σε αρχεία του Amazon, mobi και PDF κειμένου. Το πληκτρολόγιο έχει μόνο λατινικούς χαρακτήρες.

- Υπάρχουν εναλλακτικά λεξικά για το Kindle, είναι εφαρμογές στην ουσία που ενσωματώνονται ως default λεξικά. Δεν υπάρχει κάποιο με ελληνικά πάντως.

- Έγχρωμο ηλεκτρονικό χαρτί θα κυκλοφορήσει εμπορικά για πρώτη φορά το Μάρτιο στην Κίνα, αλλά δεν είναι και πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ενδιαφέρον το βίντεο Merdock :)

- Αγορά Kindle γίνεται μόνο από Amazon.com - επισής μπορεί να το παραγγείλλετε από το amazon.co.uk και να τον στείλετε σε φίλο/γνωστό στη Βρετανία να σας το στείλει/φέρει

- Το Kindle 3 υποστηρίζει σημειώσεις, υπογραμμίσεις και bookmarks σε αρχεία του Amazon, mobi και PDF κειμένου. Το πληκτρολόγιο έχει μόνο λατινικούς χαρακτήρες.

- Υπάρχουν εναλλακτικά λεξικά για το Kindle, είναι εφαρμογές στην ουσία που ενσωματώνονται ως default λεξικά. Δεν υπάρχει κάποιο με ελληνικά πάντως.

- Έγχρωμο ηλεκτρονικό χαρτί θα κυκλοφορήσει εμπορικά για πρώτη φορά το Μάρτιο στην Κίνα, αλλά δεν είναι και πολύ καλό.

 

Το αγγλικο ομως δεν βλεπω να εχει το 3 DX. Αξιζει αλλωστε για τις παραπανω του ιντσες? Αυτο εδω δεν ειναι?

 

http://www.amazon.com/Kindle-DX-Wireless-Reader-3G-Global/dp/B002GYWHSQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1295521044&sr=8-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγγλικο ομως δεν βλεπω να εχει το 3 DX. Αξιζει αλλωστε για τις παραπανω του ιντσες? Αυτο εδω δεν ειναι?

 

http://www.amazon.com/Kindle-DX-Wireless-Reader-3G-Global/dp/B002GYWHSQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1295521044&sr=8-1

 

Δεν έχει το DX, μόνο το μικρό Kindle (Ως Kindle 3 αναφέρεται μόνο το μικρό Kindle).

 

Ο,τι κάνει πολύ περισσότερο για PDF ειδικά δεν το συζητάμε. Τα λεφτά είναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα λεφτα + οτι δεν εχουμε ευκολη προσβαση. Απο Αμερικη το στελνουν εδω? Οκ και να μην λεγεται 3, εννοω πως αυτο στο λινκ ειναι η τελευταια γενια DX, που βγηκε μαζι με το 3 ετσι?

 

Ειδα και το βιντεακι σου στην σελιδα σου. Πολυ εξυπηρετικο, μου ελυσε επιτελους αυτες τις αποριες που ειχα για περιοδικα και επιστημονικα συγραμματα, και δυστυχως οπως λες, κανενας αναγνωστης δεν τα παει καλα με διαγραμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το λινκ είναι το τελευταίο μοντέλο του Kindle DX (βγήκε λίγο νωρίτερα από το Kindle των 6 ιντσών, αλλά δεν έχει σημασία).

 

Από Αμερική ναι σου το στέλνουν. Είχα κάνει παρουσίαση της συσκευής και είχα γράψει αναλυτικά πώς να παραγγείλεις, τι έξτρα χρεώσεις έχει εδώ. (τα έχω βάλει τα σχετικά και στο thread εδώ σε προηγούμενες σελίδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A DX μονο 2 εκδοσεις εχει βγαλει? Επισης ξεχασα να υπολογισω σε δασμους. 415 ειναι απαγορευτικα για τετοια συσκευη οσο καλη και αν ειναι!

 

Παντως πιστευεις οτι αξιζει να περιμενω για εγχρωμες e-ink ή να παρω ενα kindle 3 να τελιωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δύο μόνο εκδόσεις DX (ενδιάμεσα το είχε κάνει από US only, International)

 

Η έγχρωμη οθόνη e-ink 1) δεν είναι πολύ καλή (όχι πολλά και όχι ζωηρά χρώματα), 2) δεν ξέρω πότε πραγματικά θα έρθει προς Ευρώπη ή ΗΠΑ. Μια επιλογή που δεν είναι e-ink είναι το tablet PC Notion Ink Adam (LCD που γίνεται και ασπρόμαυρη χωρίς backlight), που και αυτό δεν είναι άμεσα διαθέσιμο.

 

Για έγχρωμη οθόνη e-ink μάλλον θα υπάρξει καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω παντως και πεφτει πολυ Kindle. Ωραιο και καλο αλλα λιγο πανακριβο.... Εγω μπηκα για να δω μηπως παρω ενα απλο reader αλλα δεν βγαζω καποια ακρη......Αν εχετε καμια ιδεα πειτε μου γιατι εγω μπερδευτικα λιγο με τα μοντελα και τις εκδοσεις τους. Με ενδιαφερει οθονη e-ink για ξεκουραστο διαβασμα, να ειναι το πολυ 7" και δεν με ενδιαφερουν 3g/wifi/εξτρα εφαρμογες οπως browser music player κτλ κτλ. Απλα δηλαδη εναν e-book reader!!!

 

 

edit: Μονο το Cybook Opus βλεπω να με καλυπτει αλλα δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν σου βγαινει στα 425 ειναι λιγακι. Απλα εγω αυτο που ζηταω απο εναν e-book reader....ειναι να διαβαζω βιβλια! Internet και τετοια τα θεωρο περιτα γιατι τοτε παμε σε συσκευη multimedia. Δεν λεω οτι ειναι ακριβο για αυτα που κανει. Αλλα οτι ειναι ακριβο για e-book reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

425 σου βγαίνει το Kindle DX, το Kindle 3 (6 ίντσες) έρχεται στα 150 ευρώ (και εννοώ με τους δασμούς, δε λέμε για φίλο από την Αγγλία κλπ).

 

Για τα άλλα που λες πρέπει να προσδιορίσεις τι περιεχόμενο θες να διαβάζεις. PDF δικά σου (οπότε οι 6 ίντσες μπορεί να σου φανούν λίγες), κλειδωμένα πρόσφατα ελληνικά ebooks (οπότε αν δεν τα ξεκλειδώνεις το Kindle π.χ. δε σου κάνει);

 

Το Cybook Opus είναι καλή, φορητή επιλογή. Αντίστοιχη περίπτωση είναι το Sony PRS-350 (χωρίς ίντερνετ επίσης). Πάντως, καλά κάνεις και δε θες internet, αλλά μη θεωρήσεις ότι οι συσκευές που έχουν internet είναι απαραίτητα ακριβότερες από αυτές που δεν έχουν (βλ. Kindle, Nook, Cybook Orizon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...