Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλειδωμενα ειναι οσα αγοραζεις απο online βιβλιοπωλεια,τετοια δεν μπορει να διαβασει το kindle, υπαρχει βεβαια ευκολος τροπος να ξεκλειδωσουν (δες το blog του enagnostis) αλλα δεν ειναι plug n play :)

 

μαλλον το epub ειναι το καλυτερο φορμα γιατι ειναι ειδικα φτιαγμενο για τετοιες συσκευες,μπορεις δλδ να προσαρμοσεις το κειμενο οπως ακριβως θες οπως και το mobi pocket που ειναι το native του kindle μονο που υποστηριζεται μονο απο την amazon και ειναι και drm αντιθετα με το open source epub

 

παντως αγοραζοντας το kindle και κανοντας register παιρνεις και εναν λογαρισμο email στην amazon στον οποιο αν στειλεις καποιο non drm βιβλιο στο μετατρεπουν δωρεαν σε mobi pocket και στο στελνουν πισω με αρκετα καλα αποτελεσματα οπως λενε

 

επισης μπορεις να μετατρεπεις ευκολα και γρηγορα οτι θες με το δωρεαν προγραμμα calibre

 

οι περισσοτεροι pdf εχουμε οποτε μικρο το κακο με τα φορμα που υποστηριζει kindle

 

κακα τα ψεματα ομως ειναι πολυ ποιο καλη εμπειρια το διαβασμα "καλων" φορμα στο kindle απο τα pdf

 

αν εχεις περιπλοκα pdf δες οπωσδηποτε συσκευη με μεγαλη οθονη

 

ps δες το blog του enagnostis εχει πολλα video με συσκευες και ειδικα πληρες video review του kindle 3 και ειδικο βιντεο του πως προβαλει pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον ειδα το 101 για ακριβως δεκα λεπτα.

Για τα δικα μου δεδομενα, ΔΕΝ αξιζε την αναμονη.

Με 2 λογια, καμια σχεση οσα γραφονται για την ποιοτητα κατασκευης του. Ειναι μια χαρα, με το ιδανικο widescreen form factor, πολυ καλο βαρος και γενικα στιβαρη κατασκευη.

 

Ομως, θα το πω χωρις περιστροφες, οπως κανω αλλωστε για καθε συσκευη που πιανω στα χερια μου. Η οθονη ειναι της πλακας, απαραδεκτο TN panel, με τραγικες γωνιες θεασης, ξεπλυμενα χρωματα και αρκετο πιξελιασμα (αυτο υπαρχει και στο ipad, π.χ. αλλα ειναι η μερα με τη νυχτα μεταξυ των δυο οθονων σε χρωματικη αποδοση, ευκρινεια, γωνιες θεασης κλπ κλπ). Δεν καταλαβαινω τι σκεφτονται οι reviewers ανα τον κοσμο που δοκιμαζουν τη συσκευη. Το engadget ειχε απολυτο δικιο για τα σχολια του για την οθονη. Μου θυμισε την απαραδεκτη οθονη του ZTE V9 (εκει βεβαια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα, γιατι ειναι resistive).

H δικαιολογια για αυτη την οθονη, οταν εχεις διπλα την εξαιρετικη οθονη του nook color (που κοστιζει λιγοτερα χρηματα) δεν ευσταθει κατ'εμε.

Κατα τα αλλα γρηγορο, καλο touch - κατι αλλο δε δοκιμασα.

Προσωπικα με απογοητευσε εντελως η οθονη του και δεν προκειται να αγορασω ενα για αναλυτικο τεσταρισμα

 

 

@deschri:

50 ευρω προκαταβολη με καταθεση η paypal και τα υπολοιπα με αντικαταβολη.

 

για γωνιες θεασης στο archos 101 το σκεφτηκα καλυτερα και ειδα οτι δεν με αφορουν και πολυ, διοτι μονο αντικρυστα διαβαζω, στα λοξα που χανει η οθονη ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να διαβασεις οποτε δεν με απασχολει πολυ αυτο το μειονεκτημα της συσκευης, η ποιοτητα κατασκευης για μενα θεωρειται δευτερευον στοιχειο στον προυπολογισμο, με προβληματισες ομως με την ποιοτητα οθονης, αν κι εγω δεν ειμαι απολυτος στο θεμα εικονα, δηλ. δεν εχω μεγαλες απαιτησεις, βιντεο παιχνιδια κτλ δεν μ' ενδειαφερουν πολυ, στα γραμματα να ειναι καλη η οθονη, επισης με προβληματιζει η capacitive touch screen, πως κρατας τη συσκευη χωρις να ακουμπα δαχτυλο πανω στο γυαλι της οθονης ;; παρομοια απορια εχω και με το kindle 3, δεν πεφτει το δακτυλο πανω στο πληκτρολογια στο κατω μερος της συσκευης ;;

 

million_voices, καλημερα, κανε τον κοπο να ανοιξεις το παρακατω αρχειο και αν θελεις πες μας καποιες εντυπωσεις, ταχυτητα, διαβαζεται ανετα δηλ. μεγεθος οχι ποιοτητα, διοτι γνωστο η οθονη pearl κορυφη, γυριζουν οι σελιδες καλα ;; οτιδηποτε,

 

http://books.google.gr/books?id=j1jSGUxx8gYC&pg=PA1&lpg=PA1&dq=Kahn+The+verbe&source=bl&ots=BXVQq2IoDP&sig=tP153tfuzk5D_FAmdKJK6bMgPN0&hl=el&ei=r3DuS5fIDMKkOLuZ9eIH&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCQQ6AEwBQ#v=onepage&q&f=false

 

 

κι ενα μαλλον δυσκολο

 

http://books.google.com/books?id=904OAAAAYAAJ&pg=RA1-PA69&hl=el&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα ανοιξα γιατι και εγω τα περισσοτερα που εχω σκαναρισμενα pdf ειναι

απο ταχυτητα ανοιγματος και γυρισματος σελιδων το kindle ειναι πολυ γρηγορο για e ink,δλδ δεν θα εχεις κανενα προβλημα

επειδη εχω το 6αρι χρησιμοποιω το freeware προγραμμα briss (τρεχεις το jar, java δλδ) το οποιο κροπαρει και κοβει 2σελιδα pdf σε μονοσελιδα

http://sourceforge.net/projects/briss/files/

μετα ειναι θεμα του ποσο οι διαστασεις της κομμενης σελιδας ταιριαζουν με αυτες του kindle γιατι γινεται αυτοματα fit to height

στο 90% των περιπτωσεων και αυξανοντας και το κοντραστ (το kindle 3 εχει τετοια δυνατοτητα για τα pdf ειδικα) διαβαζεις ευκολα σε portrait ενω αν γυρισεις σε landscape εισαι πολυ ανετα απλα γυρνας περισσοτερες φορες σελιδα χωρις ομως να εχεις προβλημα οχλησης

με zoom κλπ απλα δεν λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το briss το εχω ακουστα απο τα φορουμ mobileread, το δοκιμασα αλλα δυστυχως δεν δουλευει, να σου πω κατι ;; το πρωτο αρχειο που σου εστειλα εχει μονο προεπισκοπηση, δεν μπορεις να κανεις κροπ σε προεπισκοπηση, πρεπει πρωτα να κατεβασεις το αρχειο pdf στον υπολογιστη και το αρχειο αυτο δεν ειναι ελευθερο για κατεβασμα, μονο online μπορεις να το συμβουλευτεις, προς το παρον δεν εχω βρει καποια λυση με τις συσκευες eink, μαλλον χρειαζεται ταμπλετα LCD, σ' ευχαριστβ παντως, νασαι καλα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Περιοδικα, ή τα οποια PDF με εικονες, πχ εγχειριδια, manual/howtos, διαβαζοντα ευκολα απο τετοια reader? Επειση φαινονται καλη λυση για text-only documents, αλλα με τετοια αρχεια τι συμβαινει? Πρεπει οπως και στον υπολογιστει να ζοομαρεις-ξεζουμαρεις συνεχεια μεχρι να βρεις το καταλληλο μεγεθος ή να εστιασεις στο κομματι που σε ενδιαφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ 1: το Archos 70 το κρατησα για μια μερα. Για 800Χ480 αναλυση σε 7 ινστες δε μου ειπε τιποτα. Εχω το dell streak κι ειναι ανωτερο παντου (αν και τελειως διαφορετικη συσκευη).

 

Φίλοι καλησπέρα... η μάλλον καλημέρα.

διαβάζω αρκετά συχνά το insomnia αν και δε μιλάω (ειδικά όταν νιώθεις οτι δεν έχεις και πολλά να πεις...)

 

Έψαχνα κάποιον e-reader για να του φορτώνω PDF και να διαβαζει σελίδες για να μη βγάζω τα μάτια μου στην οθόνη.

Διαπίστωσα απο κάποια που είδα οτι μου ταιριάζει στις ανάγκες μου περισσότερο ένα internet tablet παρά ένας e-reader.

 

Και έτσι άρχισα το ψάξιμο για το καλύτερο valye for money.

Κατέληξα στο Archos 70 που ανέφερε ο vagreek.Το είδα και στα public λίγο, του έκανα και μια δοκιμούλα, και μαρεσε.... Και ξεκινούν τα θέματα....

1) 260 ειναι η χαμολήτερη τιμή (http://www.skroutz.gr/s/287712/Archos-70-Internet-Tablet-8GB.html). Υπάρχει κάποιο στις δυνατότητες του archos με λιγοτερα χρήματα?

2) το Archos 70 είναι καλο? Γιατι αν κρίνω από τη μια μέρα χρησης του vagreek...δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmjyiannis, υπαρχει και το nook color tablet, ειναι οπως archos 70, εχει κι αυτο οθονη 7" lcd, βασει των λεγομενων του vagreek (που φαινεται οτι κατεχει καλα και εκ του συσταδην, δηλ. απο αμμεση φυσικη εμπειρια, το θεμα ταμπλετες) αλλα και σχεδον του συνολου των σχολιων η οθονη του nook θεωρειται πολυ καλη-αριστη και καταλληλοτερη ως ερηδερ παρα ως ταμπλετα, τιμη 260 ευρω απο byserv παντα βασει vagreek, απο κει και περα το archos 70 εναντι nook color tablet διαθετει επιπλεον usb host (πολυ σημαντικο για μενα), βαρος 300 γραμμαρια εναντι 440, δυνατοτερο επεξεργαστη και αλλα διαφορα, το ζητημα ειναι το εξης, οθονη 7" ειναι κατι σαν να εχεις αγορασει ενα βιβλιο τσεπης, κανει ομως για pdf δηλ.Α4 ;; κανει εννοω αν μπορεις να διαβαζεις απροσκοπτα χωρις να παρασυρεσαι με ζουμ, σκρολ, conversion, crop και αλλα σχοινοβατικα, γιατι μια σελιδα Α4 σιγουρα την δειχνει και σε 7" και σε 5", το θεμα ομως δεν ειναι εαν η συσκευη δειχνει την σελιδα αλλα τι μπορεις να διαβασης εσυ απο αυτο που δειχνει, προσωπικα διατηρω αμφιβολιες αν μπορεις να διαβασης σε 7" (οπως ειπα εκτος απο βιβλια σχημα τσεπης), αν μπορεις κανε το εξης πειραμα, ανοιξε ενα αρχειο pdf και διαμορφωσε τις διαστασεις του σε διαστασεις οθονης 7", δηλ. ας πουμε 200Χ130 που ειναι περιπου οι διαστασεις του nook, μπορεις να διαβασεις χωρις να ασχολεισαι διαρκως με ζουμ κτλ. ;; οσο για οθονη lcd μην νομιζεις οτι κερδιζεις και τιποτα σπουδαιο, ο υπολογιστης μου εχει οθονη lcd, μετα απο μια ωρα αδιακοπης προσηλωσης σε αναγνωση κειμενου (οχι να βλεπεις εικονες) τα εχω παιξει, παιρνω των ομματιων μου και φευγω που λενε, δεν μπορω οχι να δω αλλα ουτε να αντικρυσω οθονη για τουλαχιστον μια ωρα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deep δεν εχω λόγια να σε ευχαριστήσω για τη λεπτομερέστατη ανάλυση και το ενδιαφέρον.

Δοκίμασα αυτό που είπες και μπορω να πω οτι δεν εχο καποιο πρόβλημα. ε, εντάξει, θα προτιμούσα μεφαλύτερα αλλά δε θα σκάσω γιατι ηδη είναι καλα.πιθανον μαλιστα να το δοκιμασω και σε μαγαζι αν ειμαι τυχερος και βρω πως θα μπορέσω να κάνω μεταφορά αρχείου από το κινητό στο Archos στο μαγαζι.

 

Ο δευτερος προβληματισμός μου έχει να κάνει με την τιμή. Έρχονται εκπτώσεις και αξίζει να περιμένω ή να μην έχω πολλές ελπίδες και να το κάνω αγορά από οπου το έχω βρει στα 260 ευρώ περιπου?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις δυνατοτητα να δεις την συσκευη εκ του πλησιον ειναι πολυ καλυτερα, εγω δεν την εχω γι΄αυτο οτι λεω ειναι απο ενδελεχη ερευνα στο ιντερνετ, το nook δεν κυκλοφορει εκτος αμερικης, για εκπτωσεις εγω παντως θα περιμενω λιγο, ορισμενες φορες γινονται αιφνιδιαστικες κινησεις με σημαντικη πτωση τιμων, μπορεις να κυτταζεις και το μπλογκ elektronikosanagnostis για ευκαιρειες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

Λοιπον, εχω ενα Nook Color εδω διπλα μου και φορτιζει. Ναι, δεν κανω πλακα, ο διακαης μου ποθος ηρθε απο το πουθενα.

Οχι, δεν ειναι το κομματι που παρηγγειλα απο το byserv. Αυτο θα το εχω σε 2 εβδομαδες, αν ολα πανε καλα.

Ειναι του φιλου που σας ελεγα, ο οποιος δεν ενδιαφερθηκε και του το... αγορασα με τη μια.

Δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο αυτο το διαστημα να κανω αναλυτικη παρουσιαση. Θα κανω μια αναφορα σε αυτο μετα απο μερικες ημερες χρησης και θα ανεβασω το σαββατοκυριακο μερικες φωτο η ενα μικρο hands on video.

 

Αυτα που εγραφα, λιγο πολυ ισχυουν. Οθοναρα, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Ηδη εγινε το rooting (με παιδεψε λιγο, ειναι μπελαλιδικο), εγκατασταση launcher pro, android market και λιγες βασικες εφαρμογες.

Λιγο πιο αναλυτικα σχολια, μαζι με τις φωτο (διπλα διπλα με το αγαπημενο μου dell streak) θα ανεβασω το σαββατοκυριακο.

Για το φιλο παραπανω που ρωταει για το archos 70, να πω μονο πως εγω σταθηκα ιδιαιτερα στο archos 101.

To οποιο ειδα για λιγο και με απογοητευσε η οθονη του.

 

Το 70, που αγορασα για να δοκιμασω, μπορω να πω πως εχει καλυτερη οθονη, αλλα ρε παιδια, δε με συγκινει με τιποτα η πυκνοτητα των εικονοστοιχειων του.

Μετρας κανονικα τα πιξελς στην οθονη.

Κατα τα αλλα το usb host (mini usb στο 70αρι, αλλα μικρο το κακο, με ανταπτορα κανεις τη δουλεια σου) και το hdmi (βαλτε playstation emulator και συνδεστε το με την τηλεοραση σας, θα παθετε πλακα) λενε πολυ. Ο Cortex A8 ειναι εγγυηση για αυτα...

Για την τιμη, δε θα το βρεις καπου φθηνοτερα (εκει στα 260 παιζει) και φυσικα δε θα βρεις αλλη ταμπλετα (παρα μονο κινεζικα αμφιβολης ποιοτητας, με τραγικες resistive οθονες) σε αυτα τα χρηματα, με αυτα τα χαρακτηριστικα. Δες το κι αν σου κανει σαν οθονη προχωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vagreek, αν καταλαβα καλως θα εισαι με δυο συσκευες nook color, το δινεις το ενα ;; να το δω πρωτα αν κανει για την χρηση που σκεφτομαι και το αγοραζω, θα κατεβω αθηνα την αλλη ή παρα την αλλη εβδομαδα, ή το στελνεις με αντικαταβολη,

βασικα το προοριζω για ιντερνετ μπουκ, βικιπαιδια, γενικως κειμενα στο διαδυκτιο, αν μπορεσεις κανε τον κοπο να ανοιξεις ενα αρχειο,

 

http://books.google.gr/books?id=j1jSGUxx8gYC&pg=PA1&lpg=PA1&dq=Kahn+The+verbe&source=bl&ots=BXVQq2IoDP&sig=tP153tfuzk5D_FAmdKJK6bMgPN0&hl=el&ei=r3DuS5fIDMKkOLuZ9eIH&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCQQ6AEwBQ#v=onepage&q&f=false

 

κι ενα δυσκολοτερο

 

http://books.google.com/books?id=904OAAAAYAAJ&pg=RA1-PA69&hl=el&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vagreek, αν καταλαβα καλως θα εισαι με δυο συσκευες nook color, το δινεις το ενα ;; να το δω πρωτα αν κανει για την χρηση που σκεφτομαι και το αγοραζω, θα κατεβω αθηνα την αλλη ή παρα την αλλη εβδομαδα, ή το στελνεις με αντικαταβολη,

βασικα το προοριζω για ιντερνετ μπουκ, βικιπαιδια, γενικως κειμενα στο διαδυκτιο, αν μπορεσεις κανε τον κοπο να ανοιξεις ενα αρχειο,

 

http://books.google.gr/books?id=j1jSGUxx8gYC&pg=PA1&lpg=PA1&dq=Kahn+The+verbe&source=bl&ots=BXVQq2IoDP&sig=tP153tfuzk5D_FAmdKJK6bMgPN0&hl=el&ei=r3DuS5fIDMKkOLuZ9eIH&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCQQ6AEwBQ#v=onepage&q&f=false

 

κι ενα δυσκολοτερο

 

http://books.google.com/books?id=904OAAAAYAAJ&pg=RA1-PA69&hl=el&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false

Αυτο που εχω τωρα κατα πασα πιθανοτητα με την παραλαβη του κομματιου του byserv θα "φυγει" σε αλλο "τρελαμενο" με ταμπλετες φιλαρακι.

Αν αλλαξει κατι και μπει προς πωληση θα ενημερωσω εδω.

Για τις ερωτησεις σου θα εχω απαντηση το βραδυ (μαζι με μια φωτο).

Δε νομιζω οτι θα εχει το παραμικρο προβλημα να τα ανοιξει και να πλοηγηθεις με ανεση σε αυτα, κι αν το δεις απο κοντα θα σου φυγει καθε αμφιβολια ;)

@ jmjyiannis

Ευχαριστω!

 

Υ.Γ. Ενα σχολιο για τις τιμες, γιατι παρακολουθω στενα το χωρο.

Περα απο τις ταμπλετες που εχουμε αναφερει εδω, δεν υπαρχει τιποτα αλλο αξιολογο στην αγορα.

Περαν των ipad, galaxy tab (πανακριβα) μονο τα archos 70, 101 παιζουν με αξιωσεις.

Το τελευταιο ειναι ακομα αφαντο στη χωρα μας (και γενικα στην Ευρωπη), λογω της τεραστιας ζητησης (και αλλων παραγοντων), ενω το 70αρι κι αυτο δεν κυκλοφορει ευρεως (οποτε και στα 260 μην το πολυσκεφτεις, γιατι δε θελει και πολυ να εξαντληθει κι αυτο και να περιμενεις κανα μηνα για την επομενη παραλαβη).

Με αυτα και μ'αυτα, δεν προκειται να δουμε σοβαρες ταμπλετες, πολλω δε μαλλον καλα τιμολογημενες πριν την ανοιξη.

 

Μεχρι να γεμισει ο τοπος ταμπλετες (ειναι δεδομενο οτι θα γινει μεσα στο χρονο) δεν θα υπαρξουν σοβαρες υλοποιησεις, με νορμαλ τιμολογηση στην αγορα. Εκτιμω πως αυτο θα γινει στο δευτερο μισο του ετους.

Μεχρι τοτε, ταμπλετες σαν τα nook color, archos 70/101 θα παιζουν μονες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deep: Τα Google Books ανοίγουν χωρίς προβλήματα όπου υπάρχει browser. Στα ebooks μάλιστα αποθηκεύονται κάποια κεφάλαια για offline reading μέσα από τον broswer. Από τη στιγμή που θα γίνει root, βάζεις και την android εφαρμογή και όλα καλά. Μη σε απασχολεί αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eAnagnostis, μερσι, στα υπ' οψην το offline reading, θα το ψαξω γιατι χρησιμο,

vagreek, εκτος του τεχνολογειν διαπρεπης και του οικονομετρειν, εκεινο που ζητω ειναι εαν 1) η ταχυτητα που ανοιγει το αρχειο και η ταχυτητα ξεφυλλισματος και παραπομπων (βλ. βικιπαιδεια) ειναι καλες ;; 2) χρειαζεται καταχρηση σκρολ, ζουμ και αλλων κατεργων για να ερθει η σελιδα σε κατασταση ευπρεπους αντικρυσεως και αναγνωσεως ή ειναι απλη διαδικασια 3) τα γραμματα υποβαλλουν δισταγμο μυωπος ή αφηνουν ελευθερη την οραση να λειτουργησει ομαλα και φυσικα ;; διοτι τεστ απο βιντεο και φωτο τα θεωρω αποπλανητικα,

ψαχνω ελληνικο ορο για το hands-on, επίχειρον, επιχειρημα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...