Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ωραίο το μικρό φορητό κτλ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ KINDLE - πρέπει να είναι ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ( παρόλλα τα μειονεκτήματα ).

Για αυτό κλίνω προς το dx .

 

Εχετε παντως ( όποιος έχει τη διάθεση ) μεχρι αύριο το απόγευμα καιρό να μου αλλάξετε αυτη την άποψη.Ποια αποψη; Οτι το μεγάλο είναι μίλια ανωτερο σε αίσθηση electronic paper - από το μικρό , που μόνο ως gadgetaki το βρίσκω ικανό ( δηλαδή φτηνούλι είναι, στη τσέπη μου χωράει ας το πάρω να παίξω λίγο -πράγμα καθόλα θεμιτό - και μπορεί να διαβάσω και τίποτα) και όχι ως πραγματικό εργαλείο.

 

Αν είχε και οθόνη αφής θα ήταν πολύ super αλλά δεν με χαλάει.

Παραδόξος πάντως το όλο στυλάκι toυ kindle παρότι αρχικά δεν το είχα πάρει με καλό ματι - ήταν και πιο χοντροκομμένο βέβαια- μου αρέσει.Το amazon χτύπησε φλέβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

kindle-2-vs-dx-m.jpg

 

Προσωπικά θα τα ήθελα και τα 2. Όμως το μικρό είναι ό,τι πρέπει αν σε ενδιαφέρει να το μεταφέρεις διαρκώς μαζί σου (πχ. να διαβάζεις στο λεωφορείο, στο μετρό, στο τρένο κλπ) Επίσης θα προτιμούσα το μικρό για τις ώρες που διαβάζω ξάπλα. Το μεγάλο έχει άλλη χάρη για συγκεκριμένα πράγματα. Επίσης έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή (τώρα τελευταία κάπως έπεσε), ενώ δεν έχει Wi-Fi.

 

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα των αναγκών του καθενός. Μπορεί πχ. να παίρνεις σπάνια μέσα μαζικής μεταφοράς ή να κουβαλάς πάντα μαζί σου ένα laptop (άρα στην ίδια τσάντα πετάς και το DX). Μπορεί να μην σου αρέσει να διαβάζεις ξαπλωμένος. Μπορεί να μην σε ενδιαφέρει καθόλου το Wi-Fi, γιατί έχεις smartphone. Ή να χρειάζεσαι οπωσδήποτε μεγάλη οθόνη γιατί τα περισσότερα έγγραφά σου είναι pdf με διαγράμματα και απαιτητική μορφοποίηση κειμένου (μαθηματικοί τύποι κλπ που δεν μετατρέπονται εύκολα σε άλλη μορφή αρχείου).

 

Αν ήταν να πάρω 9άρι πάντως, ίσως προτιμούσα το Asus. Από τεχνικής άποψης δεν είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά του. Τα 390 του DX μου φαίνονται πολλά για μηχάνημα που το πολύ σε ενάμιση χρόνο θα είναι για... ανακύκλωση ή για χάρισμα.

 

----------

 

edit

 

Κάποια συγκριτικά στοιχεία, μεταφρασμένα από αυτή εδώ τη σύγκριση:

 

  • O Webkit browser του K3 είναι καλύτερος από αυτόν του DX

  • Το Κ3 έχει Wi-Fi (και προαιρετικά 3G) ενώ το DX έχει μόνο 3G, το οποιο αν δεν κάνω λάθος είναι δωρεάν μόνο για το Amazon και τη Wikipedia

  • Το Κ3 έχει κουμπιά για αλλαγή σελίδας και στις 2 πλευρές (ώστε να βολεύονται και οι αριστερόχειρες)

  • Το nav controller του K3 είναι καλύτερο από αυτό του DX

  • Η μπαταρία του Κ3 διαρκεί αρκετά περισσότερο (μικρό το κακό, αφού ούτως ή άλλως μιλάμε για τεράστιες διάρκειες σε σχέση με ό,τι έχουμε συνηθίσει στα laptop)

  • To K3 ζυγίζει 300 γραμμάρια λιγότερο από το DX (ούτε καν το μισό, 240gr vs. 540gr)

  • Το "απλό" Κ3 (χωρίς 3G) κοστίζει 240 ευρώ λιγότερο.

  • Το Κ3 έχει βελτιωμένα fonts

  • Το Κ3 υποστηρίζει μη-Λατινικούς χαρακτήρες (Κυριλλικά, Ιαπωνικά, Κινέζικα, Κορεάτικα, καθώς και Ελληνικά/Λατινικά scripts)

  • To πληκτρολόγιο του Κ3 είναι πιο εύκολο στη χρήση, αφού η συσκευή είναι καλύτερα ζυγισμένη σε σχέση με το DX. Φαντάζομαι ότι το πληκτρολόγιο του DX θα βολεύει περισσότερο αν έχουμε τη συσκευή σε εντελώς οριζόντια θέση, πχ. σε ένα τραπέζι)

  • Στα PDF του Κ3 μπορούμε να προσθέσουμε σημειώσεις ή highlights και να χρησιμοποιήσουμε το λεξικό (φαίνεται ότι αυτές οι δυνατότητες δεν υπάρχουν για τα PDF του DX). Επίσης το Κ3 έχει έξτρα επιλογή για εντονότερο contrast, που βοηθάει σε ορισμένα είδη PDF.

  • Το DX από την άλλη έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη οθόνη (η καλύτερη δυνατή λύση για τα απαιτητικά PDF, τουλάχιστον όσον αφορά τους e-readers).

  • Τέλος το DX έχει αυτόματη περιστροφή οθόνης, σε αντίθεση με το Κ3 όπου η περιστροφή γίνεται πάντα χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα 390 του DX μου φαίνονται πολλά για μηχάνημα που το πολύ σε ενάμιση χρόνο θα είναι για... ανακύκλωση ή για χάρισμα.

 

 

Πολύ σωστό.

Αλλά 1.Η αναλυση του dx είναι πολύ καλη.1200*800 -αν θυμαμαι καλα.2.Γενικά η συσκευούλα αν και θα βγουνε καλύτερες ( και ποιο ακριβές σίγουρα)-νομίζω ότι αντέχει στο χρόνο.

 

Κανένας που να το έχει να μας πει??

 

>Επίσης πολύ σωστό αυτό με τη φορητότητα στο λεωφορίο κτλ. εκεί πάω πάσο.

 

Τι?? δεν παίζει ελληνικά το dx - για επιβεβαιώστε το μου αν γίνετε.Δηλαδή ένα αρχείο txt που φτιάχνω ένα html που κατεβάζω μπορεί να μην παίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του την κανεις με fax απο ότι ξέρω.

 

αποδεκτη λυση,

 

ως προς το διλημμα, το DX και γενικα οθονη 10 ιντσες καλυπτουν τα pdf, δηλ. σε περιβαλλον 6 ιντσες δημιουργειται δυσμορφια και ακαταστασια, θα συμβιωνεις με μονιμη απορια ως προς αρχεια pdf,

αλλα θα θεσω το ζητημα εκτος συζητησεως επι τεχνικων θεματων, εφ΄οσον δεν υπηρξα ποτέ αυτοπτης μαρτυς σε συσκευη ereader, δηλ. δεν εχω προσωπικη και επαρκη εμπειρια και δεν εχω δουλεψει ποτε μια συσκευη ereader (10 λεπτα δοκιμη σε καταστημα δεν λογιζεται εμπειρια) θα προτιμησω φθηνοτερη συσκευη για αρχη και βαπτισμα, αφου γινω αυτοπτης μαρτυς και εντυπωθει εκ του συνεγγυς ολη η ενεργεια της συσκευης ereader αποκτω ασφαλεστερο το κριτηριο για μεγαλυτερα εξοδα,

δηλ. στην αρχη θα μαθω να παιζω σε φθηνο μεχρι να μαθω καλα τι μπορω να κανω, μετα ως κατοχος εμπειρικης γνωσεως ψαχνω για 10 ιντσες, νομιζω ο nzeppos θα συμφωνησει σε αυτο, βλεπω αδημονεις και ψηνεσαι για DX, αν δεν υπαρχει προβλημα μεγαλων εξοδων παρτο (και σε 2-3 μηνες οταν βγει οθονη 10 αφης με ιντερνετ μου το πουλας σε μιση τιμη :-D )

αν παρω στην αρχη μικρο κινδλ ετσι κι αλλιως θα μου μεινει χρησιμο και για μετεπειτα (φορητοτητα), για οθονη 10 ιντσες θα περιμενω αυτο εδω http://www.onyx-international.com/en/M_pr2.php?parentid=175&cid=172, ιουνιο εχω ακουσει,

παντως για οθονη δεκα υπαρχει διαθεσιμη κι αυτη η λυση http://www.the-ebook-reader.com/pocketbook-902.html

 

@nzeppos, χρωμα συσκευης παραγγειλες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω ότι από τη φόρα που είχα πάρει, δεν είδα καν ότι είχαν κι άλλα χρώματα και πήρα το κλασικό graphite με κλειστά τα μάτια, τι θα πεις; :fear:

 

Συμφωνώ πάντως μαζί σου. Ούτε κι εγώ έχω δουλέψει ereader για πολλές ώρες και προτίμησα να κάνω ένα σίγουρο βήμα (και όχι τόσο πολυέξοδο). Οδηγός μου ήταν κυρίως κάποιες πανάκριβες αγορές που είχα κάνει στο παρελθόν, τις οποιες αργότερα μετάνιωσα (βλέπε κάτι Samsung SX1 στα 600τόσα ευρώ, ένα iRiver 1GB mp3 player με έγχρωμη οθόνη γύρω στα 5 κατοστάρικα κλπ). Όλα αυτά μάζευαν σκόνη μετά από κανα χρόνο και τελικά τα χάρισα από δω κι από κει.

 

Ενώ το Kindle 3 είναι σίγουρο χαρτί. Τώρα ψάχνω για θήκη με φωτάκι. Θα ήθελα κάτι φτηνό, οπότε κοιτάω στο ebay κυρίως. Από όσα έχω δει όμως, τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτό:

 

 

edit: πολύ ακριβή όμως ρε γμτ, δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά για θήκη, ήμαρτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το κλασικό graphite, ισως το καλυτερο για το κοντραστ,

 

η θηκη εντυπωσιακη και ευμηχανη, ενα τετοιο φωτακι εχω στην σκηνη μου, το ειχα παρει απο καρφουρ, λες να βγαλουν και ξαπλωστρες kindle ;; αντε ραντεβου το καλοκαιρι ολοι στην μυθικη ακρογιαλια με kindle,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δημοσιοποιήσεις ένα email επικοινωνίας και όνομα, μπορώ να το βάλω στο blog (αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος από το φόρουμ εννοείται).

[email protected]

Βαγγελης

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο εκτενή reviews που πέτυχα. Ο τύπος δεν έχει ξαναδεί ebook reader από κοντά, γι' αυτό κάνει μερικά εντελώς χαζά σχόλια (ενώ εγώ ο guru τα κατέχω όλα...). Σε γενικές γραμμές όμως δείχνει αρκετά πράγματα από τη λειτουργία του Kindle 3.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλειψα λίγο και μαζεύτηκαν πολλά. Μια πρώτη απάντηση. Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά στα Kindle. Έχω και το μικρό έχω και το DX. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ό,τι και αν έβαλα, ούτε και στο internet, το email κλπ. Επίσης, στο blog έχω κάνει δύο βίντεο που δείχνω ουκ ολίγα βιβλία και αρχεία PDF στα ελληνικά, δείχνω και το internet. Τι άλλο να πω.

 

Μάλιστα, να ξέρετε, το Kindle είναι καλύτερο με τα ελληνικά από τις άλλες συσκευές και αυτό έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιεί mobi και όχι ePUB. Στα ePUB για να διαβαστεί σωστά το ελληνικό κείμενο πρέπει να ενσωματώσεις τις γραμματοσειρές, ενώ στα mobi δε χρειάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Για βάλτε από το Project Gutenberg ένα ePUB σε μια συσκευή ή ανοίξτε το με το Adobe Digital Editions και θα δείτε. Ενώ με το mobi και το Kindle δεν υπάρχει κανένα θέμα. Επίσης, μπορείς με το Send to Kindle να στείλεις ό,τι άρθρο θες στο Kindle, με ePUB αυτό δε γίνεται γιατί θα ήθελε ενσωμάτωση γραμματοσειρών.

 

Θα τα βάλω και στο σχετικό thread αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλειψα λίγο και μαζεύτηκαν πολλά. Μια πρώτη απάντηση. Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά στα Kindle. Έχω και το μικρό έχω και το DX. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ό,τι και αν έβαλα, ούτε και στο internet, το email κλπ. Επίσης, στο blog έχω κάνει δύο βίντεο που δείχνω ουκ ολίγα βιβλία και αρχεία PDF στα ελληνικά, δείχνω και το internet. Τι άλλο να πω.

 

Μάλιστα, να ξέρετε, το Kindle είναι καλύτερο με τα ελληνικά από τις άλλες συσκευές και αυτό έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιεί mobi και όχι ePUB. Στα ePUB για να διαβαστεί σωστά το ελληνικό κείμενο πρέπει να ενσωματώσεις τις γραμματοσειρές, ενώ στα mobi δε χρειάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Για βάλτε από το Project Gutenberg ένα ePUB σε μια συσκευή ή ανοίξτε το με το Adobe Digital Editions και θα δείτε. Ενώ με το mobi και το Kindle δεν υπάρχει κανένα θέμα. Επίσης, μπορείς με το Send to Kindle να στείλεις ό,τι άρθρο θες στο Kindle, με ePUB αυτό δε γίνεται γιατί θα ήθελε ενσωμάτωση γραμματοσειρών.

 

Θα τα βάλω και στο σχετικό thread αυτά.

 

 

 

1.Nα σε καλα για τις απαντησεις.

2.Σκεπτόμενος πιο τελικά να πάρω κατέληξα στην εξης βασικη διαπίστωση : Αν το θέλεις-χρειάζεσαι για εξω τότε η λύση είναι kindle 3. Πανάλαφρο, χωράει παντου , τέλειο για το δρόμο , σίγουρα αξιζει.

Από την άλλη για μέσα στο σπίτι ( που είσαι στο άνετο - και κανένας δεν σε ενοχλει ) το μικρό φαίνετε ΛΙΓΟ.Εκει είναι που θέλεις το dx .Χορταστική οθόνη, κάνεις άνετα τη δουλειά σου, και το πέρνεις μαζί σου και σε καμμιά βιβλιοθήκη.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα σκεπτόμουν σοβαρα το μικρό για εσωτερικούς χώρους - βιβλιοθηκες κτλ θα ήταν αν είχε αγγλο-ελληνικό λεξικό.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα χρώμα για το Kindle 3, το graphite είναι πολύ καλύτερο, "εξαφανίζεται" στην ουσία η συσκευή και συγκεντρώνεσαι σε αυτό που διαβάζεις. Και το κοντράστ επηρεάζεται θετικά.

 

Kindle 3 vs Kindle DX

Όπως έλεγα έχω και τα δύο και ο μόνος λόγος για να πάρεις DX είναι να διαβάζεις άνετα PDF με την πολύ μεγαλύτερη οθόνη που έχει (διαστάσεις iPad). Π.χ. διαβάζεις ακόμα και σκαναρισμένο βιβλίο δύο σελίδες σε μία. Τώρα, όπως γράφτηκε, το Kindle 3 για τα PDF έχει δύο πλεονεκτήματα: μπορείς να σκουρύνεις τα γράμματα, πολύ χρήσιμο για αρκετά PDF αυτό, γίνονται πολύ πιο διακριτά τα γράμματα + έχει σημειώσεις και στα PDF. Γενικώς, το Kindle DX είναι μεγάλη χαζομάρα που δεν έχει και WiFi (ή καλύτερα μόνο WiFi, που θα ήταν και φτηνότερο), από την άλλη το κουμπί σαν τζόιστικ είναι πιο βολικό από του Kindle 3. Τα κουμπια για την αλλαγή σελίδας και από τις δύο πλευρές βασικά είναι πραγματικά χρήσιμα για τους αριστερόχειρες.

 

Το Kindle 3 είναι πολύ πιο φορητό (ειδικά για διάβασμα στο κρεβάτι, πριν τον ύπνο). Αν δεν έχετε PDF και σας ενδιαφέρουν τα ebook σε mobi (ή ePUB που τα μετατρέπετε σε mobi), ανεπιφύλακτα Kindle 3.

 

Η θήκη με το φωτάκι είναι χρήσιμη. Είναι ακριβή βέβαια, ειδικά γιατί δε λέει να δίνεις $60 για θήκη μιας συσκευής που κάνει $140.

 

Ό,τι και να πάρετε, σε 1-2 χρόνια θα είναι μάλλον ξεπερασμένο τεχνολογικά. Στο Kindle DX πληρώνεις βασικά την καλύτερη οθόνη της αγοράς σε αυτές τις διαστάσεις. Με το Asus κλπ, παίρνεις κάπως χειρότερη οθόνη (btw, μια χαρά διαβάζεις, μη νομίζετε, απλά δεν είναι Kindle) και παίρνεις και υποστήριξη ePUB (αλλιώς με το Kindle θέλεις ξεκλείδωμα και μετατροπές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ό,τι και να πάρετε, σε 1-2 χρόνια θα είναι μάλλον ξεπερασμένο τεχνολογικά.

 

Ο ενας θα χρησιμοποιεί interface παλιάς τεχνολογίας και ο άλλος καινούργιας.

Αν δεν σε πειράζει αυτό είσαι ok.

 

Πάντως είμαι χαρούμενος με την αγορά που θα κάνω.Μια και το όλο σουλουπι του kindle το προτιμώ

απο άλλα που εχω δει.Το μόνο παραπανω που θα ήθελα είναι οθόνη αφης που να μπορείς να κρατάς σημειώσεις με γραφίδα. Νομίζω πάντως πως για διάβασμα είσαι μια χαρά απο την ποιοτητα που βλέπω και χρώμα, flash υποστηριξη, internet ktl. ίσα ίσα που σου αποσπούν την προσοχή απο το διάβασμα και δεν τα χρειάζεσαι.

 

--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...