Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απαραιτητη η γραφιδα στην περιπτωση που ο ereader χρησιμοποιειται για μελετη, ερευνα, αρκει να δει καποιος πως κανει annotations και highlights το κινδλ και θα καταλαβει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η γραφίδα είναι so last year. Πια μόνο δάκτυλο - όποια σύσκευη χρειάζεται γραφίδα να ξανακοιτάξει το firmware της παρακαλώ.

 

Μια χαρά κάνει το Kindle highlight + annotations

 

Το θέμα είναι ότι κανένας ηλεκτρονικός αναγνώστης δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο (το Cybook Orizon για να είμαστε ακριβείς έχει, αλλά δεν έχουν βάλει ακόμα τις σημείωσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μελετη, ερευνα χρειαζεται γραφιδα ή εστω δαχτυλο, παντως απ' ευθειας προσβαση επι της οθονης, ειναι αστειο να κανεις μελετη σε φιλοσοφια ή ποιηση και να τρεχεις ανα παραγραφο να σταθεροποιησεις κερσορα με ολα τα παρεργα (μενου κτλ), ισως ομως στο kindle να υπαρχει συντομοτερα οδος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το Kindle είναι πολύ πιο γρήγορο σε αυτά - και στο πληκτρολόγιο- σε σχέση με τις περισσότερες touch screen συσκευές. Η αφή βέβαια έχει την αμεσότητα (στο Cybook Orizon μου άρεσε πολύ π.χ. ο τρόπος που γύρναγες σελίδα π.χ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αμφιβαλλω για την ταχυτητα του kindle, η οθονη αφης σε ereader για μενα μαλλον ανεπιθυμητη ειναι, το να σημειωνω στη σελιδα γρηγορα μια λεξη χρησιμοποιοντας καποιο σημαδι και διαφυλαττοντας με αυτο τον τροπο ανενοχλητη προσηλωση στη μελετη ειναι κατι που το χρειαζομαι, στο kindle οταν κανεις ενα highlight ο κερσορας παραμενει στην οθονη ή πρεπει να ξανακαλεσεις για το δευτερο, τριτο highlight ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πληκτρολογιο εχω ακουστα οτι δεν κλειδωνει, οταν κρατω το κινδλ οχι απο το πλαι αλλα απο το κατω μερος εκει που ειναι οι γωνιες της συσκευης, οι δυο αντιχειρες ακουμπουν στο πληκτρολογιο χωρις να πιεζουν, τι γινεται τοτε ;; υπαρχει αντιδραση του πληκτρολογιου ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τη γείωσα την official θήκη με το φωτάκι (θα την αγόραζα μόνο αν κόστιζε περίπου τα μισά) και παρήγγειλα τούτη εδώ:

 

http://cgi.ebay.co.u...=item2c5a6cce8d

 

Για τα λεφτά της καλή φαίνεται. Όλες οι άλλες που είδα με φωτάκια ήταν μετριότατες. Είτε τα φωτάκια ήταν αρκετά βαριά (αφού θέλουν 2-3 ΑΑΑ μπαταρίες), είτε δεν κουμπώνουν καλά, είτε δεν φωτίζουν σωστά, είτε έχουν έντονες μπλε αποχρώσεις κλπ. Γενικά δεν αξίζει. Θα ξανακοιτάξω το θέμα αν και εφόσον πέσει η τιμή της original θήκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θηκη καλη ειναι, γραφει μονο paypal, για φωτακι τσιμπηδα δες καρφουρ, αν θυμαμαι 14 ευρω το πηρα, οχι μπαταρια ΑΑΑ, οι αλλες που ειναι μικρες κι ελαφρυες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φτηνή. Ο φορτιστής αυτοκινήτου περιττός, αλλά φαντάζομαι εσύ τη θήκη ήθελες. Δε νομίζω να πέσει η τιμή της original. Είναι φοβερά δημοφιλής και σε αυτήν την τιμή (οι κακές γλώσσες λένε ότι είναι καλύτερη και από το ίδιο το Kindle 3....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε και σκέτη θήκη (1 ευρώ φτηνότερη), αλλά δεν μου άρεσε το feedback του πωλητή οπότε αναγκαστικά πήρα τούτη εδώ. Ο φορτιστής είναι όντως περιττός, αλλά δεν πειράζει να υπάρχει. Το πολύ πολύ να τον χαρίσω κάπου.

 

Το πρόβλημα με την original θήκη του K3 (εκτός από το οικονομικό) είναι ότι προορίζεται αποκλειστικά για αυτόν τον ereader. Πες ότι του χρόνου παίρνω το νέο μοντέλο της Sony και βάζω το Κ3 στο ράφι. Φαντάζομαι ότι ο ereader δεν θα στερεώνεται καν στη θήκη, αφού θα πρέπει να έχει υποδοχές για τα 2 πιαστράκια. Τρέχα γύρευε.

 

Θα περάσω από Carrefour μέσα στο Σ-Κ να κοιτάξω για φωτάκι.

 

Στο τελωνείο είναι το καλό μου, άρα λογικά περιμένω τηλέφωνο από UPS για να προχωρήσουμε.

 

---------------------------

 

edit:

 

Νεότερα σχετικά με τη διαδικασία. Πήραν τηλέφωνο από UPS και μου επιβεβαίωσαν ότι το πακέτο είναι στο Βενιζέλος, χρειάζεται εκτελωνισμό και όλα τα έξοδα τα καλύπτει το Amazon. Μου ζήτησαν κάποια στοιχεία (ΑΦΜ, ΔΟΥ, κλπ) και παράλληλα μου έστειλαν με email ένα έντυπο εξουσιοδότησης για να το συμπληρώσω και να τους το στείλω πίσω.

 

Τώρα να σας πω την αλήθεια πάνω στη φασαρία δεν κατάλαβα αν το ήθελαν σε fax ή σε email, αλλά επειδή στο έντυπο αναγράφεται αριθμός fax και φαίνεται να χρειάζεται υπογραφή, τους το έστειλα και με τους 2 τρόπους (εννοείται χωρίς υπογραφή στο email attachment).

 

Είπαν ο εκτελωνισμός θα γίνει τη Δευτέρα και θα το έχω μεσημέρι της Τρίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...