Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη απεκτησα κι εγω σημερα το kindle 3 ,αυτες οι φθηνες θηκουλες απο ebay που προτεινε καποιος παραπισω στο νημα αξιζουν; Εχει κανεις άλλος καποια οικονομικη προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ κανω και μια αφελή ερωτηση .

 

Αγοραζοντας καποιον ηλεκτρονικο αναγνωστη οπως το kindle, nook,cybook κ.λ.π εχουμε online προσβαση μονον στο καταστημα που αντιπροσωπευει η συσκευη.

π.χ kindle - Amazon

 

Απο εκει και περα μπορουμε να κατεβασουμε μεσω αντίστοιχης εφαρμογες στον Η/Υ μας οποιοδηποτε ebook και το περναμε στον reader και το διαβαζουμε κανονικα χωρίς περιορισμούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απεκτησα κι εγω σημερα το kindle 3 ,αυτες οι φθηνες θηκουλες απο ebay που προτεινε καποιος παραπισω στο νημα αξιζουν; Εχει κανεις άλλος καποια οικονομικη προταση;

Ανάλογα για ποιό λόγο θέλεις τη θήκη. Για παράδειγμα εμένα μου αρκεί να είναι σχετικά σκληρή για να μην δεινοπαθεί όταν το πετάω στην τσάντα μου (που έχω πολλά αιχμηρά πράγματα, όπως και κατσαβίδια, καλώδια, laptop κλπ). Επίσης να μπορώ να διαβάζω με το K3 μέσα στη θήκη. Να έχει κάποιο στοιχειώδη μηχανισμό για να κλείνει και φυσικά να μην κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Τώρα αν δεν έχει αυθεντικό δέρμα ή... βελούδο ή αν δεν προσφέρει την τέλεια προστασία πχ. στην παραλία, λίγο με νοιάζει αφού εκεί μάλλον θα προτιμήσω χάρτινο βιβλίο που δεν χαλάει με ήλιο, άμμους, πέτρες και αλάτια.

 

Ορίστε η φτηνιάρικη θήκη που πήρα:

 

adfe.jpg

 

Δυστυχώς θα αργήσει καμια βδομάδα να έρθει οπότε στο ενδιάμεσο θα βολευτώ με καμια περισσευούμενη θήκη netbook. Για φωτάκι τώρα, τελικά δεν βρήκα αυτό που ήθελα στο Carrefour και πήρα ένα της πλάκας με 5 ευρώ. Όσο αντέξει...

 

Ιδού: http://cgi.ebay.co.u...e=STRK:MEWNX:IT

 

ΝΑ κανω και μια αφελή ερωτηση .

 

Αγοραζοντας καποιον ηλεκτρονικο αναγνωστη οπως το kindle, nook,cybook κ.λ.π εχουμε online προσβαση μονον στο καταστημα που αντιπροσωπευει η συσκευη.

π.χ kindle - Amazon

 

Απο εκει και περα μπορουμε να κατεβασουμε μεσω αντίστοιχης εφαρμογες στον Η/Υ μας οποιοδηποτε ebook και το περναμε στον reader και το διαβαζουμε κανονικα χωρίς περιορισμούς ?

 

Ορίστε ένα απλό αλλά χρήσιμο guide για διάφορες περιπτώσεις μετατροπών. Δεν νομίζω να είναι παράνομο, γιατί για να κάνεις όλα αυτά που περιγράφει, προϋποθέτει να έχεις αγοράσει τα βιβλία. Πχ. μία περίπτωση που με ενδιέφερε είναι αυτή του encrypted epub που διαβάζεται μέσω Adobe Digital Editions. Όπως λέει το guide μετατρέπεται απευθείας από το plugin του Calibre και δεν χρειάζεται κάτι άλλο (είμαι περίεργος όμως πόσο επιτυχείς είναι αυτές οι μετατροπές...)

 

Μία άλλη περίπτωση είναι το ξεκλείδωμα και η μετατροπή των ebooks του Sony bookstore. Απ' ότι κατάλαβα η Sony δίνει μια reader εφαρμογή παρόμοια με το Kindle for PC. Δεν ξέρω αν το conversion μπορεί να γίνει με το Calibre, αλλά στο ehow προτείνουν έναν άλλο τρόπο.

 

Επίσης κατέβασα και το Adobe Acrobat X Pro, που από όσα προγράμματα έχω δοκιμάσει κάνει την καλύτερη OCR μετατροπή από PDF σκαναρισμένων εικόνων σε PDF κειμένου, ώστε στη συνέχεια να το "γυρίσω" σε epub/mobipocket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη θήκη, ένας λόγος που είχα πάρει τη δερμάτινη του Amazon ήταν για να λέω σε όσους επιμένουν για τη τεράστια σημασία της μυρωδιάς του χαρτιού ότι τα δικά μου είναι όλα δερματόδετα :rolleyes:

 

Ό,τι είναι ePUB και κλειδωμένο με Adobe DRM, διαβάζεται στις συσκευές που το υποστηρίζουν, δηλαδή σε όλες πλην Kindle (μικρή εξαίρεση τα Nook: διαβάζουν ό,τι έχει Adobe DRM, αλλά τα δικά τους βιβλία δε διαβάζονται έξω από το οικοσύστημα Nook). Και τυπικά για το Kindle αγοράζεις από το Amazon μόνο. Υπάρχουν αρκετά βιβλιοπωλεία εκδότες που δεν κλειδώνουν τα βιβλία τους, αλλά είναι μειοψηφία. Στην πράξη βέβαια όλα αυτά ξεπερνιούνται με το ξεκλείδωμα, οπότε διαβάζεις τα πάντα παντού (με μετατροπές μέσω Calibre)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλaδη αν εξαιρεσουμε τις e-ink οθονες ή ποιο ολοκληρωμενη λυση ως αναφορα τους τυπους αρχειων και προσβασης σε online περιεχομενο ειναι τα tablets ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, γιατί σε ένα tablet αν μη τι άλλο εγκαθιστάς μια εφαρμογή και λύνεις τα προβλήματά σου ενώ στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες προς το παρόν τουλάχιστον δεν προσθέτεις εφαρμογές. Βέβαια, υπάρχουν πάντα οι μετατροπές που λέγαμε. Το θέμα είναι μια συσκευή να υποστηρίζει PDF (που δε μετατρέπεται καλά) και ePUB ή Mobi (το ένα μετατρέπεται στο άλλο πολύ καλά). Το Word γίνεται ePUB για να κάνεις τη δουλειά σου (άλλο το ebook). Τα υπόλοιπα ήδη αρχείων είτε δε μας αφορούν γιατί στις γλώσσες που συνήθως διαβάζουμε δεν υπάρχουν τέτοια αρχεία είτε είναι legacy αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλaδη αν εξαιρεσουμε τις e-ink οθονες ή ποιο ολοκληρωμενη λυση ως αναφορα τους τυπους αρχειων και προσβασης σε online περιεχομενο ειναι τα tablets ετσι ?

 

Σαφώς! Μεγαλύτερες οθόνες, καλύτερη υποστήριξη pdf αρχείων, πολλαπλές δυνατότητες multimedia και ίντερνετ, υποστήριξη όλων (σχεδόν) των ελεύθερων και κλειδωμένων αρχείων ebook... Όμως, πέρα από το βολικότερο φορμά (tablet γαρ) δε διαφέρουν κατ' ουσίαν από τα laptop ή τα netbook ούτε στο πόσο ξεκούραστη οθόνη προσφέρουν ούτε στη διάρκεια της μπαταρίας. Γι' αυτό και η τεράστια επανάσταση στο χώρο του ψηφιακού βιβλίου θα έρθει όταν γίνουν διαθέσιμα (οικονομικά) tablets με υβριδικές (OLED/e-ink) οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που είχα διαβάσει αλλά μάλλον δεν το κατάλαβα καλά. Αν έχω κάποιο .doc, ένα αρχείο εικόνας κλπ μπορώ να το στείλω στην Amazon και να μου το μετατρέψουν τροποποιημένο για το Kindle. Αυτή η διαδικασία είναι τζάμπα? Υπάρχει κάποιο όριο στη χρήση? Νομίζω ότι κάτι χρεώνουν αν τα στείλω (ή τα παραλάβω) στο Κ3 μέσω Wi-fi, αλλά αν κάνω τη διαδικασία αποκλειστικά μέσω PC χρεώνομαι?

 

 

Γι' αυτό και η τεράστια επανάσταση στο χώρο του ψηφιακού βιβλίου θα έρθει όταν γίνουν διαθέσιμα (οικονομικά) tablets με υβριδικές (OLED/e-ink) οθόνες.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υβριδιακές οθόνες είναι το μέλλον, καμία αμφιβολία. Προς το παρόν όλες οι συσκεύες για τα ebooks έχουν συν και πλην.

 

@nzeppos: δε σε χρεώνουν τίποτα για την υπηρεσία ούτε υπάρχει όριο, χρεώνεσαι μόνο αν παραλάβεις μέσω 3G ($1/ΜΒ). Η διαδικασία είναι ότι στέλνεις το αρχεία με email από τον υπολογιστή σου και σου το στέλνουν στη συσκευή μέσω internet. Με WiFi δηλαδή είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. Θυμάμαι που είχες πει ότι χρησιμοποιείς συνέχεια αυτή τη δυνατότητα και ότι συνήθως η Amazon κάνει καλύτερες μετατροπές απ' ότι το calibre. Πολύ χρήσιμο (ειδικά αφού είναι τζάμπα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και η τεράστια επανάσταση στο χώρο του ψηφιακού βιβλίου θα έρθει όταν γίνουν διαθέσιμα (οικονομικά) tablets με υβριδικές (OLED/e-ink) οθόνες.

Δηλαδη τότε ο κοσμος θα διαβαζει πιο πολύ??

Δεν νομίζω.Απλα σίγα σιγά θα γίνεται 'πιο απαραίτητη' μια πιο εύχρηστη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξαρτάται από την οθόνη αν γενικώς θα διαβάζει πιο πολύ ή όχι. Απλά ο συνδυασμός της αναγνωσιμότητας του ηλεκτρονικού χαρτιού με τις δυνατότητας για χρώμα, κίνηση και ταχύτητα που έχουν ως τώρα οι LCD οθόνες είναι όντως μια νέα εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δυστυχώς. Φαντάζομαι αύριο το μεσημέρι θα μου το φέρουν, όπως μου είχαν τάξει από την Παρασκευή (πριν τους στείλω το φαξ). Μου είχαν πει ότι κάνουν παραδόσεις 12 με 5.

 

 

H υπηρεσια παντως ups worldwide express,υπόσχεται πρωινη παραδοση. 10:30 - 12:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...