Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BTW, για προσέξτε στο Amazon: τα ebook κοστίζουν όσο και τα paperback ή παραπάνω :shock:

Αυτός ήταν και ο λόγος που καθυστέρησα τόσο πολύ να πάρω Kindle. Το είχα ψάξει λίγο όταν είχε κυκλοφορήσει το Κ1 (της πρώτης γενιάς) και συνειδητοποίησα ότι πολύ απλά δεν με συνέφερε. Γιατί το Amazon είχε (έχει) όντως τις τιμές που λες και φυσικά πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος της ίδιας της συσκευής. Πόσο μάλλον σε σύγκριση με άλλα βιβλιοπωλεία, τα οποια στέλνουν μεταχειρισμένα βιβλία στην Ελλάδα (πχ. Alibris) και αποτελούν την πλειοψηφία των αγορών μου.

 

Θα μου πεις γιατί παρήγγειλα τώρα το K3? Μήπως άλλαξε κάτι? Όχι βέβαια, αλλά τουλάχιστον στο ενδιάμεσο οι ηλεκτρονικοί τίτλοι πολλαπλασιάστηκαν (όπως επίσης και οι τζάμπα εκδόσεις του... θείου).

 

 

Δυστυχως οι Ελληνες δεν διαβαζουμε για διαφορους λογους όπως ότι μας κανουν να συχενομαστε το διαβασμα απο το σχολειο , αλλα και να θελαμε με τις τιμες αυτες δεν μπορουμε πλεον.

Πες το ψέματα. Γνωρίζω αρκετούς πανέξυπνους ανθρώπους (με εξαιρετική κριτική σκέψη) οι οποιοι πραγματικά απεχθάνονται το διάβασμα. Ζήτημα να έχουν διαβάσει έστω και 1-2 βιβλία στη ζωή τους, τα οποια να είναι άσχετα με το επάγγελμά τους. Ίσως να φταίει και το σχολείο, ίσως ο καιρός μας, ίσως η νοοτροπία μας. Ίσως να είχα "καταντήσει" κι εγώ έτσι αν, όταν ήμουν πιτσιρικάς, η μάνα δεν επέμενε να μου κάνει δώρο βιβλία αντί για πλαστικά παιχνίδια (γιατί προφανώς ούτε εγώ συμπάθησα ποτέ το σχολικό διάβασμα).

 

Όπως και να 'χει, οι τιμές δεν βοηθάνε καθόλου. Γιατί αν κάποιοι σιχαίνονται το διάβασμα, κάποιοι άλλοι διαβάζουν αραιά και που και οπωσδήποτε θα είχαν ένα παραπάνω κίνητρο αν δεν έπρεπε να χρυσώνουν τους εκδότες και τους βιβλιοπώλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oυτε οι τιμες βοηθαν , ουτε την τεχνολογια εκμεταλευονται οι ελληνες εκδοτες, ουτε εχουν σκοπο να εχουν λογικες τιμες στα τυπωμενα βιβλια, ουτε τιποτα.

 

Για αλλη μια φορα αυτη η χωρα και οι ανθρωποι της μας γεμιζουμε απογοητευση .

 

Οριστε

 

Ξεκλειδώνοντας την μυστική Θούλη

 

http://www.myebooks.gr/store/library/books/isbn987-960-14-2272-5

ebook: 13,09

 

 

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=0&av=%CE%E5%EA%EB%E5%E9%E4%FE%ED%EF%ED%F4%E1%F2+%F4%E7%ED+%EC%F5%F3%F4%E9%EA%DE+%C8%EF%FD%EB%E7&Go.x=16&Go.y=9&Go=Go

 

Eντυπη μορφη:15,44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos: Πάντως, το Kindle πια είναι πολύ πιο φτηνό από το Κ1. Άλλο δηλαδή $400, άλλο $140.

 

@nzeppos & @telegamesvg: Ας συνυπολογίσουμε ότι στην Ελλάδα για να διαβάσεις ένα βιβλίο πρέπει να το αγοράσεις, στις ΗΠΑ ακόμα και πρόσφατα βιβλία, αλλά και ebooks τα βρίσκεις στην τοπική σου βιβλιοθήκη (σε αρκετές από αυτές τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα τωρα για αλλη μια φορα τις τιμες στο myebooks.gr και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι προσπαθουν να δειξουν με αυτες τις εξωφρενικες στην πλειονοτητα των τιτλων τιμες .

 

Ως αναφορα τον απαραδεκτα αυξημενο ΦΠΑ , ας ελθουν σε συνεννοηση όλοι μαζι με το Υπ. Οικ. μηπως και γινει κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos & @telegamesvg: Ας συνυπολογίσουμε ότι στην Ελλάδα για να διαβάσεις ένα βιβλίο πρέπει να το αγοράσεις, στις ΗΠΑ ακόμα και πρόσφατα βιβλία, αλλά και ebooks τα βρίσκεις στην τοπική σου βιβλιοθήκη (σε αρκετές από αυτές τουλάχιστον).

Σωστό κι αυτό. Ο δανεισμός από βιβλιοθήκη είναι -τουλάχιστον- σπάνια περίπτωση στη χώρα μας.

 

Για ρωτήσω όμως κάτι άλλο. Αυτό το βιβλίο που ανέφερε ο telegamesvg λέει ότι είναι "encrypted epub". Πες οτι θέλω να το διαβάσω στο Kindle. Μπορώ να το αγοράσω από το παραπάνω βιβλιοπωλείο, να το ανοίξω μέσα από το Adobe digital editions (ή κάτι ανάλογο), να το ξεκλειδώσω και να το μετατρέψω με το Calibre σε mobipocket? Πώς περίπου γίνεται η δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να το τονίσω, το να δημιουργήσεις ebook (δηλαδή ePUB) κοστίζει όσο και το στήσιμο του τυπωμένου βιβλίου, το να ανεβάσεις το PDF ως ebook δεν κοστίζει τίποτα. Από αυτήν την πλευρά αρκετά ελληνικά ebooks είναι ακριβά, και γιατί δεν είναι 40-50% κάτω από την τιμή του τυπωμένου (κάποια είναι 20% κάτω, που αν βάλουμε και την έκπτωση στα βιβλιοπωλεία έρχονται μία ή άλλη με τα τυπωμένα + το κόστος της συσκευής) και γιατί είναι PDF.

 

Ο ΦΠΑ είναι δυστυχώς θέμα όλης της ΕΕ (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι η ελλ. κυβέρνηση απαραίτητα θέλει να τον αλλάξει, δεν ξέρω αν θέλει ή όχι).

 

Και τα Kindle ebooks και τα encrypted ePUB έχουν ξεκλειδωθεί. Άρα η μετατροπή γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορεία σχετικά με τα e-reader :

Διαβάζουν άνετα pdf αρχεία που είναι αποθηκευμένα σαν εικόνες και όχι ως κείμενο;Επειδή έχω πολλά περιοδικά ξενόγλωσσα που είναι σκαναρισμένα ως φωτογραφίες και με ενδιαφέρει να είναι άνετα στο scrolling και να μην τρώνε κολήματα...

Επίσης θα μπορώ να μεταπηδώ εύκολα σε όποια σελίδα θέλω ή θα είμαι αναγκασμένος να γυρνάω σελίδα σελίδα μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω;

Και μια άλλη απορεία...Μπορώ σε μια εικόνα που δείχνει κείμενο να κάνω υπογραμίσεις ή highlight σαν επισήμανση;

Μιλά πάντα για σκαναρισμένα περιοδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ePub με ποια έννοια έχει κοστος; Ενα ψηφιακό έγγραφο δεν είναι;

 

Φυσικά και είναι, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τρόπος να δημιουργήσουμε αυτόματα από word π.χ. Υπάρχουν plug-ins, υπάρχουν προγράμματα (π.χ InDesign) κλπ αλλά και τότε θέλει ειδική σύνταξη το έγγραφο (δεν περναέι δηλαδή όλη και κάθε είδους μορφοποίηση) και, το κυριότερο, μετά πρέπει να ανοιχτεί το epub και να ελεγχτεί λέξη λέξη.

 

Διαβάζουν άνετα pdf αρχεία που είναι αποθηκευμένα σαν εικόνες και όχι ως κείμενο;Επειδή έχω πολλά περιοδικά ξενόγλωσσα που είναι σκαναρισμένα ως φωτογραφίες και με ενδιαφέρει να είναι άνετα στο scrolling και να μην τρώνε κολήματα...

Επίσης θα μπορώ να μεταπηδώ εύκολα σε όποια σελίδα θέλω ή θα είμαι αναγκασμένος να γυρνάω σελίδα σελίδα μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω;

Και μια άλλη απορεία...Μπορώ σε μια εικόνα που δείχνει κείμενο να κάνω υπογραμίσεις ή highlight σαν επισήμανση;

 

Τα διαβάζουν άνετα, μπορείς να πας από σελίδα σε σελίδα χωρίς να τις γυρίσεις όλες μία μία (αλλά δε θα έχουν πίνακα περιεχομένων), υπογραμμίσεις δε θα έχεις (εκτός ίσως από τους Sony Reader που έχουν σημειώσεις με ελεύθερο χέρι).

 

Στα PDF εικόνας δεν υπάρχει βέβαια reflow και αναζήτηση λέξης ή αναζήτηση στο λεξικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακετακι με το dx μου ειναι απο σημερα στο ελ.βενιζελος απο τις 9:15 το πρωι.

Με πήραν τηλεφωνο στις 14:50 .Μου είπαν ότι όλα είναι πληρωμενα απο αποστολεα amazon

και θα το στείλουν την τεταρτη.Το μονο που χρειαζεται είναι μια εξουσιοδοτηση.

Την στελνεις με email ή fax.

Σε σχεση με την 'παλια' διαδικασία ένα μόνο εχω να πω .ΟΥΑΟ!.Και γλιτώνεις το ποσο του εκτελωνιστη και δεν τρεχεις στο ελευθεριος βενιζελος.

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ AMAZON!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τρόπος να δημιουργήσουμε αυτόματα από word π.χ. Υπάρχουν plug-ins, υπάρχουν προγράμματα (π.χ InDesign) κλπ αλλά και τότε θέλει ειδική σύνταξη το έγγραφο (δεν περναέι δηλαδή όλη και κάθε είδους μορφοποίηση) και, το κυριότερο, μετά πρέπει να ανοιχτεί το epub και να ελεγχτεί λέξη λέξη.

 

Εννοεις οτι χρειαζεται τοσες πολλες εργατωρες, οπου το κοστος πλησιαζει αυτο της εκτυπωσης? τοσο πολυ δουλεια θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν το παρω με το καλο (τεταρτη μου ειπανε ) το dx τι είναι το πρωτο που κανω ??Φορτιση?

Ποση ωρα θα διαρκεσει?Ειναι καθολου προφορτισμενα τα μηχανακια??

Και μετα ?? Η συσκευη νομιζω ειναι ηδη registered στο ονομα μου και στη καρτα μου??

Σου αναφερει ποτε υπάρχει χρεωση σε αυτην και ποτε οχι??

Γενικά υπάρχει κατι που στην πρωτη λειτουργια πρεπει να προσεξω??( εκτος απο την πληρη φορτιση, αυτο το ξερω)

)

Αυτο που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι αν για το υπολοιπο ιντερνετ το 3g λειτουργει και σε χρεωνει ή δεν λειτουργει

καθόλου?

 

Αυτα και ευχαριστω.

 

@nzeppo να υποθεσω ότι δεν το πηρες ακομη ε?

Γιατι και εμενα ( εστειλα το χαρτι ) μου δειχνει delivered.Yπάρχει περιπτωση να μου ρθει αυριο??

Παντως τεταρτη μου είπανε, στο τηλεφωνο...

 

Για να δουμε.

Ελπίζω το μηχανακι να δουλευει ρολόι, γιατί δεν εχω ακουσει καλα σχολια σχετικά με την υποστηριξη οσο ισχυει η εγγυηση :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει φόρτιση (δες το quick start guide) και είναι registered ήδη στο λογαριασμό σου στο Amazon.

 

Για όλο το internet λειτουργεί. Δωρεάν είναι μόνο το Amazon και το sharing με twitter,facebook (όχι γενικά οι υπηρεσίες, το να κάνεις share παράθεμα). Για τα άλλα πληρώνεις.

 

Δεν έχεις να προσέξεις κάτι την πρώτη φορά. Μόνο τις χρεώσεις για το internet να προσέξεις και στην αρχή και στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppo να υποθεσω ότι δεν το πηρες ακομη ε?

Γιατι και εμενα ( εστειλα το χαρτι ) μου δειχνει delivered.Yπάρχει περιπτωση να μου ρθει αυριο??

Παντως τεταρτη μου είπανε, στο τηλεφωνο...

 

Όχι, δυστυχώς. Φαντάζομαι αύριο το μεσημέρι θα μου το φέρουν, όπως μου είχαν τάξει από την Παρασκευή (πριν τους στείλω το φαξ). Μου είχαν πει ότι κάνουν παραδόσεις 12 με 5. Η δε κατάσταση του δέματος έχει παραμείνει ίδια από την Παρασκευή το απόγευμα (δηλ. "Delivered" και "signed by" τον υπάλληλο της UPS).

 

Σχετικά με το DX, κάπου είχα διαβάσει ότι εκτός από τα site που ανέφερε ο Μιχάλης έχει και τζάμπα Wikipedia. Αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα όταν κοίταγα το DX και αποφάσισα να μην το πάρω (υπήρχαν κι άλλοι λόγοι βέβαια). Ξενέρωσα όταν είδα ότι είχε μόνο 3G, αλλά απ' την άλλη έλεγαν ότι είναι τζάμπα ακόμα και στην Ελλάδα. Οπότε είπα "πάει στο καλό, ίσως να αξίζει κι ας είναι πιο αργές οι ταχύτητες". Όταν όμως ανακάλυψα τους περιορισμούς του "δωρεάν" 3G ξενέρωσα τη ζωή μου και πήρα το 3.

 

Φυσικά αυτά δεν έχουν καμία σημασία για όποιον δεν ενδιαφέρεται για τις online δυνατότητες του DX (μπορεί πχ. να έχει συνέχεια πάνω του ένα μεγάλο smartphone και να χρησιμοποιεί αυτό για να μπαίνει στο Internet). Απλώς είναι κρίμα ένα μηχανάκι των 400 ευρώ να μην είναι πλήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...