Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτιαξα ενα λεξικο αγγλοελληνικο αλλά το αυτόματο lookup δουλεύει μονο στο K3.Το τεσταρε ο @nzeppos στο δικό του .Στο dxg δεν δειχνει τα ελληνικά στο lookup.Μονο στο ίδιο το λεξικό.Υπαρχει τρόπος να το φτιάξω??

 

Ευχαριστώ.

 

Να δώσω link με το λεξικάκι? ή δεν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια χαρά το νέο firmware. Πολύ ωραίο το νέο layout με το Articles List για τα magazines*. Ωστόσο έχω μια απορία σχετικά με την αποστολή ιστοσελίδων από το PC στο K3. Μέχρι στιγμής δουλεύω το "Send to Kindle" Chrome extension και το Instapaper (με το FF addon του). Και τα δύο όμως έχουν κουσούρια.

 

Στο μεν πρώτο "τρώγονται" πάντα οι εικόνες και αυτό υπό περιπτώσεις είναι μεγάλο πρόβλημα (πχ. σε άρθρα της Wikipedia όπου μια εξίσωση ή ένα διάγραμμα μπορεί να είναι αρχείο εικόνας). Στο Instapaper έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται να στείλω κάτι στο Kindle με-ένα-κλικ. Πρέπει να στείλω πρώτα τη σελίδα στο Instapaper και στη συνέχεια να μπω στο τελευταίο για να το προωθήσω στο K3.

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή σε αυτό το στιλ που να μην έχει αυτά τα προβλήματα?

 

 

*screenshots:

screenshot16435.gif

 

screenshot16436.gif

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον παλαιο internet explorer 6 δεξι κλικ στην σελιδα που περιεργαζεσαι και convert to adobe pdf,

 

για τον καινουργιο internet explorer 8 βρηκα αυτο,

http://www.dkszone.net/klippy-capture-web-pages-export-ebooks-kindle-sony-reader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη εφαρμογή δεν ξέρω να υπάρχει. Και μένα το send to kindle μου αρέσει και αυτό χρησιμοποιώ γιατί είναι με ένα κλικ και τα στέλνεις άρθρο άρθρο. Το Instapaper είναι λίγο πιο πολύπλοκο, πιο πολύ χρήσιμο αν θες να οργανώσεις περισσότερα άρθρα κλπ.

 

Το Send to Kindle πράγματι κόβει τις εικόνες (για να είναι μια ελαφρύ το αρχείο) - και οι είκονες δεν είναι πάντα διακοσμητικές όπως λες. Αυτό δε λύνεται. Οπότε σε άρθρα που θέλω οπωσδήποτε τις εικόνες, κατεβάζω τη σελίδα, τη μετατρέπω με το Calibre και τη στέλνω με email στο Kindle. Είναι ο μακρύς και κουραστικός δρόμος, αλλά έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Άλλες επιλογές δεν ξέρω να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Η πλάκα είναι ότι το Send to Kindle εμφανίζει τις εικόνες στο preview mode (F12) και τις στέλνει κανονικά στο Gmail (αν επιλέξεις αυτή τη δυνατότητα). Απλώς δεν τις στέλνει στο Kindle. Εκτός κι αν τις κόβει η Amazon κατά τη μετατροπή, που πολύ αμφιβάλλω. Επιπλέον το Send to Kindle συνεργάζεται μόνο με Chrome και προς το παρόν χρησιμοποιώ περισσότερο τον FF.

 

Απ' την άλλη το Instapaper δουλεύει πρακτικά με ακριβώς 4 κλικ και μάλιστα διατηρεί τις εικόνες. Έχω το σχετικό FF addon και στέλνω τη σελίδα στο Instapaper account μου. Στη συνέχεια πηγαίνω στο bookmarked μενού, όπου απλώς πατάω το "Send now". Θα κοιτάξω μπας και μαγειρέψω κανα σκριπτάκι που να κάνει τη δουλειά με λιγότερα κλικ. Γενικά προτιμώ το Instapaper πρώτον γιατί "παίζει" με FF, δεύτερον λόγω των εικόνων και τρίτον λόγω της οργάνωσης των άρθρων (με αυτό τον τρόπο μπορώ να έχω πολλά άρθρα σε ένα μόνο ebook). Απ' την άλλη αν απλώς θέλω να στείλω ένα text-only άρθρο στα γρήγορα, το Send to Kindle βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο για το Send to Kindle - τις δείχνει αλλά δεν τις στέλνει τις εικόνες. Βέβαια, είναι πολύ καινούργιο εργαλείο, ενώ το Instapaper πολύ πιο παλιό και πιο ώριμο.

 

Επίσης, προσπαθώντας να στείλω κάποια άρθρα μέσω Send to Kindle το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό, γιατί πιθανόν οι σελίδες δεν είχαν τη σωστή δομή. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το Calibre. Πάντως, επειδή ταξίδεψα πρόσφατα και ήθελα να στείλω υλικό στο Kindle μου, ήταν πολύ χρήσιμο το Send to Kindle, πολύ γρήγορη δουλειά και δε μου έλειψαν οι εικόνες από τα συγκεκριμένα άρθρα.

 

Τι να πουν και όσοι δεν έχουν Kindle. Δεν έχουν κανένα εργαλείο που να κάνει τέτοιο δουλειά αν δε βάλεις καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν και όσοι δεν έχουν Kindle. Δεν έχουν κανένα εργαλείο που να κάνει τέτοιο δουλειά αν δε βάλεις καλώδιο...

 

Χεχε, σωστό κι αυτό :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαινουργιο firmware για το kindle 3.

 

Ελπιζω να δουμε και για το -dx-.

 

 

Eλα μου ντε , δεν μπορω να καταλαβω πιος ειναι ο λογος που η Amazon το εχει τοσο παραμελειμενο.

Αυτη η ελλειψη υποστηριξης σε σχεση με την υπερβολικα υψηλη τιμη του DX με εχουν κανει κ δεν εχω προχωρησει ακομη στην αγορα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα μου ντε , δεν μπορω να καταλαβω πιος ειναι ο λογος που η Amazon το εχει τοσο παραμελειμενο.

Αυτη η ελλειψη υποστηριξης σε σχεση με την υπερβολικα υψηλη τιμη του DX με εχουν κανει κ δεν εχω προχωρησει ακομη στην αγορα του.

 

Πολιτικες marketing.

Θυμασε ποσο καιρο εκανε η apple να βαλει FM ραδιο στα ipod? Kαι το εκανε μονο στα νανο.

Η αιτία προφανως ήταν το itunes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή έχουμε προσφορά μέσω του blog 50% έκπτωση στα e-books των Εκδ. Καστανιώτη (είναι ePUB, αλλά δεν είναι κλειδωμένα, για Kindle απλή μετατροπή με Calibre, που γίνεται μια χαρά - το έχω δοκιμάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή έχουμε προσφορά μέσω του blog 50% έκπτωση στα e-books των Εκδ. Καστανιώτη (είναι ePUB, αλλά δεν είναι κλειδωμένα, για Kindle απλή μετατροπή με Calibre, που γίνεται μια χαρά - το έχω δοκιμάσει)

 

Eυχαριστω, θα την τιμησω δεοντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αγορασα 3 βιβλια :Καρυστιάνη-Σταμάτη-Ανδρουλάκη. Κανω τη μετατροπη στο calibre και μετα θα τα περασω στο kindle. Μαλλον Τα Σακια θα είναι το πρωτο ελληνικο βιβλιο που θα διαβασω στο kindle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αγορασα 3 βιβλια :Καρυστιάνη-Σταμάτη-Ανδρουλάκη. Κανω τη μετατροπη στο calibre και μετα θα τα περασω στο kindle. Μαλλον Τα Σακια θα είναι το πρωτο ελληνικο βιβλιο που θα διαβασω στο kindle.

 

Καλο διάβασμα !

Oλα ΟΚ με την μετατροπή ?

 

"Τα Σακιά" μου κινησαν κ εμενα την περιεργεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοίμασα ένα αναλυτικό οδηγό Τι να προσέχω όταν αγοράζω ηλεκτρονικά βιβλία. Ρίξτε του μια ματιά, νομίζω είναι χρήσιμος και, αν θέλετε, αφήστε σχόλια, παρατηρήσεις και προτάσεις στο blog, γιατί θα ήθελα να τον κάνω όσο το δυνατόν πιο ενημερωτικό και εισαγωγικό ακόμα και για όσους δεν έχουν ιδέα για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...