Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Personal documents in supported file formats smaller than 5 MB sent to "name"@free.kindle.com are typically delivered to your e-mail address and to your Kindle, if your Kindle's Wi-Fi is connected, within five minutes (per document). Personal documents larger than 5 MB may take longer.
  2. Personal documents in supported file formats smaller than 5 MB sent to "name"@free.kindle.com are typically ready for wireless auto-delivery to your Kindle within five minutes (per document), not including actual wireless download time, which will vary with file size. Personal documents larger than 5 MB may take longer.
  3. Personal documents in some file formats (such as PDF files) may take longer.
  4. Your e-mail provider may have additional limitations on file size.

Keep in mind:

 

  • The file size of each attached personal document should be 50MB or less (before compression in a ZIP file).

5 ή 50 ΜΒ? Τo pdf πάντως είναι 35ΜΒ.

 

edit: Εστάλη... για να δούμε τώρα πόση ώρα θα κάνουν να το στείλουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα πάντως βγήκε 34,8ΜΒ. Προφανώς λόγω του μπακάλικου ΟCR conversion από το Abbyy. Δεν το έψαξα παραπάνω, για να δω πώς μπορώ να το κάνω καλύτερο.

 

Τελικά μου το έστειλαν στο Kindle μετά από κανα τέταρτο, αλλά ούτε αυτή η μετατροπή είναι τέλεια. Ενώ γενικά έχει σωστό formatting (σε σχέση με το original scanned pdf), η μετατροπή της Amazon έχει κάνει ένα άλλο κουλό. Μερικές -λίγες- σελίδες τις έκανε image και τις έβαλε σφήνα ανάμεσα στις υπόλοιπες σωστές σελίδες. Προφανώς σε αυτές τις προβληματικές σελίδες δεν δουλεύει το find text. Αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει σοβαρό θέμα, αφού όλα τα λήμματα των εικόνων-σελίδων υπάρχουν και στις κανονικές σελίδες. Άντε βγάλε άκρη! Μέχρι στιγμής πάντως ό,τι έχω ψάξει το έχει βρει.

 

Φυσικά δεν συγκρίνεται με τα λεξικά της Οφξόρδης, που έχουν ερμηνεία και προέλευση του λήμματος, αλλά κάνει τη δουλειά του. Τέλος έχει το πρόβλημα ότι πρέπει να ψάχνουμε για την ακριβή λέξη. Αν πχ. βάλω τη λέξη "insomnia", θα τη βρει αμέσως. Αν βάλω "insomni", τότε σου λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα.

 

Για τα υπόλοιπα έχετε pm...

 

edit:

 

Καλή φάση. Πρόσφατα διάβαζα κάποια ιστορικά βιβλία του Φωτιάδη και είπα να ψάξω αν υπάρχουν και σε ebook. Πέρα από κάθε προσδοκία, όντως υπάρχουν. Και με έκπτωση ο καθένας από τους 4 τόμους!!

 

http://www.ebooks.gr/book/192053

 

εχμ... γράφτε λάθος... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τελικά το μετέτρεψε (κουτσά στραβά), παρά τα όσα λέει το Amazon για 5MB όριο

 

Για δες το καλύτερα το ebooks.gr. Είναι ένα βιβλιοπωλείο που λέγεται ebooks, αλλά έχει μόνο τυπωμένα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uberfail. Έχεις δίκιο :lol:

 

ps: έχω τόσο ακριβά βιβλία και δεν το ήξερα; πω-πω...

 

ps2: μόλις ανακάλυψα αυτό το καταπληκτικό chrome addon για το Kindle: http://elektronikosa...ion-chrome.html

-------------------------------------------------

 

edit:

 

Αυτό το Duokan Kindle OS λέει τίποτα? http://flip.netzbebe...lish-gui-today/

 

Βλέπω ότι κάνει παπάδες (μέχρι και epub support βάζει) και δεν είναι δύσκολο να εγκατασταθεί.

 

-------------------------------------------------

 

edit2 (το χαβά μου εγώ...):

 

Από την άλλη βλέπω ότι έχει μερικά προβληματάκια: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=105847

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως βγήκε 34,8ΜΒ. Προφανώς λόγω του μπακάλικου ΟCR conversion από το Abbyy. Δεν το έψαξα παραπάνω, για να δω πώς μπορώ να το κάνω καλύτερο.

 

Τελικά μου το έστειλαν στο Kindle μετά από κανα τέταρτο, αλλά ούτε αυτή η μετατροπή είναι τέλεια. Ενώ γενικά έχει σωστό formatting (σε σχέση με το original scanned pdf), η μετατροπή της Amazon έχει κάνει ένα άλλο κουλό. Μερικές -λίγες- σελίδες τις έκανε image και τις έβαλε σφήνα ανάμεσα στις υπόλοιπες σωστές σελίδες. Προφανώς σε αυτές τις προβληματικές σελίδες δεν δουλεύει το find text. Αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει σοβαρό θέμα, αφού όλα τα λήμματα των εικόνων-σελίδων υπάρχουν και στις κανονικές σελίδες. Άντε βγάλε άκρη! Μέχρι στιγμής πάντως ό,τι έχω ψάξει το έχει βρει.

 

Φυσικά δεν συγκρίνεται με τα λεξικά της Οφξόρδης, που έχουν ερμηνεία και προέλευση του λήμματος, αλλά κάνει τη δουλειά του. Τέλος έχει το πρόβλημα ότι πρέπει να ψάχνουμε για την ακριβή λέξη. Αν πχ. βάλω τη λέξη "insomnia", θα τη βρει αμέσως. Αν βάλω "insomni", τότε σου λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα.

 

Για τα υπόλοιπα έχετε pm...

 

edit:

 

Καλή φάση. Πρόσφατα διάβαζα κάποια ιστορικά βιβλία του Φωτιάδη και είπα να ψάξω αν υπάρχουν και σε ebook. Πέρα από κάθε προσδοκία, όντως υπάρχουν. Και με έκπτωση ο καθένας από τους 4 τόμους!!

 

http://www.ebooks.gr/book/192053

 

εχμ... γράφτε λάθος... :rolleyes:

 

 

Kουτσα Στραβα δούλεψε όμως το λεξικακι σε ότι του έβαλα.

Good job! :)

 

Μπορούμε το ίδιο να το κάνουμε και σε αυτό της οξφόρδης ?? το λέω γιατί το έχω σκαναρισμενο και αυτό αλλά φαίνετε της κακιάς ώρας.Ίσως ομως βγει τρομακτικά μεγαλύτερο το αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το Send To Kindle το έχω λιώσει. Με έχει βολέψει πολύ περισσότερο από Instapaper ή και τον Google Reader.

 

Στο insomnia όπως και σε κάποια άλλα site καλό είναι να χρησιμοποιείς τη mobile εκδοχή τους.

 

Δεν το έχω ψάξει το Duokan Kindle OS. Αλλά δε δίνει κάτι ιδιαίτερο. Τα ePUB μετατρέπονται μια χαρά σε mobi, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ το Send To Kindle το έχω λιώσει. Με έχει βολέψει πολύ περισσότερο από Instapaper ή και τον Google Reader.

 

Στο insomnia όπως και σε κάποια άλλα site καλό είναι να χρησιμοποιείς τη mobile εκδοχή τους.

 

Δεν το έχω ψάξει το Duokan Kindle OS. Αλλά δε δίνει κάτι ιδιαίτερο. Τα ePUB μετατρέπονται μια χαρά σε mobi, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, ποιά είναι η mobile εκδοχή του insomnia? Είχα την εντύπωση ότι το site ανιχνεύει αυτόματα με ποιά συσκευή προσπαθούμε να μπούμε και μετατρέπεται αναλόγως.

 

Επίσης δοκίμασα ένα άλλο κόλπο. Επειδή έχω βαρεθεί να μεταφέρω συνέχεια αρχεία με το USB, είπα να ανεβάσω μερικά .mobi έγγραφα στο Google Docs (έκδοση mobile) για να τα κατεβάσω απευθείας από το Kindle. Όμως δεν τα κατεβάζει το ρημάδι. Μου λέει ότι μπορεί να κατεβάσει μόνο azw, mobi κλπ. Ε τι στο καλό, mobi του βάζω κι εγώ, wtf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo Kinlde δεν το ανίχνευε αυτόματα. Μίλησα τώρα με Hal9000 και το ρύθμισε, πια το αναγνωρίζει. Μπες πάλι στο insomnia.gr και θα ανακατευθυνθείς.

 

Το Google Docs δεν υποστηρίζει mobi ή ePUB. Οπότε όταν τα ανεβάζει τα μετατρέπει προφανώς, γι' αυτό και μετά δεν κατεβαίνουν.

 

Στο Google Docs πάντως μπορέις να κάνεις edit στα αρχεία που έχεις, δεν μπορείς να δημιουργήσεις νέο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βρήκα την ιδέα του Google docs και θεώρησα ότι θα δούλευε. Επίσης στο upload section του Google Docs υπάρχει μια παράμετρος: "Convert documents, presentations, spreadsheets, and drawings to the corresponding Google Docs formats", την οποια όμως απενεργοποίησα (οπότε θεωρώ ότι η μεταφορά έγινε σωστά).

 

Επίσης το αρχείο εξακολουθεί να έχει κατάληξη .mobi (δεν νομίζω το Kindle να κοιτάει στα... ενδότερα του αρχείου, στην περίπτωση που όντως έχει τροποποιηθεί). Τέλος κατέβασα το αρχείο στο PC και το Mobipocket Reader το διάβασε κανονικά. Μάλλον κάτι άλλο περίεργο γίνεται, που θα το ανακαλύψω αργότερα.

 

ΥΓ.: Καλή δουλειά με το insomnia mobile, όντως δουλεύει κομπλέ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Πήρα πρόσφατα το Cybook Orizon μετά από πολύ ψάξιμο (εντάξει δεν είναι τέλειο αλλά αρκετά καλό γι'αυτο που το θέλω)

 

Ένα πράγμα να ρωτήσω που δεν έχω βρει ακόμα.

Μπορώ να διαβάζω offline τα νέα από news site που έχουν RSS feed ? Κάπως να τα κατεβάζω το orizon κάθε πρωί και να τα διαβάζω όποτε θέλω.

 

Ψάχνοντας βρήκα το mobipocket reader που μπορεί να κάνω αυτό που θέλω.

 

Το έχει προσπαθήσει κανείς σε κανά e-reader ?

 

To site του ηλεκτρονικού αναγνώστη είναι πάρα πολύ καλό! Συγχαρητήρια. Πέρασα άπειρες ώρες ψάχνοντας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...