Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
χθες τα είδα κι εγώ

 

καλα, πως βρέθηκε η Kate πάνω στο δέντρο στην αρχή :lol: :lol: ότι να ναι...

Όχι ρε συ

Το δένδρο βρέθηκε κάτω από την Kate.

 

Δεν υπήρχε το '77, αλλά μέχρι το 2007 είχε θεριέψει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να ακουσετε το παρακατω official audio podcast:

 

http://spoilerslost.blogspot.com/2010/02/official-lost-audio-podcast-february.html

 

"Ξεκαθαριζουν" αρκετα πραγματα σχετικα με τα flash-sideways, τα οποια αρνουνται να αποκαλεσουν alternate timeline κλπ. Τελος παντως λενε αρκετα σημαντικα πραγματα γι'αυτα, για το πως πρεπει να τα εκλαμβανουμε και τι ρολο θα παιξουν μετεπειτα. Γενικως αξιζει να ακουσετε την κουβεντα που εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ

Το δένδρο βρέθηκε κάτω από την Kate.

 

Δεν υπήρχε το '77, αλλά μέχρι το 2007 είχε θεριέψει

 

 

loooool

 

Kαλή εξήγηση αλλά γιατί δε βρέθηκε κάτω απ το δέντρο, αλλά πάνω σ αυτό; :mrgreen:

Δλδ η Kate βρισκόταν ξαπλωμένη επί 3 δεκαετίες, την ώρα που φύτρωνε ενα δέντρο από κάτω της :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλώς σας βρήκα.

Διάβασα τις τελευταίες 20 σελίδες του post και μπήκα να πω τη γνώμη μου.

 

Θεωρώ πως από την πρώτη σεζόν η σειρά είχε μια ταυτότητα η οποία δεν έχει χαθεί. Επιστημονικές εξηγήσεις (έστω και ψευδοεπιστημονικες) θα ήταν ακατόρθωτο να υπάρξουν από τη στιγμή που γίνονταν τόσα κουφά στο νησί και θεωρίες όπως αυτή των νανορομπότ είχαν διαψευσθεί νωρίς από τους δημιουργούς. Η μόνη, ενδεχομένως, «αληθοφανής» απάντηση είναι ότι έχουμε να κάνουμε με εξωγήινους αλλά αυτό δε θέλω να το σκέφτομαι καν οπότε πάμε παρακάτω.

 

Προχωρώντας στους κύκλους βλέπαμε πως ο,τι είχε να κάνει με τεχνολογία πάνω στο νησί (καταπακτές, κουνέλια που μεταφέρονται στις 4 διαστάσεις κτλ.) χαρακτηριζόταν από τους Others ως «χαζοπειράματα» της DHARMA και γι’ αυτούς το μόνο που είχε σημασία ήταν το νησί και τα «θαύματά» του. Βλέπαμε τους Others να υπακούουν πιστά (θρησκεία; ) στον Jacob και να προστατεύονται από το σύστημα ασφαλείας του νησιού, κάποιον καπνό. Αυτό. Ούτε Κώστας, ούτε τίποτα. Το μόνο που τους απασχολούσε (αφότου καθάρισαν τους DHARMήτες) ήταν να μη βρεθεί το νησί και πάλι όμως υπακούοντας στους κανόνες του Θεού τους. (Ο Ben δεν άφησε τον Michael να ανατινάξει το πλοίο –και άρα να ησυχάσει μια και καλή- γιατί ήταν και αθώοι πάνω σε αυτό).

 

Και ξαφνικά οι κανόνες αλλάζουν. Και αρχίζει ο κακός χαμός.

 

Για να το μαζέψω λοιπόν λίγο για το πάω για έκθεση, θεωρώ πως το κλειδί είναι αυτό που υποβόσκει σε όλη τη σειρά, η πίστη σε κάτι. Όλο το science στοιχείο της σειράς είχε να κάνει με το ότι την τοποθέτησαν στο σήμερα και όχι στην εποχή του Black Rock, γιατί απ’ ό,τι λένε τα ίδια γίνονται πάντα. Απλώς οι δημιουργοί περίτεχνα μας άφησαν το καλό τους χαρτί για το τέλος του 5ου κύκλου και το φινάλε γενικώς, δικαιολογώντας τη μη ουσιαστική παρουσία των Jacob-Κώστα λέγοντας πως ούτε καν οι Others είχαν γνώση για το τί πραγματικά συμβαίνει στις πλάτες τους.

 

Μένει λοιπόν να δούμε (κατά τη γνώμη μου) τί το special έχουν τα συγκεκριμένα πιόνια και κατάφεραν να φέρουν τη μάχη σε αυτό το επίπεδο. Γιατί ο Κώστας μετά από τόσους αιώνες με τόσους Bens και Lockes να περνάνε από το νησί δεν μπόρεσε να βρει το «παραθυράκι» του; Γιατί ο Jacob δεν ειδοποιούσε τα πιόνια του σχετικά με το τί ετοιμάζει με το σώμα του Locke ο Κώστας αλλά και πως τον άφηνε να γυρίζει ως καπνός στο νησί τόσο καιρό και να του «τρώει» κόσμο.

 

Για να κλείσω λοιπόν και να αποδείξω πόσο καμένος είμαι (αν δεν έχει φανεί ήδη), μου έχει περάσει από το μυαλό ότι στο τέλος θα ονομάσουν Jacob ΚΑΙ τον Κώστα και θα μας κάνουν να ξαναδούμε τη σειρά από την αρχή προσπαθώντας να καταλάβουμε ποιος έκανε στην πραγματικότητα τι;

 

Μεγάλο σόρυ για το τεράστιο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loooool

 

Kαλή εξήγηση αλλά γιατί δε βρέθηκε κάτω απ το δέντρο, αλλά πάνω σ αυτό; :mrgreen:

Δλδ η Kate βρισκόταν ξαπλωμένη επί 3 δεκαετίες, την ώρα που φύτρωνε ενα δέντρο από κάτω της :P

 

 

εγω γιατι διαβαζοντας αυτο θεωρω το δενδρο υπερκολωφαρδο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να ακουσετε το παρακατω official audio podcast:

 

http://spoilerslost.blogspot.com/2010/02/official-lost-audio-podcast-february.html

 

"Ξεκαθαριζουν" αρκετα πραγματα σχετικα με τα flash-sideways, τα οποια αρνουνται να αποκαλεσουν alternate timeline κλπ. Τελος παντως λενε αρκετα σημαντικα πραγματα γι'αυτα, για το πως πρεπει να τα εκλαμβανουμε και τι ρολο θα παιξουν μετεπειτα. Γενικως αξιζει να ακουσετε την κουβεντα που εχουν

F@ck, σκατά, μπλιάχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry:

Τι είναι το LOST? Παιχνίδι με alternative endings? Μπορώ να διαλέξω δηλαδή; Με κάνα δημοψήφισμα, ίσως;... Τι να πω ρε γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα ρειιι????

Μπορεί να με γελούν τα αγγλικά μου αλλά κατάλαβες τι είναι το "flash-sideways"; Στο βίντεο δεν λέει ότι υπήρχαν δυο πιθανότητες; Να εκραγεί η ατομική, να καταστραφεί το νησί και να μην πέσει ποτέ το αεροπλάνο ή να μην έπιανε το κόλπο με την βόμβα και να έμεναν κολλημένοι στο νησί;

Και τελικά αποφάσισαν να μας δείξουν και τα δυο σενάρια, κάτι που δεν θα περίμενε ο θεατής. Τι συμπέρασμα βγάζεις από όλα αυτά; Τι είναι τα flash sideways; Σα να βλέπουμε δυο διαφορετικές εκδοχές της ίδιας ιστορίας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λετε οτι μοιαζει με το dd?

Οκ, τοτε ΜΗΠΩΣ εχουμε και παρουσια manipulated dead και manipulated living οπως στο Ντονι Νταρκο?

 

δλδ στο αλλο συμπαν, οσοι εχουν πεθάνει Ή όσοι ζουν αλλα δεν ειναι οι κεντρικοι που ηταν στο incident έχουν σκοπο απο The Forces that Be να "καθοδηγησουν" τους κεντρικους ήρωες που υπαρχαν στο bomb explosion ώστε να κάνουν τις επιλογές αυτές που θα σωσουν το αρχικο συμπαν?

 

Επισης μου χει κολλησει απο περσυ, γιατι ΕΙΔΙΚΑ Η ΣΑΝ δεν πηγε στο παρελθον απολους τους "καλους"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...