Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις

-Πως ακριβώς σχετίζονται το drm-free με το γεγονός ότι "δεν" γίνονται updates?

-Η CD Project δεν είναι gaming εταιρία?

1. Αλλο auto-updates και αλλο manual updates.

2. Ουπς δεν ηξερα καν οτι ηταν της cd projekt.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία, μετά το Steam, το Origin, το Desura και το Battle.net ας εγκαταστήσω ακόμα έναν client, γιατί όχι, λες και δεν υπάρχει τίποτα απολαυστικότερο από το να γεμίζεις με αχρείαστα προγράμματα για να σου τρώνε πόρους.

 

Ελπίζω μία από αυτές τις μέρες να βγει ένας hyper-client που να τα παντρεύει όλα μαζί, έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα.

 

In other news, σε πρώτη φάση μου φαίνεται πανάλαφρο το Galaxy. Θέλει δουλειά ακόμα για να γίνει Steam όσων αφορά τα feats, αλλά βρίσκεται σε σωστό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αλλο auto-updates και αλλο manual updates.

 

Από όσο γνωρίζω το DRM αφορά την διαχείριση των πνευματικών δικαιωμάτων, όπως υποδηλώνει και το όνομα. Δηλαδή, οι εταιρίες βάζουν κάποια "μέσα" με σκοπό να αποτρέψουν πχ την πειρατεία.

Άρα, αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος ως εδώ, πως είναι δυνατόν αν σχετίζεται το DRM με τις ενημερώσεις των προϊόντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και σε αυτό το σημείο το gog αλλάζει τα δεδομένα διότι ναι μεν θα μπορείς να παίξεις μέσω του galaxy και να εκμεταλευτείς τα προνόμια του, όπως auto-updates, και παράλληλα ότι ώρα γουστάρεις μπορείς να κατεβάσεις το game και να το αποθηκεύσεις στον pc, σε στικάκι, σε cd και γενικά να το κάνεις ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι καλό και να πετύχει. Ο βασικός λόγος που προτιμώ steam είναι η ευκολία του library του.

 


Βέβαια, όσο το Steam είναι συνώνυμο του EA, δύσκολα βλέπω να γίνεται το GoG η κύρια βιβλιοθήκη παιχνιδιών για εμένα. Είναι, όμως, μια θετική εξέλιξη.

 

ΕΑ έχει το Origin, δεν χρησιμοποιεί Steam. Εκτός και δεν κατάλαβα τι εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι καλό και να πετύχει. Ο βασικός λόγος που προτιμώ steam είναι η ευκολία του library του.

 

 

ΕΑ έχει το Origin, δεν χρησιμοποιεί Steam. Εκτός και δεν κατάλαβα τι εννοείς

 

Early Access εννοεί, όχι Electronic Arts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε κι εμένα πριν λίγο το invite για τον client και τον εγκατέστησα. Σε πρώτη φάση, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι φαίνεται ελαφρύς και ευπαρουσίαστος. Δεν έχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω τίποτα ή να τεστάρω τα διάφορα features, οπότε είναι πολύ νωρίς ακόμη για κριτική, αλλά φαίνεται να περιλαμβάνει ό,τι θα έπρεπε να περιλαμβάνει μια αντίστοιχη πλατφόρμα. Ασχέτως αν ορισμένα features δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη, με σημαντικότερο όλων κατ' εμέ το auto-update το οποίο είναι και ο σημαντικότερος λόγος που προτιμώ πλέον χίλια τα εκατό την ψηφιακή διανομή (παλιότερα έβγαιναν σημαντικά patches και δεν το έπαιρνα καν πρέφα). Πιστεύω πως η έλλειψη auto-update ήταν και το βασικό μειονέκτημα του GOG έναντι του ανταγωνισμού. Αν έχεις DRM Free παιχνίδια που ενημερώνονται αυτόματα, τι άλλο θες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...