Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ερώτηση, θέλω να δώσω σε έναν ξάδερφό μου να παίξει το witcher 2 που το έχω στο gog. Γίνεται; Ρωτάω μιας κι είναι drm free.

 

Ναι γίνεται, απλά το αρχειάκι εγκατάστασης του τρέχεις. Μου ήρθε και εμένα. Αν μπει και κανένας μεγάλος dev μέσα μιλάμε για επανάσταση στο drm των PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ήρθε κι εμένα.

 

Πρώτες εντυπώσεις αναμενόμενα θετικές, ελαφρύς συμμαζεμένος client χωρίς πολλά πολλά τώρα στην αρχή. Λείπουν απλά features που θα τον κάνουν να δουλεύει περισσότερο σα browser, πχ σε εμένα τουλάχιστον αν πάταγα να με βγάλει στην καρτέλα του install μετά έπρεπε να πατήσω library για να επιστρέψω στα παιχνίδια μου, δε γινόταν με τα βελάκια. Γενικά πάντως καλύπτομαι, είναι πιο βολικό από το να πηγαίνω κάθε φορά στη σελίδα του GOG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα feat που θα ήθελα οπωσδήποτε να δω στο Galaxy είναι να μπορέσουν να φτιάξουν κάποιου είδους cloud για τα saves των γκέιμς. Χλωμό το βλέπω, γιατί τα περισσότερα γκέιμς είναι αρχαία, ωστόσο θα είναι πάρα πολύ χρήσιμο να μπορεί κάποιος να κάνει share τα saves του σε όλα τα μηχανάκια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ηξερα οτι το gog ειναι της CDproject. Ασχετο αλλα τωρα καπου το πετυχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι το gog ειναι της CDproject. Ασχετο αλλα τωρα καπου το πετυχα.

http://www.gog.com/news/major_releases_unchained_from_drm

 

βασικά αυτό το link ήθελα να βάλω πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο GOG για τη κίνηση αυτή!

Μακάρι κάποια στιγμή να απαλλαγούμε από DRM και να μας ανήκουν πραγματικά τα παιχνίδια που αγοράζουμε ψηφιακά όπως γινόταν με τα physical copies παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είναι δικά σου 100%, ακόμα και να κλείσει το gog πάλι δικά σου θα 'ναι εφόσον περιλαμβάνει drm free.

 Και άμα κλείσει το GOG, από που θα τα κατεβάσεις?

 

Μπράβο στο GOG για τη κίνηση αυτή!

Μακάρι κάποια στιγμή να απαλλαγούμε από DRM και να μας ανήκουν πραγματικά τα παιχνίδια που αγοράζουμε ψηφιακά όπως γινόταν με τα physical copies παλαιότερα.

Άλλο το DRM και άλλο το "μας ανήκουν" :)

Όλες οι ταινίες, τα παιχνίδια, το λογισμικό είτε είναι σε ψηφιακή μορφή είτε σε δίσκο, ανήκουν στη εταιρεία παραγωγής.

Εσύ απλά αγοράζεις μία άδεια για να τα χρησιμοποιήσεις.

 

Έβαλα το Galaxy, συμπαθητικό είναι και αρκετά υποσχόμενο αν τα "social features" που λένε υποστηρίζουν και τα πιο παλιά παιχνίδια που δεν υπάρχουν σε άλλα stores.

 

Επίσης, καλή κίνηση που πρόσθεσαν μερικά πιο σύγχρονα παιχνίδια, αν και πιστεύω δύσκολα θα δούμε κάποιο καινούριο AAA παιχνίδι στο GOG, εκτός του W3 που τους ανήκει. Δε νομίζω οι εταιρείες να παρατήσουν έτσι απλά τα DRM τους και να αφεθούν στο έλεος των πειρατών.... Μιλάω για καινούριες AAA κυκλοφορίες πάντα, όχι για παιχνίδια 3+ χρόνων που έχουν κάνει το κύκλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και άμα κλείσει το GOG, από που θα τα κατεβάσεις?

Δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον έχεις την δυνατότητα να τα έχεις κατεβασμένα αποθηκευμένα κάπου χωρίς να είσαι αναγκασμένος να τα παίξεις μέσω κάποιου client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Δε νομίζω οι εταιρείες να παρατήσουν έτσι απλά τα DRM τους και να αφεθούν στο έλεος των πειρατών.

 

Ποιος ΑΑΑ offline τίτλος υπάρχει και δεν έχει σπάσει? Όλα είναι "στο έλεος των πειρατών" όπως το γράφεις εσύ.

 

Το μόνο που κάνει το DRM είναι να τιμωρεί τους νόμιμους χρήστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ΑΑΑ offline τίτλος υπάρχει και δεν έχει σπάσει? Όλα είναι "στο έλεος των πειρατών" όπως το γράφεις εσύ.

 

Το μόνο που κάνει το DRM είναι να τιμωρεί τους νόμιμους χρήστες

Πολύ σωστά τα λες, δυστυχώς σε κάθε μέτρο κατά της πειρατείας τη πληρώνουν οι νόμιμοι χρήστες.

 

Όμως, το ότι οι πειρατές πάντα βρίσκουν τρόπο να σπάσουν τα παιχνίδια δε σημαίνει ότι οι εταιρείες θα παρατούσαν τα DRM τους έτσι απλά. Είναι σα να λες, δε βάζω κλειδαριά στη εξώπορτα του σπιτιού μου, αφού ούτως η άλλως αν κάποιος θέλει να μπει θα καταφέρει να τη σπάσει αν έχει το χρόνο και τη γνώση.

 

Δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον έχεις την δυνατότητα να τα έχεις κατεβασμένα αποθηκευμένα κάπου χωρίς να είσαι αναγκασμένος να τα παίξεις μέσω κάποιου client.

Εγώ γι αυτό σε ρώτησα "από που θα τα κατεβάσεις". Αν το GOG κλείσει και δεν έχεις πρόσβαση στο account σου τότε πάλι δεν έχεις πρόσβαση στα παιχνίδια που αγόρασες και ας μην έχουν DRM επάνω :)

 

Το λέω αυτό γιατί πολλοί αντιμετωπίζουν το GOG σαν το μεσσία. Και οι ίδιοι για να προωθήσουν το service τους πατάνε πάντα στην έλλειψη DRM. Δεν είναι τόσο απλό όμως και δεν αλλάζει κάτι δραματικά..

 

Και το Steam ας πούμε πλέον είναι πλήρως λειτουργικό σε offline mode. Μπορείς να κατεβάσεις όλα σου τα παιχνίδια και να τα παίξεις χωρίς καθόλου να συνδεθείς στο internet. Και σε άλλο PC τα μεταφέρεις με την ίδια λογική αρκεί να αντιγράψεις το φάκελο του Steam που έχει το login σου αποθηκευμένο. Δε ζούμε πλέον σε εποχές GFWL που ήθελε σύνδεση στο internet για να σε αφήσει να παίξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και να κλεισει το gog εχεις το παιχνίδι δικο σου, δεν παιρνεις μονο την αδεια οπως στα origin, steam, uplay. Διπλο κλικ στο. exe και εγκατάσταση χωρίς νταβαδες και κωδικούς και ενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλω τα φώτα σας αν γνωρίζετε. Έχω αγοράσει εδώ και καιρό το Witcher 2 κουτάτο. Αυτή τη στιγμή όμως ο υπολογιστής μου δεν διαθέτει dvd-rom drive, οπότε δεν μπορώ να το εγκαταστήσω. Μπορώ να φτιάξω ISO με το dvd-rom του laptop, όμως αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσω στο GOG. Εδώ λέει να βάλω product key για να το κατεβάσω, αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο, ούτε στις dvd cases, ούτε στα manuals που συμπεριλαμβάνονταν στη συσκευασία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να μην έχει cd key η retail έκδοση μέσα.Εγώ πάντως έτσι το είχα κάνει register στο gog, από το ίδιο λινκ.Η αλήθεια είναι όμως ότι είχα πάρει την έκδοση που είχε βγει αρχικά, την χάρτινη, όχι αυτή που έβγαλαν μεταγενέστερα σε dvd case, οπότε κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μήπως άλλαξε κάτι.Για δες καλύτερα τα περιεχόμενα και τη συσκευασία ρε συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλω τα φώτα σας αν γνωρίζετε. Έχω αγοράσει εδώ και καιρό το Witcher 2 κουτάτο. Αυτή τη στιγμή όμως ο υπολογιστής μου δεν διαθέτει dvd-rom drive, οπότε δεν μπορώ να το εγκαταστήσω. Μπορώ να φτιάξω ISO με το dvd-rom του laptop, όμως αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσω στο GOG. Εδώ λέει να βάλω product key για να το κατεβάσω, αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο, ούτε στις dvd cases, ούτε στα manuals που συμπεριλαμβάνονταν στη συσκευασία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι; 

Οι μεταγενέστερες retail εκδόσεις δεν είχαν key.

Γι αυτό το λόγο έφτιαξαν αυτό http://thewitcher.com/backup ;)

 

Βγάζεις φωτό τα δισκάκια μαζί με ένα χαρτί που να φαίνεται καθαρά το email σου. Γράφεις το email σου στο site, προσθέτεις και τη φώτο και το στέλνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...