Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το GoG στέλνει ενημερώσεις για προσφορές/εκπτώσεις στα wishlisted παιχνίδια; Δεν βρήκα κάποια επιλογή, αλλά λογικά μου ξέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το GoG στέλνει ενημερώσεις για προσφορές/εκπτώσεις στα wishlisted παιχνίδια; Δεν βρήκα κάποια επιλογή, αλλά λογικά μου ξέφυγε.

 

Στέλνει. Μου έρχονται που και που στο mailbox.

 

Σήμερα το έψαξα για πρώτη φορά με αφορμή το μήνυμά σου. Οι σχετικές ρυθμίσεις βρίσκονται στο Account -> Orders & Settings -> Subscriptions. 

3 checkboxes είναι. Releases and Announcements, Promotions and Hot Deals και Wishlist Alerts.

 

Σε μένα ήταν όλα checked -- αν και δεν θυμάμαι αν και πότε τα ενεργοποίησα ο ίδιος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ για την απάντηση, το είχα κοιτάξει νωρίτερα και παρέλειψα να το αναφέρω, πράγματι αυτές οι τρεις επιλογές είναι και μάλλον είναι by default ενεργοποιημένες, γιατί ούτε κι εγώ θυμάμαι να είχα τσεκάρει κάτι.

 

Παράξενο, όμως, γιατί είμαι σχεδόν βέβαιος πως 1-2 τίτλοι από αυτούς που είχα στη wishlist μου είχαν βγει κάποια στιγμή σε προσφορά, αλλά ενημέρωση δεν θυμάμαι να έχω λάβει (εκτός κι αν θυμάμαι λάθος το πότε τους συμπεριέλαβα στη λίστα, στην αποκλείεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από ό,τι βλέπω, στο gmail όλα αυτά τα βάζει κάτω από το "Promotions" tab, οπότε δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε κινητό και δεν φαίνονται στο "κεντρικό" inbox -- εκτός και αν "πεις" στο Gmai ότι τα θεωρείς σημαντικά. Δεν αποκλείεται σε άλλους mail servers να πηγαίνουν στα spam (?). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μαααλιστα, και μολις ξαπλωσα. Εχουν χακαριστει απο τον Μαρτιο και μας το λενε τωρα. Θα το αλλαξω αυριο, δεν χαθηκε ο κοσμος για μια μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CD Projekt confirms forum hack exposed 1.9 million user accounts

 

αλλάξτε το pass σας γενικά,είναι το ίδιο account!

 

Εγώ που δεν είχα λογ/σμο στο forum αλλά έχω στο gog, έχω θέμα;

 

Μάλλον όχι, αλλά ρωτάω μπας και ξέρετε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν είχα λογ/σμο στο forum αλλά έχω στο gog, έχω θέμα;

 

Μάλλον όχι, αλλά ρωτάω μπας και ξέρετε κάτι παραπάνω.

γιαυτό λέω είναι το ίδιο ακαου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

επιτέλους μπήκε CLOUD saving!!

με την έκδοση 1.2 τέλος η beta φάση του

 

 

μερικά από τα νέα
UPDATE 1.2 HIGHLIGHTS
Universal Cloud Saves

Never lose your progress again! New games, as well as all-time classics are upgraded with saves syncing and cloud backup. (supported games only)

 

Ιn-game overlay

Chat with friends, check notifications or your achievement progress by pressing Shift+Tab in supported games.

 

Choosing your features

Customize the Client to your needs by selecting features you want to use, for a personalised experience and no feature-creep.

 

Bandwidth limit & schedule

GOG Galaxy downloads as fast as it can, but sometimes you might want to limit that. And you can schedule limits too.

 

Screenshots

Press F12 in games supporting in-game overlay to capture that epic moment.

 

FPS counter

Overlay includes frames per second counter to measure how well does the game perform on your glorious PC.

 

New chat

Rewritten from scratch, it lets you stay connected with friends when playing a game or when using the Client.

 

New hibernation mode

On top of making GOG Galaxy even faster, auto-hibernation drastically reduces CPU usage when idle or playing games - to save your precious resources.

 

Achievement rarity

Whenever you unlock an achievement you will see how common or unique it is among GOG community.

 

New settings window

Control and customise Client’s features from the new settings window.

 

Desktop notifications

Receive new messages, game invites or friend request notifications when in-game or when GOG Galaxy is in the background.

 

Out of beta

GOG Galaxy is out of beta - only new preview features will be beta limited.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Super Moderators

Έχω κάποια παλιά παιχνίδια στο GOG, αλλά διστάζω να επεκτείνω τη συλλογή μου.

 

Αγόρασα το Fantasy General (να θυμηθώ τα νιάτα μου...) και ναι μεν τρέχει, αλλά προφανώς δεν είναι φτιαγμένο για σύγχρονους υπολογιστές και έχω θέμα με την ανάλυση κτλ.

 

Κάτι ανάλογο να περιμένω σε όλα τα παλιά παιχνίδια; Έχει σε προσφορά διάφορα παλιά και αγαπημένα από το Warhammer 40K, αλλά αν είναι να έχω το ίδιο θέμα, δεν θέλω να αγοράζω και να κάθονται τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια παλιά παιχνίδια στο GOG, αλλά διστάζω να επεκτείνω τη συλλογή μου.

 

Αγόρασα το Fantasy General (να θυμηθώ τα νιάτα μου...) και ναι μεν τρέχει, αλλά προφανώς δεν είναι φτιαγμένο για σύγχρονους υπολογιστές και έχω θέμα με την ανάλυση κτλ.

 

Κάτι ανάλογο να περιμένω σε όλα τα παλιά παιχνίδια; Έχει σε προσφορά διάφορα παλιά και αγαπημένα από το Warhammer 40K, αλλά αν είναι να έχω το ίδιο θέμα, δεν θέλω να αγοράζω και να κάθονται τα παιχνίδια.

 

Αν δεν είχα το steam link θα αγόραζα τα περισσότερα απο GOG γιατί δεν συγκρινονται τα extras που δίνει σε κάιε game με αυτα του Steam( δεν ξέρω αν λέω βλακεία αλλά το Witcher3 που το πήρα απο GOG είχε χάρτες, soundtrack μέχρι και βιβλία και ήταν και ποιο φτηνό απο steam που έδινε μόνο το game) και επίσης ακόμη ποιο σημαντικό είναι DRM free. Οπότε για εμένα αξίζει να κάνεις τις αγορές σου απο GOG παρά απο Steam, τώρα για το θέμα που λές refund δεν δέχονται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω κάποια παλιά παιχνίδια στο GOG, αλλά διστάζω να επεκτείνω τη συλλογή μου.

 

Αγόρασα το Fantasy General (να θυμηθώ τα νιάτα μου...) και ναι μεν τρέχει, αλλά προφανώς δεν είναι φτιαγμένο για σύγχρονους υπολογιστές και έχω θέμα με την ανάλυση κτλ.

 

Κάτι ανάλογο να περιμένω σε όλα τα παλιά παιχνίδια; Έχει σε προσφορά διάφορα παλιά και αγαπημένα από το Warhammer 40K, αλλά αν είναι να έχω το ίδιο θέμα, δεν θέλω να αγοράζω και να κάθονται τα παιχνίδια.

 

Είναι ανά περίπτωση δυστυχώς, και αρκετές φορές θέλει ψάξιμο (στο pcgamingwiki, στο forum για το παιχνίδι στο GOG, ή/και στο αντίστοιχο του steam).

 

Συνήθως στο pcgamingwiki.com βρίσκω αρκετά ενημερωμένη πληροφορία για το τι ισχύει για ένα παιχνίδι, για γνωστά bugs, για συμβατότητα με windows os, για ανάλυση/ wide screen support και για patches (ακόμα και community patches). 

 

Κι εγώ δεινοπάθησα να φέρω το Beyond Good & Evil σε playable κατάσταση σε Windows 10 64bit, και ακόμα έχει κάποια glitches, αλλά είναι σαφώς πιο ok από τη αρχική κατάσταση μετά την εγκατάσταση από το GOG installer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 τώρα για το θέμα που λές refund δεν δέχονται ?

 

Αυτό. Δέχονται μέχρι και 30 μέρες μετά την αγορά χωρίς να ρωτήσουν περαιτέρω. Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση.

 

Για το πώς έχει μεταφερθεί κάθε παιχνίδι, ο Praetorian έχει δίκιο. Οπωσδήποτε διάβασμα στα σχόλια για αναφορά τεχνικών στοιχείων και έρευνα.

 

EDIT - επειδή ακούστηκε λίγο υπερβολικό, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας και οι κυκλοφορίες είναι δουλεμένες. Αρκετές φορές όμως έχουν μεταφέρει την πιο βολική ή προσβάσιμη έκδοση, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως συχνά πρόκειται για μετατροπές του DOSBox. Προσωπικό παράδειγμα η DOS έκδοση του Theme Hospital, που δε με πείραξε, αλλά είναι χειρότερη από τη CD έκδοση που έχω. Ή εν πάσει περιπτώσει έχω καλύτερη έκδοση από τη δική τους :P. Νομίζω κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα Cannon Fodder, αλλά αυτά τα έχω σκίσει έτσι κι αλλιώς στο SNES emulator.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Υπάρχει μήπως πρόβλημα με το galaxy;

 

Από προχθές άρχισε να μου κάνει "νερά" (αργούσε χαρακτηριστικά να τρέξει, ήθελε 2-3 προσπάθειες) από χτες τίποτε.

 

Έφαγα μια κρυάδα με το Gwent που δεν τερματίζει κανονικά και θέλει end task από το manager, τώρα έχω θέμα με όλο το galaxy και δεν μπορώ να δω ούτε τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να το ανοίξω τώρα, μου έκανε 2 περάσματα στο update και στη συνέχεια το πάλευε μέχρι να ανοίξει, ώσπου τα κατάφερε. Συνολικός χρόνος όλων γύρω στο 5λεπτο! Πάντως δοκίμασα ένα παιχνίδι μπήκε και βγήκε κανονικά και στην πλοήγηση δεν δείχνει να έχει κάποιο θέμα. Ίσως ήταν της στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...