Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Καμία σχέση δεν έχει το drm με τον τρόπο πληρωμής,

Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει η ανωνυμία των συναλλαγών, και Καλά κάνεις, αλλά σε ότι αφορά το θέμα (pc games), η δυνατότητα απεξάρτησης από συστήματα κλειδώματος είναι πολύ σημαντικότερη, ειδικά όταν μετά από μερικά χρόνια μπορεί το drm να μην είναι συμβατό με τα νέα OS & HW και άρα ο τίτλος που έχεις πληρώσει unplayable

 

Μόνο που αυτό το επιχείρημα έχει εφαρμογή και στα ίδια τα games, αυτά καθεαυτά. Σου έχει υπογράψει η GoG ότι το random game που σήμερα είναι συμβατό με Windows 10 θα είναι και σε 15 χρόνια με τα Windows 15;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το παιχνίδι που αγόρασες τώρα θα παίζει και στο μέλλον σωστά

 

Το GoG είναι μια συμπαθητική προσπάθεια, όμως το Steam αυτή τη στιγμή συγκεντρώνει πλήθος alpha/beta και προσωπικά θεωρώ πως αυτό είναι ένα σοβαρό στοιχείο υπεροχής. 

 

Από εκεί και πέρα, καλό το DRM-free αλλά ειδικά σε αυτό που αναφέρομαι (στις alpha/beta με συχνά updates) μπορεί να καταλήξει ταλαιπωρία: συμμετέχω στο testing του Sanctus Reach και μας έχουν αλλάξει τα φώτα, κάθε τόσο 600-700 mb download, διαγραφή του προηγούμενου install, νέο install, άκυρα τα saves. Και όλα αυτά γιατί Slitherine και -κυρίως- Matrix φοβούνται να πάνε στο Steam (ή στο GoG) μην τους πουν οι Αμερικανοί die-hard πελάτες τους (έχουν σοβαρή βάση στους άνω των 55, αλλά δεν είναι θέμα ηλικίας κυρίως, είναι θέμα νοοτροπίας) ότι δεν έχουν DRM-free επιλογή. Δυσκολεύουν τη ζωή όλων μας και, κυρίως για τους ίδιους, την αποτελεσματικότητα του testing. Τα ίδια είχαν συμβεί όταν είχαν διαθέσει τον κατάλογό τους μέσω Steam: "ξεπουλιέστε" κτλ. Υπερβολές και ιδεοληψίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά τώρα, τι συγκρίνουμε, το GoG είναι δύο πράγματα: games και community. Το Steam είναι αυτά κι άλλα τόσα: games, community, EA, Greenlight, Steam-in-home-streaming, cloud saves, achievements κοκ, που κάνουν το DRM να φαντάζει μικρό αντάλλαγμα για όσα προσφέρει η πλατφόρμα. Εξάλλου υπάρχουν ένα κάρο αρνητικά να φορτώσουμε στο Steam, το DRM είναι ψεγάδι μπροστά τους.

 

Καλό το σοκολατάκι, αλλά μπακλαβάς δεν θα γίνει όσο και να προσπαθήσει. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που αυτό το επιχείρημα έχει εφαρμογή και στα ίδια τα games, αυτά καθεαυτά. Σου έχει υπογράψει η GoG ότι το random game που σήμερα είναι συμβατό με Windows 10 θα είναι και σε 15 χρόνια με τα Windows 15;

Σύμφωνοι σε αυτό, αλλά μίλησα για συμβατότητα του drm.

 

Δες το και έτσι, αν ένας τίτλος δεν λειτουργεί σε νέο OS/HW, αν είναι drm free, αρκεί να καταφέρεις να κάνεις το παιχνίδι να λειτουργεί, όχι drm+παιχνίδι. Μειώνεις την πολυπλοκότητα.

 

Τέλος, υπάρχουν αρκετά παιχνίδια με unofficial patches και fixes για συμβατότητα με νέα λειτουργικά. Δεν έχω δει όμως κάτι αντίστοιχο για τα drm παρά μόνο τα crack που τα Αφαιρούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το σοκολατάκι, αλλά μπακλαβάς δεν θα γίνει όσο και να προσπαθήσει. :)

 

Πάντως το GOG έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου και έχει ανοιχτεί σε τομείς που το παίρνει, και πρέπει να του αναγνωριστεί. Αυτό δυστυχώς έχει φέρει και κάποια αρνητικά (πχ ύπαρξη shovelware ή ατελών παιχνιδιών, ακόμα περιορισμένη) αλλά επεκτείνεται με σωστό προς το παρόν τρόπο. Επίσης δεν έχουν και τον ίδιο χρόνο ζωής, οπότε ας μη ζητάμε θαύματα. Παραδέχομαι ότι είμαι προκατειλημμένος υπέρ του GOG πάντως.

 

Προφανώς βέβαια σε επίπεδο υπηρεσιών δε συγκρίνονται, και μόνο το online services τμήμα του Steam το μετατρέπει ουσιαστικά σε μονοπώλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που αυτό το επιχείρημα έχει εφαρμογή και στα ίδια τα games, αυτά καθεαυτά. Σου έχει υπογράψει η GoG ότι το random game που σήμερα είναι συμβατό με Windows 10 θα είναι και σε 15 χρόνια με τα Windows 15;

Γιατί, σου διαφήμισε ή σου πούλησε καμία gog παιχνίδι με υποστήριξη στα windows 15;Μη μπερδευόμαστε με διακριτά πράγματα.

Ας μη γελιόμαστε, το drm free είναι εύπεπτο για τον μέσο gamer για τον απλούστατο λόγο ότι στο πίσω μέρος του μυαλού του έχει πάντα το "τι θα γίνει με τα παιχνίδια που έχω άμα κλείσει η υπηρεσία;".Και σου λέει ο άλλος, εγώ προτιμώ να ξέρω ότι κλείσει δεν κλείσει με τα τότε δεδομένα και λειτουργικά συστήματα τα παιχνίδια μου θα δουλεύουν χωρίς ανάγκη παρέμβασης από την υπηρεσία.Με το steam, αυτό δε γίνεται, όσο light και να είναι το drm του.Κάποιοι το θεωρούν βασικό αυτό, άλλοι όχι.Τα πάντα είναι θέμα προτιμήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως το GOG έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου και έχει ανοιχτεί σε τομείς που το παίρνει, και πρέπει να του αναγνωριστεί. Αυτό δυστυχώς έχει φέρει και κάποια αρνητικά (πχ ύπαρξη shovelware ή ατελών παιχνιδιών, ακόμα περιορισμένη) αλλά επεκτείνεται με σωστό προς το παρόν τρόπο. Επίσης δεν έχουν και τον ίδιο χρόνο ζωής, οπότε ας μη ζητάμε θαύματα. Παραδέχομαι ότι είμαι προκατειλημμένος υπέρ του GOG πάντως.

 

Προφανώς βέβαια σε επίπεδο υπηρεσιών δε συγκρίνονται, και μόνο το online services τμήμα του Steam το μετατρέπει ουσιαστικά σε μονοπώλιο.

 

Να σου πω κάτι; Εγώ προσωπικά, όχι απλά είμαι προκατειλημμένος υπέρ του GoG, θέλω να είμαι κιόλας. Γουστάρω πολύ περισσότερο τη φάση της μικρής εταιρείας που προσπαθεί να βγάλει λεφτά κερδίζοντας τον καταναλωτή με τίμιους τρόπους, παρά τη φάση μιας εταιρείας που σου λέει «αυτό είναι, κι αν σου αρέσει», την τακτική δηλαδή που ακολουθεί η Valve στα περισσότερα θέματα που έχουμε με το Steam. Όμως, αν το αντιμετωπίσω ψυχρά, το συμφέρον μου βρίσκεται στο Steam, όχι στο GoG. Προσφέρει πολύ περισσότερα για -σχεδόν- τα ίδια χρήματα. Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω, αλλά νιώθω «ριγμένος» αν δώσω λεφτά στο GoG για κάτι που μπορώ να πάρω στο Steam. Σε κάθε περίπτωση, αυτή τη στιγμή έχω 200 τίτλους στο GoG, όσο μπορώ το στηρίζω.

 

Πάντως, προσωπικά διαφωνώ. Το GoG δεν κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Τα shovelwares είναι το μικρότερο από τα προβλήματα (και για να λέμε του στραβού το δίκιο, το Steam έχει δεκαπλάσια shitty games από το GoG). Για μένα ήταν λάθος που έβαλαν καινούρια games στο κατάστημά τους, όπως ήταν λάθος το ότι δεν τράβηξαν πιο αυστηρή κόκκινη γραμμή στο €=$ θέμα. Είμαι 7 χρόνια χρήστης του GoG και θεωρώ ότι τότε ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα απ' ότι σήμερα. Κάτι που δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να υποστηρίξω για το Steam, το οποίο παρόλο που τα σκατώνει όσο προχωράει, κάνει και 5 πράγματα σωστά.

 

 

Γιατί, σου διαφήμισε ή σου πούλησε καμία gog παιχνίδι με υποστήριξη στα windows 15;Μη μπερδευόμαστε με διακριτά πράγματα.

 

Δε διαφωνώ, κάθε άλλο. Αυτό που υποστήριξα ήταν ότι όπως το Steam δεν σου υπόσχεται ότι θα παίζει σε 10 χρόνια, έτσι δεν στο υπόσχεται και το GoG. Απάντησα σε συγκεκριμένο quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, σου διαφήμισε ή σου πούλησε καμία gog παιχνίδι με υποστήριξη στα windows 15;Μη μπερδευόμαστε με διακριτά πράγματα.

Ας μη γελιόμαστε, το drm free είναι εύπεπτο για τον μέσο gamer για τον απλούστατο λόγο ότι στο πίσω μέρος του μυαλού του έχει πάντα το "τι θα γίνει με τα παιχνίδια που έχω άμα κλείσει η υπηρεσία;".Και σου λέει ο άλλος, εγώ προτιμώ να ξέρω ότι κλείσει δεν κλείσει με τα τότε δεδομένα και λειτουργικά συστήματα τα παιχνίδια μου θα δουλεύουν χωρίς ανάγκη παρέμβασης από την υπηρεσία.Με το steam, αυτό δε γίνεται, όσο light και να είναι το drm του.Κάποιοι το θεωρούν βασικό αυτό, άλλοι όχι.Τα πάντα είναι θέμα προτιμήσεων.

Επειδή ακούω συνέχεια το επιχείρημα "άμα κλείσει το Steam τι θα κάνω", τι διαφορά έχει το GOG εδώ?

Άμα κλείσει το GOG πάλι δεν έχεις από που να κατεβάσεις τα παιχνίδια σου....

 

Επίσης... φαντάζομαι το ξέρετε ότι το Steam έχει καμιά 600αριά DRM-Free παιχνίδια που τρέχουν και χωρίς τον client έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Με τη διαφορά οτι το GOG σου επιτρέπει οποιαδήποτε στιγμή να κατεβάσεις τα setup files των παιχνιδιών σου και να τα κάνεις εγκατάσταση όποτε γουστάρεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι διαφορά έχει ο σκέτος installer σε σχέση με να το κατεβάσεις "εγκατεστημένο";

Μπορείς ας πούμε να κάνεις zip το φάκελο αν θες 1 αρχείο.

 

Μόλις δοκίμασα το Grimm που έχω εγκαταστημένο, όχι μόνο τρέχει χωρίς client, δεν έχει καν dll του Steam μέσα στο φάκελο του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όταν λες να το κατεβάσεις "εγκατεστημένο".

Για μένα πάντως, όσο φανατικός ατμιστής και αν είμαι δε μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι το gog.Κατεβάζω το παιχνίδι μου πχ και πάω στον υπολογιστή της κοπέλας μου και το παίζω χωρίς άλλη διαδικασία.Με το steam για παράδειγμα δεν έχω υπόψη μου εάν γίνεται τεχνικά κάτι τέτοιο.Εάν αγοράζοντας τα παιχνίδια σου κρατάς σε έναν εξωτερικό δίσκο το installer τους, τι ακριβώς έχεις να φοβάσαι με το gog, δεν καταλαβαίνω. Στο steam και να το κάνεις, θέλεις internet και τον client για να τα κάνεις restore.Τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω και σε όσα έχω δοκιμάσει.Άρα και αποθηκευμένα να τα έχεις όλα τα παιχνίδια σου, εάν πουν ότι κατεβάζουν το διακόπτη και δε στα κάνουν drm free μεταγενέστερα, μυρίζομαι πουλόπουλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγκατεστημένο" εννοώ τον τρόπο που τα κατεβάζει το Steam σε φάκελο, χωρίς να σου δίνει τον installer.
 
Και φυσικά και γίνεται αυτό που λες, να κατεβάσεις ένα παιχνίδι από το Steam και να πάρεις το φάκελο σε εξωτερικό δίσκο όπως είναι και να το παίξεις στο PC της κοπέλας σου.
Αρκεί να είναι σε αυτή τη λίστα ;)

http://steam.wikia.com/wiki/List_of_DRM-free_games

Και όχι, δεν έχω κάτι να φοβάμαι από το GOG, απλά θεωρώ ότι η μόνη χρήση του ήταν αυτή που είχε όταν βγήκε (Good Old Games).
Δηλαδή μόνο για παλιά παιχνίδια που δε μπορείς να βρεις σε άλλο store ή πλέον σε retail. Δε βρίσκω κάποιο άλλο νόημα, τα σύγχρονα DRM-free παιχνίδια τους κατά 99% είναι DRM-free και στο Steam :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι για το steam thread αυτο, μπορώ δηλαδή να πάρω πχ το anno 1404 που βλέπω στη λίστα αυτή (και το οποίο παλιότερα tw επέτρεπε μόλις 3 συνολικά ενεργοποιήσεις πριν κλειδώσει και αρχίσει να ζητάει επικοινωνία με την ubisoft για νέο κλειδί!!!) αντιγράφοντας απλά το φάκελό του και να το πάω σε υπολογιστή που δεν έχει καν steam client εγκατεστημένο και να παίξει με μια απλή επικόλληση;Εαν ναι, τότε πραγματικά είναι πολύ σοβαρή προσθήκη, κάτι που δεν το γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι για το steam thread αυτο, μπορώ δηλαδή να πάρω πχ το anno 1404 που βλέπω στη λίστα αυτή (και το οποίο παλιότερα tw επέτρεπε μόλις 3 συνολικά ενεργοποιήσεις πριν κλειδώσει και αρχίσει να ζητάει επικοινωνία με την ubisoft για νέο κλειδί!!!) αντιγράφοντας απλά το φάκελό του και να το πάω σε υπολογιστή που δεν έχει καν steam client εγκατεστημένο και να παίξει με μια απλή επικόλληση;Εαν ναι, τότε πραγματικά είναι πολύ σοβαρή προσθήκη, κάτι που δεν το γνώριζα.

Στο Dawn of Discovery συγκεκριμένα το Tages έχει αφαιρεθεί πλέον.

http://steamcommunity.com/app/33250/discussions/0/558752451599351728/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...