Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμενα δουλεψε σημερα τελικα. Τα παρακατω βρηκε οτι μπορω να προσθεσω στο GOG:

 

ebee93bb84134e16950aeefe7b54854a.png

 

Επισης λεει οτι αυτα ειτε τα ειχα ηδη ειτε δεν τα εχω στο Steam. οποτε λογικα αυτα ειναι τα διαθεσιμα προς το παρον:

32f9d13265a0437f953cd8c4fa89b79e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει να γίνεται χαμός, πάντως. Είχα λίγη ώρα ελεύθερη και είπα να κάνει sync, και μου λέει χρόνος αναμονής "several days";

 

Τέλος πάντων.

 

Το galaxy το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι εύχρηστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χαμος γινεται λογικα. Εγω καταφερα να μου εμφανισει τα παιχνιδια, αλλα δεν πατησα αμεσως 'add games' για να βγαλω τα screenshots και να κανω το προηγουμενο post, με αποτελεσμα μετα απο 2 λεπτα οταν προσπαθησα να τα προσθεσω, να βγαλει παλι το μηνυμα για 'several days'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χαμος γινεται λογικα. Εγω καταφερα να μου εμφανισει τα παιχνιδια, αλλα δεν πατησα αμεσως 'add games' για να βγαλω τα screenshots και να κανω το προηγουμενο post, με αποτελεσμα μετα απο 2 λεπτα οταν προσπαθησα να τα προσθεσω, να βγαλει παλι το μηνυμα για 'several days'.

 

Έτσι ακριβώς την πάτησα κι εγώ :D

 

Το Galaxy μου είχε φανεί πολύ εύχρηστο και βολικό, χωρίς να λείπουν κάποια προβλήματα και μια απλοϊκότητα όσον αφορά τα features. Βέβαια εγώ είμαι και προκατειλημμένος υπέρ το GOG, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω καιρό να δοκιμάσω το Galaxy. Το είχα περάσει το περασμένο καλοκαίρι, το δοκίμασα λίγο, αλλά τότε ακόμα το UI μου φαινόταν κάπως άβολο και είχε κάποια θέματα με την ανίχνευση installated games και την ενημέρωσή τους (που αυτό ήταν το βασικό feature που περίμενα από το Galaxy) -- διαβάζω ότι αυτό είναι πολύ καλύτερο πλέον. 

 

Επίσης, νομίζω ότι ακόμα δεν έχουν προχωρήσει πολύ το άλλο ενδιαφέρον feature που ανέφεραν για online cross-play μεταξύ των διαφόρων "eco-systems" (μόνο το AvP 2000 είχαν να παίζει και με Steam users). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξαφνικά, λέω για πλάκα να δοκιμάσω πάλι, συνδέθηκε στο δευτερόλεπτο.

 

Βάζω να περάσει και τα παιχνίδια, μου λέει several days ξανά, αλλά μέχρι να δω κάτι άλλο σε μια καρτέλα και να επιστρέψω εκεί, τα είχε περάσει κι αυτά. 6 παιχνίδια, καθόλου άσχημα.

 

Θα βάλω και το galaxy, να δούμε πώς θα πάει.

 

Για μένα, το παιχνίδι αυτή τη στιγμή το χάνει το GOG λόγω των EA/closed beta που προανέφερα, καθώς και ότι πάρα πολλά bundles δίνουν τίτλους για το Steam. Πάντως το προσπαθούν, και γι' αυτό αξίζουν ένα μπράβο, τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχουν ξεκινήσει και στο GOG πάντως EA πρόγραμμα. Το "in development". Προφανώς δεν είναι ακόμα τόσο δημοφιλές όσο στο Steam -- σίγουρα δεν το βλέπω να αναφέρεται συχνά. 

 

Closed beta, δεν νομίζω να έχουν. Έχω διαβάσει από developers (προσφάτως από Red Thread Games) να αναφέρουν ότι γενικότερα (και ακόμα) τους βολεύει το σύστημα του Steam για closed/open beta builds και update roll out. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Νέο batch από παιχνίδια προστέθηκε στο GOG Connect:

https://www.gog.com/connect

 

Κάποια από αυτά:

 


  • Hotline Miami
  • X Rebirth
  • Anno 1404
  • Dex
  • Shadow Warrior 2013
  • THE INCREDIBLE ADVENTURES OF VAN HELSING - COMPLETE PACK
  • THE INCREDIBLE ADVENTURES OF VAN HELSING II - COMPLETE PACK
  • THE INCREDIBLE ADVENTURES OF VAN HELSING III - COMPLETE PACK
  • THE INCREDIBLE ADVENTURES OF VAN HELSING: Final Cut
  • OLLIOLLI
  • Baldur's Gate: Enhanced Edition
  • The MasterPlan

 

Είναι αρκετά. Είναι πάλι περιορισμένου χρόνου προσφορά για να κάνετε claim. Νομίζω μέσα στις επόμενες 6 μέρες.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ποτέ βάλουν linux support για τον client τους μπορεί και να κάνω την μετάβαση. Τώρα αποκλειστικά με steam συν ότι το steam έχει και πληρωμές με bitcoin. 

Νομίζω γενικά το steam είναι πολύ ποιο πρωτοποριακό σαν νοοτροπία από τι το gog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drm free είναι λέξη χωρίς καμία ουσία όταν μια πλατφόρμα σε δένει με συστήματα πληρωμών και λειτουργικά- ρουφιάνους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drm free είναι λέξη χωρίς καμία ουσία όταν μια πλατφόρμα σε δένει με συστήματα πληρωμών και λειτουργικά- ρουφιάνους.

Καμία σχέση δεν έχει το drm με τον τρόπο πληρωμής,

Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει η ανωνυμία των συναλλαγών, και Καλά κάνεις, αλλά σε ότι αφορά το θέμα (pc games), η δυνατότητα απεξάρτησης από συστήματα κλειδώματος είναι πολύ σημαντικότερη, ειδικά όταν μετά από μερικά χρόνια μπορεί το drm να μην είναι συμβατό με τα νέα OS & HW και άρα ο τίτλος που έχεις πληρώσει unplayable

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...