Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά, έστειλα στο support photo της συσκευασίας με το account μου στο Galaxy να φαίνεται στο background, ελπίζω να τους καλύψει... Χαίρομαι όμως που υπάρχει τρόπος και χωρίς να έχω product key.

 

Ενημέρωση: Πάνω που είχα φτιάξει τα ISO και τα πέρναγα στο στικάκι για να τα βάλω στον desktop, μου σκάει το product key, χαχα. Το εγκαθιστώ τώρα από το Galaxy (25 giga, καλό Πάσχα). Θνξ, nektarios για τη συμβουλή σου! Άμεση η ανταπόκριση από το GOG.

Επεξ/σία από ektelion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτόν τον τρόπο μόνο θα μπορέσουμε να κάνουμε ο ένας τον άλον add και απαντόντας από κάτω

http://www.gog.com/forum/general/how_to_add_friends

 

και απο δώ τους βλέπετε..

https://www.gog.com/account/friends

 

τώρα που χω 2 φίλους και δοκίμασα το chat,μπορώ να πω,ότι είναι πολύ τραγικό! :P εποχές origin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν σας κάνει update,τελειώνει το update ή απλώς ανοίγει την εφαρμογή;Ποτέ του δεν έχει πάει τέρμα σε εμένα,οπότε δε ξέρω αν γίνεται update.

Έχω την έκδοση 1,0,5,14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 9 μήνες μετά...
  • Moderators

Στο GOG έχουν ένα νέο feature που το αποκαλούν "GOG Connect", κατά το οποίο μπορεί ένας χρήστης του GOG να "συνδέσει" τον λογαριασμό του στο Steam (έναν λογαριασμό, όχι περισσότερους) και να κάνει "import" κάποιους από τους τίτλους που έχει στο Steam ώστε να τους έχει και στη βιβλιοθήκη του GOG (πιθανότατα με το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι στο GOG τα παλιότερα παιχνίδια έχουν μερικές φορές καλύτερα συμβατότητα με νέα Windows λειτουργικά). Συν το ότι οι περισσότεροι τίτλοι είναι DRM free στο GOG.

 

Η λίστα έχει περιορισμένο αριθμό από τίτλους και από ό,τι φαίνεται τουλάχιστον για την ώρα η δυνατότητα import των τίτλων αυτών είναι και time-limited. 

 

Στο παρακάτω link παρουσιάζουν το feature και έχουν και μια λίστα FAQ:

https://www.gog.com/connect

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η λίστα έχει περιορισμένο αριθμό από τίτλους και από ό,τι φαίνεται τουλάχιστον για την ώρα η δυνατότητα import των τίτλων αυτών είναι και time-limited. 

 

Στο παρακάτω link παρουσιάζουν το feature και έχουν και μια λίστα FAQ:

https://www.gog.com/connect

 

Πανυγηρίζω ήδη και μεγάλη κίνηση από τους Πολωνούς, αλλά δεν καταλαβαίνω καλά το time-limited τμήμα

 

Εννοεί ότι ο τίτλος θα είναι διαθέσιμος και στο GOG για περιορισμένο διάστημα? Ή ότι θα υπάρχει περιορισμένος χρόνος εισαγωγής του στο GOG? Ή κάτι άλλο? Επειδή βλέπω το παρακάτω

 

You'll be able to permanently import all the games listed below to your GOG.com library – assuming you own them. The eligible games are limited-time offers made possible by participating developers and publishers, so stay tuned for more games to come.

 

Επίσης, πήγα να κάνω synchronise και είδα αυτό - έχει πέσει το σύμπαν

 

Due to exceedingly high demand this may take up to several days, please check back later. Thank you for your patience.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περιμένω πάντως και μία αντίστοιχη κίνηση από το Steam. Όχι μόνο σε συνέργια με το GoG, αλλά και με το Origin και με το Uplay. Θα είναι μεγάλο ατού το cross-buy υπέρ του pc gaming.

 

 

Πανυγηρίζω ήδη και μεγάλη κίνηση από τους Πολωνούς, αλλά δεν καταλαβαίνω καλά το time-limited τμήμα

 

Εννοεί ότι ο τίτλος θα είναι διαθέσιμος και στο GOG για περιορισμένο διάστημα? Ή ότι θα υπάρχει περιορισμένος χρόνος εισαγωγής του στο GOG? Ή κάτι άλλο? Επειδή βλέπω το παρακάτω

 

You'll be able to permanently import all the games listed below to your GOG.com library – assuming you own them. The eligible games are limited-time offers made possible by participating developers and publishers, so stay tuned for more games to come.

 

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι τα listed games μπορούν για την ώρα να αποκτηθούν τζάμπα στο GoG μόνιμα, εφόσον είναι αγορασμένα στο Steam. Μπορεί σε 10 μέρες ή σε 2 χρόνια κάποιοι pubs να αφαιρέσουν τα games τους από την προσφορά δωρεάν απόκτησης και να πρέπει να ξαναγοράσεις στο GoG για κάποιο αντίτμο που μπορεί να είναι χαμηλότερο από την κανονική τιμή αγοράς.

 

 

Due to exceedingly high demand this may take up to several days, please check back later. Thank you for your patience.

 

Το ίδιο κι εδώ. Έχει γονατίσει λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

^^ Αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Αν καταφέρει κάποιος και κάνει Import μέσα στο διάστημα που δίνουν για το κάθε παιχνίδι, τότε μένει μόνιμα στη βιβλιοθήκη στο GOG. (εκτός και αν αφαιρεθεί από τη βιβλιοθήκη του Steam με refund κλπ -- έχουν κάποιες υποσημειώσεις στο FAQ). 

 

Και σε μένα πήρε λίγες προσπάθειες - στην αρχή έλεγε ότι υπήρχε πρόβλημα επικοινωνίας με το Steam, μετά ότι δεν υπήρχαν eligible games στον κατάλογο μου στο Steam και στο τέλος βρήκε 10 (!) και τα έκανα import. 

 

Πολύ καλή κίνηση για τους gamers στην πλατφόρμα τους, αλλά πέρα από τη θετική εικόνα που διατηρούν, δεν βλέπω πολλά πλεονεκτήματά για τη διεύθυνση του GOG.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υποθέτω ότι στόχος είναι να προσελκύσουν χρήστες από το Steam, γιατί πολύς κόσμος λέει "έχω x παιχνίδια εκεί, αν πάω στο GOG θα πρέπει να χτίσω βιβλιοθήκη από την αρχή".

 

Πράγμα που έχει μία λογική, σαφώς, αλλά προσωπικά δεν βλέπω να κάνω τη μετάβαση μακροπρόθεσμα, κυρίως γιατί στο Steam είμαι για τα EA και τις κλειστές beta που τρέχουν εκεί.

 

Λίγο πριν εκπνεύσει το τρέχον πενθήμερο μπορεί να συνδέσω τους λογαριασμούς, απλά για να κρατήσω τα 2-3 παιχνίδια που προσφέρουν και έχω στη βιβλιοθήκη μου ήδη. Το συμπαθώ το GOG, αλλά δεν βλέπω να κερδίζει κάτι ουσιαστικό μέσα από αυτή την πρωτοβουλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στη σελίδα https://www.gog.com/connect τα έχουν, αλλά αν είσαι συνδεδεμένος στο GOG και ψάχνει για eligible games κάτι είναι broken και μπορεί να μην εμφανίζονται. 

Δοκίμασε χωρίς να είσαι logged in στο GOG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...