Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το Gwent έχει σίγουρα θέμα, έχω βρει πάμπολλες αναφορές σε αυτό, φαντάζομαι θα φτιαχτεί κάποια στιγμή: αλλά ο client δεν είχε ποτέ -μέχρι πρόσφατα- τέτοιο θέμα.

 

Τελικά, χτες μέχρι να ποστάρω και να τακτοποιήσω κάτι εδώ δίπλα στη βιβλιοθήκη, είχε καταφέρει να τρέξει. Χρόνος, ούτε που ξέρω, σίγουρα πάνω από 5 λεπτά. Κι έχει σίγουρα 3 μέρες που το κάνει.

 

Πολύ άσχημη συγκυρία να μου κάνει νερά, πάντως, γιατί πάντοτε έλεγα πως, προσωπικά, για μένα το σημείο καμπής ώστε να αρχίσω να χρησιμοποιώ περισσότερο το GOG είναι να βάλει το δικό του EA, το έκανε, η Failbetter βγάζει το Sunless Skies και στο GOG όσο το αναπτύσσει, και μου κάνει τέτοια κόλπα ο client.

 

(όση ώρα γράφω αυτό το μήνυμα το έχω βάλει να τρέξει κι ακόμη τίποτε. Κρατάω χρόνο, θα κάνω edit να γράψω αν και πόσο του πήρε...)

 

edit: έτρεξε, στα 6 λεπτά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βγήκε patch για τον client, φαίνεται πως το πρόβλημα προέκυπτε όταν η εγκατάσταση δεν γινόταν στο default location.

 

Νομίζω πως το έφτιαξαν, σίγουρα πάντως δεν μιλάμε για την κατάσταση που περιέγραφα νωρίτερα, αν δεν ανοίξει αμέσως, θα ανοίξει σε μερικά δευτερόλεπτα, όχι 5λεπτά κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Γνωρίζει κανείς αν η εγγύηση επιστροφής χρημάτων αφορά μόνο περιπτώσεις όπου, για τεχνικούς λόγους, δεν μπορείς να τρέξεις το παιχνίδι; Ή καλύπτει και επιστροφή αν, απλά, δεν σου αρέσει το παιχνίδι; (αναφέρομαι σε εύλογο χρονικό διάστημα, 1-2 ωρών, όχι παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το παρακάτω δεν νομίζω να το αλλάξουν

8. WHAT IF I DON'T WANT TO BOTHER WITH TRYING TO GET MY GAME WORKING?

 

All I want is my money back! Our top priority is to help you get the game working, and this means that we will require some cooperation from you. We won't ask anything extravagant, or super time-consuming, like a system reinstall, but if you absolutely refuse to try anything, we won't be able to determine whether the problem can be fixed or not, and won't be able to issue a refund.

This is especially relevant if there are some glaring issues with your computer, like DirectX faults, or drivers that are ancient, or even missing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν η εγγύηση επιστροφής χρημάτων αφορά μόνο περιπτώσεις όπου, για τεχνικούς λόγους, δεν μπορείς να τρέξεις το παιχνίδι; Ή καλύπτει και επιστροφή αν, απλά, δεν σου αρέσει το παιχνίδι; (αναφέρομαι σε εύλογο χρονικό διάστημα, 1-2 ωρών, όχι παραπάνω)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις - ίσως κάνουν μια εξαίρεση για πολύ άμεση επιστροφή - αλλά δε νομίζω.

 

Αγόρασα πρόσφατα το Slain που για 3+ ευρώ είναι καλό, αλλά όχι για παραπάνω. Εσύ τι πήρες και σου βγήκε μάπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο το έψαξα, για τεχνικά θέματα κάνουν λόγο, δηλαδή τους αναφέρεις το πρόβλημα, προσπαθείτε από κοινού με το support να το λύσετε και αν δεν βγει άκρη, σου κάνουν refund.

 

Αγόρασα το Cryptark (είχα μπει στο Twitch να δω το Niche, που έπαιζε αργότερα) και είχε τρομερό γούστο, φαινομενικά απλό αλλά με αρκετό βάθος: το θέμα είναι πως τα αντανακλαστικά μου είναι κατηγορίας σαλιγκαριού με λουμπάγκο, οπότε το ταχύτατο Cryptark, παρότι όμορφο και έξυπνο παιχνίδι, επιβεβαίωσε την υποψία μου πως εγώ και το πίου-πίου, δεν... Απλά, ήταν τόσο γουστόζικο το όλο κλίμα στο Twitch (ο τύπος έχανε αβέρτα αλλά με καλή διάθεση και όχι για να χάσει, το προσπαθούσε και εξηγούσε πολλά πράγματα) ώστε, παρότι ήξερα πως οι πιθανότητες ήταν εναντίον μου, το τόλμησα. Είχε και εξαιρετική launch προσφορά, -50% νομίζω.

 

Δεν πειράζει, θα το κρατήσω, απλά θα καθυστερήσω το Niche που είναι σαφώς πιο κοντά στις προτιμίσεις μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 7 μήνες μετά...
  • Super Moderators

Έπεσα χτες τυχαία σε ένα twitch stream του επικού Pirates! (τoυ δεύτερου remake, του 2004) στο κανάλι του GOG. 

Ετρεχε άψογα, σε αντίθεση με την έκδοση του Steam που έχω, η οποία είναι ανυπόφορη σε σύγχρονο μηχάνημα. Ξέρει κανείς αν η έκδοση του GOG θα τρέξει χωρίς τσαλίμια ή πώς θα μπορούσα να αναζητήσω πληροφορίες για να κάνω αυτή (ή του Steam) να τρέξει νορμάλ;

Όσο έχω ψάξει, δεν βρήκα κάτι, ορισμένοι λένε πως και στο Steam τρέχει εντάξει αλλά δεν είναι αυτή η εμπειρία που έχω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Έπεσα χτες τυχαία σε ένα twitch stream του επικού Pirates! (τoυ δεύτερου remake, του 2004) στο κανάλι του GOG. 

Ετρεχε άψογα, σε αντίθεση με την έκδοση του Steam που έχω, η οποία είναι ανυπόφορη σε σύγχρονο μηχάνημα. Ξέρει κανείς αν η έκδοση του GOG θα τρέξει χωρίς τσαλίμια ή πώς θα μπορούσα να αναζητήσω πληροφορίες για να κάνω αυτή (ή του Steam) να τρέξει νορμάλ;

Όσο έχω ψάξει, δεν βρήκα κάτι, ορισμένοι λένε πως και στο Steam τρέχει εντάξει αλλά δεν είναι αυτή η εμπειρία που έχω.

Ευχαριστώ.

Ποιο είναι το πρόβλημα που σου παρουσιάζει η έκδοση του Steam? Γενικά χαμηλό framerate, flickering;

Δεν έχω την έκδοση του GOG, μόνο του Steam, αλλά σε σχετικά σύγχρονο μηχάνημα (Windows 10 x64 build 1803 all updates, Nvidia GTX1060 6GB, drivers 391.35) είμαι στα 30 fps και 60 fps (αναλόγως το scene) και πάει αρκετά smoothly. Όλα τα graphic settings σε high(est) και χωρίς το "disable shaders". Τα ship battles είναι κάπως αργά / βαριά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα framerate. Ίσως πρέπει να τσεκάρω το stream του GOG για σύγκριση. 

Και στο GOG και σε Steam πάντως έχουν το τελευταίο patch 1.02.

Στο PCGamingWiki έχουν αυτό το snippet ως Severe Performance issues: 

Αναφορά σε κείμενο

This issue has been present since release. Although the 2005 1.02 patch addressed many issues, some users (especially those with high spec, modern systems) still experience low frame rates, with currently no available solution.

https://pcgamingwiki.com/wiki/Sid_Meier's_Pirates!_(2004)

Επίσης βλέπω και στο σχετικό forum του GOG κάποιοι να έχουν και εκεί θέμα με το performance. Οι προτάσεις που βλέπω είναι να θέσουν το CPU affinity σε 1 και να κάνουν update τα DX9 runtime libraries.... Δεν υπάρχει πολύ feedback για το αν αυτά βοηθούν καθόλου την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω θέμα ανάλυσης είναι, έχει max το 1280 x 960 και βγαίνει αλλοιωμένη η εικόνα, ενώ από ένα σημείο και μετά σαν να σκαλώνει.

Περισσότερο ρώτησα γιατί χτες στο stream όσο είδα η εικόνα ήταν άριστη και δεν παρατήρησα stutter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφόρησε το Dragon's Lair Trilogy, η χαρά των QTE:

https://www.gog.com/news/release_dragons_lair_trilogy

https://www.gog.com/game/dragons_lair_trilogy

 

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

Από χθες, το GOG πρόσθεσε στους τίτλους του και τη σειρά Soldier of Fortune (FPS με αρκετά προχωρημένο για την εποχή τους σύστημα... ακρωτηριασμού για τα models) και το Indiana Jones and the Infernal Machine που (μαζί με το Emperor's Tomb) ανήκει στην περίοδο που η LucasArts προσπάθησε να πάει τους τίτλους Indiana Jones σε 3d και προς το gameplay του Tomb Raider. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...