Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κατάλαβα αυτά που είπες.. Σόρυ.. Το atra τι είναι;

 

Atra είναι παλιά κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (με το μακρύ κλειδί), που έμπαινε σε πόρτες ασφαλείας, η οποία είναι γνωστό ότι παρουσίαζε κολλήματα.

Θέλει να πει ότι οι Cipierre κλειδαριές, είχαν τόσα κολλήματα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα που είναι πιο αναξιόπιστες και από τις παλιές Atra.

 

Η Omega plus υπάρχει εδώ και 7+ χρόνια στην αγορά και έχει βγει αρκετά αξιόπιστη. Είναι δοκιμασμένη κλειδαριά. Και εξακολουθεί να είναι ασφαλής επιλογή και από θέμα αξιοπιστίας και από θέμα ασφάλειας.

 

Αν θες κλειδαριά κυλίνδρου (αντί για omega plus), δες για Mul-T-Lock LOS ή Cisa Revolution Pro που είναι κι αυτές δοκιμασμένες εδώ και κάποια χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Τι διαφορά έχει η κυλίνδρου από την omega;

Στις κυλίνδρου, μπορείς να βάλεις όποιον κύλινδρο θέλεις χωρίς να χρειαστεί αλλαγή κλειδαριάς. Στην omega δεν αλλάζει ο κύλινδρος. Έχει βέβαια 3 ζωές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Τι διαφορά έχει η κυλίνδρου από την omega;

 

Πρόκειται για διαφορετικό τύπο κλειδαριάς. 

 

Η Omega έχει ενσωματωμένο έναν στάνταρ μηχανισμό ασφαλείας στην κλειδαριά ενώ στην κλειδαριά κυλίνδρου μπορείς να ορίσεις εσύ το επίπεδο ασφαλείας.

Ουσιαστικά η omega είναι όλα σε ένα ενώ η κλειδαριά κυλίνδρου χρειάζεται έναν κύλινδρο/αφαλό (δηλαδή τον μηχανισμό ασφαλείας ας τον πούμε) και επιπλέον, ένα defender (μία ατσάλινη ροζέτα που "αγκαλιάζει" τον κύλινδρο/αφαλό και τον προστατεύει).

 

Η κάθε κλειδαριά έχει τα συν και τα πλυν της. Εδώ τα έχω γράψει λίγο καλύτερα.

 

Συνοπτικά, και η Omega και οι κλειδαριές κυλίνδρου είναι καλές και αξιόπιστες και ασφαλείς (μέχρι στιγμής) λύσεις.

 

Για τις Cipierre δεν έχω άποψη. Το μόνο που μου αρέσει στην fast lock είναι ότι με μία-μίαμιση περιστροφή, βγαίνουν τελείως οι πίροι, ενώ με τις άλλες, θέλει πιο πολλές περιστροφές. Θα προτιμούσα όμως κάποια mul-t-lock, Cisa, Iseo/Fiam ή Mottura που παίζουν πιο πολύ στην αγορά και έχουν δοκιμάστεί περισσότερο.

 

Η μόνη Cipierre που βρήκα ενδιαφέρουσα, είναι μία που καθώς βγαίνουν οι πίροι, βγαίνουν και κάτι γάτζοι/άγκιστρα αλλά φοβάμαι λίγο την αξιοπιστία της :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά το να συγκρινουμε μια omega plus με οτιδηποτε κατω απο cisa/los + monolito + agb9000...

 

θεωρω πως ειναι τουλαχιστον ατοπο. καλως ή κακως, η omega ειναι πρωτοποριακής τεχνολογίας.

 

τελος, αν καποιος καταφερει να ανοιξει omega plus χωρις καταστροφές / ζημιές,

τότε θα έχει έρθει το τέλος των γραναζωτών κλειδαριών, στο επίπεδο που τις γνωρίζουμε τώρα.

 

υγ :

περιμενουμε να δουμε και τον Ap4s, αρχες Νοέμβρη λογικά..

αν έρθει σε καλύτερη τιμή απο τον Ap3s...τότε θα μιλάμε για νέο επίπεδο vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα τρία που ανέφερες είναι άλλου τύπου κλειδαριές;

 

γενικά το να συγκρινουμε μια omega plus με οτιδηποτε κατω απο cisa/los + monolito + agb9000...

 

cisa/los = Cisa Revolution Pro / Mul-T-Lock LOS = Κλειδαριές κυλίνδρου

 

monolito = Disec monolito = Defender (ρεζέτα/ατσάλι προστασίας)

 

agb9000 = AGB Scudo 9000 = Κύλινδρος/αφαλός

 

Υπενθυμίζω ότι οι κλειδαριές κυλίνδρου, συνοδεύονται από ένα defender και έναν κύλινδρο/αφαλό, ενώ η omega plus είναι όλα σε ένα.

Επίσης στις κλειδαριές κυλίνδρου, θέτεις εσύ το επιπεδο ασφαλείας και οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί. Ενώ η Omega έχει ένα στάνταρ επίπεδο ασφαλείας.

Τα τρία παραπάνω, αποτελούν ένα σετ/kit. 

 

Ο mclein θέλει να πει ότι η Omega δεν έχει νόημα να συγκριθεί με κάτι λιγότερο από το παραπάνω σετ/κιτ κλειδαριάς κυλίνδρου. Αν δηλαδή είσαι ανάμεσα σε ένα σετ/κιτ που αυτό αποτελείται από κλειδαριά κυλίνδρου, defender των 20-30€ και κύλινδρο έως 40€ και στην Omega, τότε είναι προτιμότερη λύση η Omega. 

 

Τέλος, οι Ap4s και Ap3s που αναφέρθηκε ο mclein, είναι κύλινδροι/αφαλοί της Cisa.

Ο Cisa Ap4s είναι ο διάδοχος του Cisa Ap3s. Και οι δύο αυτοί κύλινδροι, είναι ανώτεροι του AGB Scudo 9000.

 

Η Omega και το κιτ που ανέφερε ο mclein, είναι το bare minimum που προτείνεται για αναβάθμιση κλειδαριάς σε πόρτα ασφαλείας. Υπάρχουν και φθηνότερα κιτ κλειδαριάς κυλίνδρου αλλά δεν τα προτείνουμε γιατί πέφτει αρκετά το επίπεδο ασφαλείας χωρίς παράλληλα να μειώνεται σημαντικά και το συνολικό κόστος. 

 

Πες μας το budget σου για να σε βοηθήσουμε να επιλέξεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Ήδη με βοηθήσατε πολύ να αποφασίσω να βάλω την omega plus. Είναι σχεδόν απαραβιαστη; ή απλά θέλει πολύ χρόνο;

Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κρούσμα παραβίασης της χωρίς αρχικά να έχει προκληθεί αρκετός θόρυβος, σοβαρή ζημιά και συνεπώς η καταστροφή της κλειδαριάς. 

Οπότε, προς το παρόν μπορεί να παραβιαστεί μόνο με ηλεκτρικά εργαλεία (σπάνιο).

 

Γενικά τίποτα δεν είναι απαραβίαστο απλά όσο ανεβαίνει το budget, αυξάνεται και η χρονοκαθυστέρηση ακόμα και στην περίπτωση διάρρηξης με ηλεκτρικά εργαλεία (τρυπάνια, τροχοί, κλπ). Οι κλειδαριές Omega και τα καλά σετ κλειδαριών κυλίνδρου, λειτουργούν αποτρεπτικά καθώς δεν παραβιάζονται εύκολα προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Πολύ χρήσιμα όλα τα σχόλια σας, έκανα μια προσπάθεια να τα διαβάσω όλα. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ψάχνω και εγώ για πόρτα ασφαλείας. Κλείνω προς τον Siamo με διπλή κλειδαριά. Μου πρότεινε διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro, είπε ότι είναι ό,τι καλύτερο. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2 και ότι ο siamo δεν δέχεται να του πας δικό σου κύλινδρο. Για πείτε μου σας παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάτι καλό πέρα από αυτά που μου πρότεινε siamo γιατί τους βρήκα internet πολύ οικονομικούς αυτούς. Defender επίσης έχει δικό του ο siamo. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Πολύ χρήσιμα όλα τα σχόλια σας, έκανα μια προσπάθεια να τα διαβάσω όλα. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ψάχνω και εγώ για πόρτα ασφαλείας. Κλείνω προς τον Siamo με διπλή κλειδαριά. Μου πρότεινε διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro, είπε ότι είναι ό,τι καλύτερο. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2 και ότι ο siamo δεν δέχεται να του πας δικό σου κύλινδρο. Για πείτε μου σας παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάτι καλό πέρα από αυτά που μου πρότεινε siamo γιατί τους βρήκα internet πολύ οικονομικούς αυτούς. Defender επίσης έχει δικό του ο siamo. Ευχαριστώ.

 

καλησπερα,

 

αν τοποθετηθεί 2πλη κλειδαρια για τα επομενα 3 χρονια μην ασχοληθεις με οτιδηποτε αφορα την πορτα.

1 στις 400 περιπτωσεις υπαρχει διαρρηξη σε κλειδαρια διπλή (tesio ενεργου μπλοκ, balomenos, siamo κλπ) !

το θεμα σου δεν ειναι η ποιοτητα αλλα το κοστος που σου προσφερει ο Siamo το προϊον του.

 

ριξε μια ματια και σε steeldoor, με διπλη κλειδαρια. ειναι πολυ καλο και το δικο τους προϊον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

αν τοποθετηθεί 2πλη κλειδαρια για τα επομενα 3 χρονια μην ασχοληθεις με οτιδηποτε αφορα την πορτα.

1 στις 400 περιπτωσεις υπαρχει διαρρηξη σε κλειδαρια διπλή (tesio ενεργου μπλοκ, balomenos, siamo κλπ) !

το θεμα σου δεν ειναι η ποιοτητα αλλα το κοστος που σου προσφερει ο Siamo το προϊον του.

 

ριξε μια ματια και σε steeldoor, με διπλη κλειδαρια. ειναι πολυ καλο και το δικο τους προϊον.

mclein

Σ' ευχαριστώ πολύ θα κοιτάξω τι προσφέρει και η steeldoor που μου πρότεινες. Να σε ρωτήσω επίσης υπάρχουν πολλές κλειδαριές mottura διπλές δηλαδή μοντέλα mottura;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mclein

Σ' ευχαριστώ πολύ θα κοιτάξω τι προσφέρει και η steeldoor που μου πρότεινες. Να σε ρωτήσω επίσης υπάρχουν πολλές κλειδαριές mottura διπλές δηλαδή μοντέλα mottura;

 

 

υπαρχουν 2-3 διαφορετικά μοντέλα που αντικαθιστούν διαφορετικά πράγματα.

 

η γραναζωτή mottura που χρησιμοποιει ο Siamo, ειναι 1 και ειναι μια χαρα κλειδαριά.

 

το μονο αρνητικο που δεν μπορεις να αποφυγεις στην ολη υποθεση, 

ειναι η ηλεκτροκολληση της κλειδαριας με οτι θετικο / αρνητικο σημαινει αυτο.

 

πχ. σε πιθανο μπλοκαρισμα της κλειδαριας, το κλαμα ειναι δεδομενο.

δεν ξερω κατα ποσο αποδεχονται την επισκευη μεσα σε καποια εγγυηση.

ούτε με ποιο τροπο ανοιγουν την κλειδωμενη + με κατεστραμενα γραναζια mottura.

ο δικος μου τροπος παντως, ποναει και οικονομικά & ελαφρως την πορτα !

Επεξ/σία από mclein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cisa/los = Cisa Revolution Pro / Mul-T-Lock LOS = Κλειδαριές κυλίνδρου

 

monolito = Disec monolito = Defender (ρεζέτα/ατσάλι προστασίας)

 

agb9000 = AGB Scudo 9000 = Κύλινδρος/αφαλός

 

Υπενθυμίζω ότι οι κλειδαριές κυλίνδρου, συνοδεύονται από ένα defender και έναν κύλινδρο/αφαλό, ενώ η omega plus είναι όλα σε ένα.

Επίσης στις κλειδαριές κυλίνδρου, θέτεις εσύ το επιπεδο ασφαλείας και οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί. Ενώ η Omega έχει ένα στάνταρ επίπεδο ασφαλείας.

Τα τρία παραπάνω, αποτελούν ένα σετ/kit. 

 

Ο mclein θέλει να πει ότι η Omega δεν έχει νόημα να συγκριθεί με κάτι λιγότερο από το παραπάνω σετ/κιτ κλειδαριάς κυλίνδρου. Αν δηλαδή είσαι ανάμεσα σε ένα σετ/κιτ που αυτό αποτελείται από κλειδαριά κυλίνδρου, defender των 20-30€ και κύλινδρο έως 40€ και στην Omega, τότε είναι προτιμότερη λύση η Omega. 

 

Τέλος, οι Ap4s και Ap3s που αναφέρθηκε ο mclein, είναι κύλινδροι/αφαλοί της Cisa.

Ο Cisa Ap4s είναι ο διάδοχος του Cisa Ap3s. Και οι δύο αυτοί κύλινδροι, είναι ανώτεροι του AGB Scudo 9000.

 

Η Omega και το κιτ που ανέφερε ο mclein, είναι το bare minimum που προτείνεται για αναβάθμιση κλειδαριάς σε πόρτα ασφαλείας. Υπάρχουν και φθηνότερα κιτ κλειδαριάς κυλίνδρου αλλά δεν τα προτείνουμε γιατί πέφτει αρκετά το επίπεδο ασφαλείας χωρίς παράλληλα να μειώνεται σημαντικά και το συνολικό κόστος. 

 

Πες μας το budget σου για να σε βοηθήσουμε να επιλέξεις.

Παρόλου που ο siamo έχει στα φυλλάδιά του τον κύλινδρο Mottura champion C48 μου πρότεινε για την διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2. Ποιος είναι καλύτερος μεταξύ όλων αυτών ή ισοδύναμος;

Αν μπορούσατε να μου πείτε και τιμές αντίστοιχα για τους παραπάνω κυλίνδρους θα ήταν ακόμα καλύτερα, όπως και από που θα μπορούσα να τους πάρω αν είναι. Θα ήθελα την βοήθειά σας παιδιά...ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...