Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε σε βολευει το πομολακι απο πισω σε αυτη την περιπτωση.

 

επισης, δεν ξερω ποιος συναδελφος εδωσε τιμη 190€ αλλα ειναι πολυ καλη για πομολοκυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μη συγκρινουμε τιμη Γερμανιας με Ελλαδα για ενα "γερμανικο" προϊον.

και τα vw πιο φθηνα ειναι εκει, δε λεει κατι !!!

 

επισης, ο mottura champion ειναι ο astral tekno της cisa. νορμαλ πραγματα δηλαδη !

 

Εντάξει ναι, δίκιο έχεις. Κακή σύγκριση. Πιο πολύ ήθελα να πω ότι υπάρχουν αρκετοί εδώ που εκμεταλλεύονται το ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι παίζει με τις τιμές και χτυπάνε. Υπάρχουν όμως και αρκετοί εδώ που έχουν ανταγωνιστικές τιμές(πχ εσύ) και θεωρώ καλό είναι να ξέρουν οι ενδιαφερόμενοι, τι παίζει.

 

Για τον mottura αυτό εννοούσα λέγοντας ότι δεν είναι της πλάκας :P

Είναι ΟΚ κύλινδρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'τη στιγμη που ο μονος προμηθευτης ειναι ο Σωτηροπουλος, δεν υπαρχει ελεος στην τιμη.

 

δεν ηταν κακη η τιμη του συναδελφου παντως. μαλλον πολυ καλη θα ελεγα, ειδικα με την υπαρξη πομολου.

 

επισης, ο 4ks δεν ειναι οτι ο Σωτηροπουλος δε θελει να τον φερει, θελει αλλα οχι με το κοινο προφιλ.

τελος Οκτωβρη ή Νοεμβρη θα τον εχει με δικο του προφιλ οπως τον 3ks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1elektra

 

καπου Ιουλιο - Αυγουστο, εψαχνες μια περιεργη μετατροπη σε μια πορτα με σπανια κλειδαριά.

 

τελικά υλοποιήθηκε ; ποιο το κόστος τελικά ;

 

αν μας διαβαζεις, με ενδιαφερει το θεμα & αν υπαρχουν φωτογραφιες του αποτελεσματος θα ειναι φοβερη εξυπηρετηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν 1-2 χρόνια, έβαζε κυλίνδρους των 150€ (έκαστος). Αναφέρομαι στους Keso 4000s και Mottura C48. 

 

Ο Abloy είναι σαφώς ανώτερος από τους δύο που βάζει πλέον ο Σιάμος. Είναι στην κατηγορία των Keso 4000s και Mottura C48. Για μένα ο Abloy είναι ένα κλικ παραπάνω και από αυτούς, στο κομμάτι του picking, μιας και είναι από τους ελάχιστους που μόνο με τρύπημα έχει αποδειχτεί ότι ανοίγουν (άντε ίσως και σπάσιμο)-εκτός κι αν έχει διαρρηχθεί και δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά εδώ και 17 χρόνια-χλωμό.

Αλλά αυτό είναι μία λεπτομέρεια, γιατί το picking είναι σπάνια μέθοδος διάρρηξης που θέλει γνώσεις και εμπειρεία. Και για να μην υπονοηθεί ότι όλοι οι υπόλοιποι (πέραν του Abloy) διαρρηγνύονται, εννοώ ότι μπορούν να τους ανοίξουν με picking, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μετρημένοι άνθρωποι στον κόσμο. Οπότε όταν μιλάμε για κυλίνδρους των 100-120€ και πάνω, δεν τίθεται λόγος ανησυχίας.

Ξέφυγα :P

 

Συμφωνώ με τον mclein ότι θα σου πάει ο κούκος αϊδόνι αν πάρεις διπλή κλειδαριά και αλλάξεις μετά τους κυλίνδρους με πολύ καλούς. 

 

Αν και να πω την αλήθεια, σε 2 μήνες που θέλω κι εγώ να βάλω στον χώρο μου πόρτα, μάλλον από Σιάμο θα την πάρω και μετά θα αλλάξω τον κύλινδρο με κάποιον πολύ καλό. Όχι επειδή αυτοί του Σιάμου είναι της πλάκας αλλά από βίτσιο :D

Το βλέπω η πόρτα να πάει κανένα 1000ρικο και ο κύλινδρος σίγουρα 150€ επιπλέον (μιλάω για μονή κλειδαριά).

 

Σίγουρα θα έριχνα μια ματιά και σε steeldoor που πρότεινε ο mclein γιατί φαίνεται να έχουν αξιόλογες πόρτες με καλή θωράκιση και έχουν τους Mottura C48 και Keso 4000s. 

 

Αν παρά όλα αυτά, έχεις καταλλήξει σε Σιάμο και σκοπεύεις να αλλάξεις μετά τους κυλίνδρους (ή τον έναν από τους δύο), η συμβουλή μου είναι να ζητήσεις να σου βάλει τους πιο φθηνούς κυλίνδρους που έχει με την προϋπόθεση ότι θα κόψει ένα σεβαστό ποσό. Μην περιμένεις πολλά όμως. Όπως έχω ξαναπει, εμένα πριν 2 χρόνια μου έκοψε με το ζόρι ένα 50ρικο για να μην βάλει τον Keso και να βάλω εγώ έναν της επιλογής μου.

 

Κάτι ακόμα για τον Abloy. Αν σκοπεύεις να τον πάρεις, ΠΡΙΝ τον πάρεις, βρες ένα κατάστημα που να μπορείς να τον δοκιμάσεις. Ο Abloy είναι κορυφή από θέμα ασφάλειας, αλλά έχει λίγο περίεργο τρόπο λειτουργίας λόγω του μηχανισμού του. Κι εγώ που του έχω μία ιδιαίτερη συμπάθεια του Abloy, να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει η αίσθηση κατά τη χρήση. Στην πόρτα μου πχ, δεν θα τον έβαζα γιατί κάποιους δεν θα τους βολέψει. Τον Abloy θα τον πρότεινα σε κάποιον που για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελε να ξέρει ότι τον κύλινδρο του δεν τον έχει ανοίξει κανείς αθόρυβα εδώ και τόσα χρόνια (με διαρρηκτικά), παρά μόνο με τρύπημα και ίσως σπάσιμο. Και πάντα πίσω από ένα πολύ καλό defender.

 

Αν τελικά θες κύλινδρο της επιλογής σου και δεν σε ενδιαφέρει πλέον οAbloy, υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές να σου προτείνουμε.

Καλησπέρα και πάλι

 

Έριξα μια ματιά και στο site steel door, πήρα και τηλεφωνο. Μου είπαν ότι μόνο το μοντέλο πόρτας SD παίρνει διπλή κλειδαριά και μπορούν να τοποθετήσουν τους κυλίνδρους που επιθυμώ, τους έχουν. Βοηθήστε με να καταλάβω: το μοντέλο αυτό το SD δηλαδή η πόρτα steel door που λένε σε --ποια κλάση ασφάλειας ανήκει και σε ποιο αντίστοιχα μοντέλο του siamo ταιριάζει;;;; (εγώ ακόμα άκρη δεν έβγαλα...). πχ atros, παραγωγικό τύπο, extra valida 1 κτλ. Επίσης, τι προστασία αφαλού (defender) ζητάω στο steel door γιατί ο siamo έχει δικό του. Ποιο θεωρείται πολύ καλός;;  Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι

 

Επίσης, τι προστασία αφαλού (defender) ζητάω στο steel door γιατί ο siamo έχει δικό του. Ποιο θεωρείται πολύ καλός;; 

 

monolito rok για το block / monolito diamond για το βασικο κυλινδρο της κλειδαριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι

 

Έριξα μια ματιά και στο site steel door, πήρα και τηλεφωνο. Μου είπαν ότι μόνο το μοντέλο πόρτας SD παίρνει διπλή κλειδαριά και μπορούν να τοποθετήσουν τους κυλίνδρους που επιθυμώ, τους έχουν. Βοηθήστε με να καταλάβω: το μοντέλο αυτό το SD δηλαδή η πόρτα steel door που λένε σε --ποια κλάση ασφάλειας ανήκει και σε ποιο αντίστοιχα μοντέλο του siamo ταιριάζει;;;; (εγώ ακόμα άκρη δεν έβγαλα...). πχ atros, παραγωγικό τύπο, extra valida 1 κτλ. Επίσης, τι προστασία αφαλού (defender) ζητάω στο steel door γιατί ο siamo έχει δικό του. Ποιο θεωρείται πολύ καλός;; Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Αν και δεν έχω δει από κοντά τις πόρτες της Steel Door, από τα χαρακτηριστικά στο φυλλάδιο τους, θα έλεγα είναι ανάμεσα σε παραγωγικό τύπο και extra-1 Valida αν όχι ισάξια της extra-1 valida, από θέμα συνολικής θωράκισης. Αλλά με διπλή κλειδαριά.

 

Η SD πόρτα φαίνεται πολύ καλή. Το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο κοστίζει κατά την άποψη μου. Αν είναι στα 1500€ πάνω-κάτω, νομίζω είναι οκ τιμή.

Αν πλησιάζει 2000€, νομίζω είναι πολλά.

 

Συμφωνώ με mclein για defender. Η διπλή κλειδαρία θέλει 2 defenders. Το ένα να είναι το Disec Diamond BKD250 και το άλλο το Disec Monolito BD200. Το Diamond κατά προτίμηση να μπει στην κύρια κλειδαριά.

 

Προσωπικά, θα ζήταγα να βάλει defender της επιλογής μου στην περίπτωση που αυτά που έχει είναι πολύ απλά και αν μου έκοβε 80-100€ από το σύνολο.

 

Ρώτα πρώτα πόσο αξίζουν/κοστίζουν τα δικά του και μετά πόσο θα σου κόψει.

Γιατί συνήθως, στα λόγια υπερτιμολογούν τα προϊόντα τους για να φαίνονται στον πελάτη ότι είναι τα καλύτερα.

Ενώ όταν ρωτάς πόσο θα σου κόψουν, τα ποσά είναι αστεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το ινσομνια ειναι πολυ μπροστα φορουμ. ψαχνομουν για κλειδαρια και βρηκα ηδη θρεντ στη φορουμαρα μας.

οποτε να ρωτησω.

μετακομιζω σε κανα δεκαημερο. η πορτα του σπιτιου ειναι αλουμινενια και εχει κλειδαρια (ή ισως μονο αφαλο?) της μεταλορ. δεν ξερω ποιο μοντελο... (το κλειδι γραφει μεταλορ). το κλειδωμα δεν το ειχα ξαναδει. δεν ειναι η κλασικη γλωσσα που μεγαλωνει αλλα πεφτει απο πανω και κλεινει, αν τα λεω καλα.ειναι δηλαδη οριζοντια και κλειδωνοντας πεφτει καθετα.

επειδη δε θελω και να ξοδευτω τρελα, μπορω να αλλαξω μονο τον αφαλο σε κατι καλο? για να εχω αλλα κλειδια προφανως.

αν καταλαβα καλα, οι τιμες 180+ ευρω ειναι για αλλαγη φουλ κλειδαριας. εγω σκεφτομαι μονο τον αφαλο.

καταρχας εχει νοημα αυτο? θα ειναι καλο απγκρειντ?

τι θα επρεπε να εχει ο αφαλος για να ειναι πλεον συγχρονος και καλος? χωρις να πεθανω στα εξοδα. ενα 50αρικακι νομιζω ειναι υπερ το δεον αρκετο, σωστα? και με λιγοτερα αμα βρεθει καλος αφαλος, ακοαμ καλυτερα. αποτι διαβαζω αφαλοι εχουν πλεον προστασια τρυπηματος σπασιματος και αντιγραφης. με ενδιαφερουν αυτα τα feautures. αν θα πρεπε να εχουν και κατι αλλο, σας παρακαλω πειτε. και αν εχετε να προτεινετε συγκεκριμενη μαρκα ακομα καλυτερα. η αλλαγη θελει κλειδαρα ή την κανω και εγω?

το defender που διαβαζω ειναι στον αφαλο ?  ή ειναι εξω απο τον αφαλο? αξιζει? για τι κοστος μιλαμε για αυτο?

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε μια φωτογραφια εδω.

 

μετα ψαξε για cisa astral s.

 

σπασιμο / τρυπημα εισαι οκ, με την αντιγραφη των κλειδιων πρεπει να πας σε αρκετα πιο ακριβο σεναριο.

 

λογικα χρειαζεσαι κυλινδρο 30/45 αλλα μονο αν μετρησεις τον παλιο θα εισαι σιγουρος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε μια φωτογραφια εδω.

 

μετα ψαξε για cisa astral s.

 

σπασιμο / τρυπημα εισαι οκ, με την αντιγραφη των κλειδιων πρεπει να πας σε αρκετα πιο ακριβο σεναριο.

 

λογικα χρειαζεσαι κυλινδρο 30/45 αλλα μονο αν μετρησεις τον παλιο θα εισαι σιγουρος !

φιλε στο ενδιαμεσο, σου εστειλα πμ με φωτος κτλ αχαχαχα. να τις ποσταρω και εδω? εχω και το κλειδι σε φωτογραφια, αν μπορει καποιος να μαντεψει το μοντελο

 

εντιτ

φωτογραφιες λοιπον. πορτας και κλειδιου (μπας και καταλαβει καποιος το μοντελο της μεταλορ, και αν αξιζει ή να παω κατευθειαν σε cisa astral s).

 

https://ibb.co/cT5Rqb

https://ibb.co/cpMMOw

https://ibb.co/hfieAb

https://ibb.co/d6zaiw

υπαρχει καποιο φτηνουλι defender που θα αξιζε να μπει? ή δεν εχει νοημα και θα ειμαι μια χαρα?

τελος στην εξωπορτα του οικοπεδου να βαλω εκει καποιο πολυ φτηνο ντιφεντερ? ισα ισα για καθυστερηση στον επιδοξο διαρρηκτη? ο αφαλος ειναι της πλακας εκει, αλλα σιγα μην τον αλλαξω...

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα..Μπορειτε να μου προτεινετε μια μαρκα η ενα καλο κυλινδρο που θελω να αλλαξω μεχρι 60€ ;

Αν είναι για πόρτα ασφαλείας:

-Cisa Astral S

-AGB Scudo 9000

 

Αν θες με προστασία αντιγραφής:

-Magnum Superior

-Cisa Astral Tekno (ξεπερνάει τα 60 αλλά όχι κατά πολύ)

 

Αν είναι για ξύλινη πόρτα, με λίγο ψάξιμο online, ίσως μπορέσεις να βρεις τον Cisa AP3S μέχρι 60€, που είναι αρκετά καλύτερος κύλινδρος από τους άλλους που ανέφερα.

 

Οι τιμές είναι μόνο για τον κύλινδρο. Δεν ξέρω αν κάποιος κλειδαράς προσφέρει/συμπεριλαμβάνει δωρεάν τοποθέτηση σε κυλίνδρου αυτού του κόστους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...