Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ποιότητα τη γνωρίζεις του porta block? Αξίζει να τη προτιμήσω από του siamos λόγω CISA, AP4? Από εγκατάσταση της πόρτας όμως κάνουν επαγγελματική δουλειά;;; Αν είναι franchise τότε θα υπάρχει και η μαμά εταιρεία που μπορείς να τη προμηθευτείς...ίσως αν πάω στο κεντρικό κατάστημα (που δεν ξέρω ποιο είναι βέβαια);;; Βασικά για το defender που είπα, ο siamos αυτό που έδειξε έχει εξόγκωμα που μπαίνει πίσω από τη πλάκα μαγγανίου για να μην αφαιρείται σε σχέση λέει με βίδες! Προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω τα λόγια των πωλητών... Ευχαριστώ mclein για όλες τις info που δίνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω θα πηγαινα σε golden door αυτη τη στιγμη..

 

φυσικα μ'αρεσει ο Siamos γιατι ξερουν τη δουλεια καλυτερα απ'ολους & ειναι και κλειδαραδες αλλά πλέον....

 

Τι παραπανω προσφερει η golden door αυτη τη στιγμή?

Σε σχεση με την steel door (νομιζω) που προτεινες νωριτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ποιότητα τη γνωρίζεις του porta block? Αξίζει να τη προτιμήσω από του siamos λόγω CISA, AP4? Από εγκατάσταση της πόρτας όμως κάνουν επαγγελματική δουλειά;;; Αν είναι franchise τότε θα υπάρχει και η μαμά εταιρεία που μπορείς να τη προμηθευτείς...ίσως αν πάω στο κεντρικό κατάστημα (που δεν ξέρω ποιο είναι βέβαια);;; Βασικά για το defender που είπα, ο siamos αυτό που έδειξε έχει εξόγκωμα που μπαίνει πίσω από τη πλάκα μαγγανίου για να μην αφαιρείται σε σχέση λέει με βίδες! Προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω τα λόγια των πωλητών... Ευχαριστώ mclein για όλες τις info που δίνεις....

Όντως του Σιάμου το defender φαίνεται θεωρητικά να είναι "αδύνατο" να αφαιρεθεί (σε σχέση με τα περισσότερα defender της αγοράς που απλά πιάνουν με βίδες), λόγω της κωνικής του βάσης. (Δες εδώ, εδώ κι εδώ)

Από την άλλη,  το defender του Σιάμου δεν προσφέρει την ίδια αντίσταση που προσφέρει το defender Disec Diamond BKD250, σε κόψιμο με τροχό ή με ειδικό ποτηροτρύπανο για defender. Επίσης, το Disec Diamond έχει περιμετρικά μεταλλική ροζέτα που είναι πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί, κάτι που αποτρέπει σε σημαντικό βαθμό το σπάσιμο των βιδών στήριξης του defender και συνεπώς την αποκόλληση του από την πόρτα.

 

Από την δική μου έρευνα (μιας και ενδιαφέρομαι για πόρτα), έχω καταλήξει ότι τα πλεονεκτήματα του Σιάμου είναι η τοποθέτηση, η πολύ καλή θωράκιση της πόρτας συνολικά, και άντε πες και το defender (εκτός κι αν ζητήσεις από άλλη εταιρεία να βάλει το Disec Diamond), ενώ του Porta Block, η καλη θωράκιση (μοντέλο Rock και πάνω), ο συνδυασμός κλειδαριάς & κυλίνδρου αλλά και το ότι είναι ευέλικτοι αν το ζητήσει ο πελάτης. Δηλαδή μπορείς να ζητήσεις να σου βάλουν defender της επιλογής σου (αυτό νομίζω το κάνουν οι περισσότεροι εκτός του Σιάμου). 

 

Προσωπικά, μάλλον θα επέλεγα Σιάμο γιατί είμαι της άποψης ότι την πόρτα μία φορά θα την βάλεις, ενώ κλειδαριά αλλάζεις πιο εύκολα. Και μου αρέσει που είναι πιο ενισχυμένες. Εδώ βέβαια να σημειωθεί η αναφορά που έχει γίνει στο φόρουμ ότι δεν είναι εύκολο να αλλάξεις κλειδαριά στην πόρτα του Σιάμου, σε σχέση με τις πόρτες άλλων εταιρειών.

Αλλά και Porta Block να επιλέξεις, μια χαρά θα είναι η πόρτα. Δεν νομίζω πως έχουμε φτάσει σε σημείο όπου τέτοιες πόρτες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Θα ζητούσα όμως να μου βάλουν καλύτερο defender γιατί την τελευταία φορά που είχα ρωτήσει, θυμάμαι βάζανε ένα απλό της Cisa του οποίου η ροζέτα περιμετρικά έβγαινε εύκολα, κάτι που κάνει την αποκόλληση πιο εύκολη, σε σχέση με ένα Disec Monolito για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, μάλλον θα επέλεγα Σιάμο γιατί είμαι της άποψης ότι την πόρτα μία φορά θα την βάλεις, ενώ κλειδαριά αλλάζεις πιο εύκολα. Και μου αρέσει που είναι πιο ενισχυμένες. Εδώ βέβαια να σημειωθεί η αναφορά που έχει γίνει στο φόρουμ ότι δεν είναι εύκολο να αλλάξεις κλειδαριά στην πόρτα του Σιάμου, σε σχέση με τις πόρτες άλλων εταιρειών.

Αλλά και Porta Block να επιλέξεις, μια χαρά θα είναι η πόρτα. Δεν νομίζω πως έχουμε φτάσει σε σημείο όπου τέτοιες πόρτες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Θα ζητούσα όμως να μου βάλουν καλύτερο defender γιατί την τελευταία φορά που είχα ρωτήσει, θυμάμαι βάζανε ένα απλό της Cisa του οποίου η ροζέτα περιμετρικά έβγαινε εύκολα, κάτι που κάνει την αποκόλληση πιο εύκολη, σε σχέση με ένα Disec Monolito για παράδειγμα.

 

Στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ. Η εγκατάσταση του σιαμου με προστασία ατσαλιού εκτός από τσιμέντο στο τοίχο και ο τρόπος τοποθέτησης των ατσαλόβεργων στο τοίχο με έκαναν να αισθανθώ για καλύτερη εγκατάσταση που στο porta block δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικά με την εγκατάσταση εκτός ότι τι κάνει ειδικό συνεργείο και απαιτείται για την εγγύηση.

 

Κοίτα στο porta block καταστάλαξα στο μοντέλο Rock (το revolution μου είπαν ότι είναι ίδιου επιπέδου απλά με ηλεκτρονική κλειδαριά) που δεν ξέρω αν είναι ίδιου ή και ανώτερου επιπέδου από το Παραγωγικό τύπο του Σιάμου (το extra 1 του Σιάμου είναι όντως ανώτερο και από τα 2 με ακριβότερη τιμή 200€). Εκεί είναι που κόλλησα τι αξίζει πραγματικά για την ασφάλεια του σπιτιού! Αδιάρρηκτο δεν θα γίνει αλλά το θέμα είναι ουσιαστικά υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια ή απλά είναι του φαίνεσθαι τα περισσότερα;;;;

 

Θα κοιτάξω να περάσω και να πάρω μία πρόταση ξανά από golden door και μετά θα πρέπει να αποφασίσω και να προχωρήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ποιότητα τη γνωρίζεις του porta block? Αξίζει να τη προτιμήσω από του siamos λόγω CISA, AP4? Από εγκατάσταση της πόρτας όμως κάνουν επαγγελματική δουλειά;;; Αν είναι franchise τότε θα υπάρχει και η μαμά εταιρεία που μπορείς να τη προμηθευτείς...ίσως αν πάω στο κεντρικό κατάστημα (που δεν ξέρω ποιο είναι βέβαια);;; Βασικά για το defender που είπα, ο siamos αυτό που έδειξε έχει εξόγκωμα που μπαίνει πίσω από τη πλάκα μαγγανίου για να μην αφαιρείται σε σχέση λέει με βίδες! Προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω τα λόγια των πωλητών... Ευχαριστώ mclein για όλες τις info που δίνεις....

 

εξαιρετικης ποιοτητας ειναι η πορτα που κοιταζεις + το επομενο μοντελο τους.

 

απο CeS, προφανως προτιμω Ap4. εννοειται οτι κανουν σοβαρη εγκατασταση αλλιως δε θα εγραφα τιποτα.

 

επαναλαμβανω, αν καποιος ερθει με εργαλεια καταλληλα για αφαιρεση defender / κλειδαριας,

τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα εχει μπει στο σπιτι σου & θα εχει παρει και τα επιπλα.

 

Τι παραπανω προσφερει η golden door αυτη τη στιγμή?

Σε σχεση με την steel door (νομιζω) που προτεινες νωριτερα?

 

δεν ειχε περασει απο SD ο φιλος, οποτε δεν μιλησα για την εταιρεια.

οπως καταλαβαινεις, δεν τα παιρνω αλλα ουτε καν γνωστος δεν ειμαι με καποιον απ'όλους αυτούς.

εχω δει τις παρουσιασεις τους, εχω δει τις πορτες τους και απλα εχω γνωμη.

επισης, ειχαμε μιλησει για διπλη κλειδαρια σε SD που ειναι αλλη περιπτωση απ'αυτες που ψαχνει ο alej.

 

 

Προσωπικά, μάλλον θα επέλεγα Σιάμο γιατί είμαι της άποψης ότι την πόρτα μία φορά θα την βάλεις, ενώ κλειδαριά αλλάζεις πιο εύκολα. Και μου αρέσει που είναι πιο ενισχυμένες. Εδώ βέβαια να σημειωθεί η αναφορά που έχει γίνει στο φόρουμ ότι δεν είναι εύκολο να αλλάξεις κλειδαριά στην πόρτα του Σιάμου, σε σχέση με τις πόρτες άλλων εταιρειών.

 

αυτο ειναι το βασικο.

γιατι να αγορασει καποιος ακριβα μια πορτα που σε 5 χρονια που θα χρειαζεται αντικατασταση η κλειδαρια,

να πρεπει να πληρωσει το 1/3 της τιμης της πορτας για την αλλαγη ;

επισης, αν δεν αλλαξαν τακτικη με το defender,

τοτε δεν ειμαστε σιγουροι για τις επιλογες κυλινδρων σε καταλληλες διαστασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το βασικο.

γιατι να αγορασει καποιος ακριβα μια πορτα που σε 5 χρονια που θα χρειαζεται αντικατασταση η κλειδαρια,

να πρεπει να πληρωσει το 1/3 της τιμης της πορτας για την αλλαγη ;

Εννοείς ότι η κλειδαριά του Σιάμου μπορεί να θέλει αλλαγή; Γιατί πίστευα ότι εφόσον είναι γραναζωτή (έστω και iseo αντί για mottura) ότι λειτουργικά δεν θα έχει θέμα σε 5 χρόνια, οπότε αλλάζοντας τον κύλινδρο με κάτι καλύτερο θα είναι οκ.

 

Βέβαια, όντως, ακόμα και η αλλαγή κυλίνδρου στην πόρτα του Σιάμου δεν θα είναι εύκολη λόγω της διάστασης του κυλίνδρου που απαιτείται. Θα είναι περιορισμένες οι επιλογές.

 

Μάλλον εννοείς ότι το defender του Σιάμου θα είναι ξεπερασμένο σε 5 χρόνια (όπως και οι κύλινδροι που βάζει) και επειδή για να βγει το defender του θα πρέπει να βγει και η κλειδαριά (η οποία παίζει να είναι ηλεκτροκολλημένη), θα είναι θέμα.

 

Οπότε ναι, η rock του porta block είναι καλύτερο value αφού είναι πιο εύκολα αναβαθμίσιμη.

 

Ξέρεις αν ακόμα κολλάει τις κλειδαριές ο Σιάμος ή αν τις βιδώνει στις πόρτες του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχε περασει απο SD ο φιλος, οποτε δεν μιλησα για την εταιρεια.

οπως καταλαβαινεις, δεν τα παιρνω αλλα ουτε καν γνωστος δεν ειμαι με καποιον απ'όλους αυτούς.

εχω δει τις παρουσιασεις τους, εχω δει τις πορτες τους και απλα εχω γνωμη.

επισης, ειχαμε μιλησει για διπλη κλειδαρια σε SD που ειναι αλλη περιπτωση απ'αυτες που ψαχνει ο alej.

 

Μα για αυτο σε ρωτησα επειδη εχεις γνωση και αποψη επι του αντικειμενου, αναμεσα στις δυο SD και GD ποια ειναι τα υπερ και τα κατα της καθε μιας κατα τη γνωμη σου?

 

Εναντι πχ Siamo ή Porta Block?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι οι γραναζωτες εχουν 6 χρονια ζωης, εφοσον δε ριξει καποιος κατι περιεργο μεσα για λιπανση.

(με βαση αυτα που εχω δει απο τις παλιες - τις μη γραναζωτες - 3 κλειδωματων)

 

οι επιλογες, αν δεν ξε-στενεψουν τα οικονομικα για τους εισαγωγεις, θα ειναι ακομη πιο περιορισμενες στο 35/50 !

 

η κλειδαρια του Siamo, θα μπορουσε να ηταν LOs ή Cisa, απλως η Fiam/Iseo σε μεγαλες ποσοτητες βγαινει φθηνοτερη.

 

8/10 μοντελα του παντα εχουν ηλεκτροκολλησεις μεσα. 8/10 μαστορες λοιπον, χρεωνουν εξτρα αυτη τη δουλεια !


Μα για αυτο σε ρωτησα επειδη εχεις γνωση και αποψη επι του αντικειμενου, αναμεσα στις δυο SD και GD ποια ειναι τα υπερ και τα κατα της καθε μιας κατα τη γνωμη σου?

 

Εναντι πχ Siamo ή Porta Block?

 

Pb + Sd ειναι το ιδιο για μενα. Θα πηγαινα σε Sd ομως αν προκειται για διπλη κλειδαρια ! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωμη  εχετε για  τις   πορτες dierre ,dierre  serne  κλειδαρια και  αφαλο τον dierre new,defender εχει ιδιο με το sferik rok?Με περιπου 750-850 τι προτεινετε να βαλω (πορτα,κλειδαρια,αφαλο,defender)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορτα dierre με dierre κλειδαρια + sferik defender + dierre new power ?

 

αν ναι, δεν εχω να σχολιασω κατι περισσοτερο περαν του

οτι το πακετο της κλειδαριας κοστιζει 100€ ολο μαζι χωρις τοποθετηση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου λεγα  εχεις 750 με 900 περιπου ευρω μετρητα  για να βαλεις κατι σπιτι σου τι   θα επελεγες?(πορτα,κλειδαρια,αφαλο,def)

και κατι ακομα το Cisa ap4 τι διαφορες εχει με το Cisa ap3s η rs3s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 900€ πολυ καλη πορτα απο Siamo, PortaBlock, SteelDoor.

 

οτιδηποτε αλλο + οποιοσδηποτε αλλο, απλως κοροϊδευει μετα απο ερευνα συγγενών !

 

κατι εισαγωγεις δηθεν αντιπροσωπους Dierre...

κατι κλειδαριες dierre μονου καταπελτη ημι-γραναζωτες σε τιμη ακριβοτερη των Revolution / Los...

κατι defender ψευτικα απλα να λεμε εχουμε μισο ατσαλινο προστατευτικο...

 

....προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο ! οχι επειδη ειμαι του χωρου, ουτε επειδη τα παιρνω.

απλα με ενοχλει να με κοροϊδευουν + να κοροϊδευουν κοσμο που νομιζει οτι επενδυει τα χρηματα του.

 

τελος, ap3 & ap4 θα εχουν μικρη διαφορα οπως ο nw4 & o nw5.

βεβαια στην περιπτωση της cisa,

θα μιλαμε ΛΟΓΙΚΑ για VfM περιπτωση μιας κ η τιμη θα ειναι παραπλησια του ap3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομα  να σε  ρωτησω ποια  θεωρεις πιο  ευκολα αναβαθμισημη (γιατι  μετα απο μερικα  χρονια κατι θα χρειαστει )την siamo παραγωγικος  τυπος η την rock της portablock????

Στα  ιδια χρηματα ειναι και οι δυο απλα η pd rock εχει cisa rev-ap4-cisa deffender

Η siamo mottura-ces-deffender ολα αποκλειστικοτητες του δλδ  εκτος  της mottura

ποια  ειναι  ποιο value  for mοney ???και  αν  αξιζει  να δωσεις στις πορτες  αυτες +150 περιπου να πας για διπλη mottura h cisa rev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 θα ειναι χάλια μεσα για καποιον τυχαιο μαστορα που θα πρεπει να ασχοληθει.

αν σκοπευεις να καλεσεις καποιο συνεργειο απο τον πωλητη, τοτε δε θα εχει σημασια.

θα πληρωσεις κατι παραπανω και θα γινει η εργασια οπως πρεπει στα 5 χρονια που τεθει θεμα αναβαθμισης.

 

αυτο με τον ap4, ενω ακομη δεν εχει εγκριθει η πωληση στην ελλαδα δεν ξερω πως γινεται με την Pb.

 

ειμαι παντα υπερ της πιο δυνατης κλειδαριας, οποτε με διπλη Mottura κι ας μη συμπαθω το γραναζωτο της συστημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...