Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχοντας φτάσει πλέον στο τελευταίο στάδιο επιλογής (!!!!!) μόνο μια ερώτηση που έχει να κάνει με την στήριξη της κάσας.

 

Οι μισοί βάζουν τσιμέντο ταχείας (για την ποσότητα μην με ρωτήσετε, αν δεν δεις δεν πρόκειται να ξέρεις) και άλλοι πολυουρεθάνη.

Πάντα με μπετόβεργες που ηλεκτροσυγκολλούνται πάνω στην κάσα και έξτρα βίδες.

 

Η GD βάζει πολυουρεθάνη γιατί η κάσα είναι κοιλοδοκός και δεν υπάρχει εκτεθημένο σημείο σε αντίθεση με άλλους που δεν είναι κοιλοδοκός (πχ τύπου S) και είναι εκτεθημένη (έτσι είπε ο πωλητής).

Επίσης άκουσα (απο άλλη εταιρεία) και ότι χρησιμοποιείται πολυουρεθάνη για αντισεισμικούς λόγους (φαντάζομαι ότι εννοούν μην πετσικάρει η πόρτα και δεν ανοίγει)..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι μισοί βάζουν τσιμέντο ταχείας (για την ποσότητα μην με ρωτήσετε, αν δεν δεις δεν πρόκειται να ξέρεις) και άλλοι πολυουρεθάνη.

 

ποιοι μισοι ; το 1/4 κι αν...

 

 

 

Η GD βάζει πολυουρεθάνη γιατί η κάσα είναι κοιλοδοκός και δεν υπάρχει εκτεθημένο σημείο σε αντίθεση με άλλους που δεν είναι κοιλοδοκός. 

Επίσης άκουσα (απο άλλη εταιρεία) και ότι χρησιμοποιείται πολυουρεθάνη για αντισεισμικούς λόγους.

 

1 ωρα λιγοτερη εργασια, τιποτε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα mclein. Οι μισοί απο αυτούς που πήγα εγώ !!!! Χαχα.

 

Πάντως από δικαιολογίες πάμε πολυ καλά. Ο καθένας λέει και το δικό του , όπως αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Η GD φαίνονται καλές, στο defender μου κάνουν νερά. Περιμένω απάντηση για τα αν βάζουν Disec εκτός απο τον Cisa ή θα πρέπει να τον πάρω εγώ και να τους το δώσω να το βάλουν κατά την τοποθέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ο καθενας λεει τα δικα του. Το προβλημα κυριως ειναι οι πελατες και οχι οι πωλητες.

 

Εννοειται οτι σε ενα καπιταλιστικο και απολυτα ανταγωνιστικο κοινωνικο περιβαλλον,

"αλεπουδες + αλεπουδακια" θα υπαρχουν και οσο δυσκολευει το σεναριο, θα περισσευουν.

 

Οταν τα μισα περιστατικα απο τις 11 το βραδυ εως τις 7 το πρωι ειναι για κινεζικους κυλινδρους,

χαμενα κλειδια με προϋπαρξη μολις ενος αντιγραφου και αλλα τετοια γραφικα,

φανταζομαι οτι το να ψαξει καποιος για την αναβαθμιση της πορτας του & της οικιας του γενικοτερα

θα φανταζει βουνο. οποτε η λυση ειναι ο τοπικος "πορτας" και 2-3 επωνυμοι με τη δικαιολογια "ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ".

 

Το προβλημα των περισσοτερων "ονοματων" ειναι το defender. 

Οι μισοι το κανουν για οικονομια και οι αλλοι μισοι το πατενταρουν για να βγαζουν λεφτα και στο μελλον.

Το ιδιο γινεται και με τους κυλινδρους πλεον.

Ο ενας φερνει το Α, ο αλλος φερνει το Δ. Καμια διαφορα, αντιγραφα ομως πουθενα.

 

Πχ, ο Ap4 που εχει γινει μεγαλη φασαρια. Εξαιρετικος κυλινδρος.

Δυσκολια στο να μπει το κλειδι υπαρχει φανερα. Κανεις δε λεει κατι.

Η παραλαβες εχουν κολλησει στον ελεγχο και δεν μοιραζονται.

Οταν θα μοιραστουν οι πρωτοι κυλινδροι, θα ειναι με 3 κλειδια.

Το παρτυ θα γινει στα αντιγραφα, κοστους 20+ ευρω που θα ζητουν οι "γνωστοι / αγνωστοι" !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein , εγώ είμαι στον χώρο του φυσικού αερίου , θέρμανσης κτλ.

Το τι έχω ακούσει να λένε σε πελάτες , μου τα μεταφέρουν οι ίδιοι οι πελάτες αλλά και άλλοι, θα φρίξεις !!!!

Το τι κοροϊδία πέφτει είναι απίστευτο. Αν πας με τον σταυρό στο χέρι έχεις θέμα ή λες στον πελάτη πράγματα που ΔΕΝ θέλει να ακούσει (για διάφορους λόγους) είσαι χαμένος . Μόνο το 10% είναι σε θέση να ακούσει πραγματικά. Αυτά για το θέμα των πελατών που ανέφερες παραπάνω.

Πάντως είναι κανόνας, όσο χειρότερη οικονομική κατάσταση , τόσο μεγαλύτερο μπάχαλο και λαμογιά υπάρχει γιατί εκμεταλεύονται την ανάγκη του άλλου και την άσχημη οικονομική κατάσταση του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω πόρτα ασφαλείας αλλά με παλιά κλειδαριά με κλειδί χρηματοκιβωτίου

 

Ρώτησα σε κλειδαρά για αλλαγή και μου είπε 350 ευρώ για κλειδαριά multlock, κύλινδρο agb scudo dck, και defender disec

 

Είναι καλά ?

 

Είναι σωστή η τιμή ?

 

Εναλλακτικά μου είπε 380 ευρώ με cisa rs3s

(αν και αυτού η γνώμη ήταν ότι o cisa είναι πιο ακριβός χωρίς να αξίζει τα παραπάνω λεφτά)

 

Τι επιλέγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω πόρτα ασφαλείας αλλά με παλιά κλειδαριά με κλειδί χρηματοκιβωτίου

 

Ρώτησα σε κλειδαρά για αλλαγή και μου είπε 350 ευρώ για κλειδαριά multlock, κύλινδρο agb scudo dck, και defender disec

 

Είναι καλά ?

 

Είναι σωστή η τιμή ?

 

Εναλλακτικά μου είπε 380 ευρώ με cisa rs3s

(αν και αυτού η γνώμη ήταν ότι o cisa είναι πιο ακριβός χωρίς να αξίζει τα παραπάνω λεφτά)

 

Τι επιλέγω?

 

αν και δε γνωριζουμε τι θελεις να αντικαταστήσεις,

οι τιμες ειναι επιεικως για σκοτωμα αν αφορουν κλασικες κλειδαριες.

(potent 7000, 2500, mottura 2στροφη/4στροφη, securemme, cisa, atra)

 

ακουω οτι τοποθετουνται στην αγορα :

 

Los + Scudo Dck + Sferik rok = 180 + φπα / Los + Scudo Dck + Monolito rok = 200 + φπα 

 

και

 

Los + Cisa Rs3s + Sferik rok = 240 + φπα / Los + Cisa Rs3s + Monolito rok = 260 + φπα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και δε γνωριζουμε τι θελεις να αντικαταστήσεις,

οι τιμες ειναι επιεικως για σκοτωμα αν αφορουν κλασικες κλειδαριες.

(potent 7000, 2500, mottura 2στροφη/4στροφη, securemme, cisa, atra)

 

ακουω οτι τοποθετουνται στην αγορα :

 

Los + Scudo Dck + Sferik rok = 180 + φπα / Los + Scudo Dck + Monolito rok = 200 + φπα 

 

και

 

Los + Cisa Rs3s + Sferik rok = 240 + φπα / Los + Cisa Rs3s + Monolito rok = 260 + φπα 

 

Δεν ξέρω τι έχω, αλλά του κλειδαρά νομίζω δεν του φάνηκε δύσκολη η αντικατάσταση

 

Από φωτό του κλειδιού, καταλαβαίνεις τι έχω ή χρειάζεται φωτό της κλειδαριάς ?

Επεξ/σία από Tasos175
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι potent 2500, δηλαδη η παλια κλειδαρια της potent.

 

κατα 99% αν δεν εχεις περιεργο καπλαμα εξωτερικα, 

οι τιμες που σου εγραψα ξεκινουν οι αντικαταστασεις σχετικα με τα προϊοντα που ανεφερες.

 

υγ :

 

α)

 

μπορεις να κατεβασεις τη φωτογραφια !

 

β)

να προτιμησεις Cisa Revo, αντι για Los,

οι λαμες της πορτας ειναι στραβες κ οι πυροι (επανω / κατω) ζοριζουν.

η Los θα το κανει να φαινεται πιο εντονο το φαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απλή πόρτα αλουμινίου στην είσοδο της πολυκατοικίας έχουμε βάλει κλειδαριά ασφαλείας CDVI 

με αυτόματο κλείδωμα και κύλινδρο Mauer Elite Red Line 2.

Δυστυχώς προχτές είχαμε παραβίαση και επίσκεψη στις αποθήκες του υπογείου....

Ο κύλινδρος δεν έχει κάνενα ίχνος παραβίασης.

Εντύπωση μου κάνει ότι έβαλαν κάποιο λοστό ή κατσαβίδι ακριβώς κάτω από το σημείο που κλειδώνει και άνοιξαν (έχοντας λυγίσει πολύ λίγο την αλουμινένια κάσα)

 

Στην επερχόμενη συνέλευση θα συζητηθεί το ενδεχόμενο τοποθέτησης θωρακισμένης πόρτας.

Έχω ζητήσει προσφορά από Blokaport, Portablock (πολύ ακριβός!!), Golden Door και Steel Door.

Προφανώς για να έχει ουσία η τοποθέτηση θωρακισμένης πόρτας θα πρέπει να τοποθετηθεί ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά που θα κλειδώνει / ξεκλειδώνει αυτόματα και η οποία δυστυχώς έχει και μεγάλο κόστος (600+ ευρώ). Ή μήπως είναι υπερβολή και αρκεί μόνο μία ηλεκτρική δίγλωσση κλειδαριά..?

Θα μπει defender και κάποιος άξιος λόγου κύλινδρος π.χ. Iseo R7 ή παρόμοιας κατηγορίας.

 

Έχετε να προτείνετε / σχολιάσετε κάτι επί του θέματος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως σε νεα τοποθετηση δεν προχωρατε σε ηλεκτρικη cisa.

 

ζητατε προσφορα για ηλεκτρικη ή ηλεκτρομηχανικη αυτοματου κλειδωματος.

 

ή απλη πορτα με κυλινδρο + ηλεκτροπυρο για μπλοκ !

 

ας κοστιζει η πορτα 500 και το κλειδωμα 1000.

εννοειται οτι θελουμε παντα κλειδωμενη πορτα με οσο γινεται καλυτερη προστασια.

 

υγ - ο r7 ειναι ο κυλινδρος αξιος λογου ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως σε νεα τοποθετηση δεν προχωρατε σε ηλεκτρικη cisa.

 

ζητατε προσφορα για ηλεκτρικη ή ηλεκτρομηχανικη αυτοματου κλειδωματος.

 

ή απλη πορτα με κυλινδρο + ηλεκτροπυρο για μπλοκ !

 

ας κοστιζει η πορτα 500 και το κλειδωμα 1000.

εννοειται οτι θελουμε παντα κλειδωμενη πορτα με οσο γινεται καλυτερη προστασια.

 

υγ - ο r7 ειναι ο κυλινδρος αξιος λογου ;;;;;

 

Οπότε η προσφορά θα πρέπει να περιέχει την ηλεκτρομηχανική αυτόματου κλειδώματος Fiam Iseo X1R..?

Όταν λες ηλεκτρική αυτόματου κλειδώματος ή ηλεκτροπύρος για μπλοκ...μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα...?

Δηλαδή η ηλεκτρική αφαλού Cisa για αυτόματο κλείδωμα της γλώσσας...απορρίπτεται...?

 

Πάντως οι προσφορές από ότι βλέπω κυμαίνονται στα 3.000 ευρώ.....  :blink:

(Η κατασκευή θα είναι όπως της φωτογραφίας)

 

υ.γ. σχετικά με τον R7 είχα την εντύπωση ότι είναι ένας μέσος κύκλινδρος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην εξώπορτα της πολυκατοικίας....

post-134488-0-29316100-1508839298_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή X1R ή Cisa αυτοματου κλειδωματος ή Abloy ηλεκτρομηχανική = αυτα ειναι τα καλυτερα για κλειδωματα με κλειδαρια.

 

ηλεκτροπυρος (καποιος επωνυμος τυπου eff eff / abloy κλπ, θα μπορουσε να μπει σε μια απλη πορτα οπως της φωτο.

τοποθετηση επανω απο την κλειδαρια και με κλειδωμα 24/07 και μεγαλυτερη αντοχη σε λοστους κλπ σεναρια !

 

για την προσφορα που θα φτασει 3Κ, δε φταιει η πορτα αλλα το σεναριο της πολυκατοικιας που εχει σταθερα + τζαμια.

 

θα πηγαινα σε καποια αλλη επιλογη με λιγοτερα προβληματα επανω στο χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πηγαινα σε καποια αλλη επιλογη με λιγοτερα προβληματα επανω στο χρονο.

 

Αν θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιους εναλλακτικούς κυλίνδρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...