Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλου που ο siamo έχει στα φυλλάδιά του τον κύλινδρο Mottura champion C48 μου πρότεινε για την διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2. Ποιος είναι καλύτερος μεταξύ όλων αυτών ή ισοδύναμος;

Αν μπορούσατε να μου πείτε και τιμές αντίστοιχα για τους παραπάνω κυλίνδρους θα ήταν ακόμα καλύτερα, όπως και από που θα μπορούσα να τους πάρω αν είναι. Θα ήθελα την βοήθειά σας παιδιά...ευχαριστώ πολύ

Ο Abloy είναι κορυφή. Τιμές θα βρεις στο internet και στον mclein.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου πρότεινε για την διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2. Ποιος είναι καλύτερος μεταξύ όλων αυτών ή ισοδύναμος;

 

mg & mottura pro = επιπεδο μαξ 60€

 

abloy p2 = επιπεδο 110€+ (μονο ατσαλινες εκδοσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παιδιά τον abloy protect 2 λέτε όλοι σας να επιλέξω για την μια κλειδαριά. Για την δεύτερη κλειδαριά όμως ποιον κύλινδρο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παιδιά τον abloy protect 2 λέτε όλοι σας να επιλέξω για την μια κλειδαριά. Για την δεύτερη κλειδαριά όμως ποιον κύλινδρο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ

 

αν πας Σιαμο, οπως προειπα, δε υπαρχει επιλογη.

 

και επαναλαμβανομαι, δεν υπαρχει λογος σε διπλη μοτουρα να αλλαξεις του κυλινδρους μονος σου.

 

τα λεφτα που θα δαπανησεις για "κακες" εμπορικα διαστασεις κυλινδρων θα ειναι στο 1/3 της αξιας της πορτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλου που ο siamo έχει στα φυλλάδιά του τον κύλινδρο Mottura champion C48 μου πρότεινε για την διπλή κλειδαριά Mottura, κυλίνδρους MG και Mottura Pro. Είδα ό,τι γράφατε για έναν άλλο κύλινδρο Abloy protect 2. Ποιος είναι καλύτερος μεταξύ όλων αυτών ή ισοδύναμος;

Αν μπορούσατε να μου πείτε και τιμές αντίστοιχα για τους παραπάνω κυλίνδρους θα ήταν ακόμα καλύτερα, όπως και από που θα μπορούσα να τους πάρω αν είναι. Θα ήθελα την βοήθειά σας παιδιά...ευχαριστώ πολύ

 

Μέχρι πριν 1-2 χρόνια, έβαζε κυλίνδρους των 150€ (έκαστος). Αναφέρομαι στους Keso 4000s και Mottura C48. 

 

Ο Abloy είναι σαφώς ανώτερος από τους δύο που βάζει πλέον ο Σιάμος. Είναι στην κατηγορία των Keso 4000s και Mottura C48. Για μένα ο Abloy είναι ένα κλικ παραπάνω και από αυτούς, στο κομμάτι του picking, μιας και είναι από τους ελάχιστους που μόνο με τρύπημα έχει αποδειχτεί ότι ανοίγουν (άντε ίσως και σπάσιμο)-εκτός κι αν έχει διαρρηχθεί και δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά εδώ και 17 χρόνια-χλωμό.

Αλλά αυτό είναι μία λεπτομέρεια, γιατί το picking είναι σπάνια μέθοδος διάρρηξης που θέλει γνώσεις και εμπειρεία. Και για να μην υπονοηθεί ότι όλοι οι υπόλοιποι (πέραν του Abloy) διαρρηγνύονται, εννοώ ότι μπορούν να τους ανοίξουν με picking, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μετρημένοι άνθρωποι στον κόσμο. Οπότε όταν μιλάμε για κυλίνδρους των 100-120€ και πάνω, δεν τίθεται λόγος ανησυχίας.

Ξέφυγα :P

 

Συμφωνώ με τον mclein ότι θα σου πάει ο κούκος αϊδόνι αν πάρεις διπλή κλειδαριά και αλλάξεις μετά τους κυλίνδρους με πολύ καλούς. 

 

Αν και να πω την αλήθεια, σε 2 μήνες που θέλω κι εγώ να βάλω στον χώρο μου πόρτα, μάλλον από Σιάμο θα την πάρω και μετά θα αλλάξω τον κύλινδρο με κάποιον πολύ καλό. Όχι επειδή αυτοί του Σιάμου είναι της πλάκας αλλά από βίτσιο :D

Το βλέπω η πόρτα να πάει κανένα 1000ρικο και ο κύλινδρος σίγουρα 150€ επιπλέον (μιλάω για μονή κλειδαριά).

 

Σίγουρα θα έριχνα μια ματιά και σε steeldoor που πρότεινε ο mclein γιατί φαίνεται να έχουν αξιόλογες πόρτες με καλή θωράκιση και έχουν τους Mottura C48 και Keso 4000s. 

 

Αν παρά όλα αυτά, έχεις καταλλήξει σε Σιάμο και σκοπεύεις να αλλάξεις μετά τους κυλίνδρους (ή τον έναν από τους δύο), η συμβουλή μου είναι να ζητήσεις να σου βάλει τους πιο φθηνούς κυλίνδρους που έχει με την προϋπόθεση ότι θα κόψει ένα σεβαστό ποσό. Μην περιμένεις πολλά όμως. Όπως έχω ξαναπει, εμένα πριν 2 χρόνια μου έκοψε με το ζόρι ένα 50ρικο για να μην βάλει τον Keso και να βάλω εγώ έναν της επιλογής μου.

 

Κάτι ακόμα για τον Abloy. Αν σκοπεύεις να τον πάρεις, ΠΡΙΝ τον πάρεις, βρες ένα κατάστημα που να μπορείς να τον δοκιμάσεις. Ο Abloy είναι κορυφή από θέμα ασφάλειας, αλλά έχει λίγο περίεργο τρόπο λειτουργίας λόγω του μηχανισμού του. Κι εγώ που του έχω μία ιδιαίτερη συμπάθεια του Abloy, να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει η αίσθηση κατά τη χρήση. Στην πόρτα μου πχ, δεν θα τον έβαζα γιατί κάποιους δεν θα τους βολέψει. Τον Abloy θα τον πρότεινα σε κάποιον που για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελε να ξέρει ότι τον κύλινδρο του δεν τον έχει ανοίξει κανείς αθόρυβα εδώ και τόσα χρόνια (με διαρρηκτικά), παρά μόνο με τρύπημα και ίσως σπάσιμο. Και πάντα πίσω από ένα πολύ καλό defender.

 

Αν τελικά θες κύλινδρο της επιλογής σου και δεν σε ενδιαφέρει πλέον οAbloy, υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές να σου προτείνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια και σε steeldoor, με διπλη κλειδαρια. ειναι πολυ καλο και το δικο τους προϊον.

 

Γιωργο εριξα μια ματια στο site τους, φαινονται καλες κατασκευες.

 

Ξερεις αν μπορει να παραγγελθει η πορτα σκετη χωρις κυλινδρους, κλειδαριες κτλ και να βαλουμε δικη μας μετα?

Ωστε να μην πετας διπλα λεφτα για κλειδαρια που θα αλλαξεις

Άρα παιδιά τον abloy protect 2 λέτε όλοι σας να επιλέξω για την μια κλειδαριά. Για την δεύτερη κλειδαριά όμως ποιον κύλινδρο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ

 

Απλα για τον abloy οπως μπορει να σου επιβεβαιωσει και ο mclein εχει λιγο περιεργη και διαφορετικη αισθηση στο χειρισμο (κλειδωμα/ξεκλειδωμα) σε σχεση με τις γραναζωτες που μπορει να σε ξενισει ή να σε ξενερωσει κιολας.

 

Για να μην απογοητευτεις λοιπον και ψαχνεις μετα να αλλαξεις τον abloy και πεταξεις και τσαμπα λεφτα, δες μηπως βρεις μαγαζι Αθηνα/Αττικη που να τον εχει ανοικτο για επιδειξη.

 

Νομιζω μου ειχε πει ο mclein οτι υπαρχει καποιος κλειδαρας βορεια που την εχει στο μαγαζι ανοιχτη (μπορει να κανω και λαθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργο εριξα μια ματια στο site τους, φαινονται καλες κατασκευες.

 

Ξερεις αν μπορει να παραγγελθει η πορτα σκετη χωρις κυλινδρους, κλειδαριες κτλ και να βαλουμε δικη μας μετα?

Ωστε να μην πετας διπλα λεφτα για κλειδαρια που θα αλλαξεις

 

θυμαμαι οταν ρωτησα, ειπαν οτι τα θελουν πριν την τοποθετηση της πορτας τα προϊοντα.

 

φυσικα η εκπτωση με ή χωρις το βασικο μερος της πορτας ειναι αστεια αν οχι γελοια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα προς ολους , θελω να αλλαξω κυλινδρο(secureme k2) σε πορτα ασφαλειας με defender , βρισκω τον evva 3ks plus στα 160ε , αξιζει η να παω σε κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα προς ολους , θελω να αλλαξω κυλινδρο(secureme k2) σε πορτα ασφαλειας με defender , βρισκω τον evva 3ks plus στα 160ε , αξιζει η να παω σε κατι αλλο?

Αν στα 160€ είναι και ο ΦΠΑ μέσα, ναι αξίζει.

Είναι πολύ καλός κύλινδρος και φυσικά η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον Κ2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι με μια απορια για τα κλειδια μιας πορτας siamos που εγκατασταθηκε πριν λιγο καιρο.

 

Ο αφαλος που μπηκε ειναι mottura champions pro και διαθετει 5 κλειδια.

Παρατηρησα πως τα κλειδια επανω τους εχουν μια χρωματισμενη μπιλια στο πλαστικο μερος τους.

Δυο κοκκινη, δυο πρασινο σκουρο σχεδον μαυρο και ενα πρασινο.

 

Σημαινει κατι αυτο ή ειναι τυχαιο. ? Γιατι ακουω που μιλατε και για master keys κλπ και δεν ξερω αν εχουν τελικα καποια ιδιαιτεροτητα μεταξυ τους.

Στην παρακατω φωτο που γκουγλαρα απο το ιντερνετ,  διακρινονται οι χρωματιστες κουκιδες για τις οποιες μιλαω.

 

 

Champion_Pro-2-540x441.jpg

 

 

 

Mια αλλη απορια που εχω, o mottura champions pro ειναι ο mottura c48 ή κατι διαφορετικο. ?

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΦΠΑ δεν είμαι σίγουρος, αν δεν έχει πάει στα 200 σχεδόν...

Αν σου πουν 160+ΦΠΑ, πάρε τον από αλλού. Αλλιώς δες για κάποιον εξίσου πολύ καλό, όπως:

 

-Mul-T-Lock MT5+

-Abloy Protec 2

-Kaba experT

 

Μερικές ακόμα καλές εναλλακτικές είναι οι Mauer NW4 ή NW5 και Cisa RS3S αλλά προσωπικά θα προτιμούσα ή τον Evva 3ks plus ή κάποιον από τους 3 πρώτους που πρότεινα παραπάνω.

 

200 για τον 3ks plus θεωρώ είναι πολλά. Φαντάσου από Γερμανία παίρνεις τον 4ks (διάδοχος του 3ks plus), σε διάσταση 30-50, με 3 μακρύλαιμα κλειδιά στα 140-145 μαζί με τα μεταφορικά. Και τον 3ks plus κανένα 10ρικο λιγότερο.

Επανερχομαι με μια απορια για τα κλειδια μιας πορτας siamos που εγκατασταθηκε πριν λιγο καιρο.

 

Ο αφαλος που μπηκε ειναι mottura champions pro και διαθετει 5 κλειδια.

Παρατηρησα πως τα κλειδια επανω τους εχουν μια χρωματισμενη μπιλια στο πλαστικο μερος τους.

Δυο κοκκινη, δυο πρασινο σκουρο σχεδον μαυρο και ενα πρασινο.

 

Σημαινει κατι αυτο ή ειναι τυχαιο. ? Γιατι ακουω που μιλατε και για master keys κλπ και δεν ξερω αν εχουν τελικα καποια ιδιαιτεροτητα μεταξυ τους.

Στην φωτο παρακατω διακρινονται οι χρωματιστες κουκιδες για τις οποιες μιλαω.

 

 

Champion_Pro-2-540x441.jpg

 

 

 

Mια αλλη απορια που εχω, o mottura champions pro ειναι ο mottura c48 ή κατι διαφορετικο. ?

Από ότι βλέπω εδώ

http://www.mottura.it/pdf_mottura_web/pdf_catalogo/eng/BROCHURE_CHAMPIONS.pdf

 

οι χρωματιστές μπίλιες είναι για να ξεχωρίζεις τα κλειδιά. Στο κάτω μέρος του πλαστικού όμως, αν εκεί έχει κάτι τριγωνικά πλαστικά με διαφορετικά χρώματα, αυτό σημαίνει ότι ανάλογα με το χρώμα, κάθε κλειδί έχει διαφορετικό ρόλο. Πχ κάποιο μπορεί να ακυρώνει κάποιο άλλο. (Δες το pdf πιο πάνω και θα καταλάβεις).

 

Στη φωτογραφία που ανέβασες, δεν φαίνεται να έχει τα τριγωνικά πλαστικά στο κάτω μέρος του πλαστικού, οπότε λογικά πρέπει να είναι όλα ίδια.

Αν δεν ήταν όλα ίδια θα σου το είχαν πει και από τον Σιάμο φαντάζομαι για να το προσέξεις.

 

Τέλος, ο κύλινδρος σου δεν είναι ο C48.

Ο Champions C48 είναι ο καλύτερος κύλινδρος της σειράς Champions της Mottura, ενώ ο Champions Proπου έχεις είναι ο πιο οικονομικός της ίδιας σειράς (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι της πλάκας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρουμε κάποιον να εξυπηρετεί περιοχή Καλλιθέας για τοποθέτηση η και αγορά?τλκ είναι 190 με ΦΠΑ και τοποθέτηση ο Evva.ισχυει αυτό που μου είπε ότι από μέσα κλειδώνει με πόμολακι για να μην αφήνω κατά λάθος το κλειδί πάνω?επίσης είναι δύσκολο να παραγγείλω αφαλό και να τον περάσω μόνος μου? Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια αλλη απορια που εχω, o mottura champions pro ειναι ο mottura c48 ή κατι διαφορετικο. ?

 

ειναι κατι διαφορετικο.

 

 

200 για τον 3ks plus θεωρώ είναι πολλά. Φαντάσου από Γερμανία παίρνεις τον 4ks (διάδοχος του 3ks plus), σε διάσταση 30-50, με 3 μακρύλαιμα κλειδιά στα 140-145 μαζί με τα μεταφορικά. Και τον 3ks plus κανένα 10ρικο λιγότερο.

 

 

Ο Champions C48 είναι ο καλύτερος κύλινδρος της σειράς Champions της Mottura, ενώ ο Champions Proπου έχεις είναι ο πιο οικονομικός της ίδιας σειράς (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι της πλάκας).

 

μη συγκρινουμε τιμη Γερμανιας με Ελλαδα για ενα "γερμανικο" προϊον. 

και τα vw πιο φθηνα ειναι εκει, δε λεει κατι !!!

 

επισης, ο mottura champion ειναι ο astral tekno της cisa. νορμαλ πραγματα δηλαδη !

 

 

Ξέρουμε κάποιον να εξυπηρετεί περιοχή Καλλιθέας για τοποθέτηση η και αγορά?τλκ είναι 190 με ΦΠΑ και τοποθέτηση ο Evva.ισχυει αυτό που μου είπε ότι από μέσα κλειδώνει με πόμολακι για να μην αφήνω κατά λάθος το κλειδί πάνω?επίσης είναι δύσκολο να παραγγείλω αφαλό και να τον περάσω μόνος μου? Ευχαριστώ πολύ.

 

μπορεις να τον αγορασεις με πομολο, μπορεις κ χωρις.

 

αν η κλειδαρια σου ειναι cisa, τοτε ειναι απλα μια βιδα.

αν ειναι καποια αλλη κλειδαρια, iseo, mottura, dierre κλπ,

μπορει να ειναι απλα 2 αλενοβιδες - μπορει κ να μπλεξεις ομως.

 

η τιμη που σου εδωσαν ειναι με 3 ή 5 κλειδιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 κλειδιά, το πόμολακι δεν μου διευκρίνισε αλλά λογικά είναι μέσα στην τιμή, μόνο έτσι λέει τους βάζει αυτός, κάτι που θέλω εγώ είναι να δουλεύει και με κλειδί πάνω ή κλειδαριά γιατί ξεχνάμε τα κλειδιά πάνω συνέχεια από μέσα. Η κλειδαριά μου είναι Mottura. Βασικά μόνο αυτόν δουλεύει από τους πολύ καλούς ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...