Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μονη διαφωνια μου ειναι στον Magnum, επειδη ειναι breakable και ευκολα. (τελικά)

 

επισης ο ap3s για ξυλινη πορτα ειναι ιδιο πραγμα με τον astral s εκτος απο την αντιγραφη κλειδιων.

(μικρη σημασια νομιζω για μια απλη πορτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ. Ούτε κι εγώ τον προτιμώ. Τον ανέφερα μόνο και μόνο για την προστασία αντιγραφής σε συνδυασμό με το χαμηλό του κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω, οταν λεμε προστασια αντιγραφης, τι ακριβως εννοουμε? να μου σουφρωσει καποιος το κλειδι απο την τσεπη ξερω γω και να βγαλει αντικλειδι? ή να εχει ενα παρομοιο και να το βαλει στην κλειδαρια και με καποια λιμα κτλ να το πειραξει λιγο και να ανοιξει η πορτα? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω, οταν λεμε προστασια αντιγραφης, τι ακριβως εννοουμε? να μου σουφρωσει καποιος το κλειδι απο την τσεπη ξερω γω και να βγαλει αντικλειδι? ή να εχει ενα παρομοιο και να το βαλει στην κλειδαρια και με καποια λιμα κτλ να το πειραξει λιγο και να ανοιξει η πορτα? ευχαριστω

 

Το 1ο. Δηλαδή να μπορεί να βγάλει αντικλείδι(α) οποιοσδήποτε έχει το κλειδί ή τον μοναδικό κωδικό που έχει αποτυπωμένο πάνω του το κλειδί - αν τον έχει.

Ενώ όταν ο κύλινδρος/αφαλός έχει προστασία αντιγραφής, σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις αντίγραφα/αντικλείδια μόνο με την κάρτα ιδιοκτησίας με την οποία έρχεται ο κύλινδρος. Σε κάποιες περιπτώσεις ακριβών κυλίνδρων, χρειάζεται και η επίδειξη αστ. ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ. επομενως, εφοσον προσεχω που αφηνω τα κλειδια μου, δεν εχω φοβο με την κλειδαρια μου αν δεν εχει προστασια αντιγραφης (cisa astral s). να ειστε ολοι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω στο θέμα σχετικά με την ασφάλεια της πόρτας ασφαλείας. Στο σπίτι μας στην Αθήνα έχουμε βρει σημάδια παραβίασης πριν μήνες και πρόσφατα παρατηρήσαμε πάλι σημάδια σαν μαρκαρισμα... το σπίτι έχει συναγερμό κλπ. Ποιες είναι οι πιθανότητες , και ποσό χρόνο χρειάζεται να παραβιάσει κάποιος μια κλειδωμένη πόρτα ασφαλείας ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω στο θέμα σχετικά με την ασφάλεια της πόρτας ασφαλείας. Στο σπίτι μας στην Αθήνα έχουμε βρει σημάδια παραβίασης πριν μήνες και πρόσφατα παρατηρήσαμε πάλι σημάδια σαν μαρκαρισμα... το σπίτι έχει συναγερμό κλπ. Ποιες είναι οι πιθανότητες , και ποσό χρόνο χρειάζεται να παραβιάσει κάποιος μια κλειδωμένη πόρτα ασφαλείας ;

 

επειδη και εγω μετακομιζω σε κανα δεκαημερο και ψαχνομαι γενικοτερα, μιας και για τον γερακα εχω ακουσει διαφορα, θα ηθελα να ρωτησω για αυτα τα μαρκαρισματα φιλε. εινα ισημαδια που εγιναν κατα την προσπαθεια παραβιασης? ή πιστευεις πως ειναι μαρκαρισματα για να ξαναπερασουν και να θυμηθουν πχ κατι? ζουμε σε περιεργες εποχες δυστυχως γαμωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την πρώτη φορά είχε κανονικά σημάδι από κάτι σαν λοστό που άφησε βαθουλωμα στην κάσα της πόρτας. Τώρα στο ίδιο σημείο βρήκαμε κάτι σαν μουτζαλιες. Η φάση είναι πως δεν έχουν ανοίξει ακόμα. Το ανησυχητικό είναι η επιμονή. Θα βαλω κάμερες στη πόρτα μου να έχω 1-2 πλάνα με καταγραφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την πρώτη φορά είχε κανονικά σημάδι από κάτι σαν λοστό που άφησε βαθουλωμα στην κάσα της πόρτας. Τώρα στο ίδιο σημείο βρήκαμε κάτι σαν μουτζαλιες. Η φάση είναι πως δεν έχουν ανοίξει ακόμα. Το ανησυχητικό είναι η επιμονή. Θα βαλω κάμερες στη πόρτα μου να έχω 1-2 πλάνα με καταγραφή.

την καμερα ομως απεξω μηπως την περιμενουν?(και βαλουν κουκουλα?) ενω πχ αν εχεις βαλει μεσα μια καμερα η οποια με καποιον τροπο ενεργοποιειται (ανιχνευτης κινησης) και σου στελνει και σημα με wifi ξερω γω, δεν θα ηταν καλυτερο? εχω σκεφτει να ψαχτω με μοσιον ντιτεκτορ σε ρασμπερι παι.

εχω δει και κατι κουδουνακια τα οποια εχουν καμερα πανω. συνδεονται σε wifi. οποτε αν αυτα τα εχεις να γραφουν συνεχως σε καποιον σκληρο, ο αλλος μπορει και να μην το παρει χαμπαρι και να παρεις και κανα καρε απο εκει?

θελει ψαξιμο η φαση. απο την αλλη αμα το τουμπανιασεις το σπιτι μηπως ειναι σαν να τους λες "παιδια εδω εχω κατι καλο κρυμ,ενο"? στο κατω κατω αμα θελουν πραγματικα να μπουν νομιζω πως δεν εχεις δυστυχως τυχη. ειναι σαν το αμαξι, αν στο βαλουν στο ματι...

 

βεβαια, αν ισχυουν τα στατιστηκα που λενε πως οι κλεφτες συνηθως πρωινα κλεβουν, αρα δε θα φορανε και κουκουλα, μηπως μια φεικ μεγαλη καμερα στην πορτα τους αποθαρυννει? τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λόγω καταστάσεων και "επισκεψεων" στη περιοχή μου, πήρα την απόφαση να βάλω μια θωρακισμένη πόρτα ασφαλείας. επειδή δεν έχω γνώση και γενικότερα σε όσους πήγα ακους τα συν τα δικά τους και τις πατέντες τους κοκ. Επειδή δεν γνωρίζω και μπορεί εμένα να με εντυπωσίασει ένα "φρου φρου" και να μην αποτελεί τελικώς μεγαλύτερη ασφάλεια θα ήθελα τα φώτα σας και τις απόψεις σας για μαγαζιά που μπορώ να προμηθευτώ. Το κόστος που υπολογίζω να διαθέσω max είναι 1000-1200€. Λοιπόν έχω πάει στα εξής μαγαζιά αρχικά (Golden Door, Balomenos, Porta Block, Porta Nova, Siamos, και σε κανα 2 συνοικιακά). Επειδή δεν γνωρίζω περί κατασκευών και εξαρτημάτων βάσει ονόματος αλλά και πωλητή έχω επιλέξει από τους παραπάνω σαν "καλύτερους" το Porta Block, Porta Nova και Siamos. Έχει κάποιος, κάποια εμπειρία από τους παραπάνω (από Siamo διάβασα αρκετά στα προηγούμενα post). Οι πόρτες που έχω κοιτάξει είναι porta block (μοντέλο ROCK με αφαλό πλέον Cisa AP4 S και κλειαδαριά Cisa δεν ξέρω μοντέλο + πατέντα auto lock), porta nova (ACE Class 3, με κλειδαριά mottura) και siamos (Extra 1 με κλειδαριά mottura και αφαλό CES ή παραγωγικό μοντέλο με κλειδαριά mottura και αφαλό CES). Τι θα προτείνατε εσείς;;; Ίσως να πάω και αλλού;;; Οι τελικές τιμές είναι 1000-1200(extra 1). Με ενδιαφέρει μια πόρτα που να είναι πιοτική γιαιτί μια φορά θα μπει και χωρίς να απαιτηθεί αλλαγή κλειδαριάς ή αφαλού στα επόμενα χρόνια. Εγγύηση από τα ανώτερα τη μεγαλύτερη την έχει η porta block στα 8 χρόνια, 5 η porta nova και ο siamos δίνει σε κάθε εξάρτημα αλλά σχετικά είναι μικρής διάρκειας εκτός από μεντεσέδες(20 χρόνια)! Όποιος γνωρίζει και μπορέι αν θέλει μπορεί να απαντήσει εδώ ή με pm. Ευχαριστώ πολύ και sorry για το "σεντόνι"!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω, οταν λεμε προστασια αντιγραφης, τι ακριβως εννοουμε? να μου σουφρωσει καποιος το κλειδι απο την τσεπη ξερω γω και να βγαλει αντικλειδι? ή να εχει ενα παρομοιο και να το βαλει στην κλειδαρια και με καποια λιμα κτλ να το πειραξει λιγο και να ανοιξει η πορτα? ευχαριστω

 

εκτος απο την αντιγραφη που απαιτειται καρτα/ταυτοτητα, ο κυλινδρος ειναι διαφορετικος απ'τα συνηθισμενα του εμποριου.

 

πχ

astral s Vs ap3s Vs Rs3s, εχουν διαφορετικο μοτιβο κλειδιων και αρα χρειαζονται διαφορετικο διαρρηκτικο picking.

παρολο που εχουμε 3 ομοιους κυλινδρους, εχουμε 3 ή περισσοτερα διαφορετικα προφιλ κλειδιων.

 

ο λογος ειναι απλος, καθε μαρκα κυλινδρου ειναι διαφορετικη. αν στην ιδια μαρκα, προσθεσεις / αφαιρεσεις λεπτομερειες αλλαζει ολο το σεναριο στο picking ακομη και για καποιον πληρως εξειδικευμενο / εξοικειωμένο στη διαδικασια.

 

 

Να μπω στο θέμα σχετικά με την ασφάλεια της πόρτας ασφαλείας. Στο σπίτι μας στην Αθήνα έχουμε βρει σημάδια παραβίασης πριν μήνες και πρόσφατα παρατηρήσαμε πάλι σημάδια σαν μαρκαρισμα... το σπίτι έχει συναγερμό κλπ. Ποιες είναι οι πιθανότητες , και ποσό χρόνο χρειάζεται να παραβιάσει κάποιος μια κλειδωμένη πόρτα ασφαλείας ;

 

εξαρταται την πορτα, την κλειδαρια & τον "μαστορα" !

 

 

Ναι την πρώτη φορά είχε κανονικά σημάδι από κάτι σαν λοστό που άφησε βαθουλωμα στην κάσα της πόρτας. Τώρα στο ίδιο σημείο βρήκαμε κάτι σαν μουτζαλιες. Η φάση είναι πως δεν έχουν ανοίξει ακόμα. Το ανησυχητικό είναι η επιμονή. Θα βαλω κάμερες στη πόρτα μου να έχω 1-2 πλάνα με καταγραφή.

 

προσπαθουν να ανοιξουν με λαθος τροπο. προφανως δεν ειναι σοβαροι διαρρηκτες ! οι καμερες δε σωζουν - ουτε τρομαζουν πλεον.

 

 

Οι τελικές τιμές είναι 1000-1200(extra 1). Με ενδιαφέρει μια πόρτα που να είναι πιοτική γιαιτί μια φορά θα μπει και χωρίς να απαιτηθεί αλλαγή κλειδαριάς ή αφαλού στα επόμενα χρόνια. Εγγύηση από τα ανώτερα τη μεγαλύτερη την έχει η porta block στα 8 χρόνια, 5 η porta nova και ο siamos δίνει σε κάθε εξάρτημα αλλά σχετικά είναι μικρής διάρκειας εκτός από μεντεσέδες(20 χρόνια)! Όποιος γνωρίζει και μπορέι αν θέλει μπορεί να απαντήσει εδώ ή με pm. Ευχαριστώ πολύ και sorry για το "σεντόνι"!!! :D

 

α) στο επομενο μαγαζι που θα πας, μην πεις οτι διαθετεις μεχρι Χ ποσο. 

 

β) το χωρις να απαιτηθει να αλλαχθει η κλειδαρια δεν μπορει να το στηριξει κανεις & πουθενα. 

τα δεδομενα πλεον αλλαζουν καθε 5-6 μηνες και ελαχιστα πραγματα ειναι δεδομενα.

πχ. αν καποιος διαρρηξει omega plus, τοτε εχει ερθει το τελος των γραναζωτων κλειδαριων γενικοτερα.

πραγμα που σημαινει οτι δεν τελειωνει μονο η Omega plus αλλα ολες οι γνωστες κ αγνωστες μαρκες.

 

γ) η εγγυηση ειναι κατι θεωρητικο + πρακτικα αχρηστο. ακομη και πορτες της πλακας, 10ετια βγαζουν ευκολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mclein Επειδή από οτι διάβασα το κατέχεις το αντικείμενο. Από τις πόρτες που ανέφερα παραπάνω τι πιστεύεις αξίζουν για τα λεφτα τους ή όχι;;; Τα μαγαζιά τα ξέρεις και τη ποιότητα κατασκευής τους;;; Έχεις κάποια άλλη ή κάποιο άλλο μαγαζί να μου προτείνεις να πάω να ρωτήσω;;; Έλεγα ότι είχα κλείσει με τη συλλογή προτάσεων και έλεγα να αποφασίσω σε μία από αυτές! Δεν έλεγα τα λεφτά που διαθέτω απλά στο τέλος εκεί καταλήγαμε βασει αυτών που έβλεπα και ακουγα (όπως είπα δεν ξέρω, απλά ακούω και βλέπω τι λέει ο πωλητής!)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πηγαινα σε golden door αυτη τη στιγμη..

 

φυσικα μ'αρεσει ο Siamos γιατι ξερουν τη δουλεια καλυτερα απ'ολους & ειναι και κλειδαραδες αλλά πλέον....

 

θα απαιτουσα ή ζητουσα, στα 1000€, να εχει :

 

γραναζωτη Cisa, Ap4, Monolito Diamond και χωρις την πατεντα auto lock ανευ ονοματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση mclein. Να φανταστώ δηλαδή ότι η porta block και η porta nova δεν έχουν κάποιο όνομα στην αγορά γιατί έτσι μου έδωσαν να καταλάβω οι ίδιοι. Μάλιστα στο porta block μου είπε ο πωλητής ότι να κάνω έρευνα αγοράς αλλά να καταλήξω ή σε εκείνους ή στο siamo λόγω ποιότητας!!! Μία ερώτηση τώρα που με προβλημάτισε από siamo τα defender όπως το monolito εγκαθίστανται με φτερό (έτσι είπε ο siamos για το δικό του) ή με βίδες;;; Και καλά ο siamos με έκανε να καταλάβω ότι στη δική του περίπτωση δεν αφαιρείται με τίποτα μόνο με κόψιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πορτα μπλοκ μια χαρα ονομα εχει. ισως καλυτερο απο Σιαμο, μιας κ δουλευουν περαν της Ευρωπης.

 

το μονο κακο ειναι πως προκειται για franchise κ οπως καταλαβαινεις, τα λεφτα τα παιρνει το ονομα :D

 

με βιδες εγκαθιστανται ολα τα defender. αν παντως καποιος ερθει ετοιμος με τροχους / τρυπανια,

θα το καταλαβεις ετσι κι αλλιως γιατι σημαινει οτι η διαδικασια ηταν αναποφευκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...