Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχή: Άσχετος σε θέματα πορτών - κλειδαριών - ασφαλείας εισέρχεται στο thread.

 

Αυτή η πόρτα είναι όντως τόσο κορυφαία όσο διαφημίζει η Porta Block ή είναι απλώς υπερεκτιμημένη;

 

https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/diamond

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο απέναντί μου στην πολυκατοικία μας ενημέρωσε πριν καμιά βδομάδα ότι μπήκαν στο σπίτι του πρωϊνή ώρα και τσίμπησαν ότι μετρητό είχε μέσα. Δεν παραβίασαν - μπήκαν και έφυγαν κυριλέ.

 

Στην αστυνομία μόλις είδαν το κλειδί, αμέσως του είπαν ότι για το συγκεριμένο κυκλοφορούν αντικλείδια. Ήρθε η ασφάλεια, πήρε αποτυπώματα κλπ αλλά ρουτίνα - δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απ ότι του είπαν μια και (φυσικά) τα άτομα φορούσαν γάντια.

 

Η νέα κλειδαριά που έβαλε, είναι διαφορετική - αντί για οριζόντια σχισμή, έχει μια ολοστρόγγυλη τρύπα στο κέντρο (sorry που τα περιγράφω λίγο.... κάπως περίεργα). Πρόκειται για κάτι καλό ώστε να βάλω την ίδια; Τι λέτε;

 

Επίσης, χρειάζεται αλλαγή στην πόρτα; Έχουμε όλοι ΠΛΑΙΣΙΟ θωρακισμένη (αλλά δεκαετίας πια).

 

Λογικά έβαλε την Omega Plus όπως λογικά θα είχε παλιό κλειδί χρηματοκιβωτίου. Αλλαγή στην πόρτα δε θεωρώ ότι χρειάζεται. Η συγκεκριμένη κλειδαριά είναι από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς αλλά εναλλακτικά θα μπορούσες να δεις και κλειδαριές κυλίνδρου όπου επίσης μιλάμε για υψηλά επίπεδα ασφάλειας ανάλογα με το budget που θα διαθέσεις συν ότι στο μέλλον μπορείς να την αναβαθμίσεις αλλάζοντας κύλινδρο κάτι που στην περίπτωση της Omega δε γίνεται.

Προσοχή: Άσχετος σε θέματα πορτών - κλειδαριών - ασφαλείας εισέρχεται στο thread.

 

Αυτή η πόρτα είναι όντως τόσο κορυφαία όσο διαφημίζει η Porta Block ή είναι απλώς υπερεκτιμημένη;

 

https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/diamond

 

Overkill για το μέσο Έλληνα εκτός αν έχεις χιλιάδες ευρώ σε μετρητά στο σπίτι! Πόσο κοστίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overkill για το μέσο Έλληνα εκτός αν έχεις χιλιάδες ευρώ σε μετρητά στο σπίτι! Πόσο κοστίζει;

Φυσικά και δεν ενδιαφέρομαι να τη βάλω εγώ, δεν είμαι ο Λάτσης.

Απλώς ρωτώ από περιέργεια αν είναι τόσο κορυφαία όσο διαφημίζει η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν ενδιαφέρομαι να τη βάλω εγώ, δεν είμαι ο Λάτσης.

Απλώς ρωτώ από περιέργεια αν είναι τόσο κορυφαία όσο διαφημίζει η εταιρεία.

 

Βάση χαρακτηριστικών είναι, αν γίνει και σωστή τοποθέτηση δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι να φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση χαρακτηριστικών είναι, αν γίνει και σωστή τοποθέτηση δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι να φοβάσαι.

Μάλιστα...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έβαλε την Omega Plus όπως λογικά θα είχε παλιό κλειδί χρηματοκιβωτίου. Αλλαγή στην πόρτα δε θεωρώ ότι χρειάζεται. Η συγκεκριμένη κλειδαριά είναι από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς αλλά εναλλακτικά θα μπορούσες να δεις και κλειδαριές κυλίνδρου όπου επίσης μιλάμε για υψηλά επίπεδα ασφάλειας ανάλογα με το budget που θα διαθέσεις συν ότι στο μέλλον μπορείς να την αναβαθμίσεις αλλάζοντας κύλινδρο κάτι που στην περίπτωση της Omega δε γίνεται.

 

Σ΄ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, κι εγω ασχετος μεχρι προτινος που ανοιξαν καποια διαμερισματα στην περιοχη αλλα και στην πολυκατοικια μου...προχωρησα σε αγορα πορτας ασφαλειας (800 ευρω) απο το Μπαλωμενο με κλειδαρια Axi 3d...διαβαζοντας ομως τα σχολια σας προβληματιζομαι ομολογω σε σχεση με την αγορα που εκανα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι τωρα πλεον προφυλαγμενος-ειχα μεχρι προτινος πορτα του 80 με δυο κλειδαριες απλες....οι συμβουλες σας σιγουρα θα ειναι πολυτιμες

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, κι εγω ασχετος μεχρι προτινος που ανοιξαν καποια διαμερισματα στην περιοχη αλλα και στην πολυκατοικια μου...προχωρησα σε αγορα πορτας ασφαλειας (800 ευρω) απο το Μπαλωμενο με κλειδαρια Axi 3d...διαβαζοντας ομως τα σχολια σας προβληματιζομαι ομολογω σε σχεση με την αγορα που εκανα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι τωρα πλεον προφυλαγμενος-ειχα μεχρι προτινος πορτα του 80 με δυο κλειδαριες απλες....οι συμβουλες σας σιγουρα θα ειναι πολυτιμες

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Μόνο 800,00 € ???? Αν δεν κάνω λάθος η πόρτα πάει στα 1100,00 σε μια τελευταία ενημέρωση που είχα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο οτι καταλαβαινω μαλλον ηταν κακη η αγορα...το προβλημα ειναι οτι τωρα το ποταμι δεν γυριζει πισω...τι κανουμε λοιπον σε αυτη την περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με μία ερώτηση που πραγματικά μενδιαφέρει η απάντηση. :)

Αυτή τη στιγμή έχω μία πόρτα ξύλινη (χοντρό, βαρύ ξύλο, όχι της πλάκας) με μία CISA κλειδαριά που έχει έναν "ορθογώνιο" μεγάλο πύρο. Το κλειδί της είναι μεγάλο, σαν τις παλιές κλειδαριές ασφαλείας. Στο σπίτι δεν έχω αμύθητη περιουσία για να φοβάμαι ιδιαίτερα κάποια κλοπή. Απλώς σκέφτομαι ότι εφόσον η πόρτα έχει κλείσει τόσα χρόνια και δεν έχει καμία θωράκιση - επένδυση αλλά ούτε σύγχρονη κλειδαριά θα ήταν καλό να την αλλάξω με μία καινούρια. Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο συμφέρουσα αγορά όσον αφορά λόγο ασφάλειας/τιμή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο οτι καταλαβαινω μαλλον ηταν κακη η αγορα...το προβλημα ειναι οτι τωρα το ποταμι δεν γυριζει πισω...τι κανουμε λοιπον σε αυτη την περιπτωση;

Γιατί κατάλαβες ότι είναι κακή αγορά ??? Αν ισχύει η τιμή και η πόρτα είναι η Axis 3d (παίρνει το όνομα απο την κλειδαριά), πήρες μια πολύ καλή πόρτα σε τρομερή σε πολύ καλή τιμή (πάρα πολύ καλή τιμή)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κατάλαβες ότι είναι κακή αγορά ??? Αν ισχύει η τιμή και η πόρτα είναι η Axis 3d (παίρνει το όνομα απο την κλειδαριά), πήρες μια πολύ καλή πόρτα σε τρομερή σε πολύ καλή τιμή (πάρα πολύ καλή τιμή)....

Χωρίς ΦΠΑ βγαίνει 800 κάτι, οπότε μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η κλειδαρια ειναι AXI 3d ενω η πορτα ειναι Leon...εγω δεν ημουν σαφης και ζηταω συγγνωμη...στο τηλεφωνο μου ειπαν απο την εταιρεια οτι δεν χρειαζομαι κατι καλυτερο παρολο που ζητησα αναβαθμιση η κατι "ακριβοτερο"...αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να πιστεψω και η ερευνα αγορας που ειχα κανει δεν ξερω εαν ηταν επαρκης στην τελικη...860 ειναι με το ΦΠΑ...γι αυτο ανησυχω ιδιαιτερως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τώρα μιλάμε !!! Γιατί τα 800,00 δεν μου ταίριαζαν αλλά απο την άλλη δεν ήξερα ότι δίνει την Axis με την Leon....

 

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...