Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ Jobous...ελπιζω να αξιζει γιατι φετος ειχαμε τεσσερα κρουσματα στην πολυκατοικια τα τρια πρωι η μεσημερι και ενα αλλο στη 1:00 τη νυχτα...γενικως βρισκουν διαφορους τροπους να εισχωρησουν σε σπιτια/ διαμερισματα μιας και τελευταια φοριεται το σκηνικο με δηθεν υπαλληλους της ΔΕΗ που εχουν ερθει να προειδοποιησουν ενοικους οτι τα διαμερισματα τους τραβανε ρευμα απο το ασανσερ και υπαρχει πορβλημα..μπαινουν μεσα κοβουν κινηση κι αρπαζουν οτι προλαβουν, εμεις τουλαχιστον εκει που μενω ειχαμε 2/2 με αναλογους θεατρινισμους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η νέα κλειδαριά που έβαλε, είναι διαφορετική - αντί για οριζόντια σχισμή, έχει μια ολοστρόγγυλη τρύπα στο κέντρο (sorry που τα περιγράφω λίγο.... κάπως περίεργα). Πρόκειται για κάτι καλό ώστε να βάλω την ίδια; Τι λέτε;

 

Επίσης, χρειάζεται αλλαγή στην πόρτα; Έχουμε όλοι ΠΛΑΙΣΙΟ θωρακισμένη (αλλά δεκαετίας πια).

 

- εβαλε omega plus ή thirard κυλινδρο με γραναζωτη κλειδαρια

 

- εννοειται πως ακομη δε χρειαζεται αλλαγη η πορτα.

Προσοχή: Άσχετος σε θέματα πορτών - κλειδαριών - ασφαλείας εισέρχεται στο thread.

 

Αυτή η πόρτα είναι όντως τόσο κορυφαία όσο διαφημίζει η Porta Block ή είναι απλώς υπερεκτιμημένη;

 

https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/diamond

 

ειναι καλη πορτα κ οχι κορυφαια. κανεις σοβαρος δεν τοποθετει πλεον 2 κλειδαριες.

 

η σοβαρη εγκατασταση εχει διπλη κλειδαρια κ ολα τα αλλα που περιγραφουν.

Καλησπερα σε ολους, κι εγω ασχετος μεχρι προτινος που ανοιξαν καποια διαμερισματα στην περιοχη αλλα και στην πολυκατοικια μου...προχωρησα σε αγορα πορτας ασφαλειας (800 ευρω) απο το Μπαλωμενο με κλειδαρια Axi 3d...διαβαζοντας ομως τα σχολια σας προβληματιζομαι ομολογω σε σχεση με την αγορα που εκανα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι τωρα πλεον προφυλαγμενος-ειχα μεχρι προτινος πορτα του 80 με δυο κλειδαριες απλες....οι συμβουλες σας σιγουρα θα ειναι πολυτιμες

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

δεν ξερω πως εγινε το 800€ αλλα ειναι εξαιρετικη επιλογη των γαλλων. :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η κλειδαρια ειναι AXI 3d ενω η πορτα ειναι Leon...εγω δεν ημουν σαφης και ζηταω συγγνωμη...στο τηλεφωνο μου ειπαν απο την εταιρεια οτι δεν χρειαζομαι κατι καλυτερο παρολο που ζητησα αναβαθμιση η κατι "ακριβοτερο"...αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να πιστεψω και η ερευνα αγορας που ειχα κανει δεν ξερω εαν ηταν επαρκης στην τελικη...860 ειναι με το ΦΠΑ...γι αυτο ανησυχω ιδιαιτερως

 

δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας.

πηρες απλως μια πορτα της σειρας με μια κορυφαια κλειδαρια.

κανενα προβλημα για τα επομενα 4-5 χρονια.

το θεμα σου θα ειναι οταν θα παλιωσει η κλεδαρια ή οταν κολλησει.

ο μπαλωμενος τοτε θα σου παρει τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε McLein έχεις φαν κλαμπ εδώ απ ότι έχω καταλάβει! Διάβασα αρκετά ποστ και κατάλαβα ότι το κατέχεις το "άθλημα" γύρω από θέματα ασφάλειας όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα...Να ξέρεις ότι αν χρειαστώ βοήθεια, πόρτα ή κλειδαριά- θα σε ενοχλήσω- με το αζημίωτο φυσικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε McLein έχεις φαν κλαμπ εδώ απ ότι έχω καταλάβει! Διάβασα αρκετά ποστ και κατάλαβα ότι το κατέχεις το "άθλημα" γύρω από θέματα ασφάλειας όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα...Να ξέρεις ότι αν χρειαστώ βοήθεια, πόρτα ή κλειδαριά- θα σε ενοχλήσω- με το αζημίωτο φυσικά! 

 

ευχομαι να μη χρειαστεις τιποτα για την 5ετια που ανεφερα κ κατα 90% ή περισσότερο,

οντως δε θα χρειαστεις κατι απο καποιον κλειδαρα ή τον μπαλωμενο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Ψάχνοντας για έναν καλό συνδυασμό κυλίνδρου, κλειδαριάς και defender για την πόρτα του διαμερίσματός μου βρήκα αυτό το thread, από το οποίο έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του. Από αυτά που έχω διαβάσει, πιστεύω ότι θα μπορέσετε να με βοηθήσετε στην επιλογή μου. Η πόρτα που έχω είναι από το πλαίσιο, τοποθετημένη το 2004. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για την πόρτα, διότι είχε τοποθετηθεί από τον κατασκευαστή. Αυτή τη στιγμή έχει μία κλειδαριά χρηματοκιβωτίου και σκεφτόμουν να την αντικαταστήσω με τα παρακάτω:

 

1) Κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO B6515

2) Defender Disec Monolito Kripton BKS200

3) Κύλινδρο CISA AP4S

 

Απευθυνόμενος σε έναν κλειδαρά ο οποίος μου δίνει την εντύπωση ενός αξιόπιστου επαγγελματία, μου πρότεινε να επιλέξω ως κύλινδρο τον DOM ix 6 SR αντί του CISA AP4S. Οι λόγοι για τους οποίους μου προτείνει το συγκεκριμένο κύλινδρο αντί του CISA AP4S είναι οι παρακάτω:

1) Θεωρεί ότι ο CISA AP4S είναι ένας κύλινδρος μέτριας ποιότητας που πωλείται πιο ακριβά απ' όσο αξίζει

2) Ο CISA AP4S αναμένεται να πουλήσει πολύ λόγω της τιμής του με αποτέλεσμα να ασχοληθούν περισσότερο με αυτόν σε σχέση με το DOM

3) Ο DOM είναι γερμανικός, πιο ποιοτικός και στα ίδια χρήματα (10 ευρώ πιο οικονομικός).

 

Πέραν του ότι τον συγκεκριμένο κύλινδρο δεν τον γνωρίζω και θα πρέπει να ψάξω για να δω τα χαρακτηριστικά του, με προβληματίζει το γεγονός ότι αν χρειαστώ κάποιο επιπλέον κλειδί θα πρέπει να απευθυνθώ αποκλειστικά στο συγκεκριμένο κατάστημα. Αναφέροντας στο κατάστημα αυτόν τον προβληματισμό μου, μου εξήγησαν κάτι το οποίο ομολογώ πως δεν το έχω καταλάβει. Ότι δηλαδή και τα κλειδιά του CISA AP4S αντιγράφονται μόνο σε έναν συγκεκριμένο CISA SOLUTION PARTNER. Δεν υπάρχει ένας AP4S, αλλά ο κάθε CISA SOLUTION PARTNER έχει το δικό του προφίλ. Τί σημαίνει αυτό που μου αναφέρθηκε για το προφίλ; Τί είναι το προφίλ; Στο site της CISA αναφέρει "Show your Security Card at any CISA Solution Partner to duplicate your key". Επίσης, στο site της CISA, ως solution partners αναφέρονται μόνο δύο καταστήματα για την Αθήνα. Πίστευα πως αγοράζοντας τον CISA AP4S θα είχα τη δυνατότητα να βγάλω νέα κλειδιά σε περισσότερα από ένα καταστήματα.

 

Θα ήθελα την άποψή σας για την επιλογή κυλίνδρου και αν γνωρίζετε να μου εξηγήσετε τι γίνεται με την αντιγραφή κλειδιών σε αυτούς τους κυλίνδρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα εχετε cisa κλειδαρια με 4 πυρους + 1 γλωσσα επανω.

 

1. οκ.

2. bks καλυτερα να το ξεχασετε. πηγαινετε καλυτερα στο bkd250 μιας κ πηγαμε σε ακριβες λυσεις.

3. οκ.

 

Εννοειται οτι ο dom ix 6 sr ειναι εξαιρετικος κυλινδρος.

Ενα "πλεονεκτημα" εχει σε σχεση με Cisa Ap4s, το ροδελακι.

Εαν θελετε να τον συγκρινετε με καποιον, θα ελεγα να τσεκαρετε τον Keso 4000s σε ατσαλινη εκδοση.

 

οσον αφορα το συναδελφο που λογικα ειναι στα βορεια προαστια :

 

1. 100€ για εναν ap4s με 5 κλειδια δε νομιζω να ειναι ακριβη τιμη.

2. τελικά είναι ακριβός ή οχι ;;; να το αποφασισει αυτο με βαση τα δικα του κριτηρια.!!

3. ο dom ειναι γερμανικος. δεν ειναι πιο ποιοτικος αλλα παρομοιος & οσον αφορα την τιμη για τον ap4s ο καθενας οσο θελει πουλαει.

 

Οσον αφορα τα κλειδια :

Του dom μπορειτε να τα παραγγειλετε κ ηλεκτρονικα. επισης σας προτεινε την εκδοση με 3 ή 5 κλειδια ;

Εννοειται πως δεν υπαρχει ΕΝΑΣ Ap4s αλλα αρκετα προφιλ.

Προφιλ κλειδιου ειναι μια εξτρα ριγα επανω στο κλειδι. Μια εξτρα μπιλια ή διαφορετικο μαγνητακι.

Γενικα αυτο ειναι που κανει εξαιρετικο τον Ap4s. (οπως και τον Ap3s).

Καθε εισαγωγεας ή κλειδαρας που κανει δικη του εισαγωγη,

μπορει να εχει δικο του προφιλ και αρα ενα διαρρηκτικο για τον "α" δεν ταιριαζει στον "β" !

 

Εφοσον τοποθετησετε ap4s, μπορειτε να καλεσετε τηλεφωνικα τον κλειδαρα που θα αναλαβει την εργασια

και κατοπιν συνενοησης και αποστολης του κωδικου αριθμου να σας προμηθευσει ενα ή περισσοτερα κλειδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα εχετε cisa κλειδαρια με 4 πυρους + 1 γλωσσα επανω.

 

1. οκ.

2. bks καλυτερα να το ξεχασετε. πηγαινετε καλυτερα στο bkd250 μιας κ πηγαμε σε ακριβες λυσεις.

3. οκ.

 

Εννοειται οτι ο dom ix 6 sr ειναι εξαιρετικος κυλινδρος.

Ενα "πλεονεκτημα" εχει σε σχεση με Cisa Ap4s, το ροδελακι.

Εαν θελετε να τον συγκρινετε με καποιον, θα ελεγα να τσεκαρετε τον Keso 4000s σε ατσαλινη εκδοση.

 

οσον αφορα το συναδελφο που λογικα ειναι στα βορεια προαστια :

 

1. 100€ για εναν ap4s με 5 κλειδια δε νομιζω να ειναι ακριβη τιμη.

2. τελικά είναι ακριβός ή οχι ;;; να το αποφασισει αυτο με βαση τα δικα του κριτηρια.!!

3. ο dom ειναι γερμανικος. δεν ειναι πιο ποιοτικος αλλα παρομοιος & οσον αφορα την τιμη για τον ap4s ο καθενας οσο θελει πουλαει.

 

Οσον αφορα τα κλειδια :

Του dom μπορειτε να τα παραγγειλετε κ ηλεκτρονικα. επισης σας προτεινε την εκδοση με 3 ή 5 κλειδια ;

Εννοειται πως δεν υπαρχει ΕΝΑΣ Ap4s αλλα αρκετα προφιλ.

Προφιλ κλειδιου ειναι μια εξτρα ριγα επανω στο κλειδι. Μια εξτρα μπιλια ή διαφορετικο μαγνητακι.

Γενικα αυτο ειναι που κανει εξαιρετικο τον Ap4s. (οπως και τον Ap3s).

Καθε εισαγωγεας ή κλειδαρας που κανει δικη του εισαγωγη,

μπορει να εχει δικο του προφιλ και αρα ενα διαρρηκτικο για τον "α" δεν ταιριαζει στον "β" !

 

Εφοσον τοποθετησετε ap4s, μπορειτε να καλεσετε τηλεφωνικα τον κλειδαρα που θα αναλαβει την εργασια

και κατοπιν συνενοησης και αποστολης του κωδικου αριθμου να σας προμηθευσει ενα ή περισσοτερα κλειδια.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για να μου απαντήσετε.

 

Όντως η κλειδαριά μου είναι CISA με 4 πύρους και γλώσσα επάνω.

 

Σχετικά με το Defender, θα ακολουθήσω την πρότασή σας. Η διαφορά των 10 ευρώ που βλέπω ότι κοστίζει παραπάνω δεν είναι μεγάλη έτσι κι αλλιώς.

 

Η έκδοση του DOM που μου προτάθηκε είναι με 5 κλειδιά. Το ίδιο και για τον CISA AP4S.

 

Σχετικά με τον keso 4000s omega, έκανα την σχετική ερώτηση και ενημερώθηκα ότι θα αποσυρθεί σύντομα και θα αντικατασταθεί με νέο μοντέλο εντός των επόμενων μηνών. Πρόκειται για κύλινδρο ο οποίος θα άξιζε να τον περιμένω και να καθυστερήσω την αλλαγή της κλειδαριάς μου;

 

Μεταξύ των DOM ix 6 SR και CISA AP4S ποιον θα μου προτείνατε να επιλέξω; Ποιος προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια; Αν καταλαβαίνω καλά, όποιον από τους 2 και αν επιλέξω θα πρέπει να απευθυνθώ στον ίδιο κλειδαρά για να προμηθευτώ επιπλέον κλειδιά. Αν κάποια στιγμή ένας κλειδαράς κλείσει το κατάστημά του, τί γίνεται; Θα πρέπει να απευθυνθώ στο εργοστάσιο για να προμηθευτώ νέο κλειδί;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- εβαλε omega plus ή thirard κυλινδρο με γραναζωτη κλειδαρια

 

- εννοειται πως ακομη δε χρειαζεται αλλαγη η πορτα.

Ευχαριστώ επίσης.

 

Μάλλον αυτή την Omega plus λέω να βάλω κι εγώ.

 

Απ' ότι φαίνεται, τα "καλά παιδιά" θα έχουν για καιρό ακόμα "αρκετή δουλειά". Αυτές οι παλαιού τύπου κλειδαριές (χρηματοκιβωτίου τις λέτε νομίζω), είναι παντού σε όλη την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για να μου απαντήσετε.

 

Όντως η κλειδαριά μου είναι CISA με 4 πύρους και γλώσσα επάνω.

 

Σχετικά με το Defender, θα ακολουθήσω την πρότασή σας. Η διαφορά των 10 ευρώ που βλέπω ότι κοστίζει παραπάνω δεν είναι μεγάλη έτσι κι αλλιώς.

 

Η έκδοση του DOM που μου προτάθηκε είναι με 5 κλειδιά. Το ίδιο και για τον CISA AP4S.

 

Σχετικά με τον keso 4000s omega, έκανα την σχετική ερώτηση και ενημερώθηκα ότι θα αποσυρθεί σύντομα και θα αντικατασταθεί με νέο μοντέλο εντός των επόμενων μηνών. Πρόκειται για κύλινδρο ο οποίος θα άξιζε να τον περιμένω και να καθυστερήσω την αλλαγή της κλειδαριάς μου;

 

Μεταξύ των DOM ix 6 SR και CISA AP4S ποιον θα μου προτείνατε να επιλέξω; Ποιος προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια; Αν καταλαβαίνω καλά, όποιον από τους 2 και αν επιλέξω θα πρέπει να απευθυνθώ στον ίδιο κλειδαρά για να προμηθευτώ επιπλέον κλειδιά. Αν κάποια στιγμή ένας κλειδαράς κλείσει το κατάστημά του, τί γίνεται; Θα πρέπει να απευθυνθώ στο εργοστάσιο για να προμηθευτώ νέο κλειδί;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

α) προσωπικα ειτε βαλετε dom ειτε ap4s, αν με φωναξετε να ανοιξω μια τετοια κλειδωμενη πορτα με cisa revo + bkd250 θα χρειαστω 45' ή περισσότερο. με απλά λόγια είναι το ίδιο ακριβώς !

 

β) όχι, δεν αξιζει να τον περιμενετε. υπαρχει ο mauer nw4 & nw5 με vfm το 4 & αν το χρηματικό δε σας ενδιαφέρει mul-t-lock mt5.

 

γ) δεν ξερω ποιος ειναι ο εισαγωγεας των dom στην ελλαδα. μπορει ο συναδελφος να τους εφερε απο Ρουμανία ή Ιταλία που είναι το επόμενο κοντινότερο σημείο πώλησης χονδρικής. επίσημη εισαγωγη δε νομιζω να υπαρχει αλλα επειδη δεν το ξερω με σιγουρια πλεον μπορειτε να τον ρωτησετε ποιος ειναι ο εισαγωγεας & αυτοματα θα γνωριζετε που μπορειτε να προμηθευτειτε κλειδια ακομη κι αν δε θελετε να συνεργαστειτε ποτε ξανα με το συναδελφο που θα κανει την τοποθετηση.

Ευχαριστώ επίσης.

 

Μάλλον αυτή την Omega plus λέω να βάλω κι εγώ.

 

Απ' ότι φαίνεται, τα "καλά παιδιά" θα έχουν για καιρό ακόμα "αρκετή δουλειά".

Αυτές οι παλαιού τύπου κλειδαριές (χρηματοκιβωτίου τις λέτε νομίζω), είναι παντού σε όλη την Ελλάδα.

 

Να είστε καλά, νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη για τιμες απο 190 έως 230 που μπορει να βρεθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέγαμε παραπάνω. Ρε φίλε πουλάς DOM και καλά κάνεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να λες ανακρίβειες και να θάβεις τον ανταγωνισμό για να πουλήσεις το προϊόν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το χειροτερο που εχει κανει ο "συναδελφος" ειναι πως εχει αναφερει dom ix & ap4s.

στην αγορα πατενταρισμενοι κυλινδροι υπαρχουν δεκαδες πλεον.

θα μπορουσε να δωσει εναλλακτικες, dck, mt5, abloy, nw4, rs3s και παει λεγοντας !

 

εχω την εντυπωση βεβαια οτι ειναι κατασκευαστης / τοποθετης πορτων,

οποτε δικαιολογειται να θελει να πουλησει τις δικες του εισαγωγες !

 

υγ - abalis εχεις πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) προσωπικα ειτε βαλετε dom ειτε ap4s, αν με φωναξετε να ανοιξω μια τετοια κλειδωμενη πορτα με cisa revo + bkd250 θα χρειαστω 45' ή περισσότερο. με απλά λόγια είναι το ίδιο ακριβώς !

 

β) όχι, δεν αξιζει να τον περιμενετε. υπαρχει ο mauer nw4 & nw5 με vfm το 4 & αν το χρηματικό δε σας ενδιαφέρει mul-t-lock mt5.

 

γ) δεν ξερω ποιος ειναι ο εισαγωγεας των dom στην ελλαδα. μπορει ο συναδελφος να τους εφερε απο Ρουμανία ή Ιταλία που είναι το επόμενο κοντινότερο σημείο πώλησης χονδρικής. επίσημη εισαγωγη δε νομιζω να υπαρχει αλλα επειδη δεν το ξερω με σιγουρια πλεον μπορειτε να τον ρωτησετε ποιος ειναι ο εισαγωγεας & αυτοματα θα γνωριζετε που μπορειτε να προμηθευτειτε κλειδια ακομη κι αν δε θελετε να συνεργαστειτε ποτε ξανα με το συναδελφο που θα κανει την τοποθετηση.

 

Να είστε καλά, νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη για τιμες απο 190 έως 230 που μπορει να βρεθεί.

Σκέφτομαι να επιλέξω τελικά τον CISA AP4S με την αλλαγή στο defender που μου προτείνατε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

νομιζω το χειροτερο που εχει κανει ο "συναδελφος" ειναι πως εχει αναφερει dom ix & ap4s.

στην αγορα πατενταρισμενοι κυλινδροι υπαρχουν δεκαδες πλεον.

θα μπορουσε να δωσει εναλλακτικες, dck, mt5, abloy, nw4, rs3s και παει λεγοντας !

 

εχω την εντυπωση βεβαια οτι ειναι κατασκευαστης / τοποθετης πορτων,

οποτε δικαιολογειται να θελει να πουλησει τις δικες του εισαγωγες !

 

υγ - abalis εχεις πμ

Κοιτάξτε, δεν τον έθαψε ο άνθρωπος τον AP4S. Απλά εξέφρασε την άποψή του και έκανε μία διαφορετική πρόταση (την οποία μάλιστα του τη ζήτησα). Ίσως να μην σας μετέφερα εγώ καλά την επικοινωνία που είχα μαζί του. Συζητήσαμε και για άλλους κυλίνδρους και ήμουν τελικά μεταξύ των 2 κυλίνδρων που ανέφερα και ζήτησα τη γνώμη σας. Δεν είναι κατασκευαστής πορτών. Είναι κλειδαράς.

 

Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου έχω πόρτα ασφαλείας στην οποία έχω αλλάξει κλειδαριά κλπ. Δεν έχει όμως μέσα μονωτικό γιατί ήταν η πιο φθηνή που είχε βάλει ο κατασκευαστής. Με τι υλικό να την γεμίσω (ηχομονωτικό κυρίως)?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...