Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μια μικρή βοήθεια
Αποφασίσαμε στην πολυκατοικία μας να βάλουμε πόρτα ασφαλείας κ πήγα σήμερα σε 3 πορτάδες - αλουμινάδες και ρώτησα για τις εξής μάρκες. Golden doors , σιάμος κ Μπαλωμένος. Όπου μπορούσα ρώταγα για τοποθέτηση κλειδαριάς ομεγα. Οι τιμές που πήρα ήταν όλες πάνω κάτω 3 χιλιάρικα κ μου φάνηκαν υπερβολικά ψηλές. Ξέρει κανείς καμία άλλη μάρκα φτηνή κ καλή. Με ενδιαφέρει περισσότερο μάλλον η κλειδαριά παρά η πόρτα
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε μου φωτογραφια της εισοδου. προφανως το κοστος ξηλωματος κ τοποθετησης θα ειναι αρκετα υψηλο.

 

το ακριβοτερο που μου εχει τυχει, σε αναβαθμιση πολυκατοικιας : κοστος = 7500€+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι κ τόσο δύσκολο μιας κ κανένας δεν μου έκανε ιδιαίτερη αναφορά σε αυτό. Ένα απλό άνοιγμα ειναι απλά ειναι πιο φαρδύ κ πιο ψηλό.
Αυτό που πρέπει να είναι πιο ακριβό όμως ειναι τα πλαϊνά κ το πάνω κομμάτι μιας κ όλοι μου πρότειναν τζαμένια αλλα εγώ θέλω σταθερά θωρακισμένα μου φαίνονται πιο ασφαλή απ το τζάμι. Αρέσουν κ στην γυναίκα μου περισσότερο οπότε ότι κ να λέμε τζάμι γιόκ...:)


Σου έστειλα φώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δημιουργήθηκε μόλις μια απορία.

Όλες οι πόρτες, οι λεγόμενες "ασφαλείας", έχουν ένα μικρό ή μεγάλο αριθμό πίρων (2, 5, 15, κλπ) που τις ασφαλίζουν μέσα στην κάσα πάνω-κάτω-πλάγια. Όλα αυτά χρειάζονται πραγματικά;

 

Τι εννοώ:

Έχοντας δύο ίδιες σχετικά καλές πόρτες με καλές κλειδαριέ, ποιο είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα αυτής με τους 2 από αυτήν με τους 22 πίρους;

Καταλαβαίνω ότι τα πολλά σημεία ασφάλισης δένουν την πόρτα με την κάσα. Αυτό όμως σημαίνει ότι σε προστατεύουν από "πολεμικό κριό" που θα εμβόλιζε την πόρτα (ή σχετικές διατάξεις πχ με υδραυλικούς γρύλους). Δηλαδή γενικά θορυβώδεις καταστάσεις, που μάλλον δεν είναι η πλειονότητα των (αστικών) περιπτώσεων.

Σε everyday χρήση υπάρχει πραγματικά λόγος να ψαχνόμαστε για...122 σημεία ασφάλισης τη στιγμή που η κλειδαριά που τα ελέγχει είναι μία;

Μήπως τελικά είναι προτιμότερο να ρίχνουμε περισσότερα φράγκα στην κλειδαριά και λιγότερη σημασία στον αριθμό των σημείων ασφάλισης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφενως τα 255 σημεια ασφαλισης ειναι ενας μικρος μυθος..

 

αφετερου, κανεις σχεδον δεν τα προσφερει στο σημειο που πασχουν οι θωρακισμενες πορτες..στους μεντεσεδες !!!!

 

οποιος ομως φτιαχνει κατα παραγγελια πορτα και πληρωνει αρκετα, τη φτιαχνει σωστα για ολα τα ενδεχομενα.

 

γενικως δεν υπαρχουν διαρρηκτες πουθενα στον κοσμο που να βγαζουν πορτες, να κλεβουν αυτοκινητα, να σηκωνουν χρημ/τια...

 

ΑΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ !!!!

 

ο πανικος κ η βιασυνη των ανθρωπων απλα οδηγουν σε λαθος αποφασεις.

 

προφανως η πορτα των 700€ του 2012 ειναι 6-7 φορες πιο ανθεκτικη απο αυτη των 700€ του 2016, οι λογοι προφανεις.

για τις πορτες των 600€ του 2006-7, δεν το συζηταμε...μακραν καλυτερα μεταλλα απ'του 2012 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προφανως η πορτα των 700€ του 2012 ειναι 6-7 φορες πιο ανθεκτικη απο αυτη των 700€ του 2016, οι λογοι προφανεις.

για τις πορτες των 600€ του 2006-7, δεν το συζηταμε...μακραν καλυτερα μεταλλα απ'του 2012 και μετά.

 

 

Γιατί αυτό? Η πόρτα που έβαλα με 1000 ευρώ το 2005 να είναι καλύτερης κατασκευής απο αυτή που έβαλε το 2015 με 1000 Ευρώ?Μιλάω απλά για κατασκευή και όχι ασφάλεια που βασίζεται στην κλειδαριά/ κύλινδρο.

 

Σε κουφώματα αλουμινίου πάντως (οκ άλλο πράγμα βέβαια) Ότι έβαζες το 2009 με Χ ευρώ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που βάζεις τώρα με τα Χ χρήματα. Τώρα πλέον εκτός του ότι έχει περιοριστεί το κέρδος των εταιριών, οι εργατοώρες κλπ έχει ανέβει κατακόρυφα και η απόδοση των υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι 8/10 πορτες στα καλα μερη της αττικης ηταν παραγγελια απο εξωτερικο.

 

γιατι 6/10 πορτες στα υπολοιπα ηταν φτιαγμενες απο μαραγκους κ σοβαρους εμπορους.

 

τωρα ο καθε κλεφτοκοτας εχει γινει αλουμινας, κλειδαρας, πορτας, ελαιοχρωματιστης, μηχανικος για ασανσερ κ ολα αυτα 1 ανθρωπος..

 

5 στις 10 πορτες ασφαλειας, ειναι φτιαγμενες μενιδι/ασπροπυργο κλπ προαστια με ιδιες προδιαγραφες.

 

8/10 των παραπανω, τοποθετουσαν securemme με λαμακια, securemme κυλινδρου με λαμακια κ αφου επεσε γνωση μεσω ιντερνετ αρχισαν οι cisa / mottura / dierre...οι κυλινδροι σταθερα securemme, mg, scorpion, hugo, moretti κ οτι αλλο των 5€~15€ κοστος για την εισαγωγη...

 

λυνοντας μια πορτα καταλαβαινεις ποση ωρα θα "ταλαιπωρηθεις". οσο πιο παλια, τοσο πιο καλα !!!

 

μια βολτα στον μπαλομενο θα σας πεισει για την καθοδικη πορεια. το ονομα το χρησιμοποιω επειδη ειχε και εχει καλες πορτες...

αλλα αυτες που αγοραζει ο κοσμος ειναι οι χειριστες γιατι απλα θελει θωρακισμενη και δεν ασχολειται με την ουσια αλλα με το ονομα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η φιλη μου φαγωθηκε με την ασφαλεια της πορτσς της.. Λεει θελει να αλλαξει την κλειδαρια της... Ξερει κανεις ποια ειναι η πιο ασφαλεις κλειδαρια π μπορει να παρει γτ μας τα εχει κανει τερκενλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει θορακισμενη πορτα... Μαλλον θα την περασει ενας γνωστος της, οσο για το αλλο θεμα εκει μιλανε για εντελως διαφορετικο θεμα και αν το γραφα εκει εκτος του οτι ειναι παλιο θα ημουν και οφ τοπικ αλλα αν εισαι αντμιν μετεφερε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το αλλο θεμα που σου ειπα, πηγαινε στην τελευταια σελιδα και διαβασε προς τα πισω...

 

οι προτασεις αλλωστε ειναι πανω κατω ιδιες :

 

ειτε omega plus - ειτε γραναζωτη κυλινδρου, με τιμες απο 200 έως οσο αντεχει η τσεπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενοι κυλινδοι πωλουνται πακετο με κλειδαριες moya ή cipierre...

 

το να επιλεγετε κακης ποιοτητας κινεζικους κυλινδρους για τη θωρακισμενη σας πορτα δε σας προσφέρει καποια εξτρα ασφαλεια σε σχεση με αυτο που ειχατε πριν. το πιο πιθανο ειναι να αυξανετε τις πιθανοτητες να μπλοκαρει η κλειδαρια σας.

 

2j0do2q.jpg

 

υγ - σε περιπτωση που θελετε να επιλεξετε καποιο κυλινδρο απ'τους παραπανω, τουλαχιστον μη πληρωνετε πανω απο 150€~170€ για ολο το πακετο. (μαζι με φπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους κυλίνδρους της εταιρίας EVVA υπάρχει κάποια εμπειρία αν είναι ποιοτικοί και ασφαλείς (και τα κλειδιά τους); Τους είδα σήμερα σε κατάστημα που πήγα εδω Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...