Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε κανένα Link,να μάθουμε και εμείς...

 

http://www.e-ternal.us/misc/e-ternal-gr.pdf

 

Την εχω δει και στην πραξη, βασικα απο εκει μου μπηκαν οι ιδεες να το ψαξω περισσοτερο. Βεβαια ολοι απαραβιαστοι και ωραιοι σου λενε οτι ειναι, αλλα ποτε δεν ξερεις, τουλαχιστον μεχρι να ερθει η ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραιο το συστηματακι αλλα για ποτε ξηλωσα τον καρταναγνωστη στο σεμιναριο στη Γερμανια κ πότε μπήκα δεν το κατάλαβαν...

 

α, να μην ξεχασω και τις αποκλειστικοτητες....αυτες που χρησιμοποιουν τα ξενοδοχεια εδω και 15 χρονια...

 

για την τιμη δεν κανω τον κοπο ν'αναφέρω, καλεστε τους να μαθετε μετατροπες κλπ

 

αξιζει ομως η μετατροπη για εισοδους πολυκατοικιων ! φοβερη ευκολια γενικως τα αυτοματα συστηματα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-ternal.us/misc/e-ternal-gr.pdf

 

Την εχω δει και στην πραξη, βασικα απο εκει μου μπηκαν οι ιδεες να το ψαξω περισσοτερο. Βεβαια ολοι απαραβιαστοι και ωραιοι σου λενε οτι ειναι, αλλα ποτε δεν ξερεις, τουλαχιστον μεχρι να ερθει η ωρα. 

Tο εχω δει και και δεν με έπεισε για την ασφάλεια του και απο θέμα τεχνολογίας και απο κατασκευής.

 

Θα μπορούσα να το αποδεχθώ μόνο αν η πόρτα ήταν κατασκευασμένη με την τεχνική λογική πως θα χρησιμοποιηθεί αυτή η συσκευή και όχι να μπαίνει σε όλες τις πόρτες, όπως και επίσης να είχε σύστημα ασφαλείας που μόλις αναγνώριζε 3 λάθος κάρτες / κωδικους να γινόταν απενεργοποίηση για 20 λεπτά ξερω γω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το συστηματακι αλλα για ποτε ξηλωσα τον καρταναγνωστη στο σεμιναριο στη Γερμανια κ πότε μπήκα δεν το κατάλαβαν...

 

α, να μην ξεχασω και τις αποκλειστικοτητες....αυτες που χρησιμοποιουν τα ξενοδοχεια εδω και 15 χρονια...

 

για την τιμη δεν κανω τον κοπο ν'αναφέρω, καλεστε τους να μαθετε μετατροπες κλπ

 

αξιζει ομως η μετατροπη για εισοδους πολυκατοικιων ! φοβερη ευκολια γενικως τα αυτοματα συστηματα !

 

Κοιτα τι γινετε, αυτος (γιατι μιλησα και πηρα και τιμη 450€ τοποθετημενη) μου ειπε ακριβως τα ιδια για τις cisa (που εχω τωρα) αλλα και τις omega, οτι παραβιαζονται πανευκολα. Γενικα δεν ξερεις ποιον να πιστεψεις.

 

Βλεπω στο site που εχεις στην υπογραφη σου, οτι εμπορευεσε και τετοιου ειδους κλειδαριες, περα απο τις κλασικες, οποτε θεωρω οτι η αποψη σου μετραει, θεωρεις οτι η συγκεκριμενη μαρκα ειναι μαπα ή γενικα αυτες οι κλειδαριες ειναι κατωτερες;

 

Ομως να συμπληρωσω, οτι αυτες τις κλειδαριες τις ειδα σε πολυ συγκεκριμενα γραφεια που εχει πεσει μελετη και χρημα για την ασφαλεια της ολης οικοδομης, απο την εισοδο, μεχρι τα γραφεια, οτι τις επελεξαν, μαζι και με αλλα ακριβα συστημα (καμερες μεχρι και γκαραζοπορτα να πεφτει μπροστα απο την εισοδο) εμενα κατι μου λεει, θα μπορουσαν απλα να βαλουν φθηνοτερες omega/cisa, αν οντως τους καλυπταν.

 

Και τελος ρωτησα και για να βαλω προσθετη, να κρατησω το κλειδι αλλα να μπει και μια ακομα τετοιου ειδους με δικο της πυρο, οπως αυτες στην εισοδο, μου ειπε οχι απο την αποψη οτι γινετε δουλεια πανω στο πλαισιο και στην πορτα και δεν το προτεινει, παρολο που περναει τετοια συστημα σε εισοδους πολυκατοικιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδια της omega βγαινουν γιατι ξεμεινα απο καρτα;

 

χωρις καρτα, δεν υπαρχουν αντιγραφα.

 

 

Κοιτα τι γινετε, αυτος (γιατι μιλησα και πηρα και τιμη 450€ τοποθετημενη) μου ειπε ακριβως τα ιδια για τις cisa (που εχω τωρα) αλλα και τις omega, οτι παραβιαζονται πανευκολα. Γενικα δεν ξερεις ποιον να πιστεψεις.

 

Βλεπω στο site που εχεις στην υπογραφη σου, οτι εμπορευεσε και τετοιου ειδους κλειδαριες, περα απο τις κλασικες, οποτε θεωρω οτι η αποψη σου μετραει, θεωρεις οτι η συγκεκριμενη μαρκα ειναι μαπα ή γενικα αυτες οι κλειδαριες ειναι κατωτερες;

 

Ομως να συμπληρωσω, οτι αυτες τις κλειδαριες τις ειδα σε πολυ συγκεκριμενα γραφεια που εχει πεσει μελετη και χρημα για την ασφαλεια της ολης οικοδομης, απο την εισοδο, μεχρι τα γραφεια, οτι τις επελεξαν, μαζι και με αλλα ακριβα συστημα (καμερες μεχρι και γκαραζοπορτα να πεφτει μπροστα απο την εισοδο) εμενα κατι μου λεει, θα μπορουσαν απλα να βαλουν φθηνοτερες omega/cisa, αν οντως τους καλυπταν.

 

Και τελος ρωτησα και για να βαλω προσθετη, να κρατησω το κλειδι αλλα να μπει και μια ακομα τετοιου ειδους με δικο της πυρο, οπως αυτες στην εισοδο, μου ειπε οχι απο την αποψη οτι γινετε δουλεια πανω στο πλαισιο και στην πορτα και δεν το προτεινει, παρολο που περναει τετοια συστημα σε εισοδους πολυκατοικιων.

 

450 με φπα ; γιατι αν ισχυει αυτο, το προχωρας χωρις συζητηση.

 

του δινω 1000€, να ερθει να μου ανοιξει μια omega μαζι μου κ θα του βγαλω το συστημα του σε βιδες χωρις ζημια.

 

οι αυτοματες κλειδαριες, ειναι για την ωρα καλες μονο για την ευκολια & τη χρηση αλλα κατωτερες των μηχανικών.

 

το συστημα του κυριου δεν προσθετει τιποτα διαφορετικο περαν της αυτοματοποιησης. 

ακομη και το συστημα της καρτας ειναι στο πλεον προβλεψιμο σημειο οπου καταστρεφοντας το, προχωρας στη διαρρηξη σαν κυριος και μαλιστα ευκολοτερα απο οτι σε ενα μηχανικο μοντελο πχ omega plus ή mul-t-lock los !

 

το συστημα του ηλεκτροπυρου λειτουργει αψογα αλλα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο χρησης σε διαμμερισμα.

 

με μια κλειδαρια απλη μηχανικη που το μονο που εχει να κανει ο χρηστης ειναι να κλειδωνει ειναι αρκετο.

 

σε 5 χρονια τα ξανασυζηταμε, οταν η τεχνολογια κ οι τσεπες ειναι πιο αξιοπιστες.

 

υγ - ρωτησε τον καθε ποτε καιγονται οι πλακετες τους...οπως κ αυτους που δινουν την fiam x1r...(την τοποθετω κι εγω τη δευτερη σε περιπτωσεις που δε θελουν ηλεκτροπυρο αλλα αυτοματη κλειδαρια). δινω παραδειγματα για να καταλαβεις οτι στοχος μου δεν ειναι να πουλησω αλλα να ενημερωσω κ αν μπορω να αποτρεψω απο υπερκοστολογημενες πατεντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καρτα, δεν υπαρχουν αντιγραφα.

 

 

 

450 με φπα ; γιατι αν ισχυει αυτο, το προχωρας χωρις συζητηση.

 

του δινω 1000€, να ερθει να μου ανοιξει μια omega μαζι μου κ θα του βγαλω το συστημα του σε βιδες χωρις ζημια.

 

οι αυτοματες κλειδαριες, ειναι για την ωρα καλες μονο για την ευκολια & τη χρηση αλλα κατωτερες των μηχανικών.

 

το συστημα του κυριου δεν προσθετει τιποτα διαφορετικο περαν της αυτοματοποιησης. 

ακομη και το συστημα της καρτας ειναι στο πλεον προβλεψιμο σημειο οπου καταστρεφοντας το, προχωρας στη διαρρηξη σαν κυριος και μαλιστα ευκολοτερα απο οτι σε ενα μηχανικο μοντελο πχ omega plus ή mul-t-lock los !

 

το συστημα του ηλεκτροπυρου λειτουργει αψογα αλλα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο χρησης σε διαμμερισμα.

 

με μια κλειδαρια απλη μηχανικη που το μονο που εχει να κανει ο χρηστης ειναι να κλειδωνει ειναι αρκετο.

 

σε 5 χρονια τα ξανασυζηταμε, οταν η τεχνολογια κ οι τσεπες ειναι πιο αξιοπιστες.

 

υγ - ρωτησε τον καθε ποτε καιγονται οι πλακετες τους...οπως κ αυτους που δινουν την fiam x1r...(την τοποθετω κι εγω τη δευτερη σε περιπτωσεις που δε θελουν ηλεκτροπυρο αλλα αυτοματη κλειδαρια). δινω παραδειγματα για να καταλαβεις οτι στοχος μου δεν ειναι να πουλησω αλλα να ενημερωσω κ αν μπορω να αποτρεψω απο υπερκοστολογημενες πατεντες.

 

Ναι αυτη την τιμη μου εδωσε. Απο αυτα που γραφεις καλυτερα να αναβαθμισω την παλια μου κλειδαρια με καποια omega plus που το κοστος ειναι και σαφως μικροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mclein , θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με τις κλειδαριές. Επειδή είμαι σε ψάξιμο αυτό τον καιρό για πόρτα για το σπίτι , ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την εναλλαξιμότητα (μελλοντική αντικατάσταση) στην περίπτωση που μπει στην πόρτα κλειδαριά Omega plus και στο μέλλον (για πολλούς λόγους) αποφασίσεις να την αλλάξεις σε κλειδαριά (γραναζωτή) με κύλινδρο.  Γίνεται αυτού του είδους η αλλαγή ?? Η θα πρέπει να γίνουν τροποιήσεις στην πόρτα ?

Κάτι επιπρόσθετο (μπορείς να απαντήσεις με pm) . Έχω κοιτάξει αρκετούς κατασκευαστές (Σιαμος, Μπαλωμένος, PortaBlock,Παλιούρας, Steeldoor , κτλ)  και είμαι σε φάση να πάω για επισκέψεις σε κάποιοιυς απο αυτούς. Η επιλογή για την κλειδαριά θα γίνει ανάμεσα στην Omega και ένα καλό συνδυασμό γραναζωτής,defender και κυλίνδρου. πχ στην PortaBlock προσφέρει συνδυασμό  CISA με τον AP3S ή τον RS3-S, ο Σιάμος τον συνδυασμό γραναζωτής MOTTURA με κύλινδρο KESO ΩΜΕΓΑ ή MOTTURA C48 ,Γενικά σε αυτή την κατηγορία κλειδαριάς-κυλίνδρου κοιτάω και όχι πιο κάτω. Θα ήθελα την γνώμη σου (αν είναι εύκολο) για την επιλογή του τύπου κλειδαριάς και γενικά πως σου φαίνονται οι συνδυασμοί και αν θές την άποψη σου σχετικά με τους κατασκευαστές , λόγω της εμπειρίας σου στον συγκεκριμένο τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτη την τιμη μου εδωσε. Απο αυτα που γραφεις καλυτερα να αναβαθμισω την παλια μου κλειδαρια με καποια omega plus που το κοστος ειναι και σαφως μικροτερο.

 

τωρα ειτε omega plus μεχρι 250 είτε mul-t-lock los  κυλινδρου με σοβαρες προδιαγραφες βαλεις εως 300...

 

θεωρω πως εισαι πολυ περισσοτερο προστατευμενος σε σχεση με οτιδηποτε αυτοματο κυκλοφορει σε νορμαλ τιμες.

 

αν παλι σε ενδιαφερουν αυτοματα συστηματα των 1000-1500, στειλε μου πμ να το συζητησουμε σοβαρα.

Φίλε mclein , θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με τις κλειδαριές. Επειδή είμαι σε ψάξιμο αυτό τον καιρό για πόρτα για το σπίτι , ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την εναλλαξιμότητα (μελλοντική αντικατάσταση) στην περίπτωση που μπει στην πόρτα κλειδαριά Omega plus και στο μέλλον (για πολλούς λόγους) αποφασίσεις να την αλλάξεις σε κλειδαριά (γραναζωτή) με κύλινδρο.  Γίνεται αυτού του είδους η αλλαγή ?? Η θα πρέπει να γίνουν τροποιήσεις στην πόρτα ?

Κάτι επιπρόσθετο (μπορείς να απαντήσεις με pm) . Έχω κοιτάξει αρκετούς κατασκευαστές (Σιαμος, Μπαλωμένος, PortaBlock,Παλιούρας, Steeldoor , κτλ)  και είμαι σε φάση να πάω για επισκέψεις σε κάποιοιυς απο αυτούς. Η επιλογή για την κλειδαριά θα γίνει ανάμεσα στην Omega και ένα καλό συνδυασμό γραναζωτής,defender και κυλίνδρου. πχ στην PortaBlock προσφέρει συνδυασμό  CISA με τον AP3S ή τον RS3-S, ο Σιάμος τον συνδυασμό γραναζωτής MOTTURA με κύλινδρο KESO ΩΜΕΓΑ ή MOTTURA C48 ,Γενικά σε αυτή την κατηγορία κλειδαριάς-κυλίνδρου κοιτάω και όχι πιο κάτω. Θα ήθελα την γνώμη σου (αν είναι εύκολο) για την επιλογή του τύπου κλειδαριάς και γενικά πως σου φαίνονται οι συνδυασμοί και αν θές την άποψη σου σχετικά με τους κατασκευαστές , λόγω της εμπειρίας σου στον συγκεκριμένο τομέα.

 

το ευκολο ειναι απο omega plus σε γραναζωτη κυλινδρου. το αντιστροφο ειναι σχετικα δυσκολο αλλα και παλι γινεται.

 

η μια επιλογη ειναι η omega plus και παραμενει εξαιρετικη επιλογη.

 

η αλλη επιλογη ειναι γραναζωτη κλειδαρια κυλινδρου. σε αυτη την περιπτωση προτεινω αυστηρα cisa ή mul-t-lock αλλα και οι αλλες κλειδαριες δεν ειναι κακες επιλογες απλως εμφανιζουν σημαδια κοπωσης μετα απο 3-4 χρονια. 

 

θεωρω σε νεα πορτα, απαραιτητο το monolito για defender εστω και το απλό. απο εκει κ περα, εννοειται πως τοποθετουμε κυλινδρο αναλογα με το κοστος της πορτας. αν αγορασεις πορτα των 400€ δε γινεται να βαλεις rs3s, new wave 5 ή dom diamant.

 

αν θες, μαζεψε 4-5-10 επιλογες με τις τιμες τους με ή χωρις φπα και στειλε μου πμ οταν εισαι ετοιμος ωστε να κανουμε μια κριτικη επι των πακετων ωστε να μη δημιουργησω συγχυση πριν. μιλησε με τους ανθρωπους, ρωτησε τους για τα συνεργεια τοποθετησης & τον τροπο αυτης και το συζηταμε εδώ ή σε πμ.

 

υγ - αν αγορασεις απο balomeno, μπορεις να του ζητησεις διπλη omega plus. θα εχει το κλειδι της Omega + εναν κυλινδρο επανω ή κατω για το block της κλειδαριάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε, mclein, τα φώτα σου. Διάβασα όλο το νήμα, και θα ήθελα την άποψή σου, γιατί έχω δει ότι τεκμηριώνεις αυτά που λες. Έχω μια πόρτα ασφαλείας με δυο κλειδαριές. Μια omega plus και μια της cisa με πλακέ κλειδί. Στο εξοχικό έχω πόρτα ασφαλείας με δυο κλειδαριές επίσης, αλλά της πλάκας. Ήρθε η ώρα να τις αλλάξω, και σκέφτηκα να πάω τοποθετήσω στο εξοχικό αυτή του σπιτιού, ώστε να βάλω μια πιο ασφαλείας στο σπίτι. Είδα τη 3D axi home της Vachette που εμπορεύεται ο ballomenos. Ποια η γνώμη σου για την ένα λόγω κλειδαριά; Τι πρέπει να προσέξω, ώστε όλο το πακέτο της κλειδαριάς να είναι το καλύτερο δυνατό. Είμαι από Θεσσαλονίκη, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τη στέλνουν με κούριερ σε όλη την Ελλάδα, έτοιμη για τοποθέτηση. Για το λόγο αυτό μου είπαν να μετρήσω κάποιες αποστάσεις που δεν πολυκατάλαβα, μιας και ήμουν εκτός σπιτιού, αφού σε πρώτη φάση ήθελα πληροφορίες. Τέλος, με τη 3D axi home, μπορώ να τους πω να τους πω defender της αρεσκείας μου, ή έρχεται όλο πακέτο, όπως η omega plus. Εσύ, τι άλλο συνδυασμό θα προτιμούσες; Το κόστος, δε με ενδιαφέρει, μιας και δε θέλω να ασχοληθώ ξανά με το θέμα στα επόμενα χρόνια. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, γιατί είμαι σε τελικό στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)

 

τι εννοεις πορτα ασφαλειας με 2 κλειδαριες ;

οι κλειδαριες εχουν και οι 2 γλωσσα και πρεπει να γυριζεις το κλειδι ταυτοχρονα κ στις 2 για να ανοιξεις ;

 

β)

 

 

καλη κλειδαρια ειναι η axis 3d αλλα δεν μου αρεσουν οι αποκλειστικοτητες. χαλασε σε 6 μηνες ή 2 χρονια...

να πρεπει ντε και καλα να πληρωσεις οτι σου πει ο μπαλομενος ή ο καθε μπαλομενος ;

επισης, δεν εχει τιποτα πρωτοποριακο, οπως υποστηριζουν. ιδιο συστημα με την omega plus ειναι.

 

γ) 

 

φυσικα και την αποστελλουν οπουδηποτε, δεν πιστευω ομως κλειδαρας στη Σαλονικα να δεχθει να την τοποθετησει...

 

δ)

 

εγω θα τοποθετουσα omega plus διπλη αν ειναι δυνατο. (αυτη με το block). αν θες, στειλε μου πμ να καταλαβω για τι συστημα μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όταν λέω δυο κλειδαριές, εννοώ ότι η μια, η πάνω, κλειδώνει με omega plus, ενώ η άλλη κλειδώνει η κάτω, cisa. Όταν είναι κλειδωμένη η κάτω, μπλοκάρεται και η πανω, δηλαδή δεν ξεκλειδώνει. Η omega έχει τέσσερις πήρους, ενώ η κάτω έχει έναν πήρο. Άσχετο, αλλά η γνώμη σου για το μαγνητικό defender scorpio της onega, τι άποψη έχεις; Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όταν λέω δυο κλειδαριές, εννοώ ότι η μια, η πάνω, κλειδώνει με omega plus, ενώ η άλλη κλειδώνει η κάτω, cisa. Όταν είναι κλειδωμένη η κάτω, μπλοκάρεται και η πανω, δηλαδή δεν ξεκλειδώνει. Η omega έχει τέσσερις πήρους, ενώ η κάτω έχει έναν πήρο. Άσχετο, αλλά η γνώμη σου για το μαγνητικό defender scorpio της onega, τι άποψη έχεις; Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όταν λέω δυο κλειδαριές, εννοώ ότι η μια, η πάνω, κλειδώνει με omega plus, ενώ η άλλη κλειδώνει η κάτω, cisa. Όταν είναι κλειδωμένη η κάτω, μπλοκάρεται και η πανω, δηλαδή δεν ξεκλειδώνει. Η omega έχει τέσσερις πήρους, ενώ η κάτω έχει έναν πήρο. Άσχετο, αλλά η γνώμη σου για το μαγνητικό defender scorpio της onega, τι άποψη έχεις; Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ.

 

οποτε μιλαμε για το συστημα με το μπλοκ.

 

εγω στη θεση σου λοιπον, θα εβαζα μια αναλογη κλειδαρια με μπλοκ απλώς αντι για το κλειδι χρηματοκιβωτιου θα πηγαινα σε κυλινδρο με προδιαγραφες + ενα defender απλο.

 

καλο συστημα ειναι αλλα δεν προφυλασει την κλειδαρια απ'το τρυπημα. η ευπαθεια της κλειδαριας ειναι σε 2 σημεια.

το ενα προστατευεται απο το defender και το αλλο οχι. αν φτασουμε στο σημειο που μιλαμε για τρυπημα κλειδαριας, τοτε τα 80€ επιπλεον δε θα σε σωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω, μου έδωσε μια ιδέα τώρα. Αν κρατούσα την omega plus επανω, και απλώς έβαζα τον κύλινδρο της 3D axi home ή κάποια ισάξια στην κάτω κλειδαριά; Και ένα μαγνητικό defender για την omega plus, και ένα defender για την κάτω, θα ήταν καλή ή υπερβολική ιδέα;! Τι να πω, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Το μαγνητικό για την plus αξίζει;! Το βρίσκω 110€ από πολύ γνωστό μου κλειδαρά!

Επίσης, ο κλειδαράς που μου την είχε περάσει την omega plus, μου είπε ότι ήδη έχει βάλει φύλλο μαγγανίου. Απλά στο μαγνητικό defender δεν θα φαίνεται η τρύπα. Η γνώμη του ήταν ότι είναι υπερβολή, γιατί ήδη έχει φύλλο μαγγανίου εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω πως εχεις μια και μοναδικη κλειδαρια κ δεν μετατρεπεται. αν οντως ειναι δυο κλειδαριες...

 

μπορεις να τοποθετησεις οτι νομιζεις ασφαλεστερο κ σωστοτερο για την τσεπη σου !

 

ηδη ομως εχεις κατι που δεν παραβιαζεται παρα μονο με σοβαρη εργασια.

 

μαγνητικο def + omega plus...περαν του υπερβολικου...φυσικα αν κρυβεις λεφτα κλπ στο σπιτι, προχωρας !

 

η αυθεντικη omega plus, εχει στο πακετο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το μαγγανιο. υπερβολη = κερδος 10'-15' για καθε συστημα...

(εξαρταται με τι τρυπανια θα ερθει ο διαρρηκτης, γιατι μπορει να ερθει με τα απλα που θα φυγει οπως ηρθε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...