Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε mclein έχεις απόλυτο δίκιο :) Ψάχνω και εγώ για αντικατάσταση ξύλινης πόρτας (συν συναγερμό στο σπίτι) σε διαμέρισμα του '75 και βλέπω διάφορα...

Αν όμως πάει κανείς σε μοντέλο ένα κλικ παραπάνω (π.χ. του siamo που ανέφερες λίγo πιο πάνω στο thread) είναι οκ σε γενικές γραμμές;

Με την έννοια αν προστατεύεται από την μεγάλη πλειοψηφία των διαρρηκτών (γιατί απότι έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ, με απεριόριστο χρόνο και εργαλεία όλα ανοίγουν ή καταστρέφονται)

 

του Σιαμο το μοντελο των 1300, θελει περισσοτερο απο 1 ωρα προσπαθεια για διαρρηξη απο επαγγελματιες.

 

μια νορμαλ πορτα στα 800 + μια τοπ κλειδαρια 260-280, προσφερουν την ιδια προστασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες που δίνεις γενικότερα στο thread. Αυτό που βλέπω ψάχνοντας είναι ότι για αγορά θωρακισμένης πόρτας αναγκαστικά "παντρεύεσαι" και τις κλειδαριές που βάζει ο καθένας.

Π.χ. αν πω στον μπαλωμένο (τυχαίο παράδειγμα) να βάλει την καλή Cisa ή mult-t-lok αντί για την Fiam που έχει, θα το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, παντρευεσαι κλειδαριες ή ανωνυμα "δηθεν" ποιοτικα defender όταν αγοραζεις απο "φιρμάτους" κατασκευαστες/πωλητες πορτων.

 

αν προτιμησεις καποιον τιμιο, γνωστό ή τοπικο κατασκευαστη / προμηθευτη / αλουμινα κλπ μπορεις να φτιαξεις πακετο στα μετρα σου.

 

παντα μιλωντας για πορτες μεχρι τα 1000€-1200€. απο εκει και περα, καλο ειναι να γινει εισαγωγη απο το εξωτερικο οπου οι πορτες ειναι πραγματικα θωρακισμενες και σοβαρων προδιαγραφων ή να κατασκευαστουν εξ'ολοκληρου στα μετρα της οικιας που θα τοποθετηθουν.

 

σιγουρα, το πακετακι του σιαμου στα 1300, ειναι μια χαρα για το μεσο σπιτι αλλα οπως παντα ελαφρως υπερκοστολογημενο εξου και γινεται 1050 σε μετρητα + χωρις φπα !!!!!

 

πχ.

ο συνεργατης μου που τοποθετει θωρακισμενες πορτες ειναι αλουμινας.

οταν συνεργαζομαστε, η τοποθετηση γινεται με χτισιμο.

οταν πηγαινει μονος του, τοποθετει οπως ολοι δλδ μπαρες κ φουλ αφρο.

 

επισης, υπαρχει κοσμος που του προτεινουμε 2 εταιρειων πορτες κ 1 απο την Europa. 

ε, ο κοσμος επειδη ξερει την τελευταια την προτιμα κι ας ειναι για πεταμα οι πορτες κ οι κλειδαριες τους.

(και ειναι και 600€ ακριβοτερες λογω ονοματος)

 

υγ - οι φιρματοι, δυσκολα αλλαζουν κλειδαριες, defender, κυλινδρους. εχουν κανει μεγαλη εισαγωγη και δε συμφερει να παρουν απο αλλου αυτο που ζητας. οι μικροτεροι, εχουν τεραστια ευελιξια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση. Και εγώ έχω τις πόρτες του siamos σαν τις καλύτερες σε σχέση τιμής και ποιότητας και δεν θα μπω ξανά στον κόπο να πάω αλλού, όμως αν πάρω μια πόρτα σε τιμή Χ από το siamos, μπορώ να πάρω απο κάποιον που έχει συνεργασία με το siamos την ίδια πόρτα πάλι του siamos με Χ-10%. Ο ίδιος ο siamos δεν πρόκειται όμως να την κάνει αυτή την τιμή.

 

Μου είχε εξηγήσει τη λογική γιατί γίνεται αυτό συνεργάτης του, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω εν μερει. vfm δεν τις λες τις πορτες του siamo αλλα τουλαχιστον δεν κοροϊδευουν.

 

ο συνδιασμος ειναι σταθερος σε κλειδαριες mottura, κυλινδρους keso / mottura και defender δικης τους εισαγωγης.

 

επισης, η τοποθετηση που κανουν ειναι αξιοπρεπης & η εξυπηρετηση μετα την τοποθετηση φτανει το 6 με 7 στα 10, πραγμα σπανιο στις μερες μας κ σε συγκριση με αλλα brands που εξαφανιζονται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι για το μαγνητακι του mottura champion που ισχύει από τότε που βγήκε !

 

(χωρις να τον κανει κακό κύλινδρο, απλώς τα μαγνητάκια του δεν είναι τόσο ισχυρά όσο του ανταγωνισμού)

 

 

υγ

 

μην ανησυχειτε για το lockpicking, ειναι σε δοκιμαστικούς κυλινδρους. οι εμπορευσιμοι δεν εχουν φανερες τις μπιλιες ή τα λαμακια, οποτε δε γνωριζει καποιος (ακομη) τι κινει κ τι οχι ! :)

 

καλύτερα να ασχοληθείτε με το τρύπημα που ειναι δημοφιλές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση. Και εγώ έχω τις πόρτες του siamos σαν τις καλύτερες σε σχέση τιμής και ποιότητας και δεν θα μπω ξανά στον κόπο να πάω αλλού, όμως αν πάρω μια πόρτα σε τιμή Χ από το siamos, μπορώ να πάρω απο κάποιον που έχει συνεργασία με το siamos την ίδια πόρτα πάλι του siamos με Χ-10%. Ο ίδιος ο siamos δεν πρόκειται όμως να την κάνει αυτή την τιμή.

 

Μου είχε εξηγήσει τη λογική γιατί γίνεται αυτό συνεργάτης του, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Αν και οι περισσότεροι σκεφτόμαστε ότι πηγαίνοντας στην οποιαδήποτε (από πόρτες και κλειδαριές μέχρι οτιδήποτε) "μαμά" εταιρία μπορεί να έχουμε καλύτερη τιμή, στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει.

Και αυτό γίνεται για ένα και μοναδικό λόγο. Ενώ θεωρητικά η εταιρία μπορεί να κάνει από μικρή μέχρι και μεγάλη έκπτωση και πάλι να έχει κέρδος (αφού ήδη κάνει έκτπωση στον Χ συνεργάτη του, θα μπορούσε να δώσει μέρος αυτής της προμήθειας στον πελάτη λιανικής για απευθείας πώληση) δεν το κάνει γιατί οι συνεργάτες τον κρατάνε απ' τα ......... :o

Του λένε "αν ρίξεις τις τιμές τότε εγώ θα σταματήσω και θα συνεργαστώ με άλλη εταιρία". Αναγκαστικά τότε η εταιρία πρέπει να το ακολουθήσει αυτό γιατί διαφορετικά θα μείνει μόνη και χωρίς δίκτυο.

Και φαντάσου τότε η εταιρία να μείνει και να προσπαθήσει να πουλάει από τα κεντρικά (μη βιώσιμη κατάσταση) ή να προσπαθήσει να αναπτύξει ιδιόκτητο δίκτυο πωλήσεων (αυτό κι αν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ή επιχειρηματικής μ....κίας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

good lord, σχεδόν τα μισά από τα 47 secs είναι video... :P

 

ναι αλλα ειναι ελεγχομενες οι συνθηκες, προετοιμασμενος + ο κυλινδρος "ανοιχτος"...

 

ναι μεν ειναι καλο το turbo coder του αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλα ειναι ελεγχομενες οι συνθηκες, προετοιμασμενος + ο κυλινδρος "ανοιχτος"...

 

ναι μεν ειναι καλο το turbo coder του αλλά....

Δεν εννοώ αυτό, απλά ότι το μισό σχεδόν video δείχνει το banner του και το email του (αρχή και τέλος). Αν δεν υπήρχε επιλογή για να πάω κατευθείαν στο χρήσιμο μέρος του video απλά δεν θα το έβλεπα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το σημερινό σε μονοκατοικία δε βλέπω καμία ελπίδα.

 

Παλιά μονοκατοικία, με σκυλο και συναγερμό συνδεδεμένο με κέντρο.

 

Ξύλινα παλιά παραθυρόφυλα, ασφαλισμένα από μέσα με σιδερένιους πύρους και εσωτερικά κουφώματα αλουμινίου.

Πόρτες κανονικές ξύλινες αλλά με καλές κλειδαριές.

 

Οι διαρρήκτες, μέρα μεσημέρι, από την εισοδο που έβλεπε δρόμο, ανέβηκαν με δική τους σκάλα στο 1ο όροφο, πριόνισαν το ξύλινο  εξωτερικό παράθυρο και έκαναν άνοιγμα, έσπασαν το τζάμι με βαριοπούλα, ο συναγερμός χτύπησε κανονικά, ο σκύλος επιτέθηκε αλλά κατάφεραν και ακινητοποίησαν το σκυλο χωρις να τον χτυπήσουν και έκατσαν στο σπιτι 10 λεπτά με τον συναγερμό να βαράει συνεχώς (η αστυνομία ηρθε στα 15). Εκαναν το σπίτι μπάχαλο (και βέβαια δε βρηκαν τιποτε διοτι δεν υπήρχαν κοσμηματα και χρήματα όπως υποστήριξε ο ιδιοκτήτης)

Τελικά ούτε ο συναγερμός, ούτε ο σκύλος. Σπίτι φρούριο. Είναι αδίστακτοι.

 

Σημείωση. Η αστυνομία είπε οτι ο ιδιοκτήτης ειχε κάνει ότι έπρεπε. Απλά έπεσε σε τύπους που δεν μασάνε από κόσμο, κινηση, σκυλιά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αστυνομία μόνο συμβουλές δίνει.

 

πριν τις πράξεις αναφέρει τι έπρεπε να κάνουμε - μετά τις πράξεις αναφέρει οτι ήταν αναπότρεπτο.

 

όταν τους τηλεφωνούμε για τα στέκια με λαθραία τσιγάρα, ναρκωτικά κλπ έρχονται μάλλον "αργοπορημένοι" κ όλα έχουν εξαφανιστεί.

 

για την ιστορία, οι τύποι γνώριζαν τι έπρεπε να κάνουν κ το έκαναν καλά κ προετοιμασμένα αλλά αυτό που έχω απορία είναι πως πήγαν σε σπίτι που δεν είχε τίποτα ενδιαφέρον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην μπουν αν πραγματικα θελουν ειναι πρακτικα αδυνατο οπως φαινεται.Απλα να καθυστερησουν να μπουν η με σκυλια και συναγερμους να κινηθουν και να φυγουν πιο γρηγορα γινεται.

Ευχη ολων ειναι να μην ειμαστε μεσα αν συμβει κατι τετοιο.

 

Μετα απο σκεψη τελικα  κατεληξα σε σιαμο.Πηγα στον παραγωγικο τυπο και οχι στον extra1 με την διαφορα οτι εβαλα διπλη ανεξαρτητη κλειδαρια  με 150 ευρω παραπανω(μου το προτειναν αντι της extra1  με μονη)

Σημειωνω οτι η κλειδαρια ειναι mottura οπως συνηθιζει να βαζει απλα ζητησα και οι 2 κυλινδροι να ειναι kesso.Η τελικη τιμη με τοποθετηση  πηγε 1240 μετρητοις.Αποτι ειδα η εκτπωση π μ εκανε λογω μετρητοις ηταν της ταξης των 150 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει πολυ καλη επιλογη. οι διπλες κλειδαριες χρησιμοποιουνταν παλιοτερα σε όλες τις ακριβες κατασκευες.

 

πλεον τεινουν να εκλειψουν, οποτε mottura διπλη με keso x2 + τα δικα τους defender ειναι πολυ καλη λυση !

(στο βαθος 5ετιας - 7ετιας ομως που θα ερθει η στιγμη της αναβαθμισης το κοστος θα ειναι αρκετα υψηλο -λογω σπανιοτητας-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...