Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους... Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ...

 

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά mottura με κλειδί τύπου χρηματοκιβωτίου και έχω καταλήξει είτε στην omega plus είτε σε κλειδαριά Mul-T-Lock Los με κύλινδρο Mult-T-Lock Interactive+. Η τιμή της πρώτης στα 250 με φπα και τοποθετηση χωρις defender και η δευτερη στα 300 με φπα, τοποθέτηση και defender monolito bd200. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη.

 

1) Έχει κάποιος άποψη σχετικά με αυτές τις τιμές και ποιά θα ήταν καλύτερο να επιλέξω?

 

2) Τα κλειδιά αντίγραφα για τις Mul-T-Lock φτιάχνονται μόνο Αθήνα?

 

Τέλος, είδα οτι υπάρχει Mul-T-Lock Italy και Mul-T-Lock Israel και ήθελα να ξέρω εαν οι συγκεκριμένες κλειδαριές έιναι της μιάς ή της άλλης εταιρείας και εάν έχει σημασία.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Alkis_S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

η τιμη της πρωτης ειναι μια χαρα κ πιστευω οτι ειναι αυθεντικη.

 

η τιμη της δευτερης ειναι πολυ ακριβη. (240 ~ 250 μαξ)

 

τα κλειδια φτιαχνονται σε εξουσιοδοτημενα καταστηματα, με την καρτα ιδιοκτησιας.

 

ιδια περιπτωση ειναι του ισραηλ κ της ιταλιας. νεα / παλια παραλαβη.

(λευκο ή κιτρινο διακριτικο αυθεντικοτητας επανω στην κλειδαρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Η omega plus στα 250 ευρω χωρις defender οποτε ειναι οκ σαν τιμη. Χρειαζεται ομως να της προσθεσω και ενα defender και ποιο;

 

Μου ειπε χρεωση 70 ευρω για defender στην omega plus.

 

Σκεφτομαι απλα οτι η omega plus ειναι παλια σαν κλειδαρια και νομιζω οτι η mult-t-lock ειναι πιο καινουργια οποτε ισως η πρωτη ειναι πιο κοντα στην ωρα που θα βρεθει ο τροπος παραβιασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η omega plus στα 250 ειναι κομπλε.

 

δεν υπαρχει λογος χρησιμοποιησης defender, εκτος αν η πορτα σας κοστιζει πανω απο 1300€.

(το αυθεντικο ειναι καπου στα 90€, μπορει να το προσφερει ομως και στα 70)

 

περαν του τρυπηματος, δεν υπαρχει αλλη μεθοδος και στις 2 κλειδαριες. θορυβος + ζημια, ειναι οι μονες διεξοδοι !

 

ειναι καθαρα θεμα τι σας αρεσει ως κλειδι + τι θα σας ειναι βολικοτερο + λιγοτερο πιθανο να σας δημιουργησει προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προκειται να δωσετε ~300€ για κλειδαρια γραναζωτη κυλινδρου, τσεκαρετε cisa rs3 ή mul-t-lock mt5+ κυλινδρους...

κατι καλυτερο δε θα βρειτε σε ποιοτητα κ καινοτομια. (προφανως συνδιασμος με monolito)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα το ήθελα αλλά μετα απο ψαξιμο σε 4-5 καταστήματα οι τιμες που ανέφερα ηταν οι καλύτερες που βρήκα και απο αξιόπιστο έμπορο. Η mt5+ πηγαινε απο 350€ μεχρι και 420€ μου ειπε καποιος με defender monolito. Παντα με ΦΠΑ και τοποθετηση.

 

Αρχικα υπολόγιζα να δώσω μεχρι 250€ μαζι με defender, τοποθετηση και ΦΠΑ. Οπότε σε αυτη τη περίπτωση ή θα βάλω την omega plus χωρίς defender ή θα πρεπει να παζαρέψω να τα βρώ στη μέση για την interactive+ που εχει και defender monolito.

 

Όπως φαίνεται Αθήνα και Πειραιά οι τιμές να ειναι αρκετά έως πολύ καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είναι η τιμη ανεβασμενη λογω της κλειδαριας που υπαρχει ;

μηπως εχετε κατι σπανιο ή περίεργο ή πιο ακριβο σε βαση κλειδαριας ;

 

τα 350 κ 400...ειναι τιμες προνομιακες που κανει μονο ο Siamo βαζοντας champion ή keso  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ηρθε να δει την πορτα ή τη κλειδαρια μου. Οσοι ρώτησαν τί έχω τώρα τους ειπα οτι ειναι mottura με 4 πυρους και κατω γλωσσα με κλειδι τύπου χρηματοκιβωτίου. Άλλωστε οι τιμή ήταν ετσι κι αλλιώς αυτή και δεν επηρεάστηκε απο την υπάρχουσα κλειδαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ηρθε να δει την πορτα ή τη κλειδαρια μου. Οσοι ρώτησαν τί έχω τώρα τους ειπα οτι ειναι mottura με 4 πυρους και κατω γλωσσα με κλειδι τύπου χρηματοκιβωτίου. Άλλωστε οι τιμή ήταν ετσι κι αλλιώς αυτή και δεν επηρεάστηκε απο την υπάρχουσα κλειδαριά.

 

παραγγειλε τα απο το ιντερνετ κ βρες καποιον να κανει την τοποθετηση με 40 έως 70 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα σε monolito krypton  και monolito sferik rok; Πώς μπορεί να τα ξεχωρίσει κάποιος;

 

το κριπτον εχει ατσαλινες μπαρες, το ροκ εχει μονο τις 2 μπιλιες πισω απ'τις βιδες στηριξης.

 

πρακτικα 10'~13' διαφορα στη διαρρηξη με σοβαρα εργαλεια.

 

το να το ξεχωρισει καποιος μη-σχετικος με το θεμα ειναι λιγο δυσκολο.

μπορειτε να ζητησετε να τα δειτε χωρις να εχει τοποθετηθει η ροζετα τους.

 

επισης, το αυθεντικο monolito rok (bd200) εχει το συμβολο της Disec ενω το Kripton (bks200) πλεον οχι.

 

download.pngfree image uploading

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με αρκετή έρευνα οι πιο οικονομικές επιλογές που έχω είναι είτε συνδυασμός:

 

1) Κλειδαριά:  cisa revolution pro  ή  mul-t-lock los

 

   Κύλινδρος:  mul-t-lock interactive+

 

   Defender:   Disec BD200 monolito

 

Στα 190 ευρώ με ΦΠΑ χωρίς τοποθέτηση

 

 

2) Omega Plus

 

    Disec BD10800

 

Στα 225 ευρώ με ΦΠΑ χωρίς τοποθέτηση

 

Για τοποθέτηση μέχρι στιγμής τιμή έχω στα 65 ευρώ (δεν θυμάμαι με ή χωρίς ΦΠΑ :-D ). Εάν βρώ λιγότερο τόσο το καλύτερο.

 

Προσωπικά κλίνω προς τη περίπτωση (1) σαν πιο value for money με τα δεδομένα

 

- Ποιά κλειδαριά θα ήταν καλύτερη εαν επιλεγεί η πρώτη περίπτωση (cisa ή mul-t-lock)?

 

Οπως βλέπω mclein έχετε αναλάβει προσωπικά το νήμα. Πάλι καλα. Εδώ και δυο-τρεις μέρες που ψάχνω κλειδαριές ο καθένας ζητάει ότι να' ναι. Διαφορές μέχρι 100 ευρω σε ίδια πράγματα. Οπότε ευτυχώς υπάρχει κάποιος με γνώσεις επι του θέματος χωρίς προσωπικό οφελος και μας διευκολύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cisa vs mul-t-lock δεν υφισταται VS. εξαρταται την προτιμηση καθε επαγγελματια. 

 

ο μηχανισμος ειναι παρομοιος κ η ασφαλεια που παρεχουν ακριβως η ιδια.

 

η mul-t-lock θεωρειται καλυτερη λογω του lock out system ομως και η revo pro το παρεχει.

απλως οχι φανερα αλλα δεν το λενε στον κοσμο αυτοι που πουλανε μονο mul-t-lock !

 

να επιλεξετε την περιπτωση 1, στα 240€ χωρις φπα. (να παρετε ενα χαρτι τυπικο για την τοποθετηση αν δεν ειναι "επωνυμο" καταστημα) !

 

για την περιπτωση 2, ειναι περιττο το defender που αναφερετε. το μονο σοβαρο defender ειναι το scorpio. (mrm magnetic)

 

υγ - το νημα δεν ειναι δικο μου, απλως σαν επαγγελματιας στο χωρο γραφω την αποψη μου.

ο καθενας κρινει & πληρωνει ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...