Προς το περιεχόμενο

Mass Effect 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αφού το τελείωσεις και το βάλεις μπορείς να το ξαναπαίξεις και να δεις και το βελτιώμενο τέλος. Το ίδιο τέλος είναι απλά το extendet cut στα εξηγεί περισσότερο και διαρκεί αρκετά ποιο πολύ από το κανονικό. Εγώ νομίζω να το βάλεις από τώρα. Σε μένα πάντως μου άρεσε και το αρχικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Extended Cut από την αρχή, έτσι έπρεπε να είναι το τέλος (περίπου :P).
Αφού το δεις, να βάλω το βίντεο με τους παλιούς τερματισμούς side-by-side και θα καταλάβεις. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.

 

Mass Effect 3 vanilla, χωρίς extended cut ή DLC ή οτιδήποτε άλλο για να φάει όλη την παπάρα στη μούρη και να καταλάβει γιατί έγινε ό,τι έγινε. Μετα, με την ξενέρα στην πλάτη, μπορεί να βάλει τα υπόλοιπα.

 

Αλήθεια το multi του είναι ακόμα ζωντανό? Είχε πλάκα όσο το θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Μετά από τόσο καιρό βρήκα τη δύναμη να δω τα extended endings.

 

Δυστυχώς, το ΜΕ3 παραμένει η ίδια τραγική σαβούρα που αδίκησε κατάφωρα τη σειρά. Κακογραμμένα κείμενα, ερασιτεχνικά μπαλώματα, λογικά κενά.

 

Ειδικά αυτή η απορία, "γιατί δεν επιλέγατε τη σύνθεση νωρίτερα;" "γιατί οι οργανικοί δεν ήταν έτοιμοι", "τι άλλαξε τώρα;" -"τώρα είσαι εσύ έτοιμος (να τους την επιβάλεις την αλλαγή)" πραγματικά ούτε σε σενάριο από τις Οικογενειακές Ιστορίες.

 

Κάνει τα prequels του Star Wars να φαντάζουν αριστουργήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ κατάλαβα πού πήγαινε το πράγμα μόλις είδα το 1st Day DLC με τον Prothean.

 

Ένα βασικότατο κομμάτι της ιστορίας, σπόντα προς πώληση και ουσιαστικά αναξιοποίητο. Με μια αποστολή της πλάκας. Ξεκλείδωμα σαρκοφάγου 50.000 ετών σε 5 δευτερόλεπτα.

 

Νομίζω πως η αλήθεια κρύβεται στο κείμενο που προστέθηκε στο τέλος:

 

The Mass Effect trilogy began as the vision of a small team, but over the years it has grown.

 

Μεγάλωσε, τους ξέφυγε από τον έλεγχο, χώθηκαν οι executives της ΕΑ ή απλά εξαρχής δεν ήξεραν πώς να διαχειριστούν σωστά την ιστορία, τελμάτωσαν και τα αποτελέσματα τα ζήσαμε.

 

Κι άντε τώρα να δω ποιο τέλος θα επιλέξουν για να το εισάγουν στο canon lore ώστε να περάσουν στο 4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι άντε τώρα να δω ποιο τέλος θα επιλέξουν για να το εισάγουν στο canon lore ώστε να περάσουν στο 4.

Δε νομίζω να χρειαστεί να επιλέξουν κανένα. Μπορούν να κάνουν διάφορες επιλογές setting και χρονολογίας ώστε είτε να μη χρειαστεί είτε να μην έχει σημασία. 

 

1. Εποχή των Protheans. Ανετα τραβάνε νέα τριλογία.

2. Racchni wars και χωρίζουν την τριλογία με βάση σημεία σταθμούς στην ιστορία του σύμπαντος γύρω από αυτό το σενάριο.

3. Εποχή κοντά στο First Contact War, αν θέλουν να έχουν και γήινους. Με λίγο άρμεγμα βγάζουν κι από εδώ τριλογία.

4. Εποχή του Stargazer και πιθανώς παίζεις το παιδί όταν θα έχει μεγαλώσει. Εδώ θα πρέπει κάπως να αναγνωρίσουν τα γεγονότα της πρώτης τριλογίας, αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, καθώς δεν ξέρουμε για πόσο μετά μιλάμε. Ανετα μπορούν να σου πουν "κράτα τα saves, θα αλλάξουν το πώς θα είναι ο κόσμος μπλα μπλα" και τελικά να παίξει σκηνικό με κάποια νέα απειλή κι αναλόγως τι έκανες στο τέλος του 3 θα έχεις λίγη παραπάνω "ετοιμότητα" ή όχι. Μην περιμένεις τίποτα τολμηρό, δηλαδή, όπως να επιλέξουν canon τέλος ή να έχει οποιαδήποτε σοβαρή επίπτωση στο μέλλον της σειράς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε νομίζω να χρειαστεί να επιλέξουν κανένα. Μπορούν να κάνουν διάφορες επιλογές setting και χρονολογίας ώστε είτε να μη χρειαστεί είτε να μην έχει σημασία. 

 

1. Εποχή των Protheans. Ανετα τραβάνε νέα τριλογία.

 

Και επιτέλους θα πετάμε κόσμο έξω από το airlock. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως θα ήταν μεγάλο λάθος, αν μετά το αίσθημα ανημποριάς που προκάλεσαν σε μεγάλο μέρος των φίλων της σειράς, με την περίφημη κατάληξη με μπλε, πράσινους και κόκκινους κόκους, μας στείλουν σε prequel.

 

Δε φτάνει δηλαδή, που μας τα έκαναν μαντάρα μια φορά, θα μας βάλουν να παίξουμε ένα παρελθόν όπου, ό,τι και να κάνουμε, σε 50.000 χρόνια στα ίδια θα είμαστε...

 

Τέλος πάντων, αυτά είναι κουβέντες για το νήμα του 4 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα πού πήγαινε το πράγμα μόλις είδα το 1st Day DLC με τον Prothean.

 

Ένα βασικότατο κομμάτι της ιστορίας, σπόντα προς πώληση και ουσιαστικά αναξιοποίητο. Με μια αποστολή της πλάκας. Ξεκλείδωμα σαρκοφάγου 50.000 ετών σε 5 δευτερόλεπτα.

 

Νομίζω πως η αλήθεια κρύβεται στο κείμενο που προστέθηκε στο τέλος:

 

The Mass Effect trilogy began as the vision of a small team, but over the years it has grown.

 

Μεγάλωσε, τους ξέφυγε από τον έλεγχο, χώθηκαν οι executives της ΕΑ ή απλά εξαρχής δεν ήξεραν πώς να διαχειριστούν σωστά την ιστορία, τελμάτωσαν και τα αποτελέσματα τα ζήσαμε.

 

Κι άντε τώρα να δω ποιο τέλος θα επιλέξουν για να το εισάγουν στο canon lore ώστε να περάσουν στο 4.

 

Θυμάσαι πως 1 ή 2 χρόνια πριν βγει το παιχνίδι που είχε διαρρεύσει το script ? Το σενάριο του παιχνιδιού ???

Τελικά αφού κυκλοφόρησε το παιχνίδι επιβεβαιώθηκε πως σε μεγάλο βαθμό αυτά που έλεγε το leaked αρχείο ήταν σωστά.

Αλλά κάναν μερικές αλλαγές και κόψαν κομμάτια φυσικά. Μάλλον για να φτιάξουν το multiplayer και να πουλήσουν dlc.

 

π.χ.:

 

1# Ο τελευταίος ζωντανός Prothean αρχικά ήταν ο Catalyst,όχι ένα χαζό παιδί φάντασμα,και τον έσωζες πολεμώντας τον Kai Leng στη βάση του Illusive Man.

2# Αφαιρέθηκε ολόκληρη περιοχή από το Citadel στην οποία θα μπορούσε να περπατήσει ο παίχτης.

3# Αφαιρέθηκε questline με τύπους της Cerberus να απαγάγουν πολίτες του Citadel για να τους κάνουν πειράματα,όπου ο Sheppard σε ρόλο ντετέκτιβ θα προσπαθούσε να λύσει το μυστήριο.

4# Στο τέλος ο Illusive Man θα μεταμορφωνόταν σε αυτό:

 

Illusive-Man-Art-of-ME.jpg

 

και θα ήταν το final boss της σειράς,χωρίς να υπάρχει το παιδάκι που έφτιαξε τους reapers,ή οι 3 επιλογές,και όλο το παρόν τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...