Προς το περιεχόμενο

Mass Effect 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Yep, στην αρχή ο Javik ήταν ο catalyst (ή είχε μεγάλη σχέση με αυτό). Επίσης το script έδειχνε ότι ήταν βασικός παίχτης και όχι DLC, αλλά η μαμά-ΕΑ δεν ασχολείται όταν μπορεί να βγάλει $$$.

 

Δεν έβαλαν τον Illusive man σαν final boss όπως στο artwork γιατί "it would be too game-like".

Ξέρετε φυσικά τι κράξιμο άκουσαν για το "choose your color". :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Mα λογικό δεν είναι, ο μόνος επιζών από έναν τέτοιο πολιτισμό, να παίζει βασικό ρόλο κι όχι "αν θέλεις" να τον παίρνεις μαζί σου στις αποστολές;

 

Έπεσε τσεκούρι, απλά πράγματα. Και, ειλικρινά, με τόση προεργασία (fleshed-out scripts, game assets κτλ.) δεν μπορώ να καταλάβω τι ήλπιζαν να κερδίσουν. Ζύγισαν τα υπέρ και τα κατά, και βρήκαν τα υπέρ του κουτσουρέματος και των κερδών από το dlc μεγαλύτερα; Μάλλον, αλλά μου φαντάζει τρελό.

 

Θα μπορούσαν να βγάλουν άλλα DLC (που έβγαλαν, αλλά λέμε).

 

Ας την αρμέξουν την αγελάδα. Αυτοί, όμως, πήγαν να τη σφάξουν και τη γλίτωσαν απλά και μόνο γιατί είχε προλάβει ο κόσμος να αγαπήσει τη σειρά. Είχαμε επενδύσει χρόνο, είχαμε φτιάξει χαρακτήρες, είχαμε συμπάθειες και αντιπάθειες, κι αυτοί φαγώθηκαν να χωρέσουν όλα τα ερωτικά ταιριάσματα. Σε όλο αυτό το χάος, το πρόβλημα ήταν να έχουμε από όλα τα γκέι και στρέιτ ζευγάρια. Και ο Javik, παρένθεση. Πρωτεραιότητες, όχι αστεία.

 

Α, ρε robo-dog, ο έρωτάς μας έμεινε ανεκπλήρωτος :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν με χάλασαν τα ερωτικά ταιριάσματα. :P (Tali ftw)
Αλλά αυτό το artistic integrity κατιτίς του main συγγραφέα που ξεχνάω το όνομά του, ο οποίος την είδε "γαμάουα" και οι διάφορες μκίες που έκανε (βλέπε Space Kid για παράδειγμα)... επίσης θα γούσταρα πάλι Jack Wall στην μουσική.
Όχι ότι ήταν άσχημη, μου άρεσε, αλλά δεν είχε αυτό το στυλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tα ερωτικά ταιριάσματα (πλην Tali, Liara και Miranda θα έλεγα) τα βρήκα πολύ αφύσικα και ανούσια. Ειδικά με κάτι εντελώς καινούργιους χαρακτήρες.

 

Περισσότερο, εντωμεταξύ, με ενόχλησε το αρσενικό gay ταίριασμα (με έναν Steve Cortez, αν θυμάμαι καλά) που υποτίθεται πως ο άλλος ήταν συντετριμμένος από το χαμό του άντρα του αλλά μια χαρά τα μπλέκατε. Αυτό το πράγμα, δηλαδή, η ευκολία με την οποία ξεπέρασε τον άντρα του, μου φάνηκε τόσο ρηχό, τόσο "το βάλαμε γιατί έπρεπε να μπει και να υπάρξει κάποιο bonding". Χίλιες φορές να το έκαναν ξεπέτα.

 

Με το romance δεν έχω θέμα, αν βγάζει ουσία. Εδώ, ήταν φανερό -για μένα- πως έγινε για λόγους πολιτικής ορθότητας. Να βάλουμε λίγο από όλα, μη μας πούνε ομοφοβικούς.

 

Ή εκείνη η ανεκδιήγητη με το πελώριο στήθος, η δημοσιογράφος Diana Allers.  

 

Στο 1 δεν ήθελα καμία από τις δύο (χαλαρά η Ashley είναι ο πιο βελτιωμένος χαρακτήρας στο 3, στο 1 δε μου έλεγε τίποτε), έδωσα μάχη να γλιτώσω και να μη χρειαστεί να διαλέξω.

 

Στο 2, κάτι πήγε να ψιλογίνει με τη Miranda, πάλι πήγα να υποδυθώ τον αφοσιωμένο στη σωτηρία του γαλαξία πολεμιστή και δεν το προχώρησα.

 

Στο 3, είπα να προσπαθήσω μια επανασύνδεση, αλλά δε βγήκε (δεν ξέρω αν είναι αδύνατο εφόσον την έχεις απορρίψει στο 2 ή αν δεν έκανα σωστές επιλογές). Κι εκεί που σκεφτόμουν πως η ιστορία μου θα είχε απ' όλα, μέχρι και ανεκπλήρωτο έρωτα, κι έλεγα "τι καλά να πρέπει να ζήσεις με τις συνέπειες των επιλογών σου", σκάει το διαστη-μούλικο και οι μπλε και πράσινοι κόκκοι.

 

Ειλικρινά, αν άντεχα, θα τα έπαιζα όλα από την αρχή να γίνω σαρδανάπαλος, να μην αφήσω κανέναν στην ησυχία του. Άντρες, γυναίκες, ό,τι υπάρχει.

 

Αλλά, βέβαια, για να μη χαλάσουμε την πολιτική ορθότητα, ο άλλος μπορεί να ξέχασε τον άντρα του σε χρόνο μηδέν, αλλά εσύ μια παρτουζίτσα δεν μπορείς να στήσεις. Ένα "όλοι οι καλοί χωράνε", ένα μενάζ α τρουά (μη σου πω κατρ και σανκ)... Διαλέγεις έναν και εκεί, βράχος. Τι, τον γνώρισες προχτές; Βράχος. Άλλαξες γνώμη; Ας πρόσεχες (εντάξει, αυτό είναι και λίγο βγαλμένο από τη ζωή... μη γίνομαι άδικος)

 

Μην το παραξεφτυλίσουμε, ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep, στην αρχή ο Javik ήταν ο catalyst (ή είχε μεγάλη σχέση με αυτό). Επίσης το script έδειχνε ότι ήταν βασικός παίχτης και όχι DLC, αλλά η μαμά-ΕΑ δεν ασχολείται όταν μπορεί να βγάλει $$$.

 

Δεν έβαλαν τον Illusive man σαν final boss όπως στο artwork γιατί "it would be too game-like".

Ξέρετε φυσικά τι κράξιμο άκουσαν για το "choose your color". :P

 

φαντάσου όμως έχοντας ξεσκεπάσει τα πειράματα που έκανε η Cerberus σε ανθρώπους,και πηγαίνοντας αποφασισμένος στον Illusive Man για να πάρεις τον Catalyst να μάθαινες εκείνη τη στιγμή πως ήταν Prothean σε pod και να έβλεπες τον Illusive να μεταμορφώνεται μπροστά στα μάτια σου σε αυτό το πράμα και να κλιμακονώταν η σειρά έτσι!

Με μια επική μεγάλη μάχη δηλαδή.

 

 

Αντ αυτού προστέθηκε ένα άσχετο Λονδίνο που εκεί αποφάσισαν οι Reapers να φτιάξουν πύλη για το μοναδικό τους αδύναμο σημείο,την Αχίλλειο πτέρνα τους! Δηλαδή ήταν τόσο χαζοί (ή το παιδάκι τέλως πάντων) που άνοιξαν πύλη για το κεντρικό σύστημα ελέγχου... Και για κάποιο ανεξήγητο λόγο το κάναν στο κέντρο του Λονδίνου... (μήπως γιατί η κυκλοφορία του παιχνιδιού έπεφτε μαζί με τους ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου?)

Και μετά έχουμε τον Illusive που για άγνωστο λόγο και με άγνωστο τρόπο βρέθηκε εκεί. (Από που μπήκε?)

Και μετά το κλασσικό παιδάκι που εμφανίζεται ως Catalyst και μας λέει "άμα θες να μας καταστρέψεις πήγαινε και πάτησε εκείνο το κουμπί".  :huh: Δίνοντας το στο πιάτο.

 

 

Μετά τη βάση του Illusive Man,ότι υπάρχει είναι πρόσθετο.

Αλλά αυτό δεν θα έκανε το παιχνίδι μικρότερο αν βάζαν ότι κόψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Και για κάποιο ανεξήγητο λόγο το κάναν στο κέντρο του Λονδίνου...

 

 

 

Because Anderson was born there. :P :P (και μας το λέει 3-4 φορές, λες και ξεχνάμε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Because Anderson was born there. :P :P (και μας το λέει 3-4 φορές, λες και ξεχνάμε)

 

 

Ο οποίος επίσης βρέθηκε ως διά μαγείας μέσα, έτσι; Και μάλιστα πριν από σένα :P

 

Από όπου και να το πιάσεις βρομάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα καλά είναι, αν προσθέτουν κάτι στο role-playing (ή τη στρατηγική).

 

Παράδειγμα, σώζω το ταίρι μου (ή τους φίλους μου) και κερδίζω/χάνω κάτι ή σώζω έναν άλλο και κερδίζω/χάνω κάτι.

 

Ας πούμε, θα μου άρεσε να είχα μια επιλογή να σώσω το Μordin όχι εξαπατώντας αλλά θυσιάζοντας το στρατηγικό πλεονέκτημα. Ή, να αφήσω τη Liara να πάει σε αποστολή αυτοκτονίας και να κερδίσω, ας πούμε, επιπλέον βοήθεια από την οικογένειά της.

 

Επιλογές με νόημα, δηλαδή. Και κατά προτίμηση δύσκολες.

 

Εντάξει, καλή και ωραία η προικισμένη Ashley, αλλά και τι έγινε; Και τουλάχιστον, η συγκεκριμένη έδινε ένα bonus. Ο άλλος που έκλαιγε για τον άντρα του και τον ξεχνάει σε χρόνο dt, τι να πει; Μηδέν από μηδέν, μηδέν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχει τετοιες επιλογες το game πχ οταν πρεπει να διαλεξεις μεταξυ Tali και Legion με το αντιστοιχο στρατηγικο πλεονεκτημα που δεν παιζουν και μεγαλο ρολο ετσι και αλλιως.

 

Ενταξει ομως μη βγαζουμε αλλο ξυγκι απο τη μυγα,η τριλογια τελειωσε και παμε γι' αλλα τωρα,τερμα το qq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, καλή και ωραία η προικισμένη Ashley, αλλά και τι έγινε; Και τουλάχιστον, η συγκεκριμένη έδινε ένα bonus. Ο άλλος που έκλαιγε για τον άντρα του και τον ξεχνάει σε χρόνο dt, τι να πει; Μηδέν από μηδέν, μηδέν.

 

Εάν αυτόν τον τύπο τον βοηθήσεις να ξεπεράσει τον δικό του, τότε στο τέλος σώζεται, αλλιώς θα πεθάνει με το shuttle.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Ο οποίος επίσης βρέθηκε ως διά μαγείας μέσα, έτσι; Και μάλιστα πριν από σένα :P

 

Από όπου και να το πιάσεις βρομάει.

 

 

Είναι διαστρέβλωση του χωροχρονικού συνεχούς σε συνάρτηση με το Space Kid και τα 3 χρώματα. :P

 

 

Νομιζω εχει τετοιες επιλογες το game πχ οταν πρεπει να διαλεξεις μεταξυ Tali και Legion με το αντιστοιχο στρατηγικο πλεονεκτημα που δεν παιζουν και μεγαλο ρολο ετσι και αλλιως.

 

Aν έχεις κάνει τις σωστές κινήσεις, κάνεις ειρήνη μεταξύ Quarians και Geth, οπότε και αυτή η επιλογή "αναιρείται".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημερα παιδια μια απορια,

Aγορασα το mass effect3 απο πλαισιο, εχει δυο dvd στην συσκευασια.

Βαζω το dvd που γράφει dvd1 και παταω install, με βάζει να κανω εγγραφη για να ενεργοποιηθει ενα προγραμμα που λεγεται origin, μετα παταω παλι οπως μου λεει να εγκατασταθει το παιχνιδι αφου εχω ενεργοποιησει οπως προειπα το origin και ξεκιναει και το καταβαζει απο το ιντερνετ, το αφησα ολο το βραδυ και ειχε κατεβασει μόνο το 10%, γιατι δεν το κανω install απο τα dvd, αφου ειναι φορτωμένα με 7,6giga το ενα kai 4giga το 2ο, πως το εγκαθιστω απο τα dvd ξέρετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια μια απορια,

Aγορασα το mass effect3 απο πλαισιο, εχει δυο dvd στην συσκευασια.

Βαζω το dvd που γράφει dvd1 και παταω install, με βάζει να κανω εγγραφη για να ενεργοποιηθει ενα προγραμμα που λεγεται origin, μετα παταω παλι οπως μου λεει να εγκατασταθει το παιχνιδι αφου εχω ενεργοποιησει οπως προειπα το origin και ξεκιναει και το καταβαζει απο το ιντερνετ, το αφησα ολο το βραδυ και ειχε κατεβασει μόνο το 10%, γιατι δεν το κανω install απο τα dvd, αφου ειναι φορτωμένα με 7,6giga το ενα kai 4giga το 2ο, πως το εγκαθιστω απο τα dvd ξέρετε?

Καλησπέρα. 

 

Κι εγώ, καθώς και πολλά ακόμα άτομα παγκοσμίως, έπαθα το ίδιο. Η μόνη λύση εκτός του να κατεβάσεις το παιχνίδι είναι να κάνεις extract κάτι αρχεία από τα dvd σε έναν συγκεκριμένο φάκελο. Σε εμένα όμως καθώς και σε όλους όσους ξέρω, η download speed του origin είναι πάρα πολύ μεγάλη και μου κατέβηκε το παιχνίδι σε δύο ωρίτσες, οπότε τσέκαρε να δεις εάν είχες κάνα τόρρεντ ανοιχτό ή κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ. Κι εγώ από το Πλαίσιο το πήρα πριν 1 μήνα. :P

 

Υ.Γ.2 Κανονικά κατεβάζω με 500 kb/s αλλά στο Origin κατέβαζα με 1.25 mb/s.  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα βρηκα το 2 μαζι με το 3 στα 15 ευρω στα public και ημουνα στο τσακ να τα παρω.

αλλα παιζετε μονο με ποντικι?????????

εχει δοκιμασει κανεις το joytokey ή αλλο προγραμμα για να ρυθμισει xbox controller ή ειναι ακατόρθωτο και παιζεις μονο με ποντικι????

να προσθεσω οτι εχω ολα τα hitman και απο εποχη πριν sniper challenge τα παιχνιδια απλα διακοσμούνε την cd-θηκη μου αμα πιασεις controller δεν ξαναγυρνας, τουλαχιστον εγω σε πληκτρολογιο-ποντικι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...