Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ευτράπελο είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες windows δεν έχουν ή δεν θέλουν Linux διότι δεν το χρειάζονται σε τίποτε

ενώ oι χρήστες linux συνήθως έχουν και windows.

Μια έμμεση ομολογία ότι για κάποιους (οποιουσδήποτε) λόγους όλο και κάπου τα χρειάζονται.

Aν τα win δεν σου χρειάζονταν καθόλου δεν θα έπρεπε να τα έχεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ευτράπελο είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες windows δεν έχουν ή δεν θέλουν Linux διότι δεν το χρειάζονται σε τίποτε

ενώ oι χρήστες linux συνήθως έχουν και windows.

Μια έμμεση ομολογία ότι για κάποιους (οποιουσδήποτε) λόγους ότι όλο και κάπου τα χρειάζονται.

Aν τα win δεν σου χρειάζονταν καθόλου δεν θα έπρεπε να τα έχεις καν.

 

Mα για 5 χρονια δεν τα ειχαν καν στο pc μου. Τωρα με τα 7 τα εβαλα γιατι ειπα να παιξω κανενα game και για τα groups του messenger οταν θελω να μιλησω με τα παιδια απο την H.O.T.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ευτράπελο είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες windows δεν έχουν ή δεν θέλουν Linux διότι δεν το χρειάζονται σε τίποτε

ενώ oι χρήστες linux συνήθως έχουν και windows.

Μια έμμεση ομολογία ότι για κάποιους (οποιουσδήποτε) λόγους ότι όλο και κάπου τα χρειάζονται.

Aν τα win δεν σου χρειάζονταν καθόλου δεν θα έπρεπε να τα έχεις καν.

 

Κοίτα οι μέσοι χρήστες δε θέλουν να χάσουν το βόλεμα τους με τα windows, γιατί καλός ή κακός έχουν μάθει τα "χούγια" τους και δεν τους νοιάζει. Ενώ "τώρα που να μαθαίνεις νέο λειτουργικό, που δεν παίζει και παιχνίδια!".

 

Το έχω δοκιμάσει σε πελάτες μου, κάμποσους κιόλας, άπαξ και το βολευτείς δεν φεύγεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για 5 χρονια δεν τα ειχαν καν στο pc μου. Τωρα με τα 7 τα εβαλα γιατι ειπα να παιξω κανενα game και για τα groups του messenger οταν θελω να μιλησω με τα παιδια απο την H.O.T.

 

Ε, δεν επιχειρηματολογείς ενάντια σε ότι είπα.

Απλώς δικαιολογείσαι.

 

Παίξε ότι παιχνίδια υπάρχουν σε linux και χρησιμοποίησε προγράμματα του linux για την επικοινωνία.

Αφού δεν το κάνεις, βρίσκεις ότι σε κάτι σου είναι χρήσιμα.

Σε αμέτρητους άλλους αυτό το "κατι" είναι πολύ περισσότερο και σπουδαιότερο, γι' αυτό και μενουν κολλημένοι σ' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ακομα και 15% να ειχαν Linux ( που δεν ) το 14% θα εχει και Windows οποτε μια η αλλη ειναι.

 

Στην τελικη κανεναν δεν νοιαζει ο Λογος που εχει καποιος και Linux και Windows, σημασια εχει πως τα εχει.....Τωρα αν αυτο δεν ειναι τραγικη ειρωνεια ενας θεος ξερει τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν επιχειρηματολογείς ενάντια σε ότι είπα.

Απλώς δικαιολογείσαι.

 

Παίξε ότι παιχνίδια υπάρχουν σε linux και χρησιμοποίησε προγράμματα του linux για την επικοινωνία.

Αφού δεν το κάνεις, βρίσκεις ότι σε κάτι σου είναι χρήσιμα.

Σε αμέτρητους άλλους αυτό το "κατι" είναι πολύ περισσότερο και σπουδαιότερο, γι' αυτό και μενουν κολλημένοι σ' αυτά.

 

Περα απο τα groups μια χαρα ειναι η επικοινωνια μου μεσω msn και skype. Παιχνιδια δεν παιζω παρα μονο μια φορα το 2μηνο καμια Dota αλλα τωρα που βγηκε το HoN που παιζει native σε λινουξ, δεν μπαινω ουτε για παιχνιδια. Με την δικη σου λογικη κατσε και κανε εσυ compile απο τον κωδικα τα προγραμματα που θες και πειραξε τον πυρηνα του λειτουργικου σου για να αυξησεις περισσοτερο την ταχυτητα και ακου μουσικη στον wmp χωρις σοβαρο library και χωρις να εχεις αυτοματα στοιχους με το που ξεκιναει το τραγουδι. Επισης σερφαρε με το native windows system σου οπου θελεις χωρις να φοβασαι οτι θα κανεις κλικ και το μηχανημα θα βγει αχρηστο. Το οτι εχω ΚΑΙ windows δεν με κανει μη χρηστη λινουξ, ουτε λιγοτερο χρηστη, ποσο μαλλον οταν ειμαι admin σε πανεπιστημιακο λινουξ σερβερ. Το προτιμω για την ταχυτητα του, την σταθεροτητα του, την ελειψη ιων, την ιδεολογια του και την ομορφια του. Τα win7 ειναι το καλυτερο λειτουργικο της MS και ειναι και αυτα που την εσωσαν απο σιγουρη καταστροφη. Τα θεωρω καλο λειτουργικο γενικα αλλα εχει ακομα πολλα να διορθωσει. Προσωπικα κανω την δουλεια μου σε οποιαδηποτε πλατφορμα πλην του MacOS που δεν με βολεψε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πείθεις.

Aπλώς δικαιολογείς την χρήση που τους κάνεις, σοβαρή ή όχι, πολύ ή λίγο.

 

Το θέμα είναι ότι έχεις ΚΑΙ windows.

Και όλοι οι υπόλοιποι που τα χρησιμοποιούν (ασύγκριτα περισσότεροι) καλύπτουν τις όποιες ανάγκες τους με αυτά.

Ο καθενας για τους δικούς του λόγους. Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε.

 

Και επειδή μίλησες επί προσωπικού, κάνω σχεδόν όλα αυτα που λες (παιχνίδια δεν παίζω, ούτε βλέπω ταινίες) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα win εδώ και 15 χρόνια.

Κάποιοι μάλιστα από τους λόγους που προβάλλεις είναι τελείως αδιάφοροι στο ευρύ κοινό (compile κώδικα κλπ).

Δεν βρίσκω κανένα, απολύτως κανένα, λόγο να πάω σε linux γι' αυτά που κάνω όπως και πολλοί άλλοι.

 

Και όσο για το τι γίνεται στα πανεπιστήμια, δεν είναι αντιπροσωπευτικό τι χρειάζεται η αγορά και το ευρύ κοινό, τα είπαμε.

Ξέρω ολόκληρους τομείς που τρέχουν αποκλειστικά windows.

Και ο υπολογιστής που χειρίζομαι στο εργαστήριο έχει 2 ΤΒ δίσκο και 32 GB Ram και τρέχει win 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πείθεις.

Aπλώς δικαιολογείς την χρήση που τους κάνεις, σοβαρή ή όχι, πολύ ή λίγο.

 

Το θέμα είναι ότι έχεις ΚΑΙ windows.

Και όλοι οι υπόλοιποι που τα χρησιμοποιούν (ασύγκριτα περισσότεροι) καλύπτουν τις όποιες ανάγκες τους με αυτά.

Ο καθενας για τους δικούς του λόγους. Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε.

 

Και επειδή μίλησες επί προσωπικού, κάνω σχεδόν όλα αυτα που λες (παιχνίδια δεν παίζω, ούτε βλέπω ταινίες) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα win εδώ και 15 χρόνια.

Δεν βρίσκω κανένα, απολύτως κανένα, λόγο να πάω σε linux γι' αυτά που κάνω όπως και πολλοί άλλοι.

 

Και όσο για το τι γίνεται στα πανεπιστήμια, δεν είναι αντιπροσωπευτικό τι χρειάζεται η αγορά και το ευρύ κοινό, τα είπαμε.

Ξέρω ολόκληρους τομείς που τρέχουν αποκλειστικά windows.

Και ο υπολογιστής που χειρίζομαι στο εργαστήριο έχει 2 ΤΒ δίσκο και 32 GB Ram και τρέχει win 7.

 

Bγηκαμε ηδη offtopic. Το θεμα ειναι οτι τα win 7 ειναι μια πολυ καλυ υλοποιηση αλλα οι πωλησεις δεν εχουν γινει λογω του οτι ειναι τα καλυτερα αλλα για αλλους λογους που εχουν αναφερθει σε περασμενα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγηκαμε ηδη offtopic. Το θεμα ειναι οτι τα win 7 ειναι μια πολυ καλυ υλοποιηση αλλα οι πωλησεις δεν εχουν γινει λογω του οτι ειναι τα καλυτερα αλλα για αλλους λογους που εχουν αναφερθει σε περασμενα posts.

 

Εν μέρη ναι. Πάντως εγώ πήγα από τα χp sp 3 κατευθείαν στα 7.

Αν έπρεπε να βάλω vista ή τα 7 ήταν σαν τα vista, σίγουρα θα πήγαινα σε linux.

 

Αλλά έτσι δεν χρειάστηκε. Και ούτε το αποκλείω στο μέλλον.

Χρησιμοποιώ τα windows απλώς επειδή με βολεύουν καλά σε ότι κάνω όπως και πολλοί άλλοι, τίποτε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα γινει ποτε.......Περα απο το οτι δεν μπορει εστω στην φαση που ειναι να αντικαταστησει με την καμια τα Windows οι εταιρειες δεν θα το αφησουν, απλα τα πραγματα....Στην τελικη με αφηνει αδιαφορο το τι θα κανει και τι οχι, για μενα μια χαρα ειναι η MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα γινει ποτε.......Περα απο το οτι δεν μπορει εστω στην φαση που ειναι να αντικαταστησει με την καμια τα Windows οι εταιρειες δεν θα το αφησουν, απλα τα πραγματα....Στην τελικη με αφηνει αδιαφορο το τι θα κανει και τι οχι, για μενα μια χαρα ειναι η MS.

 

Αφου σε αφηνει αδιαφορο γιατι εδω και καμια 10αρια σελιδες εχεις ανοιξει πολεμο εναντιον του; :P

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=7XEujPG7Zjw&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν με αφηνει αδιαφορο η υποκρισια μερικων που ενω δουλευουν και με Windows ερχονται και μας λενε πως τα Windows ειναι χειροτερα απο το Linux, πως τα Windows δεν ειναι δωρεαν, πως ο κοσμος ειναι αβουλα προβατα που τα χρησιμοποιουν κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν με αφηνει αδιαφορο η υποκρισια μερικων που ενω δουλευουν και με Windows ερχονται και μας λενε πως τα Windows ειναι χειροτερα απο το Linux, πως τα Windows δεν ειναι δωρεαν, πως ο κοσμος ειναι αβουλα προβατα που τα χρησιμοποιουν κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ........

 

Ισα ισα που αυτοι εχουν πιο ολοκληρομενη αποψη γιατι τρεχουν και τα 2. Δεν ειναι προτιμοτερο απο καποιον που κραζει το λινουξ χωρις να εχει κατσει να δει τι ειναι τελικα αυτο; Σαφως και κραζει για να καλυψει την αγνοια του και την αμαθεια του... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για να το λες εσυ μαλλον δεν θα εχω χρησιμοποιησει και απλα θα μιλαω.....Απο την αλλη οσοι χρησιμοποιειτε και τα δυο αφου το Linux ειναι καλυτερο τοτε το λιγοτερο που θα επρεπε να κανετε ειναι να σβυσετε τα Windows..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...