Προς το περιεχόμενο

Total War: Shogun 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αν ήταν πιο αργές οι κινήσεις των μονάδων, θα ήταν το απόλυτο strategy κατά την άποψή μου. Ειδοποίηση δεν ήρθε από το ταχυδρομείο δυστυχώς, άρα πάμε για το άλλο Σ/Κ.

 

Σαφώς όπως γράφει ο chek2fire, οι μάχες απέναντι σε ανθρώπους είναι πολύ καλύτερες, αλλά θέλει μια έφεση στο RTS. Ειδικά αν είναι μεγάλος ο αριθμός των μονάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αυτό που παρατήρησα, βλέποντας φίλους σε multi (είμαι μετριότατος στο rts, προτιμώ τα tb) είναι πως πρέπει να ξέρεις να χειρίζεται μαζικά μονάδες και να έχεις αντανακλαστικά, όταν είναι μεγάλοι οι στρατοί. Shortcut keys απαραίτητα, λ.χ.

 

Για να κάνεις micromanagement (όπως εγώ) θέλεις είτε μικρό αριθμό μονάδων (πρώτες μάχες) ή συχνές παύσεις. Από εκεί και πέρα, είτε σε single, είτε σε multi, για μένα το πρόβλημα είναι η πολύ μεγάλη ταχύτητα με την οποία καλύπτουν τις αποστάσεις οι μονάδες και η ταχύτητα με την οποία "τσακίζεται" το ηθικό τους.

 

Αυτές οι παρατηρήσεις αφορούν προηγούμενους τίτλους της σειράς (μετά το Medieval, οι Βίκινγκς στο VI ήταν τέρατα αντοχής) και vanilla εκδόσεις. Έχω δει δουλειά του Darth Vader (νομίζω μάλιστα είναι Έλληνας) σε mods, όπου το ηθικό δεν πέφτει τόσο εύκολα και οι μονάδες κινούνται πιο αργά και η διαφορά είναι τεράστια.

 

Το Shogun 2 μόνο από βίντεο το έχω δει και δυστυχώς για τα δικά μου γούστα τα μηνύματα στις μάχες δεν είναι πολύ ενθαρρυντικά. Αλλά το campaign map είναι καταπληκτικό και γενικά η αισθητική του παιχνιδιού εξαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στις μάχες ένα βασικός κανόνας νομίζω είναι το αρχικό στήσιμο που θα κάνεις στις μονάδες σου και τις παγίδες που θα στήσεις η την στρατηγική που θα ακολουθήσεις κατά την διάρκεια της μάχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δε μπορείς να κάνεις ambush στον αντίπαλο μιας και οι μονάδες σου φαίνονται στο χάρτη.

 

Πχ παίζω με έναν και μετακινεί μια μονάδα ιππικού του μέσα σε κάτι δέντρα μακρυά από τις μονάδες του με σκοπό μάλλον να με χτυπήσει από πίσω.Ωστόσο πέραν του ότι είδα όταν τους μετακινούσε,η μονάδα φαινόταν στο χάρτη και έκανε και μπαμ το banner που ξεπρόβαλε μέσα από το δάσος :-D

 

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι μεγάλο ρόλο παίζουν οι τοξότες.Η νίκη εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το αν θα τους χρησιμοποιήσεις σωστά.

 

Επίσης στις πολιορκίες ο αμυνόμενος έχει τεράστιο πλεονέκτημα.Σε co-op campaign κατάφερα με ένα φίλο μου που παίζαμε μαζί τη μάχη με 2000-2500 άτομα να νικήσουμε στρατό 3500 ατόμων χάνοντας 1000 άτομα και οι αντίπαλοι(μας επιτέθηκαν 2 clan μαζί) έχασαν 2500+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης στις πολιορκίες ο αμυνόμενος έχει τεράστιο πλεονέκτημα.Σε co-op campaign κατάφερα με ένα φίλο μου που παίζαμε μαζί τη μάχη με 2000-2500 άτομα να νικήσουμε στρατό 3500 ατόμων χάνοντας 1000 άτομα και οι αντίπαλοι(μας επιτέθηκαν 2 clan μαζί) έχασαν 2500+

 

E ναι, σωστό είναι αυτό.

Οι πολιορκίες έπαιρναν μήνες και χρόνια. :)

 

Απλά lol για το banner ανάμεσα στα δέντρα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

installing /////////

 

αν καποιος θελει να με προσθεσει στο steam για multi το username μου ειναι mandipl

 

edit ...πρωτο κρασαρισμα στην μεγαλη ναυμαχια στο Tutorial ...WTF

Επεξ/σία από mandipl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

installing /////////

 

αν καποιος θελει να με προσθεσει στο steam για multi το username μου ειναι mandipl

 

edit ...πρωτο κρασαρισμα στην μεγαλη ναυμαχια στο Tutorial ...WTF

 

 

Θα το παρω μεσα στο μηνα....σου στελνω στο steam.....stratigos24 ειμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ambush είναι όπως πρέπει πια, ειδικά στο main map, άμα έχεις "καβατζομενο" στρατό και περάσει κάποιος ότι και να γίνει τους κανεις ambush με δυνατότητα να στήσεις τον στρατό σου γύρο του. Πρέπει να ανεβάσω ένα replay βασικά σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειναι καλο παιχνιδι με πολλες δυνατοτητες .....αν και στο Hard sxετικα ευκολα πηρα πολλες περιοχες στο campaine ...

 

τα γραφικα ειναι υπεροχα οπως και η ατμοσφαιρα ...35 ευρω που δεν θα κλαψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι παρατηρήσεις αφορούν προηγούμενους τίτλους της σειράς (μετά το Medieval, οι Βίκινγκς στο VI ήταν τέρατα αντοχής) και vanilla εκδόσεις. Έχω δει δουλειά του Darth Vader (νομίζω μάλιστα είναι Έλληνας) σε mods, όπου το ηθικό δεν πέφτει τόσο εύκολα και οι μονάδες κινούνται πιο αργά και η διαφορά είναι τερ
άστια.

 

Ναι ο Darth είναι έλληνας και κατ εμε είχε κάνει τη καλύτερη δουλειά με το Mod του άλλαζε απο formations έως και τη συμπεριφορά του AI, ρεαλιστικότατα και δικαιολογημένα, πολύ ψαγμένος τύπος και φίλος.

 

http://www.twcenter.net/forums/forumdisplay.php?f=1126

 

Θα το αγοράσω αργότερα το game, αρκετοί έχουν προβληματα με το τρέξιμο του παιχνιδιού. Λογικά θα βγάλουν κάποιο patch .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες για όσους το παίξατε, το campaign τι λέει? Αξίζει τον κόπο? Το ΑΙ στο tb κομμάτι είναι της προκοπής? Και το βασικότερο όλων, βάλανε επιτέλους mulltiplayer campaign?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι τωρα απο τις 140 turns στο single campaign οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης ...ενα παιχνιδι εξισου καλο με το Mediaval 2 με πολυ καλη αισθηση της ασιατικης ατμοσφαιρας και καπως αναβαθμισμενα γραφικα ...οι μαχες ειναι συνηθως πολυ γρηγορες και με λιγα Bug (βαλτε το στα 20 το πολυ 40 λεπτα . οχι 60) το επαιξα στο Hard και γενικα δεν ειναι δυσκολο να εξαπλωθεις αλλα μετα σου την πεφτουν οολοι μαζι και αν δεν εχεις γερες βασεις την πατας ...πολυ καλο το οτι εβαλαν παλι Bribe ...παρα πολλα και πολυπλοκα traits ..μαρεσει η αισθηση της οικογενειας-clan ...η διπλωματια ισως μπορουσε να ειναι πιο καλη στο AI , οι στρατοι ειναι αρκετα εξυπνοι ...

 

απο βδομαδα να δω και το multi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...