Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε και ισοθερμικά. Αν βγάλεις το γάντι το χοντρό μετά δύσκολα μπαίνει αν είναι παγωμένο και υγρό το χέρι σου. 

Με το ισοθερμικό θα μπει πιο εύκολα. 

 

Επεξ/σία από MISKIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, Mpiftekis said:

Εσείς που πάτε στα βουνά... για γάντια τι προτείνετε;

 

Έχω κάποια δερμάτινα γάντια μηχανής τα οποία κρατάνε ακόμα. Θα συμβουλεύατε να πάρω και ισοθερμικά γάντια;

εξαρτατε για τι καιρο τα θελεις.σε αρκετο κρυο φοραω mittens. οτι καλυτερο.σε λιγοτερο κρυο  ισοθερμικα.σε βροχη αδιαβροχο.σε xtreme κρυο mitten με ισοθερμικο(δυσκολο σε ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

εξαρτατε για τι καιρο τα θελεις.σε αρκετο κρυο φοραω mittens. οτι καλυτερο.σε λιγοτερο κρυο  ισοθερμικα.σε βροχη αδιαβροχο.σε xtreme κρυο mitten με ισοθερμικο(δυσκολο σε ελλαδα)

Την 1η εβδομάδα του Απριλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πάω Ισλανδία. Για εκεί τα θέλω. Τι θα μου πρότεινες;

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Mpiftekis said:

Την 1η εβδομάδα του Απριλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πάω Ισλανδία. Για εκεί τα θέλω. Τι θα μου πρότεινες;

 

Ευχαριστώ!!

μην μου πεις οτι περιμενεις τον απριλη για να κανεις το Hvannadalshnjúkur?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

μην μου πεις οτι περιμενεις τον απριλη για να κανεις το Hvannadalshnjúkur?

Για το βόρειο σέλας πάω βασικά. Όλα τα άλλα είναι optional :)

 

Δεν έχουμε ακόμα καταλήξει που θα πάμε γιατί πάμε μόνο για 6-7 μέρες και δεν ξέρω τι προλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mpiftekis said:

Για το βόρειο σέλας πάω βασικά. Όλα τα άλλα είναι optional :)

 

Δεν έχουμε ακόμα καταλήξει που θα πάμε γιατί πάμε μόνο για 6-7 μέρες και δεν ξέρω τι προλαβαίνουμε.

ενα ζευγαρι mittens πχ της marmot ειναι μια χαρα.τα mittens ειναι πιο ζεστα διοτι ειναι χουφτες αλλα αν θες να βγαλεις φωτο σε περιοριζει οτι δεν εχεις δαχτυλα αφου ειναι ενιαιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Εχετε να μου προτείνετε κάλτσες για πεζοπορία; Αν σας βοηθάει θα τις φοράω με goretext μποτάκι. Ψάχτηκα λίγο αλλά δεν έβγαλά άκρη. 
Σας ευχαριστώ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bridgedale.com/

https://www.horizonsocks.co.uk/?v=f214a7d42e0d

6 minutes ago, Dr.MikeD said:

Καλησπέρα, 

Εχετε να μου προτείνετε κάλτσες για πεζοπορία; Αν σας βοηθάει θα τις φοράω με goretext μποτάκι. Ψάχτηκα λίγο αλλά δεν έβγαλά άκρη. 
Σας ευχαριστώ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοήθεια ει δυνατόν. Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας τσάντας ή ζώνης μέσης για τώρα το καλοκαίρι. Χρήση για περπάτημα ή jogging, και θέλω να χωράει κινητό, ταυτότητα και κλειδιά, δλδ minimal πράγματα. Θα προτιμούσα κάτι διακριτικό με ελαστικό ιμάντα αν υπάρχει, ώστε να μην κοπανάει ή αλλάζει θέση κατά την κίνηση.

Βρίσκω μερικά πράγματα στο σκρουτζ, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί ήδη κάτι ποια είναι η εμπειρία του, ώστε να μην πάω εντελώς στα τυφλά. Έως 25€ ελπίζω πως κάτι θα βρω.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2022 στις 10:45 ΠΜ, Dante80 είπε

Μια βοήθεια ει δυνατόν. Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας τσάντας ή ζώνης μέσης για τώρα το καλοκαίρι. Χρήση για περπάτημα ή jogging, και θέλω να χωράει κινητό, ταυτότητα και κλειδιά, δλδ minimal πράγματα. Θα προτιμούσα κάτι διακριτικό με ελαστικό ιμάντα αν υπάρχει, ώστε να μην κοπανάει ή αλλάζει θέση κατά την κίνηση.

Βρίσκω μερικά πράγματα στο σκρουτζ, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί ήδη κάτι ποια είναι η εμπειρία του, ώστε να μην πάω εντελώς στα τυφλά. Έως 25€ ελπίζω πως κάτι θα βρω.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στο Decathlon έχει αρκετα καλές και φτηνές ζώνες για τη δουλεια που θέλεις (και με θηκη για μπουκαλάκια). Ρίξε μια ματιά αν και βλέπω αρκετά περιορισμένες διαθεσιμότητες:

https://www.decathlon.com.gr/el/12153--#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά - και ψάχνοντας κάτι εντελώς minimal όπως έλεγα - αγόρασα την κάτωθι: 

YOP1iZ6l.jpg

Την έχω χρησιμοποιήσει μια φορά μόνο, αλλά φαίνεται σταθερή στην μέση (ελαστικό υλικό όλη) και χωράει αυτά που θέλω μια χαρά. Ευχαριστημένος. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες!

Είμαι σε αναζήτηση ενός backpack το οποίο θα χρησιμοποιήσω σε ταξίδι στην Ισλανδία αλλά και σε πεζοπορίες εντός Ελλάδος.Ο προβληματισμός μου είναι σχετικά με τα λίτρα.

Πιστεύετε ότι για καθημερινή πεζοπορία θα με κάλυπτε 20L ή να κοιτάω κάτι μέχρι 30L ώστε να είμαι περισσότερο ευέλικτος με τον αποθηκευτικό χώρο?

Μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει τα παρακάτω, αν έχετε κάποιο feedback ευχαρίστως να το ακούσω!

  1. Osprey Daylite Plus (μοντέλο 2021)
  2. Salomon Trailblazer 20 / Salomon Trailblazer 30
  3. Osprey Hikelite 26
  4. Osprey Daylite Expandible Travel
  5. The North Face Borealis
  6. Salomon Side 25
  7. Osprey Talon 33

Thanks!

Επεξ/σία από SocialNetUsr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι πάρεις να έχει built in ζώνη μέσης και όχι απλό ιμάντα, και φυσικά σκληρή πλάτη (εννοώ να μη διπλώνει στα δύο το σακίδιο) γιατί η ζώνη μέσης χωρίς πλάτη δεν έχει νόημα. 

Πιο πολύ θα σε κουράσει ένα σακίδιο 20 λίτρων γεμάτο χωρίς ζώνη, παρά ένα 30αρι μισογεμάτο με κανονική ζώνη μέσης. 

Επίσης καλό θα ήταν να παίρνει και ασκό νερού ή ακόμη καλύτερα να πωλείται μαζί με το σακίδιο. 

Και φυσικά να έχει αδιάβροχο ή να προμηθευτείς ένα που να ταιριάζει στη τσάντα που θα πάρεις. 

Εγώ θα κοιτούσα Osprey, Gregory, Millet, Exped και Ferrino. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...