Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/08/2019 at 23:55, jmmys said:

Πολύ καλά είναι τα Meindl.Ειναι λίγο ακριβά,αλλά πραγματικά αξίζουν.Ανεβαινω στον Όλυμπο 30 χρόνια,έχω φορέσει Salomon,Timberland,Northface και φέτος πήρα τα Meindl.

Τα πιο ανθεκτικά ήταν τα Timberland.

Μην πηγαινεις το παπουτσι με το ποσο ανθεκτικο ειναι αλλα το ποσο σε βολευει κτλ.τι να το κανεις να κρατησει 10 χρονια αμα δεν αποδιδει σε αλλους τομεις?

On 04/08/2019 at 15:51, kanesaxo said:

Ημουν κάτοχος επι σειρά ετών των Salomon 3D GTX , μεχρι πανω απ'τον αστράγαλο (ισως να μη θυμάμαι το μοντέλο σωστά) το οποιο φορουσα σε πεζοποριες. Για ΚΑΚΟ μονοπάτι, ειναι ταμάμ.

Πολύ βαρύ παπούτσι ομως, ισως βέβαια επειδη ειμαι και αμαθος. Βέβαια, σε σώζουν απο γυρισμα αστραγάλου κτλ, αν τα εχεις σωστά δεμένα.

Απο πέρσυ όμως που πηγαμε 3-4 φορες σε μονοπάτι πιο προκομμένο, ή τουλάχιστο που εχουμε το νου μας περισσότερο, δε θα άλλαζα τα Speedcross που αγόρασα επίσης.

Δηλ για όποιον έχει πάει, γκορτσιά-πετρόστρουγκα-σκουρτα-οροπέδιο κτλ, θαρρώ πως καλύτερα "running" βουνισιο παπουτσι, παρά αμιγώς πεζοπορικο μποτάκι.

συγκρινεις δυο διαφορετικα παπουτσια.ενα πεζοπορικο ορειβατικο salomon φτιαχτηκε για να περπατας για να κουβαλας βαρος να το βαζεις στα νερα να προσεχει τον αστραγαλο :p. ενα trail φτιαχτηκε για να τρεχεις με ελαχιστο βαρος σε νορμαλ μονοπατια.οπως και στα ορειβατικα παλι θα βρεις κατηγοριες.απο καλοκαιρινα trekking μεχρι αδιαβροχα goretex κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέφτομαι να γραφτώ σε κάποιον ορειβατικό σύλλογο, μιας και δεν έχω παρέες που έχουν το μικρόβιο της πεζοπορίας - ορειβασίας,αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί που έχω μπερδευτεί. Εχει κάνεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, MISKIN said:

Σκέφτομαι να γραφτώ σε κάποιον ορειβατικό σύλλογο, μιας και δεν έχω παρέες που έχουν το μικρόβιο της πεζοπορίας - ορειβασίας,αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί που έχω μπερδευτεί. Εχει κάνεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα; 

ποα,εος αχαρνων.μπορεις να δοκιμασεις να πας και να δεις ποιος σου αρεσει.στο site εχουν τις εξορμησεις που θα κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

ποα,εος αχαρνων.μπορεις να δοκιμασεις να πας και να δεις ποιος σου αρεσει.στο site εχουν τις εξορμησεις που θα κανουν.

Έχεις εμπειρία από τέτοιους συλλόγους; Έχεις πάρει μέρος σε κάποιες εκδρομές τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MISKIN said:

Έχεις εμπειρία από τέτοιους συλλόγους; Έχεις πάρει μέρος σε κάποιες εκδρομές τους; 

με εος αχαρνων εκανα το σχολειο χειμερινου βουνου και το σχολειο αναρριχησης.με ποα εκανα τα πυρηναια 30 μερες:p. απο εκει και περα τα ατομα αλλαζουν οπως και οι οδηγοι  ειδικα σε απλες πεζοποριες οποτε απλα δοκιμαζεις  και βλεπεις που ταιριαζεις. γενικως ωραια θα περασεις οπου και αν πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MISKIN said:

Ωραία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάτι τελευταίο, πόσα άτομα συνήθως είναι σε μια μονοήμερη πεζοπορία; 

δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο.σε πολλες περιπτωσεις μπορει να υπαρχουν και περισσοτεροι οδηγοι οποτε να ειναι σαν group.προσωπικη αποψη το παρακατω εχοντας περασει απο πολλα hobby καταδυσεις,πεζοπορια,ανσρριχηση,canyoning, σπηλαιολογια. μην σε ανησυχουν αυτα.μπορει να υπαρχει και ο βλακας στην ομαδα αλλα μονος σου θα δεις με ποια ατομα ταιριαζεις.αργοτερα με αυτα τα ατομα κανονιζεις εκδρομες χωρις συλλογους.πχ πριν ενα δυο μηνες πηγα πολωνια στο rysy με ατομο που ειχα γνωρισει σε hobby.δυο ατομα μονο.αυτα θα τα δεις στην πορεια.δεν υπαρχει λογος να σε ανησυχουν απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θα το δοκιμάσω. Θέλω να βάλω το μικρόβιο του βουνού και στο γιο μου. Έχει έρθει κάμποσες φορές μαζί μου και του αρέσει, αλλά χωρίς παρέα.... δεν... 

Ελπίζω στο σύλλογο είναι πιο εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MISKIN said:

Εντάξει, θα το δοκιμάσω. Θέλω να βάλω το μικρόβιο του βουνού και στο γιο μου. Έχει έρθει κάμποσες φορές μαζί μου και του αρέσει, αλλά χωρίς παρέα.... δεν... 

Ελπίζω στο σύλλογο είναι πιο εύκολο. 

μια χαρα ειναι ο συλλογος για να γνωρισει ατομα με τα ιδια κοινα.γενικως τα πραγματα γινονται πιο δυσκολα σε πολυ ημερες αναβασεις ή σε πολυ απαιτητικες αναβασεις που εκει  ναι μπορει να μην θελεις να αναβαινεις με τον καθενα.(αν αποφασισεις καποια στιγμη να το πας ή εσυ ή ο γιος σου σε πολυ πιο advanced επιπεδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, MISKIN said:

Ε, νομίζω μέχρι να φτάσω να σκέφτομαι πολυήμερες αναβάσεις θα έχω προσαρμοστεί και θα έχω μάθει τα κατατόπια lol 

exactly.στην μονοημερη και να εχεις εναν σπαζοκλαμπανια λες μια μερα ειναι θα περασει.αν ομως ειναι για μια βδομαδα ή σε απαιτητικο βουνο θα θες να του σπασεις το κεφαλι.:p .και εκει υπαρχουν λυσεις βεβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

Ποιό μέρος θα προτείνατε σε έναν αρχάριο με την πεζοπορία.

Μιλάμε για αυτήν την εποχή,τοποθεσία κοντά σχετικά στην Αθήνα και η προτίμηση μου είναι κάποιο δάσος/βουνό με καταράχτες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, barrcode said:

Καλησπέρα παιδιά,

Ποιό μέρος θα προτείνατε σε έναν αρχάριο με την πεζοπορία.

Μιλάμε για αυτήν την εποχή,τοποθεσία κοντά σχετικά στην Αθήνα και η προτίμηση μου είναι κάποιο δάσος/βουνό με καταράχτες κλπ.

παρνηθα και υμηττος το πιο απλο. μετα διρφυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου στην πεζοπορία! Βρήκα κάποιες ομάδες trekking και λέω από Σεπτέμβρη να αρχίσω να συμμετέχω στις εκδρομές που κάνουν. Ενδεικτικά κάποια μέρη που έχουν πάει ειναι  Ελικώνας, Ταΰγετος, Ορεινή Κορινθία κλπ. 

Αυτό τώρα που θέλω είναι να βρω είναι ένα παπούτσι για τις εκδρομές. Σίγουρα θέλω να είναι μποτάκι ώστε να καλύπτει αστράγαλο!!

Ρωτώντας κάποιους μου είπαν να κοιτάξω αρχικά κάποια φθηνή μάρκα όπως Mckinley και αν δω ότι που αρέσει τότε να πάρω κάτι σε "καλό".

οπότε ερωτώ

  1. Να πάω σε κάποια φθηνή λύση αρχικά και μετά σε κάτι καλό?
  2. Έχετε κάποια να μου προτείνετε?
  3. Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάω όταν κάνω επιλογή?
  4. Κάτι άλλο βασικό σαν εξοπλισμό που θα χρειαστώ?

αυτά τα ολίγα, φχαρστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυθημερόν εκδρομές ένα σακιδιάκι φτάνει. Για χειμώνα θα χρειαστείς και γκέτες. Μποτάκι θα πας να δοκιμάσεις απόγευμα για να είναι πρησμένο το πόδι σου και μη πάρεις μικρό νούμερο. Καλύτερα να φοράς τις κάλτσες που θα φοράς στο βουνό. Επίσης όταν δοκιμάζεις μποτάκι και είναι τα δάκτυλα του ποδιού μπροστά οκ (έχουν χώρο), πρέπει πίσω στην φτέρνα να μπορείς να χώσεις το δάκτυλο σου του χεριού.Να έχει λίγο κενό δηλαδή. Αν πας σε εξειδικευμένο κατάστημα πιστεύω θα στα πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...