Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 minutes ago, arnold94 said:

χρειαζεται να βαζω και στο μπουφανακι ή μονο στα παππουτσια?

θα βρεις προιοντα και για μπουφαν και για παπουτσια. 

ps.δεν χρησιμοποιω τιποτα.βαριεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

θα βρεις προιοντα και για μπουφαν και για παπουτσια. 

ps.δεν χρησιμοποιω τιποτα.βαριεμαι.

Έχουμε περιποίηση του σώματος, του αμαξιού, του σπιτιού κ.λ.π. Τώρα αν είναι και του παπουτσιού τη κάτσαμε. Και γω πήρα Salewa GoreTex, και είχα δει διάφορα για να τη προσέξουμε κλπ κλπ αλλά δεν ασχολήθηκα, παρά μόνο αν λερωθεί πολύ θα το καθαρίσω. Γενικά έχεις σοβαρό λόγο να ασχοληθείς μ΄αυτό το σπόρ η απλά, αντί να σε βγάλει 5 χρόνια η μεβράνη, θα σου βγάλει 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ideal09 said:

Έχουμε περιποίηση του σώματος, του αμαξιού, του σπιτιού κ.λ.π. Τώρα αν είναι και του παπουτσιού τη κάτσαμε. Και γω πήρα Salewa GoreTex, και είχα δει διάφορα για να τη προσέξουμε κλπ κλπ αλλά δεν ασχολήθηκα, παρά μόνο αν λερωθεί πολύ θα το καθαρίσω. Γενικά έχεις σοβαρό λόγο να ασχοληθείς μ΄αυτό το σπόρ η απλά, αντί να σε βγάλει 5 χρόνια η μεβράνη, θα σου βγάλει 4;

ολα εχουν να κανουν με την χρηση που θα τους κανεις οπως και με το περιβαλλον που θα βρισκεσαι.αν ειναι για την πολη και να βραχεις και τι εγινε.πας σπιτι και αλλαζεις.οταν εισαι στο βουνο σε νοιαζει καπως περισσοτερο. προσωπικα παροτι κανω βουνα και ψηλα βουνα δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα απο ολα αυτα. οχι οτι ειναι κοπος να τα καθαρισεις και να ριξεις λιγο σπρει αλλα οκ δεν εχει τυχει. δεν εχω παρει καν goretex σε μεμβρανη.τα αδιαβροχα μου ειναι δυο.ενα Marmot precip και αν βρεχει περισσοτερο ενα salewa το οποιο ειναι αρκετα πιο αδιαβροχο αλλα καιλιγοτερο διαπνεων. τωρα στην πολη και διαπνεον να μην ειναι δεν θα σκασεις.θα το παρεις λιγο πιο ηρεμα.σιγα τις βροχες που εχουμε αλλωστε.πιο πολυ θα βραχεις απο τα αμαξια που σου ριχνουν νερα παρα απο την βροχη.

κατα τα αλλα την μηχανη παιζει να εχω να την πλυνω μερικα χρονια.παιρνω κατι για να το χρησιμοποιησω και να το κανω την δουλεια μου και οχι για να μην παθει γρατζουνια. μην φτασουμε και στο αλλο ακρο βεβαια πχ για τα goretex να τα αφηνεις βρωμικα κτλ διοτι τζαμπα τα λεφτα που εχεις δωσει μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, για αδιαβροχοποίηση ποιες τεχνολογίες κοιτάμε; 

Gore Tex, Sympatex, Gritex, Spotex, watertex, duo Tex, hydrocore,...

Φαντάζομαι κάποιες είναι σοβαρές και κάποιες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το ...tex αλλά χωρίς πιστοποίηση.

Τί αποφεύγουμε και τί προτιμάμε;

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από TUPAC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το Gore-tex. Από προσωπική εμπειρία μόνο αυτό έχει πραγματική αδιαβροχοποίηση και ταυτόχρονα ικανοποιητική διαπνοή. Βέβαια υπάρχουν ....πολλά gore-tex!

Δλδ υπάρχει το 3-layer Gore-tex Pro που δε περνάει τίποτα, υπάρχει 2-layer active gore-tex, Gore-tex paclite, gore-tex infinium, κλπ κλπ. Εξαρτάται τι θες να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα απλά Salomon θα γίνει μουσκεμα το πόδι σου και θα παγώσεις και σίγουρα δε θα το ευχαριστηθείς. Όμως μια καλή και φθηνή επιλογή είναι οι αδιάβροχες κάλτσες! Εγώ έχω πάρει δυο ζευγάρια για να βγάζω το σκύλο βόλτα με το αθλητικό όταν βρέχει, και έχω μείνει ευχαριστημένος. Το παπούτσι βρεχεται, αλλά όχι το πόδι. Τις έχω πάρει από την Sealskinz https://www.sealskinz.com/collections/socks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, TUPAC said:

Ωραίος.

Τα θέλω για 3-4 φορές το χρόνο που θα μονοπατήσω 3-4 ωρες σε χιόνια.

Αξίζει ή πάω και με τα απλά Salomon που έχω;

με salomon gorerex και μια ωραια καλτσουλα ορειβατικη θα εισαι μια χαρα.γκετες θα χρειαστεις αν ειναι βαθυ το χιονι για να μην μπει χιονι απο πανω

2 hours ago, MISKIN said:

Με τα απλά Salomon θα γίνει μουσκεμα το πόδι σου και θα παγώσεις και σίγουρα δε θα το ευχαριστηθείς. Όμως μια καλή και φθηνή επιλογή είναι οι αδιάβροχες κάλτσες! Εγώ έχω πάρει δυο ζευγάρια για να βγάζω το σκύλο βόλτα με το αθλητικό όταν βρέχει, και έχω μείνει ευχαριστημένος. Το παπούτσι βρεχεται, αλλά όχι το πόδι. Τις έχω πάρει από την Sealskinz https://www.sealskinz.com/collections/socks

με goretex salomon θα ειναι μια χαρα και δεν θα παγωσει το ποδι με μια ωραια καλτσουλα.εκτος αν εννοεις με μη αδιαβροχο παπουτσι.εκει ναι η αδιαβροχη καλτσα βοηθαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κάνει κάποιος το GR70 - Stevenson Trail ; Συλλέγω πληροφορίες εδώ και κάποιο καιρό και θα ήθελα να βρω κάποιον ελληνόφωνο για ερωτήσεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

με goretex salomon θα ειναι μια χαρα και δεν θα παγωσει το ποδι με μια ωραια καλτσουλα.εκτος αν εννοεις με μη αδιαβροχο παπουτσι.εκει ναι η αδιαβροχη καλτσα βοηθαει

Λέει απλό Salomon, υπέθεσα εννοεί χωρίς μεμβράνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TUPAC said:

Ναι, χωρίς μεμβράνη.

Οκ. Ψάχνω κάλτσες και γκέτες.

Ευχαριστώ.

ποιο καλα θα ηταν να παρεις goretex παπουτσι και γκετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά είναι πολύ καλύτερο να πάρει Gore-tex μπότες. Όμως θέλει πάνω από 100€ για καλή Gore-tex μπότα. Να πω ότι τα salomon, προσωπικά, δε τα έχω καθόλου σε υπόληψη. Είναι τα χειρότερα παπούτσια για το βουνό. Χίλιες φορές να βρεις ένα φθηνό δερμάτινο κυνηγετικό Gore-tex, πχ, AKU ή Aigle, παρά Salomon. Τουλάχιστον αν αστοχήσει η μεμβράνη μπορείς να αδιαβροχοποιήσεις το δέρμα και να βγάλει αρκετές πεζοπορίες στεγνός. 

Επεξ/σία από MISKIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2021 at 19:49, TUPAC said:

Παιδιά, για αδιαβροχοποίηση ποιες τεχνολογίες κοιτάμε; 

Gore Tex, Sympatex, Gritex, Spotex, watertex, duo Tex, hydrocore,...

Φαντάζομαι κάποιες είναι σοβαρές και κάποιες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το ...tex αλλά χωρίς πιστοποίηση.

Τί αποφεύγουμε και τί προτιμάμε;

 

Ευχαριστώ.

γενικως πρεπει να δεις τα συν και τα πλην της καθε τεχνολογιας.επισης πρεπει να δεις σε ποιες μαρκες υπαρχει αυτη η τεχνολογια.πχ το goretex θα δεις οτι χρησιμοποιειται απο κορυφαιες ορειβατικες εταιρειες πχ north face,arcteryx κτλ.αν τωρα δεις μια εταιρεια να εχει την χ μεμβρανη που δεν υπαρχει site που δεν την χρησιμοποιει κανενας ε ναι καταλαβαινεις πολλα.οι σοβαρες εταιρειες θα σου κανουν αναλυση με πολυ κειμενο σχετικα με την τεχνολογια. αντιθετα απο το να διαβασεις ταδε μεμβρανη και ειναι αδιαβροχη. πχ αμα μπεις site goretex θα δεις ολοκληρα κατεβατα. αμα μπεις columbia και δεις για τα Omni heat που χρησιμοποιει η columbia εχει μεχρι και video. επισης οταν βλεπεις κατι να ειναι φτηνο και δεν ειναι προσφορα λογω stock κτλ ξερεις οτι κατι λειπει.δεν εισαι (δεν το λεω προσωπικα) ο εξυπνος που βρηκες μεμβρανη με 20 ευρω.

On 13/12/2021 at 19:56, MISKIN said:

Δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το Gore-tex. Από προσωπική εμπειρία μόνο αυτό έχει πραγματική αδιαβροχοποίηση και ταυτόχρονα ικανοποιητική διαπνοή. Βέβαια υπάρχουν ....πολλά gore-tex!

Δλδ υπάρχει το 3-layer Gore-tex Pro που δε περνάει τίποτα, υπάρχει 2-layer active gore-tex, Gore-tex paclite, gore-tex infinium, κλπ κλπ. Εξαρτάται τι θες να κάνεις. 

το μονο κακο με τα goretex ειναι παντα ενα. η τιμη τους:P   .

15 hours ago, MISKIN said:

Στο decathlon έχει φθηνές και καλές γκέτες. Τις φορούσε ένα παιδί τη Κυριακή με βροχή και χιόνι. Μια χαρά της έβγαλε την 5ωρη πεζοπορία. 

 

το decathlon συνηθως φερνει quechua που ειναι πολυ καλο value for money για οποιον θελει κατι φτηνο.

18 hours ago, MISKIN said:

Λέει απλό Salomon, υπέθεσα εννοεί χωρίς μεμβράνη. 

αν λεει για απλο salomon τοτε ναι θελει αδιαβροχη καλτσα.αν και προσωπικα θα πηγαινα σε αδιαβροχο goretex παπουτσι αφου ουτε το κοστος ειναι τεραστιο και τα κρατας αρκετο καιρο και αντεχουν πολλα Km.

14 hours ago, MISKIN said:

Φυσικά είναι πολύ καλύτερο να πάρει Gore-tex μπότες. Όμως θέλει πάνω από 100€ για καλή Gore-tex μπότα. Να πω ότι τα salomon, προσωπικά, δε τα έχω καθόλου σε υπόληψη. Είναι τα χειρότερα παπούτσια για το βουνό. Χίλιες φορές να βρεις ένα φθηνό δερμάτινο κυνηγετικό Gore-tex, πχ, AKU ή Aigle, παρά Salomon. Τουλάχιστον αν αστοχήσει η μεμβράνη μπορείς να αδιαβροχοποιήσεις το δέρμα και να βγάλει αρκετές πεζοπορίες στεγνός. 

ειχα φορεσει και δερμα αλλα προτιμω το goretex λογω βαρους. για μενα τα salomon ειναι απο τα πιο ωραια value for money.εχω βγαλει πολλα βουνα με salomon και τα εχω ευχαριστηθει. επισης προσωπικα δεν θα πηγαινα ποτε σε κυνηγετικα παπουτσια οταν υπαρχουν ενα σωρο ορειβατικες εταιρειες.ειναι το ιδιο οταν βλεπω να προτεινουν αρβυλα για περπατημα λες και ειμαστε στο στρατο. αν θελει κατι καλυτερο με την αναλογη τιμη βεβαια μπορει να παει σε la sportiva,scarpa Κτλ κτλ. πχ το απλο ορειβατικο μου ειναι salomon goretex αλλα για μεγαλυτερα υψομετρα εχω scarpa .βεβαια καμια σχεση η τιμη του ενος με του αλλου.

επισης εχεις απολυτο δικιο οτι το goretex μπορει να φθαρει πιο ευκολα απο το δερμα αλλα παλι το προτιμω λογω οτι ειναι πολυ πιο ελαφρυ. πχ πηρα salomon trail running goretex και ηδη του εχω κανει ζημιουλες. απο την αλλη εχω μια λογικη οτι τα παιρνω να τα χαρω οποτε και να χαλασουν δεν με πειραζει. προτιμω να χαλασουν απο την χρηση παρα να χαλασουν απο την ντουλαπα.οποτε και να σκιστους τουλαχιστον θα πω οτι τα εβγαλαν τα λεφτα τους.

πχ τα salomon τα μποτακια τα goretex τα φορεσα 30 μερες σε διασχιση πυρηνναια και στο kilimanjaro. τα εχω φορεσει και σε αλλα βουνακαι ακομα αντεχουν.ακομα και αν χαλαγαν μετα απο αυτα τα 2 ταξιδια για μενα τα εβγαλαν τα 100 ευρω τους.χαλαλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...