Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/11/2022 στις 2:23 ΜΜ, vmaria είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω γυναικείο παππούτσι πεζοπορίας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν να έχει είναι :

Σχετικά ελαφρύ , να μην έχει υλικά απο ζώα όπως δέρμα και να μην είναι σκέτο μαύρο.

Τα χρήματα που διαθέτω είναι 50-80 και σε περίπτωση που όντως αξίζει μπορώ να δώσω έως 120 ευρώ.

Κατα προτίμηση θα ήθελα να υπάρχει σε φυσικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά αν η τιμή είναι δελεαστική θα αγόραζα και μέσω ίντερνετ.

 

Το παππούτσι θα το φοράω απο Μάιο εως Νοέμβρη. Τα μέρη που θα εξερευνώ λογικά θα είναι σχετικά ομαλά με ίσως κάποια διαστήματα ανώμαλου εδάφους.

Ενδεικτικά,- για την επιλογή του κατάλληλου παππουτσιού- να αναφέρω πως μέσα Νοέμβρη θα πεζοπορήσω κάπου στα ζαγοροχώρια και την περίοδο που λιώνουν τα χιόνια θα ανέβω στη Δρακολίμνη Τύμφης.

 

Έχω βέβαια και κάποιες απορίες ως πρωτάρα:p 

Θα πρέπει να πάρω αδιάβροχο?Τα αδιάβροχα δεν αφήνουν να περάσει και η υγρασία του περιβάλλοντος ή είναι καθαρά μόνο για νερά?

Λόγω του οτι θέλω να είναι ελαφρύ και θα το φοράω και καλοκαίρι θα πρέπει να πάρω χαμηλό? Να σημειώσω πως όταν πηγαίνω για τρέξιμο (στο παρκέ με τα αθλητικά) μετά απο λίγη ώρα πονάνε οι αστράγαλοί μου κ σκέφτομαι αν θα πρέπει να το έχω υπόψιν στην επιλογή χαμηλού ή μποτάκι.Επίσης,υπάρχουν χαμηλά με υποστήριξη αστραγάλου?

Να κοιτάω και στην κατηγορία παππούτσια ορεινού τρεξίματος ή δε κάνουν για αυτό που θέλω?

 

*Να ανεφέρω πως τις προάλλες δοκίμασα 2 cmp μποτάκια όπου το ένα είχε πάτο ortholight(Μου άρεσε πάρα πολύ το πάτημα και αν υπάρχει σε άλλα παππούτσια θα τον προτιμήσω)Δυστυχώς όμως ήταν φτιαγμένα απο σουέντ δέρμα και δε τα πήρα.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

 

 

Καλημέρα!!!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Χθες πήγα σε διάφορα καταστήματα και δοκίμασα κάποια παππούτσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε ποικιλία στο νούμερό μου κ σε χρώματα οπότε βλέπω να ανεβαίνω στο budget αν και για τόσο αρχάρια το θεωρώ ανούσιο κ υπερβολικό αλλά anyway.

Ιδανικά ήθελα salomon αλλά το μόνο που βρήκα διαθέσιμο κ να μου αρέσει ήταν ένα για τρέξιμο αλλά πάνω απ' τα δάχτυλα είχε υπερβολικό κενό.

Αυτά που μου εκατσαν καλύτερα στο πόδι μου είχαν πολύ ωραίο πατάκι και πάτημα κ μου φάνηκαν σταθερά είναι:

Τα altra Olympus 5 και τα la sportiva alasha ||

Αυτά είναι για τρέξιμο, επανέρχομαι και ρωτώ: Κάνουν για πεζοπορία σε ανώμαλο έδαφος; Αν κάποια στιγμή θα έχω να σηκώσω σάκο με βάρος θα με στηρίξουν σε αναβασεις-καταβασεις;

 

Επιπρόσθετα να ρωτήσω,

Υπάρχει ένα σπρέι που διώχνει διώχνει νερά από παππούτσια. Θα απωθήσει λάσπες και ψιχάλες να μπουν στο παπούτσι; Αξίζει;

Καλτσες ποιες μου προτείνετε για αυτή την περίοδο χωρίς ζωικά υλικά;

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vmaria είπε

Καλημέρα!!!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Χθες πήγα σε διάφορα καταστήματα και δοκίμασα κάποια παππούτσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε ποικιλία στο νούμερό μου κ σε χρώματα οπότε βλέπω να ανεβαίνω στο budget αν και για τόσο αρχάρια το θεωρώ ανούσιο κ υπερβολικό αλλά anyway.

Ιδανικά ήθελα salomon αλλά το μόνο που βρήκα διαθέσιμο κ να μου αρέσει ήταν ένα για τρέξιμο αλλά πάνω απ' τα δάχτυλα είχε υπερβολικό κενό.

Αυτά που μου εκατσαν καλύτερα στο πόδι μου είχαν πολύ ωραίο πατάκι και πάτημα κ μου φάνηκαν σταθερά είναι:

Τα altra Olympus 5 και τα la sportiva alasha ||

Αυτά είναι για τρέξιμο, επανέρχομαι και ρωτώ: Κάνουν για πεζοπορία σε ανώμαλο έδαφος; Αν κάποια στιγμή θα έχω να σηκώσω σάκο με βάρος θα με στηρίξουν σε αναβασεις-καταβασεις;

Εγώ όπως προείπα, με τα Altra έχω κάνει πορεία 25χλμ και 2500 υψ. δ. 

Μέχρι 10 κιλά πρόσθετο βάρος είμαι εντάξει. Για παραπάνω θα πρέπει να πας σε μπότα. 

Επιπρόσθετα να ρωτήσω,

Υπάρχει ένα σπρέι που διώχνει διώχνει νερά από παππούτσια. Θα απωθήσει λάσπες και ψιχάλες να μπουν στο παπούτσι; Αξίζει; 

Όχι

Καλτσες ποιες μου προτείνετε για αυτή την περίοδο χωρίς ζωικά υλικά;

Mund

Ευχαριστώ πολύ :)

Τα μπολτ δες

Επεξ/σία από MISKIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vmaria είπε

Καλημέρα!!!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Χθες πήγα σε διάφορα καταστήματα και δοκίμασα κάποια παππούτσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε ποικιλία στο νούμερό μου κ σε χρώματα οπότε βλέπω να ανεβαίνω στο budget αν και για τόσο αρχάρια το θεωρώ ανούσιο κ υπερβολικό αλλά anyway.

Ιδανικά ήθελα salomon αλλά το μόνο που βρήκα διαθέσιμο κ να μου αρέσει ήταν ένα για τρέξιμο αλλά πάνω απ' τα δάχτυλα είχε υπερβολικό κενό.

Αυτά που μου εκατσαν καλύτερα στο πόδι μου είχαν πολύ ωραίο πατάκι και πάτημα κ μου φάνηκαν σταθερά είναι:

Τα altra Olympus 5 και τα la sportiva alasha ||

Αυτά είναι για τρέξιμο, επανέρχομαι και ρωτώ: Κάνουν για πεζοπορία σε ανώμαλο έδαφος; Αν κάποια στιγμή θα έχω να σηκώσω σάκο με βάρος θα με στηρίξουν σε αναβασεις-καταβασεις;

 

Επιπρόσθετα να ρωτήσω,

Υπάρχει ένα σπρέι που διώχνει διώχνει νερά από παππούτσια. Θα απωθήσει λάσπες και ψιχάλες να μπουν στο παπούτσι; Αξίζει;

Καλτσες ποιες μου προτείνετε για αυτή την περίοδο χωρίς ζωικά υλικά;

Ευχαριστώ πολύ :)

εγω παντα προτιμω τα αθλητικα παπουτσια τυπου trail. Κατα τη ταπεινη μου γνωμη το βαρος εχει σημασια ειδικα οταν κανεις διαδρομες χλμ. Βεβαια αυτα δε παρεχουν τρελη υποστηριξη σε αστραγαλους μιας και σπανια βγαινουν σε μποτακια. Παντως προσωπικα με αυτα ποτε δεν ειχα προβλημα να ακολουθησω ορειβατες. Σχετικα με καλτσες εγω χρησιμοποιω σημπιεστικες (αυτες που φτανουν μεχρι σχεδον το γονατο) και δες για παραδειγμα christou νομιζω τις εχει και ο σκλαβενιτης. Για τη βροχη αν και συνηθως το παπουτσι που φοραω ειναι αδιαβροχο τυχαινει να μπει νερο στο ποδι. Η πιο απλη λυση (απο πιο εμπειρους) ειναι αμεσως να αλλαξεις καλτσες. Εναλλακτικα ειτε το σπρευ που ανεφερες ή κερι (μπορεις να βρεις απο μαγαζι με σκειτμπορτς, ποδηλαταδικα decathlon κτλ). To κερι ειναι πιο αποτελεσματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vmaria είπε

Καλημέρα!!!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Χθες πήγα σε διάφορα καταστήματα και δοκίμασα κάποια παππούτσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε ποικιλία στο νούμερό μου κ σε χρώματα οπότε βλέπω να ανεβαίνω στο budget αν και για τόσο αρχάρια το θεωρώ ανούσιο κ υπερβολικό αλλά anyway.

Ιδανικά ήθελα salomon αλλά το μόνο που βρήκα διαθέσιμο κ να μου αρέσει ήταν ένα για τρέξιμο αλλά πάνω απ' τα δάχτυλα είχε υπερβολικό κενό.

Αυτά που μου εκατσαν καλύτερα στο πόδι μου είχαν πολύ ωραίο πατάκι και πάτημα κ μου φάνηκαν σταθερά είναι:

Τα altra Olympus 5 και τα la sportiva alasha ||

Αυτά είναι για τρέξιμο, επανέρχομαι και ρωτώ: Κάνουν για πεζοπορία σε ανώμαλο έδαφος; Αν κάποια στιγμή θα έχω να σηκώσω σάκο με βάρος θα με στηρίξουν σε αναβασεις-καταβασεις;

 

Επιπρόσθετα να ρωτήσω,

Υπάρχει ένα σπρέι που διώχνει διώχνει νερά από παππούτσια. Θα απωθήσει λάσπες και ψιχάλες να μπουν στο παπούτσι; Αξίζει;

Καλτσες ποιες μου προτείνετε για αυτή την περίοδο χωρίς ζωικά υλικά;

Ευχαριστώ πολύ :)

Έχω τα lasportiva akasha τα πρώτα, πολύ καλό παπούτσι, από τα καλύτερα του ορεινού τρεξίματος, πολύ σταθερά σε όλα τα είδη εδάφους 

Έχω ανέβει Όλυμπο με αυτά, με 50lt σάκο στην πλάτη και επιπλέον δεμένα πάνω του σκηνή, υπόστρωμα και υπνοσακο αλλά καλοκαίρι 

Επίσης είναι παπούτσι πού δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού εκτός από το βουνό 

Αν θέλεις να ασχοληθείς πιο εκτεταμένα με το ορεινή πεζοπορία/τρέξιμο παρτα άφοβα αλλιώς δες κάτι λιγότερο τεχνικό 

Σπρέι αδιαβροχοποιησης είναι πάντα χρήσιμο αλλά δεν είναι για λάσπες,αλλά για ψιχάλες ή αν πατήσεις λακκούβα με νερό 

Τα salomon πού σού αφήνουν κενό στα δάχτυλα, κανονικά αυτά τα παπούτσια έτσι είναι, για λόγους προστασίας των δακτύλων στα κατηφορικα σημεία και για χτυπήματα, αν δεν έχει κενό εκεί το παπούτσι περνεις ένα νούμερο μεγαλύτερο, δε πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, manapa είπε

Έχω τα lasportiva akasha τα πρώτα, πολύ καλό παπούτσι, από τα καλύτερα του ορεινού τρεξίματος, πολύ σταθερά σε όλα τα είδη εδάφους 

Έχω ανέβει Όλυμπο με αυτά, με 50lt σάκο στην πλάτη και επιπλέον δεμένα πάνω του σκηνή, υπόστρωμα και υπνοσακο αλλά καλοκαίρι 

Επίσης είναι παπούτσι πού δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού εκτός από το βουνό 

Αν θέλεις να ασχοληθείς πιο εκτεταμένα με το ορεινή πεζοπορία/τρέξιμο παρτα άφοβα αλλιώς δες κάτι λιγότερο τεχνικό 

Σπρέι αδιαβροχοποιησης είναι πάντα χρήσιμο αλλά δεν είναι για λάσπες,αλλά για ψιχάλες ή αν πατήσεις λακκούβα με νερό 

Τα salomon πού σού αφήνουν κενό στα δάχτυλα, κανονικά αυτά τα παπούτσια έτσι είναι, για λόγους προστασίας των δακτύλων στα κατηφορικα σημεία και για χτυπήματα, αν δεν έχει κενό εκεί το παπούτσι περνεις ένα νούμερο μεγαλύτερο, δε πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς 

Έχω και γω τα Akasha, αλλά μόνο για τρέξιμο, δε τα χρησιμοποιώ στη πεζοπορία. Είναι πολύ καλό παπούτσι. 

Ξέχασα να αναφέρω ότι μεγάλο πλεονέκτημα των Altra σε σχέση με άλλα χαμηλά παπούτσια ορεινού τρεξίματος, είναι οι γκέτες που έχει η συγκεκριμένη εταιρεία. Πιάνει με γατζάκι μπροστά και βελκρο πίσω. Πραγματικά ξενοιάζεις από τα πετραδάκια, αγκάθια, κλπ, που μπαίνουν από πάνω και σε αναγκάζουν να σταματάς κάθε τρεις και λίγο για να τα βγάλεις. 

 

IMG-e149ae77c4f85e0492c97b364feed600-V.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MISKIN είπε

Τα μπολτ δες

Δηλαδή πχ ακόμη και για 5 ψιχάλες πρέπει να κοιτάξω για αδιάβροχο?

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή με τις γκέτες!!!

Το ξέρω ότι έχω πρήξει κόσμο αλλά να σε ρωτήσω, για πεζοπορία θεωρείς οτι έχουν σημαντικές διαφορές τα altra Olympus απ΄τα τα Loan peak?

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

εγω παντα προτιμω τα αθλητικα παπουτσια τυπου trail. Κατα τη ταπεινη μου γνωμη το βαρος εχει σημασια ειδικα οταν κανεις διαδρομες χλμ. Βεβαια αυτα δε παρεχουν τρελη υποστηριξη σε αστραγαλους μιας και σπανια βγαινουν σε μποτακια. Παντως προσωπικα με αυτα ποτε δεν ειχα προβλημα να ακολουθησω ορειβατες. Σχετικα με καλτσες εγω χρησιμοποιω σημπιεστικες (αυτες που φτανουν μεχρι σχεδον το γονατο) και δες για παραδειγμα christou νομιζω τις εχει και ο σκλαβενιτης. Για τη βροχη αν και συνηθως το παπουτσι που φοραω ειναι αδιαβροχο τυχαινει να μπει νερο στο ποδι. Η πιο απλη λυση (απο πιο εμπειρους) ειναι αμεσως να αλλαξεις καλτσες. Εναλλακτικα ειτε το σπρευ που ανεφερες ή κερι (μπορεις να βρεις απο μαγαζι με σκειτμπορτς, ποδηλαταδικα decathlon κτλ). To κερι ειναι πιο αποτελεσματικο.

Σε μέρη που έχει αρκετή υγρασία φοριούνται αυτές οι κάλτσες?Επίσης, το πόδι το κρατάνε στεγνό ή ιδρώνει?

Ξέρεις μήπως υπάρχει κερί χωρίς ζωικά συστατικά? Απ ότι διάβασα λίγο, το κερί προορίζετε για μποτάκια κλπ. Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο trail running παππούτσι?

 

1 ώρα πριν, manapa είπε

Έχω τα lasportiva akasha τα πρώτα, πολύ καλό παπούτσι, από τα καλύτερα του ορεινού τρεξίματος, πολύ σταθερά σε όλα τα είδη εδάφους 

Έχω ανέβει Όλυμπο με αυτά, με 50lt σάκο στην πλάτη και επιπλέον δεμένα πάνω του σκηνή, υπόστρωμα και υπνοσακο αλλά καλοκαίρι 

Επίσης είναι παπούτσι πού δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού εκτός από το βουνό 

Αν θέλεις να ασχοληθείς πιο εκτεταμένα με το ορεινή πεζοπορία/τρέξιμο παρτα άφοβα αλλιώς δες κάτι λιγότερο τεχνικό 

Σπρέι αδιαβροχοποιησης είναι πάντα χρήσιμο αλλά δεν είναι για λάσπες,αλλά για ψιχάλες ή αν πατήσεις λακκούβα με νερό 

Τα salomon πού σού αφήνουν κενό στα δάχτυλα, κανονικά αυτά τα παπούτσια έτσι είναι, για λόγους προστασίας των δακτύλων στα κατηφορικα σημεία και για χτυπήματα, αν δεν έχει κενό εκεί το παπούτσι περνεις ένα νούμερο μεγαλύτερο, δε πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς 

Το διατύπωσα λάθος. Στα δάχτυλα μπροστά είχε ένα δάχτυλο περιθώρειο οπ'οτε πιστέυω ήταν μια χαρά. Το θέμα είναι πως είχε αρκετό κενό πάνω απ τα δάχτυλα,στα μετατάρσια και μου φάνηκε στο περπάτημα πως δε μου κρατούσε σταθερό το πόδι.

Επεξ/σία από vmaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, vmaria είπε

Δηλαδή πχ ακόμη και για 5 ψιχάλες πρέπει να κοιτάξω για αδιάβροχο?

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή με τις γκέτες!!!

Το ξέρω ότι έχω πρήξει κόσμο αλλά να σε ρωτήσω, για πεζοπορία θεωρείς οτι έχουν σημαντικές διαφορές τα altra Olympus απ΄τα τα Loan peak?

Ξέρεις μήπως υπάρχει κερί χωρίς ζωικά συστατικά? Απ ότι διάβασα λίγο, το κερί προορίζετε για μποτάκια κλπ. Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο trail running παππούτσι?

Εγώ δε θα έβαζα κερί σε υφασμάτινο παπούτσι. 

Εξάλλου για λίγες ψιχάλες δε το χρειάζεσαι. 

Άκου.... τα Altra, Salomon, La Sportiva, κλπ, είναι φτιαγμένα για το βουνό. Αυτό σημαίνει ότι και να βραχούν, σε μισή ώρα περίπου έχουν στεγνώσει. Με τη προϋπόθεση ότι φοράς μάλλινη ή συνθετική κάλτσα (ποτέ βαμβάκι) τότε δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει η ψιχάλα. 

Τώρα για τα μοντέλα που ρωτάς πιο πάνω, εξαρτάται ποιο σου κάθεται καλύτερα στο πόδι. 

Πχ τα Olympus έχουν πιο παχιά εξωτερική σόλα. Μεγαλύτερη προστασία αλλά και αστάθεια, επειδή το πόδι είναι πιο ψηλά από το έδαφος από το συνηθισμένο. Εμένα δε με ενοχλεί. Τα Lone Peak, αν δε κάνω λάθος, έχουν rock plate, πολύ σημαντικό σε βραχώδες τερέν. 

Και τα δύο είναι φανταστικά παπούτσια (δεν έχω προσωπική άποψη για τα lone peak, ότι έχω διαβάσει) και αν πας τελικά σε χαμηλό παπούτσι δίχως ζωικά συστατικά, είναι ταμάμ. 

Επεξ/σία από MISKIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vmaria είπε

Δηλαδή πχ ακόμη και για 5 ψιχάλες πρέπει να κοιτάξω για αδιάβροχο?

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή με τις γκέτες!!!

Το ξέρω ότι έχω πρήξει κόσμο αλλά να σε ρωτήσω, για πεζοπορία θεωρείς οτι έχουν σημαντικές διαφορές τα altra Olympus απ΄τα τα Loan peak?

Σε μέρη που έχει αρκετή υγρασία φοριούνται αυτές οι κάλτσες?Επίσης, το πόδι το κρατάνε στεγνό ή ιδρώνει?

Ξέρεις μήπως υπάρχει κερί χωρίς ζωικά συστατικά? Απ ότι διάβασα λίγο, το κερί προορίζετε για μποτάκια κλπ. Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο trail running παππούτσι?

 

Το διατύπωσα λάθος. Στα δάχτυλα μπροστά είχε ένα δάχτυλο περιθώρειο οπ'οτε πιστέυω ήταν μια χαρά. Το θέμα είναι πως είχε αρκετό κενό πάνω απ τα δάχτυλα,στα μετατάρσια και μου φάνηκε στο περπάτημα πως δε μου κρατούσε σταθερό το πόδι.

οι καλτσες που αναφερα ειναι ειδικες και εχουν πολλαπλο σκοπο:

1)προφανως δε προκαλουν εφυδρωση

2)αποτρεπουν μυικες κινησεις που οδηγουν στη κουραση

3)επιτρεπουν καλλιτερη κυκλοφορια αιματος

τις καλτσες μπορεις να τις φορας σε ολα τα ειδη καιρου ενω επειδη εχουν ειδικο υφασμα, δε βαστανε νερο απο αστραγαλο και πανω

Για το κερι υπαρχουν και φυτικα, αν πας σε ενα απο τα μαγαζι που εγραψα θα βρεις ποικιλια. Το κερι το βαζουμε οταν ριχνει καρεκλες ή οταν ειναι να διασχισουμε ποταμακι/ρυακι/μεγαλη λακουβα με νερο. Ειναι ειδικο για τετοιες περιπτωσεις (υφασμα ή ακομα και πετρινες επιφανειες) και δε παραμενει για καιρο. Το σπρευ αντιστοιχα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο. Εγω προσωπικα ειχα και κερι οταν ηξερα οτι θα ριχνει καρεκλες. Μερικοι το χρησιμοποιουσαν και σε τσαντες που δεν ηταν αδιαβροχες.

Υπαρχει και η φθηνη λυση, εχεις δυο σακουλες πλαστικες σουπερ μαρκετ και αν εχει πολυ νερο απλως βγαζεις παπουτσια και βαζεις σακουλες μεταξυ καλτσα και παπουτσιου. Αυτο ομως ειναι για λιγο χρονικο διαστημα μιας και δε κανει καλο στο ποδι αλλα και στο παπουτσι

 

Προσωπικα εχω κανει ολο το Ε4 της ανατολικης κρητης (δηλαδη το δυσκολο κομματι) με βροχες και κρυο κτλ και οχι μονο προβλημα δεν ειχα με καιρικες συνθηκες αλλα βοηθαγα και αρκετους οδοιπορους

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MISKIN είπε

Εγώ δε θα έβαζα κερί σε υφασμάτινο παπούτσι. 

Εξάλλου για λίγες ψιχάλες δε το χρειάζεσαι. 

Άκου.... τα Altra, Salomon, La Sportiva, κλπ, είναι φτιαγμένα για το βουνό. Αυτό σημαίνει ότι και να βραχούν, σε μισή ώρα περίπου έχουν στεγνώσει. Με τη προϋπόθεση ότι φοράς μάλλινη ή συνθετική κάλτσα (ποτέ βαμβάκι) τότε δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει η ψιχάλα. 

Τώρα για τα μοντέλα που ρωτάς πιο πάνω, εξαρτάται ποιο σου κάθεται καλύτερα στο πόδι. 

Πχ τα Olympus έχουν πιο παχιά εξωτερική σόλα. Μεγαλύτερη προστασία αλλά και αστάθεια, επειδή το πόδι είναι πιο ψηλά από το έδαφος από το συνηθισμένο. Εμένα δε με ενοχλεί. Τα Lone Peak, αν δε κάνω λάθος, έχουν rock plate, πολύ σημαντικό σε βραχώδες τερέν. 

Και τα δύο είναι φανταστικά παπούτσια (δεν έχω προσωπική άποψη για τα lone peak, ότι έχω διαβάσει) και αν πας τελικά σε χαμηλό παπούτσι δίχως ζωικά συστατικά, είναι ταμάμ. 

 

59 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

οι καλτσες που αναφερα ειναι ειδικες και εχουν πολλαπλο σκοπο:

1)προφανως δε προκαλουν εφυδρωση

2)αποτρεπουν μυικες κινησεις που οδηγουν στη κουραση

3)επιτρεπουν καλλιτερη κυκλοφορια αιματος

τις καλτσες μπορεις να τις φορας σε ολα τα ειδη καιρου ενω επειδη εχουν ειδικο υφασμα, δε βαστανε νερο απο αστραγαλο και πανω

Για το κερι υπαρχουν και φυτικα, αν πας σε ενα απο τα μαγαζι που εγραψα θα βρεις ποικιλια. Το κερι το βαζουμε οταν ριχνει καρεκλες ή οταν ειναι να διασχισουμε ποταμακι/ρυακι/μεγαλη λακουβα με νερο. Ειναι ειδικο για τετοιες περιπτωσεις (υφασμα ή ακομα και πετρινες επιφανειες) και δε παραμενει για καιρο. Το σπρευ αντιστοιχα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο. Εγω προσωπικα ειχα και κερι οταν ηξερα οτι θα ριχνει καρεκλες. Μερικοι το χρησιμοποιουσαν και σε τσαντες που δεν ηταν αδιαβροχες.

Υπαρχει και η φθηνη λυση, εχεις δυο σακουλες πλαστικες σουπερ μαρκετ και αν εχει πολυ νερο απλως βγαζεις παπουτσια και βαζεις σακουλες μεταξυ καλτσα και παπουτσιου. Αυτο ομως ειναι για λιγο χρονικο διαστημα μιας και δε κανει καλο στο ποδι αλλα και στο παπουτσι

 

Προσωπικα εχω κανει ολο το Ε4 της ανατολικης κρητης (δηλαδη το δυσκολο κομματι) με βροχες και κρυο κτλ και οχι μονο προβλημα δεν ειχα με καιρικες συνθηκες αλλα βοηθαγα και αρκετους οδοιπορους

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατόπηση και τις πληροφορίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/11/2022 at 11:19, Arwindan said:

προτιμω salomon απο adidas.καλτσες σε ορειβατικο καταστημα θα βρεις διαφορες.απο merino wool απο συνθετικες απο λεπτες απο χειμερινες απο expedition.πχ η polo φερνει τις horizon socks που ειναι ωραιες.

On 02/11/2022 at 11:51, MISKIN said:

Θα πήγαινα στο πρώτο αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα τέσσερα. Λόγω τακουνιού, θα γλυστρά λιγότερο. 

Βέβαια το χειμώνα θα κρυώνει το πόδι σου με αυτά τα υφασμάτινα παπούτσια. Αν δεν έχεις θέμα, προτίμησε δερμάτινα. Κάλτσες μάλλινες Merino, ή συνθετικές. Διπλή κάλτσα θα έλεγα. Δε θα κρυώνεις και θα αποφύγεις ανεπιθύμητες τριβές.... 

θα απεφευγα λιγακι τις διπλες καλτσες και θα φοραγα μια πιο χοντρη.πχ expedition.με ποια εννοια το εννοω.οταν διαλεγεις ενα παπουτσι πρεπει να το παρεις με βαση το τι καλτσα θα φορας αλλιως μπορει να κολυμπας ή να ειναι μικρο. οποτε αν καποιος το δοκιμασει πχ με λεπτη καλτσα και μετα βαλει απο πανω μια δευτερη χοντρη θα εχει θεμα στο μεγεθος.

On 02/11/2022 at 12:23, MISKIN said:

100€ δερμάτινο Gore-tex, δύσκολο. Περίμενε λίγο το Black Friday, λογικά θα βρεις κάτι από Ευρώπη ή και Ελλάδα. 

Πέρσι είχα δώσει 230+€ για να πάρω ημιάκαμπτες και δεν έβγαινα για ακριβό μποτάκι Gore-tex, οπότε πήγα σε Surplus στρατού. Δλδ αχορήγητες ή ελαφρώς μτχ μπότες στρατού. Με 70€ πήρα Meindl MFS, το αντίστοιχο πολιτικό έχει 280€.

https://www.stegosaurus.gr/product/arvilo-meindl-mfs/#reviews

επισης θα γινω κακος αλλα για ατομο που δεν δουλευει σε στρατο αστυνομια κτλ δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να μην παει σε ορειβατικη μαρκα και να παει σε αρβυλα εκτος αν η χρηση δεν ειναι για βουνο,για περπατημα κτλ και εναι για αλλο λογο.

On 03/11/2022 at 08:45, MISKIN said:

Χαζεύοντας στο ίντερνετ, έπεσα πάνω σε αυτά

https://icebug.com/rover-mid

Τα έχω βρει 110€ + 8€ μτφ από το Sportpursuit, που είναι αξιόπιστο και χω αγοράσει αρκετές φορές

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/2594048

 

Απλώς θέλει εγγραφή για να το δεις

Γενικώς το sportpursuit έχει πολύ καλές τιμές συνήθως και θα βρεις παπούτσια Gore-tex κοντά ή λίγο παραπάνω από το κατοστάρικο. 

δες και στο bergfreunde.επισης παιζει εκπτωση σε καταστημα με North face στο εκπτωτικο χωριο. κοντα στα goodys.

11 hours ago, vmaria said:

Καλημέρα!!!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Χθες πήγα σε διάφορα καταστήματα και δοκίμασα κάποια παππούτσια. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε ποικιλία στο νούμερό μου κ σε χρώματα οπότε βλέπω να ανεβαίνω στο budget αν και για τόσο αρχάρια το θεωρώ ανούσιο κ υπερβολικό αλλά anyway.

Ιδανικά ήθελα salomon αλλά το μόνο που βρήκα διαθέσιμο κ να μου αρέσει ήταν ένα για τρέξιμο αλλά πάνω απ' τα δάχτυλα είχε υπερβολικό κενό.

Αυτά που μου εκατσαν καλύτερα στο πόδι μου είχαν πολύ ωραίο πατάκι και πάτημα κ μου φάνηκαν σταθερά είναι:

Τα altra Olympus 5 και τα la sportiva alasha ||

Αυτά είναι για τρέξιμο, επανέρχομαι και ρωτώ: Κάνουν για πεζοπορία σε ανώμαλο έδαφος; Αν κάποια στιγμή θα έχω να σηκώσω σάκο με βάρος θα με στηρίξουν σε αναβασεις-καταβασεις;

Επιπρόσθετα να ρωτήσω,

Υπάρχει ένα σπρέι που διώχνει διώχνει νερά από παππούτσια. Θα απωθήσει λάσπες και ψιχάλες να μπουν στο παπούτσι; Αξίζει;

Καλτσες ποιες μου προτείνετε για αυτή την περίοδο χωρίς ζωικά υλικά;

Ευχαριστώ πολύ :)

το να ανεβεις στο budget ασχετα αν εισαι αρχαρια δεν ειναι κακο. ουτε υπερβολικο.δεν ειναι οτι θα πας να παρεις μποτακι των 300 ευρω. salomon φερνει η polo και εχει καλη ποικιλια. τα la sportiva ειναι πολυ δυνατα γενικοτερα.ναι μπορεις να περπατησεις σε ανωμαλο εδαφος και μπορεις να κουβαλησεις και σακιδιο σε νορμαλ κιλα. αν σκοπευεις να εχει χιονια και νερα παρτο goretex απο τωρα. σε καλτσες μπορεις να δεις τις Horizon socks kai bridgedale.

10 hours ago, vamvakoolas said:

εγω παντα προτιμω τα αθλητικα παπουτσια τυπου trail. Κατα τη ταπεινη μου γνωμη το βαρος εχει σημασια ειδικα οταν κανεις διαδρομες χλμ. Βεβαια αυτα δε παρεχουν τρελη υποστηριξη σε αστραγαλους μιας και σπανια βγαινουν σε μποτακια. Παντως προσωπικα με αυτα ποτε δεν ειχα προβλημα να ακολουθησω ορειβατες. Σχετικα με καλτσες εγω χρησιμοποιω σημπιεστικες (αυτες που φτανουν μεχρι σχεδον το γονατο) και δες για παραδειγμα christou νομιζω τις εχει και ο σκλαβενιτης. Για τη βροχη αν και συνηθως το παπουτσι που φοραω ειναι αδιαβροχο τυχαινει να μπει νερο στο ποδι. Η πιο απλη λυση (απο πιο εμπειρους) ειναι αμεσως να αλλαξεις καλτσες. Εναλλακτικα ειτε το σπρευ που ανεφερες ή κερι (μπορεις να βρεις απο μαγαζι με σκειτμπορτς, ποδηλαταδικα decathlon κτλ). To κερι ειναι πιο αποτελεσματικο.

απλα οτιδηποτε αδιαβροχοποιει ειτε λιγο ειτε πολυ αυτοματως σημανει οτι θα χασει λιγο σε διαπνοη

8 hours ago, vmaria said:

Δηλαδή πχ ακόμη και για 5 ψιχάλες πρέπει να κοιτάξω για αδιάβροχο?

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή με τις γκέτες!!!

Το ξέρω ότι έχω πρήξει κόσμο αλλά να σε ρωτήσω, για πεζοπορία θεωρείς οτι έχουν σημαντικές διαφορές τα altra Olympus απ΄τα τα Loan peak?

Σε μέρη που έχει αρκετή υγρασία φοριούνται αυτές οι κάλτσες?Επίσης, το πόδι το κρατάνε στεγνό ή ιδρώνει?

Ξέρεις μήπως υπάρχει κερί χωρίς ζωικά συστατικά? Απ ότι διάβασα λίγο, το κερί προορίζετε για μποτάκια κλπ. Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο trail running παππούτσι?

Το διατύπωσα λάθος. Στα δάχτυλα μπροστά είχε ένα δάχτυλο περιθώρειο οπ'οτε πιστέυω ήταν μια χαρά. Το θέμα είναι πως είχε αρκετό κενό πάνω απ τα δάχτυλα,στα μετατάρσια και μου φάνηκε στο περπάτημα πως δε μου κρατούσε σταθερό το πόδι.

an einai 5 ψυχαλες οχι δεν εχεις θεμα.αλλα θα ειναι 5 ψιχαλες?και αν πατησεις σε χιονι και βουλιαξει λιγο το ποδι μεσα?για αυτο λεμε αναλογως που σκοπευεις να το κανεις use.

καλτσες το τι θα παρεις παλι εχει να κανει με τον καιρο. υπαρχουν λεπτες υπαρχουν πιο χοντρες.

το κερι μπαινει συνηθως σε δερματινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

προτιμω salomon απο adidas.καλτσες σε ορειβατικο καταστημα θα βρεις διαφορες.απο merino wool απο συνθετικες απο λεπτες απο χειμερινες απο expedition.πχ η polo φερνει τις horizon socks που ειναι ωραιες.

Οπότε πιστεύεις ότι με ένα από τα 2 Salomon που εβαλα θα είμαι οκ; 

https://www.skroutz.gr/s/30153018/Salomon-XA-Collider-2-GTX-414317-Ανδρικά-Ορειβατικά-Παπούτσια-Αδιάβροχα-με-Μεμβράνη-Gore-Tex-Μαύρα.html?from=listing

https://www.skroutz.gr/s/24541338/Salomon-Outline-Prism-Mid-GTX-411200-Ανδρικά-Ορειβατικά-Μποτάκια-Αδιάβροχα-με-Μεμβράνη-Gore-Tex-Μαύρα.html?from=listing

Επίσης κάποια πρόταση για κατάστημα στο οποιο θα μπορούσα να τα δοκιμάσω (και αν το υπάρχει κάτι σε δυτικά προάστια Αθήνας ακόμα καλύτερα!); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos υπάρχει σοβαρότατος λόγος και αυτός είναι ο οικονομικός. Με 70€ παίρνεις Gore-tex ανατομική μπότα που είναι 200γρ πιο βαριά από τα La sportiva των 230€, που πολλοί δεν έχουν να τα διαθέσουν. 

 

Το Bergfreunde αξίζει μόνο αν έχει κάποια προσφορά, αλλιώς οι τιμές του είναι σχετικά προς τα πάνω.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

προτιμω salomon απο adidas.καλτσες σε ορειβατικο καταστημα θα βρεις διαφορες.απο merino wool απο συνθετικες απο λεπτες απο χειμερινες απο expedition.πχ η polo φερνει τις horizon socks που ειναι ωραιες.

θα απεφευγα λιγακι τις διπλες καλτσες και θα φοραγα μια πιο χοντρη.πχ expedition.με ποια εννοια το εννοω.οταν διαλεγεις ενα παπουτσι πρεπει να το παρεις με βαση το τι καλτσα θα φορας αλλιως μπορει να κολυμπας ή να ειναι μικρο. οποτε αν καποιος το δοκιμασει πχ με λεπτη καλτσα και μετα βαλει απο πανω μια δευτερη χοντρη θα εχει θεμα στο μεγεθος.

επισης θα γινω κακος αλλα για ατομο που δεν δουλευει σε στρατο αστυνομια κτλ δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να μην παει σε ορειβατικη μαρκα και να παει σε αρβυλα εκτος αν η χρηση δεν ειναι για βουνο,για περπατημα κτλ και εναι για αλλο λογο.

δες και στο bergfreunde.επισης παιζει εκπτωση σε καταστημα με North face στο εκπτωτικο χωριο. κοντα στα goodys.

το να ανεβεις στο budget ασχετα αν εισαι αρχαρια δεν ειναι κακο. ουτε υπερβολικο.δεν ειναι οτι θα πας να παρεις μποτακι των 300 ευρω. salomon φερνει η polo και εχει καλη ποικιλια. τα la sportiva ειναι πολυ δυνατα γενικοτερα.ναι μπορεις να περπατησεις σε ανωμαλο εδαφος και μπορεις να κουβαλησεις και σακιδιο σε νορμαλ κιλα. αν σκοπευεις να εχει χιονια και νερα παρτο goretex απο τωρα. σε καλτσες μπορεις να δεις τις Horizon socks kai bridgedale.

απλα οτιδηποτε αδιαβροχοποιει ειτε λιγο ειτε πολυ αυτοματως σημανει οτι θα χασει λιγο σε διαπνοη

an einai 5 ψυχαλες οχι δεν εχεις θεμα.αλλα θα ειναι 5 ψιχαλες?και αν πατησεις σε χιονι και βουλιαξει λιγο το ποδι μεσα?για αυτο λεμε αναλογως που σκοπευεις να το κανεις use.

καλτσες το τι θα παρεις παλι εχει να κανει με τον καιρο. υπαρχουν λεπτες υπαρχουν πιο χοντρες.

το κερι μπαινει συνηθως σε δερματινα.

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, MISKIN said:

@poulinos υπάρχει σοβαρότατος λόγος και αυτός είναι ο οικονομικός. Με 70€ παίρνεις Gore-tex ανατομική μπότα που είναι 200γρ πιο βαριά από τα La sportiva των 230€, που πολλοί δεν έχουν να τα διαθέσουν. 

 

Το Bergfreunde αξίζει μόνο αν έχει κάποια προσφορά, αλλιώς οι τιμές του είναι σχετικά προς τα πάνω.  

υπαρχουν και τα salomon full μποτακι με 100 ευρω περιπου goretex. εβαλα χωρις προβλημα σε 30 περιπου ημερες 430 Km με σακιδιο περιπου 18-22 κιλα και σε χαλια terrain. (Haute Route Pyrenees)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, poulinos είπε

υπαρχουν και τα salomon full μποτακι με 100 ευρω περιπου goretex. εβαλα χωρις προβλημα σε 30 περιπου ημερες 430 Km με σακιδιο περιπου 18-22 κιλα και σε χαλια terrain. (Haute Route Pyrenees)

Αν δεν έχει ζωικά συστατικά ίσως ενδιαφέρει τη @vmariaσε αυτά τα χρήματα. Ποιο μοντέλο είναι;

 

Επεξ/σία από MISKIN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...