Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ butcher13

ναι παιζει να εχει προβλημα ο φιλος σου δεν μπορει να απαντησει κανεισ με σιγουρια σε αυτο που ρωτας . πρεπει να γνωριζει αρκετες παραμετρους για να σου πει ...

παραδειγμα .

αν εσυ εχεις κατεβασει νωριτερα απο το επισημο release του παιχνιδιου καποιο παιχνιδι και εχεις καποιο save - achievment στον δισκο με ημερομηνια πριν απο το επισημο release , το πιο πιθανο ειναι η micro$oft να το δει και να μπαναρει την κονσολα ...

 

οπως λοιπον καταλαβαινεις αυτο που θελεις να κανεις εχει και λιγο ρισκο για τον φιλο σου ..

παιζει ομως και να μην γινει τιποτα ...

 

και για επιβεβαιωση αναφερω ζωντανο παραδειγμα ¨.

κονσολα αφλασαριστη geoplak to id για οσους γνωριζουν τον γιωργο

παραγγελνει απο ebay νωριτερα το gears of war 2 βαζει λοιπον στην κονσολα το αυθεντικο δισκακι και παιζει πριν το παιχνιδι

κυκλοφωρησει επισημα στην ευρωπη και τρωει ban .....

Επεξ/σία από modguru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι?

επειδη εχω παλαιοτερο firmware και παιζω μονο wave 3 games τα εχω πατσαρει ολα σε wave 3.

Ενας φιλος μου αγορασε χθες ενα 360 και περασε μεσα το τελευταιο.

Μπορω κανοντας iso τα wave 3 games μου να τα ξαναπατσαρω σε wave 4?

Θα υπαρχει ασφαλεια στο live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι?

επειδη εχω παλαιοτερο firmware και παιζω μονο wave 3 games τα εχω πατσαρει ολα σε wave 3.

Ενας φιλος μου αγορασε χθες ενα 360 και περασε μεσα το τελευταιο.

Μπορω κανοντας iso τα wave 3 games μου να τα ξαναπατσαρω σε wave 4?

Θα υπαρχει ασφαλεια στο live?

 

Δεν το λέω με σιγουριά αλλά διάβαζα ότι αν περάσεις το wave patch είναι σίγουρο το ban...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι?

επειδη εχω παλαιοτερο firmware και παιζω μονο wave 3 games τα εχω πατσαρει ολα σε wave 3.

Ενας φιλος μου αγορασε χθες ενα 360 και περασε μεσα το τελευταιο.

Μπορω κανοντας iso τα wave 3 games μου να τα ξαναπατσαρω σε wave 4?

Θα υπαρχει ασφαλεια στο live?

 

ασφαλεια στο live δεν υπαρχει ποτε .... φυσικα και μπορεις να το δοκιμασεις ..

κανε απο το δισκακι σου iso και τρεξε το abgx360 αν στο φτιαξει παει καλως, αν δεν στο φτιαξει σιγουρα θα υπαρχει τροπος να το κανεις χειροκινητα , απλα εγω δεν το γνωριζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για επιβεβαιωση αναφερω ζωντανο παραδειγμα ¨.

κονσολα αφλασαριστη geoplak to id για οσους γνωριζουν τον γιωργο

παραγγελνει απο ebay νωριτερα το gears of war 2 βαζει λοιπον στην κονσολα το αυθεντικο δισκακι και παιζει πριν το παιχνιδι

κυκλοφωρησει επισημα στην ευρωπη και τρωει ban .....

 

Γιώργο, αν είναι έτσι, έχει κάθε δικαίωμα ο άλλος Γιώργος να πάρει τηλ στην MS να ζητήσει άρση του ban. Μιλάω για καθαρά περίπτωση που το 360 του δεν είχε φλασαριστεί ή μονταριστεί κάπως στο παρελθόν. Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε καταναλωτής να γνωρίζει πότε είναι η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας και απ' τη στιγμή που το Amazon του το στέλνει νωρίτερα και "σπάει" την επίσημη ημερομηνία, είναι εκείνοι υπαίτιοι. Ο Geoplak δε φέρει καμία ευθύνη.

Και ξαναλέω, δεν έχει ακουστεί ποτέ περίπτωση για console ban σε μη φλασαρισμένη κονσόλα. Αν είχε γίνει στον geoplak θα είχε γίνει και σε άλλους εκατοντάδες που παίζουν τα αυθεντικά τους παιχνίδια στην αφλασάριστη κονσόλα τους πριν την ημερομηνία κυκλοφορίας και θα είχε γίνει γνωστό αυτό το πράμα. Άρα αυτό που συμπεραίνω είναι ότι εμπίπτει σε άλλη περίπτωση.

 

@SlimData

Στο abgx360.net στο section download έχει τα video isos που χρειάζεσαι. Τα τοποθετείς στο φάκελο που σου λένε οι οδηγίες (μπορείς να ανοίξεις το abgx360 GUI και να πατήσεις Ctrl+F).

Αυτά τα video isos είναι γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Με το patch που τους έκανες, στην ουσία τους είχες αλλάξει αυτό ακριβώς.

Πέρνα τα απ' το abgx360 και θα μπορείς να δεις αν είναι όλα εντάξει μετά ή όχι. Αν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να ποστάρεις αν θες εδώ μια εικόνα απ' τα results να σου πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, αν είναι έτσι, έχει κάθε δικαίωμα ο άλλος Γιώργος να πάρει τηλ στην MS να ζητήσει άρση του ban. Μιλάω για καθαρά περίπτωση που το 360 του δεν είχε φλασαριστεί ή μονταριστεί κάπως στο παρελθόν. Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε καταναλωτής να γνωρίζει πότε είναι η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας και απ' τη στιγμή που το Amazon του το στέλνει νωρίτερα και "σπάει" την επίσημη ημερομηνία, είναι εκείνοι υπαίτιοι. Ο Geoplak δε φέρει καμία ευθύνη.

Και ξαναλέω, δεν έχει ακουστεί ποτέ περίπτωση για console ban σε μη φλασαρισμένη κονσόλα. Αν είχε γίνει στον geoplak θα είχε γίνει και σε άλλους εκατοντάδες που παίζουν τα αυθεντικά τους παιχνίδια στην αφλασάριστη κονσόλα τους πριν την ημερομηνία κυκλοφορίας και θα είχε γίνει γνωστό αυτό το πράμα. Άρα αυτό που συμπεραίνω είναι ότι εμπίπτει σε άλλη περίπτωση.

 

@SlimData

Στο abgx360.net στο section download έχει τα video isos που χρειάζεσαι. Τα τοποθετείς στο φάκελο που σου λένε οι οδηγίες (μπορείς να ανοίξεις το abgx360 GUI και να πατήσεις Ctrl+F).

Αυτά τα video isos είναι γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Με το patch που τους έκανες, στην ουσία τους είχες αλλάξει αυτό ακριβώς.

Πέρνα τα απ' το abgx360 και θα μπορείς να δεις αν είναι όλα εντάξει μετά ή όχι. Αν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να ποστάρεις αν θες εδώ μια εικόνα απ' τα results να σου πούμε.

 

παυλο εχε υποψιν σου οτι απο την στιγμη που θα σε κανει ban η microsoft δεν σε αναγνωριζει σαν πελατη .. φυσικα και πηρε τηλεφωνο και μαλιστα τοτε ηταν η περιοδο που τα λιτεον δεν ειχανε βρει ακομα τροπο να τα φλασαρεις και μπορουσε να το αποδειξει πολυ ευκολα οτι η κονσολα του ηταν αφλασαριστη .. αλλα δυστηχως .. .. δεν βρισκεις το δικιο σου φυσικα η περιπτωση του γιωργου ηταν μεμονομενη απλα το ανεφερα σαν παραδειγμα ... του τι μπορει να συμβει καμια φορα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μαθεύτηκε είδη ότι το νέο xbox360 slim κατά πάσα πιθανότητα μέσα έχει το philips liteon dg-16d4s και είναι 3.5 ιντσών σαν όλα τα dvd-rom drive όλων των προηγούμενων xbox360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να περάσω τα αρχεία που λέει εδώ, πρέπει να συνδέσω το δίσκο του xb με το pc? μπορώ μήπως από usb stick?

http://digiex.net/downloads/download-center-2-0/xbox-360-content/3143-optional-media-update.html

μπορεί κάποιος να σκεφτεί ένα τρόπο / δοκιμή ίσως για να ελέγξω αν είναι jtagged?

-

πόσο σχετικός είμαι: http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3426199&postcount=7017

Επεξ/σία από oneofthem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να περάσω τα αρχεία που λέει εδώ, πρέπει να συνδέσω το δίσκο του xb με το pc? μπορώ μήπως από usb stick?

http://digiex.net/downloads/download-center-2-0/xbox-360-content/3143-optional-media-update.html

μπορεί κάποιος να σκεφτεί ένα τρόπο / δοκιμή ίσως για να ελέγξω αν είναι jtagged?

-

πόσο σχετικός είμαι: http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3426199&postcount=7017

 

φιλε μου ενας τροπος υπαρχει για να δεις αν η κονσολα σου κανει για jtag

κοιτας την ημερομηνια κατασκευης να ειναι μαχιμουμ μεχρι τις 18 - 06 - 2009

και πας στο μενου τισ κονσολας δεξια console setings > system setings > system info

και κοιτας δεξια στο επανω μεροσ τις οθονης πρεπει να γραφει ενα νουμερο

2.0.7371. κλπ κλπ αν δεις μεχρι και 7371 και εχεισ και ημερομηνια πριν τις 18-6-2009 κανει η κονσολα σου για jtag

αν ειναι μεγαλυτερο του 7371 δεν κανει

αν ειναι μετα τισ 18 - 06 - 2009 δεν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ενας τροπος υπαρχει για να δεις αν η κονσολα σου κανει για jtag

κοιτας την ημερομηνια κατασκευης να ειναι μαχιμουμ μεχρι τις 18 - 06 - 2009

και πας στο μενου τισ κονσολας δεξια console setings > system setings > system info

και κοιτας δεξια στο επανω μεροσ τις οθονης πρεπει να γραφει ενα νουμερο

2.0.7371. κλπ κλπ αν δεις μεχρι και 7371 και εχεισ και ημερομηνια πριν τις 18-6-2009 κανει η κονσολα σου για jtag

αν ειναι μεγαλυτερο του 7371 δεν κανει

αν ειναι μετα τισ 18 - 06 - 2009 δεν κανει

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι δεν ρωτάω αν κάνει... αλλά ...αν είναι ήδη, πως το ελέγχω αυτό? ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμη jtag κονσολα απο το εργοστασιο δεν βγαινει.Πρεπει να γινουν κολλησεις πανω στην μητρικη και αλλα πολλα για να την μετατρεψεις σε jtag.Λογικα τιποτα απο ολα αυτα δεν εχουν γινει στην δικη σου κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν είμαι τόσο βλαμμένος πια αν ήταν δικό μου το xbox λέτε να ρώταγα αν το έχω μοντάρει?:-)

όπως γράφω στο post που παρέθεσα πιο πάνω για ευκολία, δεν είναι δικό μου

αυτός που το έχει είναι εξωτερικό και δεν τον ενδιαφέρει και το θέμα λογικά το μόνταρε με κάποιο τρόπο αλλά από τότε απλά το χε να κάθεται - αλλά ενδιαφέρει εμένα να μην του χαλάσω τπτ ή γίνει ban (δεν ξέρω σε ποια περίπτωση γίνεται) ακόμη και αν δεν τον νοιάζει

για αυτό θέλω πρώτον να διαπιστώσω αν είναι jtagged το οποίο δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα από xbox - ούτε καν πως να το ανάψω δεν ξέρω τρόπος του λέγειν, τόσο άσχετος με το θέμα είμαι

αλλά ψάχνω αν είναι jtagged γιατί ξέρω πως έχει γίνει κάποια μόντα αφού διαβάζει από dvd-r (σωστά?)

για το jtagged υποθέτω αν ανοίξω το κουτί το βλέπω άμεσα αφού είναι h/w mod απλά θέλω να το αποφύγω γιατί είναι ξένο το μηχάνημα

οπότε ρωτάω αν μπορώ να ελέγξω κάποια λειτουργία ή κάποιο στοιχείο πχ για να δω γενικά τι mod έχει γίνει? ή μήπως αν συνδέσω το δίσκο στο pc να δω τα αρχεία μπορώ να καταλάβω/ετε τι παίζει?

ο σκοπός δεν αξίζει όλη αυτή τη βαβούρα για ένα κ.λ.update δλδ για αυτό το κ.λ.μηχάνημα αλλά αφού έδωσα ήδη χρόνο θα το ψάξω όσο γίνεται, οπότε κοιτάζω πρώτα αν είναι jtagged που παίρνει άμεσα το update χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...