Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση που αφορά το flasharisma του 360:

 

Έχω ένα 360 Falcon συνδεδεμένο στ Live, οπου συνδέομαι με το gamertag μου.

Πρόσφατα αγόρασα σε προσφορά ένα δεύτερο 360 jasper (το bundle με το Beatles rockband) και σκέφτομαι να συνδέσω τον 20άρη δίσκο του πρώτου 360 στο δεύτερο (το jasper) μαζί με το profile/gamertag μου κτλ. ώστε να συνδέομαι στο live απ το καινούριο 360. Μετά να φλασάρω το παλιό και να παίζω offline games μ ένα δεύτερο καινούρο προφιλ που θα φτιάξω.

 

Υπάρχει περίπτωση να φάω ban απ το Live, αν η παλιά κονσόλα φλασαριστεί και χρησιμοποιώ το παλιό gamertag μου στην καινούρια την αφλασάριστη ;

 

Με άλλα λόγια θέλω να μεταφέρω το προφίλ μου/gamertag μου στην καινούρια jasper κονσόλα που είναι και εντός εγγύησης και να φλασάρω την παλιά falcon κονσόλα και να τρέχω offline backup των παιχνιδιών μου εκεί μ ένα καινούριο προφίλ που θα φτιάξω στην παλιά. Απλά ανησυχώ αν η Microsoft συνδέει τα gamertag με serial numbers κονσολών και δει πως η παλιά μου κονσόλα είναι πλέον φλασαρισμένη και το κάνει assosiate με το gamertag που χρησιμοποιούσα σε αυτήν πριν το μεταφέρω στην καινούρια.

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως συνδέει τα serial κονσολών με τα gamertag κ.τ.λ. αλλά αν βάλεις το δίσκο στην νέα σου κονσόλα και φλασαρεις την παλιά και δεν ξαναβάλεις ποτέ στο ίντερνετ με το δίσκο πάνω την παλιά φλασαρισμενη κονσόλα τότε πως θα δει η Microsoft ότι εχεις φλασαρει την παλιά κονσόλα?

 

Εν ολιγης μπορείς απλά να κοτσάρεις στην νέα κονσόλα σου το παλιό σου 360 δίσκο και να μπαίνεις από εκεί live αρκεί να μην ξαναβάλεις το δίσκο στη παλιά κονσόλα και συνδεθείς στο live γιατί τότε παιζει εκτός από ban(Συνήθως της κονσόλας και όχι του gamertag) να γίνουν corrupted πολλά από το δίσκο όπως π.χ. το gamertag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως συνδεει τα serial κονσολων με τα gamertag κ.τ.λ. αλλα αν βαλεις το δισκο στην νεα σου κονσολα και φλασαρεις την παλια και δεν ξαναβαλεις ποτε στο ιντερνετ με το δισκο πανω την παλια φλασαρισμενη κονσολα τοτε πως θα δει η microsoft οτι εχεις φλασαρει τι παλια κονσολα?

 

Εν ολιγης μπορεις απλα να κοτσαρεις στην νεα κονσολα σου το παλιο σου 360 δισκο και να μπαινεις απο εκει live αρκει να μην ξαναβαλεις το δισκο στη παλια κονσολα και συνδεθεις στο live γιατι τοτε παιζει να γινουν corrupted πολλα απο το δισκο οπως π.χ. το gamertag.

 

Ευχαριστώ just-gamer για τη γρήγορη απάντηση. Μία ακόμη ερώτηση.

 

Αν υποθέσουμε πως μπαίνω στο Net/Live με την παλιά φλασαρισμένη ΑΛΛΑ χωρίς τον δίσκο (δλδ μπαίνω με καινούριο προφίλ) μπορεί να ανιχνεύσει η microsoft πως η κονσόλα με το τάδε serial number που είχε παλιά το τάδε προφίλ ( το παλιό μου gamertag) τώρα μπαίνει Live με φλασαρισμένο firmware και να μου κάνει ban το gamertag που θα είναι στην καινούρια ? Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί(ανιχνεύσει η microsoft πως η κονσόλα με το τάδε serial number που είχε παλιά το τάδε προφίλ) αφού όπως σου είπα με το που συνδεθείς στο live συνδέεται το serialno της κάθε κονσόλας με το εκάστοτε gamertag αλλά αν σου μπανάρει συνήθως θα σου μπανάρει τη κονσόλα και όχι to gamertag.

 

Γι' αυτό το λόγο βλέπεις πολλούς που έχουν μια και μόνο κονσόλα όταν μπαναριστούν κρατάνε το δίσκο πουλάνε την μπαναρισμένη κονσόλα αγοράζουν μια νέα κοτσάρουν το παλιό δίσκο και συνδέονται κανονικά στο live σαν να μην τρέχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί(ανιχνεύσει η microsoft πως η κονσόλα με το τάδε serial number που είχε παλιά το τάδε προφίλ) αφού όπως σου είπα με το που συνδεθείς στο live συνδέεται το serialno της κάθε κονσόλας με το εκάστοτε gamertag αλλά αν σου μπανάρει συνήθως θα σου μπανάρει τη κονσόλα και όχι to gamertag.

 

Γι' αυτό το λόγο βλέπεις πολλούς που έχουν μια και μόνο κονσόλα όταν μπαναριστούν κρατάνε το δίσκο πουλάνε την μπαναρισμένη κονσόλα αγοράζουν μια νέα κοτσάρουν το παλιό δίσκο και συνδέονται κανονικά στο live σαν να μην τρέχει κάτι.

 

Κατάλαβα. Νόμιζα πως αν φας ban στο live σημαίνει πως χάνεις το gamertag/achievements κτλ. Συγκεκριμένα banarismenh κονσόλα τι σημαίνει ακριβώς;

 

Δλδ η μοναδική περίπτωση για να μη φάω ban είναι να μη ξαναβάλω την παλιά κονσόλα στο Νετ και να συνδέομαι στο live με την καινούρια με τον παλιό λογαριασμό μου, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Νόμιζα πως αν φας ban στο live σημαίνει πως χάνεις το gamertag/achievements κτλ. Συγκεκριμένα banarismenh κονσόλα τι σημαίνει ακριβώς;

 

Δλδ η μοναδική περίπτωση για να μη φάω ban είναι να μη ξαναβάλω την παλιά κονσόλα στο Νετ και να συνδέομαι στο live με την καινούρια με τον παλιό λογαριασμό μου, σωστά;

Μπαναρισμενη κονσόλα σημαίνει ότι από αυτήν την κονσόλα δεν πρόκειται να ξαναμπείς ποτέ στο xbox live.

 

Ναι είναι μια λυση αυτό που λες και όπως σου είπα συνήθως δεν τρώει το μπαν το gamertag αλλά η κονσόλα οπότε καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαναρισμενη κονσόλα σημαίνει ότι από αυτήν την κονσόλα δεν πρόκειται να ξαναμπείς ποτέ στο xbox live.

 

Ναι είναι μια λυση αυτό που λες και όπως σου είπα συνήθως δεν τρώει το μπαν το gamertag αλλά η κονσόλα οπότε καταλαβαίνεις.

 

Ναι thanks. Κάτι τελευταίο; Μπορώ να χρησιμοποιώ τα save-games που έχω τώρα με το καινούριο προφίλ στην παλιά κονσόλα; Π.χ. να τα έχω σ ένα memory unit και να τρέχω τα παιχνίδια με φορτωμένα τα saves; Ή είναι και τα save-games assosiated με το παρόν προφίλ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το κάθε save file game κλειδώνει με το gamertag που γίνετε επομένως δεν μπορεί να δουλέψει ένα save που εχεις με το παλιό σου gamertag στο νέο σου gamertag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το κάθε save file game κλειδώνει με το gamertag που γίνετε επομένως δεν μπορεί να δουλέψει ένα save που εχεις με το παλιό σου gamertag στο νέο σου gamertag.

 

Κατάλαβα. Λίγο σε περιορίζει αυτό αλλά τελοςπάντων. Για να κάνω backup των παιχνιδιων μου τωρα, αν έχω καταλάβει καλά, αρκουν τα παρακάτω:

1) Ένα samsung DVD-ROM φλασαρισμένο με Kreon Firmware

2) Ένα οποιοδηποτε DVD-RW που να υποστηρίζει DL disks

3) To ΧΒΟΧ backup creator

4) To IMGBURN

 

Σωστά;

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αν θελεις να τα νοικιάζεις και να τα γράφεις αν όχι μπορείς πολύ απλά να τα κατεβάζεις από νετ και να τα γράφεις με ένα από τα δυο προγράμματα που αναφέρεις στο 3-4 πάντα σε dvd+r dl δισκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...