Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να δεις τι σου τρωει τη ram βαλε το ps_mem

 

https://www.archlinux.org/packages/community/any/ps_mem/

Απο ότι βλέπω όλα τα utilities πάνω κάτω το ίδιο δείχνουν οπότε μάλλον δεν φταίει το Gnome σε κάτι... το βασικό θέμα φαίνεται να είναι στα IDEs (1 είναι ανοιχτό στο παρακάτω παράδειγμα)

 45.6 MiB +  22.5 MiB =  68.1 MiB Xwayland (2)
184.8 MiB +  32.4 MiB = 217.2 MiB gnome-shell (2)
275.3 MiB +   4.0 MiB = 279.3 MiB thunderbird
  1.1 GiB + 118.3 MiB =   1.2 GiB chromium (18)
  3.7 GiB +  32.4 MiB =   3.8 GiB java (4)

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO με Browser + Virtualbox + Java IDE μόνιμως ανοικτά, τα 8GB είναι λίγα. Ανεξαρτήτως του memory leak, τα 16GB τα θες, ιδίως αν δουλεύεις στο μηχάνημα.

 

Ανεξαρτήτως αυτού, μπορείς πάντα να κάνεις ένα restart το IDE για να ρίξεις τη Mem Usage.

 

Το ελαφρύτερο που μπορείς να πας είναι νομίζω openbox, αλλά να ξέρεις ότι θέλει λίγο χρόνο για σετάρισμα. Γιατί δεν δοκιμάζεις Cinnamon/Mate κτλ;

 

@Luciddream

 

 

πως είναι σε πόρους τα Windows 10 σε VM σε σχέση πχ με τα Windows 7

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream

 

 

πως είναι σε πόρους τα Windows 10 σε VM σε σχέση πχ με τα Windows 7

 

 

Τα έχω στήσει σχετικά πρόσφατα για πολύ συγκεκριμένη δουλειά (Git / SVN / MS-Access - VBA / VPN σε άλλο windows machine). Δεν έχω δει πάνω απο 1.5GB memory usage. Σε σημείο που έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν όλα αυτα τα εργαλεία χρησιμοποιούν τον γνωστό αλγόριθμο. Σε CPU έχω δει ελάχιστο overhead, αλλά για αυτό παίζει ρόλο η CPU και κατα το πόσο υπστηρίζει virtualization.

 

Αν θες να τα δοκιμάσεις έχει η Microsoft link με το ISO που μπορεις να τα στήσεις unactivated (Ανοίγει μόνο απο Linux)

IMHO με Browser + Virtualbox + Java IDE μόνιμως ανοικτά, τα 8GB είναι λίγα. Ανεξαρτήτως του memory leak, τα 16GB τα θες, ιδίως αν δουλεύεις στο μηχάνημα.

 

Το ελαφρύτερο που μπορείς να πας είναι νομίζω openbox, αλλά να ξέρεις ότι θέλει λίγο χρόνο για σετάρισμα. Γιατί δεν δοκιμάζεις Cinnamon/Mate κτλ;

Συμφωνώ, αλλά είναι δύσκολο να γίνει άμεσα παραγγελία για RAM οπότε πρέπει να βρω μια λύση μέχρι τότε (είναι για PC της δουλειάς). Το θέμα είναι οτι φαίνεται να μην φτάιει το Gnome, οπότε μάλλον δεν έχει νόημα να αλλάξω κάτι που με βολεύει. Απλά έβλεπα 250mb usage στο gnome-shell και πίστευα ότι είναι λάθος. Στο virtual memory δείχνει περίπου 2GB, αλλά μάλλον αυτά είναι αρχεία και όχι μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως μπακάλικο workaround:

 

Γράψε ένα bash script που κλείνει και ξανανοίγει IDEs + Browsers. Κάθε φορά που σηκώνεσαι για καφέ/τουαλέτα κτλ το τρέχεις και μέχρι να ξαναγυρίσεις θα έχουν σηκωθεί όλα. Βάρα και καμιά 100στή ctrl+tab με xdotool για να φορτώσουν τα tabs στον Browser και έτοιμος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω Manjaro XFCE και αλλάζω δοκιμαστικά το Ubuntu 16.04 στο laptop μου. Έχω Skylake με HD 520, είναι σκατένια η απόδοση ακόμα και με το 4.9.5 που έχω περασμένο στο Ubuntu, θα γίνει καθόλου καλύτερη στο manjaro; Στο chrome και σε chrome based apps όπως ο atom, τρώει χοντρό flickering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω Manjaro XFCE και αλλάζω δοκιμαστικά το Ubuntu 16.04 στο laptop μου. Έχω Skylake με HD 520, είναι σκατένια η απόδοση ακόμα και με το 4.9.5 που έχω περασμένο στο Ubuntu, θα γίνει καθόλου καλύτερη στο manjaro; Στο chrome και σε chrome based apps όπως ο atom, τρώει χοντρό flickering.

Who knows, δοκίμασε το και βλέπεις.. πολύ πιθανόν να μην αλλάξει τίποτα αφου δεν φταίει η διανομή αλλά π.χ οι drivers. By the way, άλλο το Manjaro άλλο το Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Who knows, δοκίμασε το και βλέπεις.. πολύ πιθανόν να μην αλλάξει τίποτα αφου δεν φταίει η διανομή αλλά π.χ οι drivers. By the way, άλλο το Manjaro άλλο το Arch.

True story, απλά εδώ διαβάζει πιο πολύς κόσμος και είναι και arch based διανομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True story, απλά εδώ διαβάζει πιο πολύς κόσμος και είναι και arch based διανομή. 

Το οποίο δεν σημαίνει τίποτα, ειδικότερα π.χ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις το manjaro έχει τελείως διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης απο το Arch (υποθέτω). Δεν με πειράζει το ποστ, αν έδωσα τέτοια εντύπωση, απλά μπορεί στο τοπικ του manjaro να ξέρουν καλύτερα για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μήπως κανείς καμία ιδέα για το πως μπορεί να γίνεται αυτόματα η επανεκκίνηση του g15daemon.service όταν γίνεται επαναφορά από suspend; Το χρησιμοποιώ για τη χρήση των έξτρα πλήκτρων του πληκτρολογίου μου και κάθε φορά μετά από suspend(που το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά με "systemctl suspend") απενεργοποιείται. Αυτή τη στιγμή το τρέχω χειροκίνητα, αλλά είναι αρκετά εκνευριστικό μιας και το χρησιμοποιώ κυρίως για drop down terminal, οπότε θα προτιμούσα να γίνεται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μήπως κανείς καμία ιδέα για το πως μπορεί να γίνεται αυτόματα η επανεκκίνηση του g15daemon.service όταν γίνεται επαναφορά από suspend; Το χρησιμοποιώ για τη χρήση των έξτρα πλήκτρων του πληκτρολογίου μου και κάθε φορά μετά από suspend(που το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά με "systemctl suspend") απενεργοποιείται. Αυτή τη στιγμή το τρέχω χειροκίνητα, αλλά είναι αρκετά εκνευριστικό μιας και το χρησιμοποιώ κυρίως για drop down terminal, οπότε θα προτιμούσα να γίνεται αυτόματα.

Δες την απάντηση καθώς και τα σχόλια.

http://unix.stackexchange.com/questions/124212/writing-a-systemd-service-to-be-executed-at-resume

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και δε φαίνεται να λειτουργεί.

Είχα ήδη κάνει κάτι παρόμοιο και το τροποποίησα ως εξής:

[Unit]
Description=Finish System Sleep
After=suspend.target

[Service]
User=root
Type=oneshot
TimeoutSec=0
ExecStart=/usr/bin/g15daemon

[Install]
WantedBy=multi-user.target sleep.target suspend.target

Μετά έκανα restart το παραπάνω(αφού υπήρχε ήδη αλλά δε λειτουργούσε) και δοκίμασα πάλι το suspend. Δε λειτούργησε ούτε κι έτσι, θα δοκιμάσω και μετά από reboot μήπως και χρειάζεται πάντως.

EDIT:

όχι, δε λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε μπορείς με gdm γιατι θέλει ένα αυτός και άλλο ένα τουλάχιστον ο χρήστης που κάνει login.

Με ένα loginctl το διαπιστώνεις εύκολα. Σε lightdm δεν υπήρχε αυτό, χρειαζόσουν μόνο ένα tty αλλά όπως σωστα λες δεν υποστηρίζει wayland.

To LightDM υποστηριζει Wayland.

Τρεχω Gnome και το φορτωνω με LightDM.

Δεν εχω GDM.

Και φυσικα επιλεγω "Gnome" στη login screen, και οχι "Gnome on Xorg".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βγάλω το Gnome / gdm γιατί τα πολλά memory leaks [1] μου δημιουργούν πρόβλημα. Τι προτείνετε? Θέλω σίγουρα κάτι με mouse support. Πρόσφατα διάβαζα ότι το KDE δεν τρώει πολύ μνήμη, αλλά ψιλο-αμφιβάλω. Τι display manager έχει το KDE?

το kde οντως δεν τρωει μνημη τωρα τελευταια ...

δοκιμασα το kde neon και σε idle ετρωγε 350mb

εγω θα σου προτεινα openbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...