Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γρήγορη μετάβαση, όχι αναζήτηση.

Έχει και ο Firefox. Αλλά πολύ περιορισμένες οι δυνατότητες του.

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλο μεσημερι.Εδω και καιρο εχω προβλημα με τον Μοζιλλα.Καθως προσπαθω να μαρκαρω μια λεξη ή μια φραση το μαρκαρισμα φευγει και το κατορθωνω μετα απο πολλες προσπαθειες.Εχει καταντησει κουραστικο και δεν μπορω να βρω λυση.Καμμια ιδεα κανενας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο γιατί μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο. Θα ήταν δύσκολο να υπήρχε η δυνατότητα να μεταφέρεις τα toolbars σου πάνω και κάτω όπου θες?

 

Εγώ θέλω την εξής διάταξη:

 

bookmarks toolbar

address bar toolbar

tab toolbar

 

Πώς μπορώ να το επιτύχω αυτό? Με το addon "classic theme restorer" μπόρεσα απλά να μεταφέρω την tab toolbar τέρμα κάτω αλλά όχι να μετακινήσω και τις άλλες δύο στην σειρά που τις θέλω.

Επίσης μεταφέροντας την tab toolbar τέρμα κάτω δεν φαίνεται ολόκληρη αλλά είναι κομμένη στην μέση κατά το πλάτος της.

 

Υπάρχει τρόπος να πετύχω την διάταξη που θέλω?

 

Δεν παίζει κάποια λύση ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λιγο ψαξιμο, σε ff 29 σε w7, καταλαβα κατι πολυ σημαντικο. Αν υπαχει κατι που δεν μπορει να γινει με το classic theme restorer, τοτε δεν μπορει να γινει με τιποτα πλεον.

Οποτε, αν δεν το εχεις, βαλτο και δες αν μπορει να σου κανει αυτα που θες. Αν οχι...

 

 

---edit

 

Επεσα πανω σε αυτο πριν λιγες μερες. Αντε να το δεχτω πως δεν γινεται να αφηνουν ελευθερο καθε "κακο" plugin, πχ java. Αλλα το να αφηνουν προσθετα απο σελιδες του στυλ coupons.com

 

http://www.ghacks.net/2014/05/01/firefox-30-plugins-temporary-whitelisted/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσα πανω σε αυτο πριν λιγες μερες. Αντε να το δεχτω πως δεν γινεται να αφηνουν ελευθερο καθε "κακο" plugin, πχ java. Αλλα το να αφηνουν προσθετα απο σελιδες του στυλ coupons.com

 

Δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς..

 

 

Printing coupons requires our free Coupon Printer plug-in. The plug-in contains security features needed to provide you with coupons you can use in a store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζει κάποια λύση ε?

 

Εγκατέστησε το Stylish.

Έπειτα πήγαινε στην "Διαχείριση προσθέτων" (Ctrl + Shift + A).

Επέλεξε τα "User Styles".

Πάτα το "Write New Style".

Βάλε αυτό:

#PersonalToolbar {
    background-color:rgba(240,240,240,1.0) !important;
}

#nav-bar {
    -moz-box-ordinal-group: 2 !important;
}

#TabsToolbar {
    -moz-box-ordinal-group: 3 !important;
}

Πειράζοντας το (240,240,240,1.0), μπορείς να έχεις ότι χρώμα θες στην μπάρα σελιδοδεικτών, ή αν βγάλεις τελείως τις 3 πρώτες γραμμές θα φαίνεται το χρώμα που χρησιμοποιεί το εκάστοτε θέμα.

 

Όνομα βάλε ότι θες.

Save, και είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από GMod
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία σ'αυτό που γράφει ο gmod:

 

Οταν καταλήξετε σε μερικά css fixes, μπορείτε να απαλλαγείτε εντελώς από το stylish addon απλά προσθέτοντας τα styles στο αρχείο userchrome.css που βρίσκεται στο folder: 

 

C:\Users\<username>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<profile name>\chrome\userchrome.css

Προσοχή, οι αλλαγές με κλειστό firefox. ;)

 


 

Βρήκα ενα ωραίο tip που δουλεύει στην εκδοση 29:

about:config ---> δεξί κλικ > new > integer --> services.sync.autoconnectDelay ---> 15

 

Χρήσιμο σε όσους κάνουν sync με άλλες συσκευες. Αυτό καθυστερεί για 15 δευτερόλεπτα τον συγχρονισμό που γίνεται κατά το startup του ff, επομένως ο browser δείχνει responsive μερικά ms νωρίτερα (περίπου 0.25s στο δικό μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε το Stylish.

Έπειτα πήγαινε στην "Διαχείριση προσθέτων" (Ctrl + Shift + A).

Επέλεξε τα "User Styles".

Πάτα το "Write New Style".

Βάλε αυτό:

#PersonalToolbar {
    background-color:rgba(240,240,240,1.0) !important;
}

#nav-bar {
    -moz-box-ordinal-group: 2 !important;
}

#TabsToolbar {
    -moz-box-ordinal-group: 3 !important;
}

Πειράζοντας το (240,240,240,1.0), μπορείς να έχεις ότι χρώμα θες στην μπάρα σελιδοδεικτών, ή αν βγάλεις τελείως τις 3 πρώτες γραμμές θα φαίνεται το χρώμα που χρησιμοποιεί το εκάστοτε θέμα.

 

Όνομα βάλε ότι θες.

Save, και είσαι έτοιμος.

 

thanks, γαμάτο addon γενικά, όμως δεν μου το φτιάχνει καλάς,

μου προσθέτει και μια άσχετη μπάρα κάτω απ την μπάρα σελιδοδεικτών και κρύβει την μισή μπάρα καρτελών.

Το ίδιο γινόταν και με το "classic theme restorer" addon.

δες την είκόνα.

Image1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στο θέμα που χρησιμοποιείς.

Στο default θέμα και στο FT DeepDark που έχω εγώ, δεν συμβαίνει αυτό που λες.

Αν δεν είναι το θέμα, κάποιο πρόσθετο κάνει την ζημιά.

 

http://i.imgur.com/wcova5b.png

http://i.imgur.com/k2fsJZ4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλημα να εχω με το firefox? Ολα δουλευαν ρολοϊ μεχρι το update 29. Ειμαι αφωνος. Υπηρξα φανατικος χρηστης τα τελευταια 10 χρονια. Οσο καιρο ειχα ιντερνετ δηλ. απο την 1η μερα.

 

Δεν ξερω που να κραξω για την καταντια στην εταιρια Mozilla.

 

Θα πω τα τετριμμενα. Οτι αντεγραψε τον Chrome. (Αν ηθελα Chrome θα βαζα τον Chrome).

Βελτιωσε λιγο την ταχυτητα (λενε) αλλα εγω δεν καταλαβα διαφορα. Δεν τον προτιμουσα για την ταχυτητα του αλλωστε.

Τον προτιμουσα για την σταθεροτητα του. Τα πολλα μενου και τις επιλογες του που δεν ηταν κρυμμενες πισω απο κρυφα κουμπακια, αναδυομενα παραθυρα στις ακρες της οθονης κτλ... Ηταν ολα ξεκαθαρα. 

 

Εμαθα ("ποδηλατο") βρε αδερφε να δουλευω με το παλιομοδιτικο στυλ του firefox. To γνησιο... το αντρικο... (Κοντοπιδης λολ) 

 

Εως που εγινε το μοιραιο και εκανα update. Τι το 'θελα? Σα να μ' εβαλες να ξαναπαω σχολειο. Αντι-εργονομικο. Κουρασα το μυαλο να μαθω να κανω τις πιο απλες ενεργειες. Αντεξα 1 βδομαδα. Εεε.... φτανει πια. Σηκωσα θερμοκρασια. Κουραστηκα. Δε μπορω να κοιμηθω απο τα νευρα. Μπαινω Youtube να κραξω το επισημο βιντεο του firefox 29 (αυτο με τη "Σιση" που διορισανε οι μετοχοι για προεδρο).

Απενεργοποιημενα τα σχολια!!!! Φανταζομαι τι θα γινοταν και τα απενεργοποιησαν.

 

Που να πω τον πονο μου? Ποιος να με ακουσει? Ποιος θα με καταλαβει? Η "Σιση"?

 

Συγγνωμη για το υφος μου. Δεν ειμαι καλα. Συγγνωμη και στο θρεντ που το σπαμαρα. Αν δεν ανηκει εδω το σχολιο, παρακαλω τους αντμιν να το μετακινησουν/σβησουν, να κανουν τελος παντων αυτο που καταλαβαινουν καλυτερα.

 

Εγκατεστησα τον Opera. Θυμιζει παρα πολυ παλιο firefox. Μου αρκει για την ωρα. Ελπιζω να μη δω κρασαρισματα και μπλε οθονες οπως παλιοτερη εκδοση του οπερα.

 

Δε ξαναγυριζω πισω στη μοζιλα παντως. Ειναι πουλημενοι, αντιγραφουν, οχι καινοτομοι. Κατι τους εκανα τωρα, ε? Ναι δε θα κοιμηθουν απο τη στεναχωρια τους.

 

 Υ.Γ. Τωρα που το θυμηθηκα... πανε τα bookmarks μου....πανε τα plugins μου (adblock κτλ)

         Αχ τι επαθα ο ανθρωποοοος!!!! Ωωωωωωωωχ, στεναχωρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπερβαλεις.

με το Classic Theme Restorer, μπορεις να επανεφερεις τις παλιες λειτουργιες του FF, μεσα σε δυο λεπτα. ολα τα addons και τα περισσοτερα themes, δουλευουν ακομη. Nεα userstyles εχουν βγει για να καλυψουν τις οποιες ατελειες του νεου interface.

χρησιμοποιω και τα δυο UI εδω και μηνες, απροσκοπτα και χωρις να εχω ακομη την αισθηση καποιας διαφορα μεταξυ τους. Ειλικρινα για μετα η μεταβαση απο τον 3 στον 4 ηταν πιο επωδυνη, παρα απο τον 28 στον 29.

 

δεν διαφωνωνω οτι αυτο που κανει η Mozilla ειναι λαθος, αλλα απο την αλλη το βρισκω οξυμωρο το userbase να γκρινιαζει για ελλειψη customization στην εκδοση 29, ενω παραλληλα διαθετει ακομη αυτη την δυνατοτητα, μεχρι και να επαναφερει το παλιο UI μπορει.

 

Συμφωνα με την Mozilla, ο κυριος λογος που εφτιαξε το Australis, ειναι για να υπαρχει ενα ενιαιο interface σε ολες τις εκδοσεις του browser (macos,windows,linux,android,ffos). Με αυτον τον τροπο ξεπερνανε το προβλημα που υπηρχε πριν,

την πολυεξοδη υποστηριξη πολλαπλων εκδοσεων, με την καθε μια να εχει τα δικα της bugs,περιορισμους και ιδιοτροπιες. Μειωνουν το κοστος συνητηρησης, ενω πλεον εστιαζουν σε ενα μονο Interface το οποιο μπορουν να βελτιωσουν περισσοτερο και πιο γρηγορα, σε σχεση με πριν.

Ο δευτερος λογος φυσικα ειναι οτι πλεον η μοδα ειναι το design στα παντα, να ειναι streamlined και minimal, με περιορισμενο customization και επιλογες για τον τελικο χρηστη. Οι ιδιοι λενε οτι τα metrics τους επιβεβαιωνουν αυτη την αληθεια, οτι ο μεσος χρηστης αρκειται μονο σε μια μικρη

χρηση των δυνατοτητων και λειτουργων του broswer.

 

Iσως λενε παραμυθια, δεν ξερω, αλλα η ουσια ειναι οτι προς το παρον, μπορεις να κανει τον Firefox οπως ηταν πριν. δοκιμασε το.

 

τελος μπορεις να στειλεις στην Mozilla, την γνωμη σου για το θεμα, εδω:

 

https://input.mozilla.org/en-US/feedback

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...