Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω 2 pc. στο 1 θα μεινω για πολυ καιρο στην 25 εκδοση stable και χωρις τις βλακειες που κανανε στην 29 που δε μπορεις να φερεις ουτε τις καρτελες κατω και θες add-on !!! χαλασε η αλεπου με την 29 και αρχιζω να ανησυχω... δε μου αρεσε ποτε ο chrome και αρχισε η αλεπου να του μοιαζει! ελεος δηλαδη.

 

Στο δευτερο pc βαζω παντα την τελευταια εκδοση και ειδικα με την 29 μου σηκωθηκε η τριχα...

Επεξ/σία από greeneye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπερβαλεις.

με το Classic Theme Restorer, μπορεις να επανεφερεις τις παλιες λειτουργιες του FF, μεσα σε δυο λεπτα. ολα τα addons και τα περισσοτερα themes, δουλευουν ακομη. Nεα userstyles εχουν βγει για να καλυψουν τις οποιες ατελειες του νεου interface.

χρησιμοποιω και τα δυο UI εδω και μηνες, απροσκοπτα και χωρις να εχω ακομη ακομη καποια διαφορα μεταξυ τους. Ειλικρινα για μετα η μεταβαση απο τον 3 στον 4 ηταν πιο επωδυνη, παρα απο τον 28 στον 29.

 

δεν διαφωνωνω οτι αυτο που κανει η Mozilla ειναι λαθος, αλλα απο την αλλη το βρισκω οξυμωρο το userbase να γκρινιαζει για ελλειψη customization στην εκδοση 29, ενω παραλληλα διαθετει ακομη αυτη την δυνατοτητα, μεχρι και να επαναφερει το παλιο UI μπορει.

 

Συμφωνα με την Mozilla, ο κυριος λογος που εφτιαξε το Australis, ειναι για να υπαρχει ενα ενιαιο interface σε ολες τις εκδοσεις του browser (macos,windows,linux,android,ffos). Με αυτον τον τροπο ξεπερνανε το προβλημα που υπηρχε πριν,

την πολυεξοδη υποστηριξη πολλαπλων εκδοσεων, με την καθε μια να εχει τα δικα της bugs,περιορισμους και ιδιοτροπιες. Μειωνουν το κοστος συνητηρησης, ενω πλεον εστιαζουν σε ενα μονο Interface το οποιο μπορουν να βελτιωσουν περισσοτερο και πιο γρηγορα, σε σχεση με πριν.

Ο δευτερος λογος φυσικα ειναι οτι πλεον η μοδα ειναι το design στα παντα, να ειναι streamlined και minimal, με περιορισμενο customization και επιλογες για τον τελικο χρηστη. Οι ιδιοι λενε οτι τα metrics τους επιβεβαιωνουν αυτη την αληθεια, οτι ο μεσος χρηστης αρκειται μονο σε μια μικρη

χρηση των δυνατοτητων και λειτουργων του broswer.

 

Iσως λενε παραμυθια, δεν ξερω, αλλα η ουσια ειναι οτι προς το παρον, μπορεις να κανει τον Firefox οπως ηταν πριν. δοκιμασε το.

 

τελος μπορεις να στειλεις στην Mozilla, την γνωμη σου για το θεμα, εδω:

 

https://input.mozilla.org/en-US/feedback

 

Μειωμενο κοστος συντηρησης του interface? Ποσο κοστιζει βρε αδερφε να αφησεις τα κουμπια που βρισκονται αριστερα, ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ? Να αλλαξεις το skin και το χρωμα των μενου?

Τιποτα.

 

Οι προγραμματιστες πληρωνονται με ψιχουλα. Αλλωστε ειχα την εντυπωση οτι ειναι open source και οτι συντηρειται απο την κοινοτητα.

Το κοστος που τους επιβαρυνει ειναι η αναπτυξη του browser για τα διαφορετικα λειτουργικα συστηματα. Ή ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.

 

Τον firefox τον δουλευα με κλειστα ματια. Τον ειχα συνιθησει. Επικεντρωνομουν στο περιεχομενο της σελιδας που ανοιγα. Δεν καταλαβαινα οτι υπαρχει.  Αυτο απαιτω κι απο αλλα προγραμματα. Firewall και Antivirus. Να λειτουργουν και να μην καταλαβαινω οτι με προστατευουν. Να μη μου αποσπουν την προσοχη. Να ειναι ελαφρια - σταθερα - σιωπηρα - αορατα . Οσο το δυνατον δηλαδη.

 

Αλλα με απελπιδες προσπαθειες να καινοτομησουν και να προσ-καλεσουν καινουριους χρηστες, ανακατευουν τα μενου (τα αριστερα τα βαζουν δεξια) κρυβουν κουμπακια και τα στρογγυλοποιουν. Και βαφτιζουν το νεο δημιουργημα τους ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ.

  Εγω παλευα να βρω που ειναι τα bookmarks, το πισω-μπροστα στις σελιδες, να επαναφερω κλεισμενες σελιδες που κατα λαθος εκλεινα κτλ.

  Κυριολεκτικα θελω 5 λεπτα να  κανω την πιο απλη ενεργεια. Ενω νιωθω το κεφαλι μου να βραζει απο την υπερπροσπαθεια. 

 

Και γιατι να μοιασει, σωνει και καλα, στον Chrome? Δεν υπαρχει εναλλακτικο interface? Και γιατι να το αλλαξουν στην τελικη?

 

Καινοτομια θες νεε χρηστη? Να... Παρε αυτοματισμους. Φωνητικες εντολες. Μαυρο background να μη σου αποσπα την προσοχη. Να εκμεταλλευτουν το κενο που εμφανιζεται δεξια και αριστερα στις 16:9 τεραστιες οθονες μας. Ποσοι το εχουμε σκεφτει? Ολοι μας.

 

Θελει μυαλο να "καινοτομησεις", να εισαι παραγωγικος και να διαφερεις απο τον ανταγωνισμο? Να κερδισεις νεους και να κρατησεις παλιους πελατες? Εγω πως το σκεφτηκα σε 5 λεπτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,εδω και 3 μερες ξαφνικα,οταν ανοιγω τον MF,και ενω στην επιλογη της αρχικης σελιδας εχω βαλει την google.gr

οταν ανοιγω τον MF μου βγαζει στην πρωτη οθονη την qone8.Εχω ψαξει παντου,στα προσθετα,στα προγραμματα μου,στην αναζητηση στον υπολογιστη μου και τιποτα.Δεν βρισκω κατι ωστε να την απεγκαταστησω.Ακομα και αλλη σελιδα να επιλεξω εκτος της google ως αρχικη παλι οταν ανοιγω τον mozilla μου ανοιγει αυτη πρωτα.

 

Υ.Γ Να πω,πως οταν ανοιξω τον mozilla ανοιγει αυτη η σελιδα που ειπα παραπανω,αν ομως πατησω στο εικονιδιο του mozilla με το "σπιτακι" για την αρχικη σελιδα,με πηγαινει κανονικα στην οποια αρχικη εχω επιλεξει. Ξερεις κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το συναντησα το προβλημα σου πριν αρκετο καιρο, προσεξε με τι πονηρο τροπο εχει μπει το qone8.

 

Εκτος απο το να βαλει το ταδε προσθετο του σε ff, ie, chrome κλπ, που μπορει να βγει ευκολα σχετικα, εχει αλλαξει την καθε συντομευση που εχεις για να ανοιγει τον browser σε κατι σαν αυτο

 

Αντι να ανοιγει

 

"c:\blablabla\firefox.exe"

 

ανοιγει το

 

"c:\blablabla\firefox exe" "www.qone8.com"

 

Απιστευτο?!

Οποτε πρεπει να αλλαξεις ολες τις συντομευσεις σου με το χερι

 

credit

http://www.techsupportall.com/remove-qone8-com-removal-guide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικα θελω 5 λεπτα να  κανω την πιο απλη ενεργεια. Ενω νιωθω το κεφαλι μου να βραζει απο την υπερπροσπαθεια.

 

Φιλε Neftis πολλή μίρλα για ένα κωλόκουμπο!

  • κατέβασμα Classic theme restorer = 10 sec
  • να κάνεις 5-6 ρυθμίσεις να έρθει στα γούστα σου = 2 λεπτά
  • Μιρλα σαν να μην υπάρχει αύριο = αξία ανεκτίμητη. :-(

 

Εγω πως το σκεφτηκα σε 5 λεπτα?

:X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το συναντησα το προβλημα σου πριν αρκετο καιρο, προσεξε με τι πονηρο τροπο εχει μπει το qone8.

 

Εκτος απο το να βαλει το ταδε προσθετο του σε ff, ie, chrome κλπ, που μπορει να βγει ευκολα σχετικα, εχει αλλαξει την καθε συντομευση που εχεις για να ανοιγει τον browser σε κατι σαν αυτο

 

Αντι να ανοιγει

 

"c:\blablabla\firefox.exe"

 

ανοιγει το

 

"c:\blablabla\firefox exe" "www.qone8.com"

 

Απιστευτο?!

Οποτε πρεπει να αλλαξεις ολες τις συντομευσεις σου με το χερι

 

credit

http://www.techsupportall.com/remove-qone8-com-removal-guide/

Σε ευχαριστω πολυ..Λυθηκε το προβλημα..

 

Εχω και ενα αλλο ομως που εδω και αρκετο καιρο δεν εχω βρει λυση.Οταν σερφαρω αρκετη ωρα (οχι καποιο συγκεκριμενο χρονο) ή οταν αφηνω τον υπολογιστη ανενεργο (ανοιχτο κανονικα αλλα δεν ειμαι μπροστα του,δεν κανω κατι δλδ) και παω να μπω σε μια σελιδα,την φορτωνει κανονικα αλλα δεν μου την βγαζει στην κανονικη της μορφη.Μου την βγαζει αλλες φορες χωρις εικονες και αλλες φορες οι εικονες εχουν μετατοπιστει απο εδω και απο εκει.Αυτο φτιαχνει οταν κανω εκκαθαριση προσφατου ιστορικου (και τα cookies μαζι) και ξαναφορτωσω την σελιδα/ες.Μετα ολα λειτουργουν κανονικοτατα,μετα ομως απο καποιες ωρες παλι μου κανει τα ιδια..Ξερει κανεις τι παιζει?

 

Υ.Γ Εχω κανει πληρη απεγκατασταση προσθετων,αναβαθμιση flash player αλλα δεν εχει αλλαξει κατι.Οριστε και 2 φωτογραφιες πως μου εμφανιζει τις σελιδες οταν υπαρχει αυτο το προβλημα.

 

http://postimg.org/image/p4whorsnb/

 

http://postimg.org/image/w6ufayw93/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μου τα βγαζει τα site μετα απο καποια ωρα χρησης..Οταν κανω εκκαθαριση προσφατου ιστορικου και ξαναφορτωνω τις σελιδες ολα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη περιπτωση βλαβης!

Καθαρισε την cache του browser σου και ξαναμπες στις σελιδες που εχεις προβλημα. Μπορεις επισης να δοκιμασεις και ενα forced refresh, κρατωντας το shift και πατωνταες το κουμπι της ανανεωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στο θέμα που χρησιμοποιείς.

Στο default θέμα και στο FT DeepDark που έχω εγώ, δεν συμβαίνει αυτό που λες.

Αν δεν είναι το θέμα, κάποιο πρόσθετο κάνει την ζημιά.

 

http://i.imgur.com/wcova5b.png

http://i.imgur.com/k2fsJZ4.png

 

Ναι, έφταιγε το θέμα τελικά.

Υποθέτω πως δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωμενο κοστος συντηρησης του interface? Ποσο κοστιζει βρε αδερφε να αφησεις τα κουμπια που βρισκονται αριστερα, ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ? Να αλλαξεις το skin και το χρωμα των μενου?

Τιποτα.

 

δεν ξερω γιαυτο, αλλα ξερω πχ οτι υπηρχε μονιμο προβλημα με το μεγεθος των εικονιδιων των κουμπιων και στις 3 πλατφορμες, macos,linux,windows, οποτε αποφασισαν να κρατησουν μονο το μικρο μεγεθος.

επομενως λιγοτερα bugs, λιγοτερα resources για να τα διορθωσουν.

 

Οι προγραμματιστες πληρωνονται με ψιχουλα. Αλλωστε ειχα την εντυπωση οτι ειναι open source και οτι συντηρειται απο την κοινοτητα.

Το κοστος που τους επιβαρυνει ειναι η αναπτυξη του browser για τα διαφορετικα λειτουργικα συστηματα. Ή ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.

 

 

αν πληρωνονται με ψιχουλα, ας σηκωθουν να φυγουν.

του οτι ειναι open source και υπαρχει μια κοινοτητα απο πισω, δεν σημαινει οτι για να εχεις εσυ το δωρεαν σου browser σου, δεν υπαρχουν εξοδα.

τιποτα δεν ειναι τζαμπα, καλο ειναι να το θυμομαστε αυτο.

 

 

Τον firefox τον δουλευα με κλειστα ματια. Τον ειχα συνιθησει. Επικεντρωνομουν στο περιεχομενο της σελιδας που ανοιγα. Δεν καταλαβαινα οτι υπαρχει.  Αυτο απαιτω κι απο αλλα προγραμματα. Firewall και Antivirus. Να λειτουργουν και να μην καταλαβαινω οτι με προστατευουν. Να μη μου αποσπουν την προσοχη. Να ειναι ελαφρια - σταθερα - σιωπηρα - αορατα . Οσο το δυνατον δηλαδη.

 

Αλλα με απελπιδες προσπαθειες να καινοτομησουν και να προσ-καλεσουν καινουριους χρηστες, ανακατευουν τα μενου (τα αριστερα τα βαζουν δεξια) κρυβουν κουμπακια και τα στρογγυλοποιουν. Και βαφτιζουν το νεο δημιουργημα τους ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ.

  Εγω παλευα να βρω που ειναι τα bookmarks, το πισω-μπροστα στις σελιδες, να επαναφερω κλεισμενες σελιδες που κατα λαθος εκλεινα κτλ.

  Κυριολεκτικα θελω 5 λεπτα να  κανω την πιο απλη ενεργεια. Ενω νιωθω το κεφαλι μου να βραζει απο την υπερπροσπαθεια. 

 

Και γιατι να μοιασει, σωνει και καλα, στον Chrome? Δεν υπαρχει εναλλακτικο interface? Και γιατι να το αλλαξουν στην τελικη?

 

Καινοτομια θες νεε χρηστη? Να... Παρε αυτοματισμους. Φωνητικες εντολες. Μαυρο background να μη σου αποσπα την προσοχη. Να εκμεταλλευτουν το κενο που εμφανιζεται δεξια και αριστερα στις 16:9 τεραστιες οθονες μας. Ποσοι το εχουμε σκεφτει? Ολοι μας.

 

Θελει μυαλο να "καινοτομησεις", να εισαι παραγωγικος και να διαφερεις απο τον ανταγωνισμο? Να κερδισεις νεους και να κρατησεις παλιους πελατες? Εγω πως το σκεφτηκα σε 5 λεπτα?

 

 

 

τα 5 λεπτα που σου πηρε για να γραψεις αυτο το παραλληρημα, θα μπορουσες να τα αφιερωσεις για να στησεις τον FF οπως τον ειχες πριν.

στο ξαναλεω, δεν διαφωνω οτι αυτο που κανει η Mozilla  ειναι μαλακια, αλλα δωσε τουλαχιστον μια ευκαιρεια στο νεο interface, και μετα αρχισε την κλαψα.

oσο αφορα το Classic Theme Restorer, μπαινω τακτικτα στο AMO για να δω ποσο εχει ανεβει σε χρηση.

μεσα σε μια βδομαδα, απο 20k users, πηγε στους 100k περιπου . :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη περιπτωση βλαβης!

Καθαρισε την cache του browser σου και ξαναμπες στις σελιδες που εχεις προβλημα. Μπορεις επισης να δοκιμασεις και ενα forced refresh, κρατωντας το shift και πατωνταες το κουμπι της ανανεωσης.

Φιλε μου αυτο κανω και μετα ολα ειναι οκ.Το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι ωστε να σταματησει να γινεται αυτο συνεχεια και να παψει να υφισταται το προβλημα..Μηπως ξερεις καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αυτο κανω και μετα ολα ειναι οκ.Το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι ωστε να σταματησει να γινεται αυτο συνεχεια και να παψει να υφισταται το προβλημα..Μηπως ξερεις καμια λυση?

 

Μια ερώτηση, μήπως περνάς μέσα από proxy του ISP σου; Τσέκαρε Firefox-->Options-->Advanced-->Network-->Settings

Μήπως έχεις κανένα anonymizer addon ή κάτι σχετικό πχ. hola; Αν ναι, απενεργοποίησέ το και ξαναδοκίμασε.

 

Για να διαγράφεται η cache κάθε φορά που κλείνεις τον browser, πήγαινε firefox --> Options --> Privacy --> Settings --> Τσέκαρε "Cache" και οκ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, μήπως περνάς μέσα από proxy του ISP σου; Τσέκαρε Firefox-->Options-->Advanced-->Network-->Settings

Μήπως έχεις κανένα anonymizer addon ή κάτι σχετικό πχ. hola; Αν ναι, απενεργοποίησέ το και ξαναδοκίμασε.

 

Για να διαγράφεται η cache κάθε φορά που κλείνεις τον browser, πήγαινε firefox --> Options --> Privacy --> Settings --> Τσέκαρε "Cache" και οκ. ;)

Eχει επιλεγμενο το "χρηση ρυθμισεων διαμεσολαβητη συστηματος" Την 3η επιλογη δηλαδη και οχι,δεν εχω καποιο addon..

 

Ναι,την ξερω την διαδικασια για την αυτοματη διαγραφη cache,λεω μηπως υπαρχει κατι ωστε να μην χρειαστει (δεν θελω κιολας) να σβηνετε η cache συνεχεια.Απλα να λυθει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού-κακού αντί για το 3 βάλε το 1 (No proxy).

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και να χρειάζεται να σβήνεις cache κάθε φορά, κάτι άλλο φταίει.

 

Κάτι που σκέφτηκα, μήπως έχεις πρόβλημα με την σύνδεσή σου και κάνει timeouts; Βγες σε παράθυρο command prompt και γράψε: ping www.ntua.gr -t  . Αστο λίγο να τρέξει, αν σου βγάζει timeouts πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Τσέκαρε τη σύνδεσή σου τις ώρες που σου κάνει το πρόβλημα.

 

Edit: μόλις είδα οτι είχες πρόβλημα με malware, πριν αρχίσεις να ψάχνεσαι μήπως να έτρεχες ένα malwarebytes; Επίσης θα πρότεινα αν δεν είναι μεγάλος μπελάς, να κάνεις ένα reset profile (about:support στη μπάρα και "reset firefox" πάνω δεξιά), ή ακόμα καλύτερα να φτιάξεις καινούργιο καθαρό προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...