Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι ο 60 esr ειναι βασισμενος στον quantum ff, ο οποιος με τη σειρα του απαιτει τα προσθετα να ειναι web extensions... εδω και 11 μηνες (ff 57+). Το εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες.
Αν θες εναν αργο* browser, που να δεχεται xul extensions, που να μην παιρνει πλεον ουτε security updates και να μοιαζει με τον ff, βαλε ff 52 esr.

* (κλεμμενο απο Jeremy Clarkson που ειχε πει καποτε για το golf gti ή το golf r: "αν θελετε ενα ακριβο, αργο αυτοκινητο που να μοιαζει με golf, παρτε ενα golf!")

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά βολεύτηκα τελικά με Waterfox, που διατηρεί τη συμβατότητα με τις παλαιότερες επεκτάσεις, αλλά ενσωματώνει και κάποιες νέες λειτουργίες και είναι πιο γρήγορος από τον FF52 ESR...

...απλά αν λειτουργεί ο υπολογιστής στα όρια από άποψη μνήμης, είναι πιο εύκολο να κρεμάσει/κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες μια βοήθεια!!!

Έκανε η κοπέλα μου συγχρονισμό με icloud σε windows 10 PC και έβγαλε διπλούς τους σελιδοδείκτες και στο PC και στο iphone! Έψαξα λίγο στο google αλλά άκρη δεν βγάζω. Καμία ιδέα;

Το πρόβλημα βγήκε σε νέα εγκατάσταση firefox σε PC. Πιο πριν με άλλο laptop όλα δούλευαν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα βάλει εδώ και καιρό τον firefox quantum όταν ήταν μόνο σε βήτα (αγγλική εννοείται) έκδοση. Πλέον με τις αναβαθμίσεις είμαι σε σταθερή έκδοση 62.0.3 αλλά η Αγγλική γλώσσα παραμένει στο μενού του προγράμματος. Έβαλα στα add ons - languages το Ελληνικό build αλλά δεν δούλεψε. Τί να κάνω; Απεγκατάσταση και μετά να βρω σύνδεσμο για εγκατάσταση στα Ελληνικά; Ποιον σύνδεσμο;  Τί να προσέξω αν πρέπει να το κάνω αυτό ώστε να μην χαθούν οι αποθηκευμένοι κωδικοί χρήστη;

Επεξεργασία: Τελικά όντως λύθηκε με τον παραπάνω τρόπο. Υπάρχει σύνδεσμος για το κατέβασμα του ελληνικού firefox. Πάτησα μόνο στον installer και όλα έγιναν αυτόματα, δεν χρειάστηκε να κάνω απεγκατάσταση του αγγλικού πριν. Όλες οι οι κωδικοί και σελιδοδείκτες παρέμειναν.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα φτιαξε ενα Firefox Account και κανε sync τα logins,bookmarks,κτλ για να μην τα χασεις.

το addon που εβαλες ειναι για το λεξικο, οχι για το UI του browser.

πρεπει να εγκαταστησεις την ελληνικη εκδοση για να εχεις ελληνικα μενου.

την κατεβαζεις απο δω:

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/all/

λογικα αν την βαλεις πανω απο την αγγλικη θα δουλεψει χωρις προβλημα, αλλιως βγαλε πρωτα την αγγλικη και βαλε μετα την ελληνικη.

αν σου ζητησει στην απεγκατασταση να σβησει το προφιλ, μην το δεχτεις και προχωρα κανονικα. μονο το install folder θα σου σβησει στο τελος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Killik

Με τον Firefox Account ανεβαίνουν οι κωδικοί μου πχ και για web banking σε server της Mozilla; Όχι ότι δεν μου αρέσει η Mozilla αλλά και μόνο ότι ανεβαίνουν σε σέρβερ δεν μου αρέσει η ιδέα.

Απ'οσο είχα προσέξει το add on ήταν build άρα για το UI του και είχα δει πολύ κόσμο να παραπονιέται ότι δεν τρέχει στις τελευταίες εκδόσεις.

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/greek-gr-language-pack/reviews/

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μας κλέψουν το laptop ή τον υπολογιστή ή το κινητό και δεν έχουμε κωδικό για administrator (ή root στο linux!) τότε όλοι οι κωδικοί του firefox πχ είναι φόρα παρτίδα στον κλέφτη και μπορεί και να ψωνίζει και με το paypal μας μέχρι να αλλάξουμε κωδικούς, απενεργοποιήσουμε τις κάρτες μας. Αυτά τα passwords διαχείρισης των windows ή των κινητών σπάνε εύκολα; Αν έχουμε εγκαταστήσει τον firefox σε partition για δεδομένα και όχι στον C του λειτουργικού μπορεί κάποιος να τον ανοίξει και χωρίς κωδικούς admin; Νομίζω πάντως πως όχι γιατί ο firefox πρέπει να βάζει δεδομένα και στον φάκελο χρήστη.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα. Ο browser μαζι με το Firefox Αccount υποστηριζει data encryption, 2F authentication, master password και private mode.

επομενως και καποιος να σου κλεψει το λαπτοπ, δεν θα εχει προσβαση στα login pass διοτι θα χρειαζεται τον κωδικο του λογαριασμου που μονο εσυ θα ξερεις. 

μπες στα οptions του browser στα Privacy & Security και Firefox Account, εχει ολες τις σχετικες ρυθμισεις.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@KilliK

Όντως και να κλέψει κανείς την βάση δεδομένων της Mozilla θα είναι κρυπρογραφημένη, αλλά αν γίνει η "δουλειά" από μέσα από υπάλληλο της που έχει τα κλειδιά τότε μόνο υπάρχει κίνδυνος, αν και δεν έχει ακουστεί ποτέ τίποτα τέτοιο για την Mozilla. Μπορεί αυτό που κάνω εγώ εξαρτώνται όλοι οι κωδικοί από τον κωδικό admin σε περίπτωση κλοπής να είναι πιο επικίνδυνο. Και δεν μπορώ να τους θυμάμαι απ' έξω ή να ξοδεύω χρόνο για να τους κοιτάω σε χαρτί όπως προτείνουν παραπάνω.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το encryption το κανει με βαση το δικο σου Master Password οταν γινεται το sync με τους servers της Mozilla. δεν χρησιμοποιει δικα της κλειδια, ουτε κραταει το Master Password στους servers της, μονο εσυ τον γνωριζεις αφου τον χρησιμοποιει ο browser μονο για το τοπικο encryption. υποψιν αλλο το Master Password και αλλο το password του FF Account.

https://support.mozilla.org/en-US/kb/using-master-password-sync

αυτο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα Master Password, να ενεργοποιησεις το 2F authentication του FF Account και να ρυθμισεις τον browser να σβηνει τα cookies/history οταν τον κλεινεις.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Killik ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αν κατάλαβα καλά υπάρχει μόνο ένα κλειδί που εξαρτάται από το Master Password και ένας άλλος κωδικός για να κάνω log in που τον βλέπει η Mozilla. Στο τέλος δηλαδή εγώ έχω μόνο τοπικά το ένα κλειδί κρυπτογράφισης-αποκρυπτογράφισης  και η Mozilla κανένα κλειδί και μόνο κρυπτογραφημένα δεδομένα που δεν μπορεί να τα αποκρυπτογραφήσει; Αν είναι έτσι τότε είναι πολύ ασφαλές.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ετσι ειναι, το εξηγει και στο λινκ που παρεθεσα πως δουλευει η ολη διαδικασια. το Master Password το ξερεις μονο εσυ και κανενας αλλος.

και μαλιστα μπορεις να εχεις και διαφορετικα Master Passwords, ενα για καθε συσκευη ξεχωριστα.

εδω εχει μια πιο αναλυτικη περιγραφη του πρωτοκόλλου ασφαλειας που χρησιμοποιει η Mozilla:

https://github.com/mozilla/fxa-auth-server/wiki/onepw-protocol

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Mozilla/Projects/Firefox_Sync

η Mozilla δεν κραταει κανενα κλειδι αποκρυπτογραφησης στους servers της, μονο τα κρυπτογραφημενα δεδομενα.*

επομενως φτιαξε ενα FF Account και ενεργοποιησε το 2F-Authentication. πεστου τι να κανει sync. πετα ενεργοποιησε το Master Password και βαλε ενα διαφορετικο κωδικο απο αυτο που εβαλες για το FF account. τελος βαλε τον FF να σβηνει τα cookies/history οταν τον κλεινεις. και εισαι κομπλε.

καθε φορα που θα ανοιγεις για πρωτη φορα τον FF, θα του δινεις το Μaster Password για να χρησιμοποιησεις/συγχρονισεις τα logins σου.

εννοειται αν χασεις τους κωδικους για τα MP/FFA, θα χασεις και την προσβαση στα δεδομενα σου. οποτε αυτα γραφτα σε ενα χαρτι. 😁

*κατι που το sync του Chrome, απο οτι ειχα διαβασει παλια, δεν κανει. η Google κραταει στους servers της και τα Αccount/Master passwords. αρα ο Firefox ειναι πιο ασφαλης.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την διαδικασία και κόλλησα στο ότι δεν έχω δεύτερη συσκευή για να την συγχρονίσω παρά μόνο έναν υπολογιστή που θέλω να μην χάνω τα bookmarks και κωδικούς σε κάθε διαμόρφωση και να είμαι πιο ασφαλής σε περίπτωση κλοπής του υπολογιστή.... Η διαδικασία είναι έτσι υποχρεωτικά λέει. Για τους σελιδοδείκτες ξέρω ότι μπορώ να τους εξάγω σε ξεχωριστό αρχείο και να τους σώσω.

Για τον chrome που έγραψε ο Killik, να γράψω κάτι σχετικό ότι αν θέλω να βάλω κωδικό σε ένα αρχείο .rar και να κρυπτογραφίσω και να μην φαίνεται καν το όνομα του αρχείου τότε στο gmail το θεωρεί ως πιθανό ιό αφού δεν μπορεί να το σαρώσει και απαγορεύει την αποστολή του ως συνημμένο σε email!

 

Why sync multiple devices?

The Sync service isn’t a permanent backup, it’s simply a secure way to transfer saved bookmarks, history and passwords between your own devices.

You should install Firefox and sync at least two devices to protect against losing your data if you need to restore it but forget your password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...