Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Και μόνο το αρχείο "logins.json" να αντιγράψεις μια χαρά είσαι.

Εγώ αυτό κάνω πάντα.

Είχα ξεχάσει το key4.db και το συμπλήρωσα. Αυτό περιέχει το encryption key για να γίνουν decrypt οι κωδικοί όταν χρησιμοποιείτε master password (δεν κατάλαβα αν το έχει κάνει ο φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μη φοβάσαι. Δεν έγινε τίποτα. Οι κωδικοί δεν αποθηκεύονται στον φάκελο του firefox στα αρχεία εφαρμογών. Δεν είπες τι λειτουργικό είχες αλλά θα θεωρήσω ότι είχες windows 7 ή νεότερο και όχι xp.

Λοιπόν, εμφάνισε τους κρυφούς φακέλους και πήγαινε στον παλιό δίσκο και βρες τον φάκελο C:\Users\ONOMA XRHSTH\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\mplampla.default και αντέγραψε τα αρχεία cert9.db, key4.db και logins.json. Μετέφερε τα στον αντίστοιχο φάκελο του νέου δίσκου (στο αντίστοιχο xxxxxxx.default φάκελο προφίλ). Εννοείτε με τον firefox κλειστό.

Τους βρήκα όλους ευχαριστώ πάρα πολύ με σώσατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Είχα ξεχάσει το key4.db και το συμπλήρωσα. Αυτό περιέχει το encryption key για να γίνουν decrypt οι κωδικοί όταν χρησιμοποιείτε master password (δεν κατάλαβα αν το έχει κάνει ο φίλος)

Εγώ όπως ήδη είπα μόνο με το αρχείο "logins.jsons" δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ master password.

3 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτά τα αρχεία καλά είναι να τα παίρνεις ένα backup πριν κάνεις φορμάτ. Εγώ αυτό κάνω, άσχετα από το sync.

Επί την ευκαιρία υπάρχει κάποιο addon που να κάνει ένα πλήρες backup του firefox λίγο πιο αυτόματα και να μην χρειάζεται να παίρνουμε εμείς χειροκίνητα backup κάθε φορά τους φακέλους που πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί όταν βγαίνει νέα έκδοση στον firefox πρέπει κάθε φορά να αλλάζω αυτή "browser.launcherProcess.enabled" τη παράμετρο μέσω του about:config???

Είναι για να μπορώ να κάνω drag & drop τα λινκς από το firefox σε κάποιο φάκελο.

Γιατί δεν συγκρατεί ότι την έχω αλλάξει μια φορά ώστε να μην χρειάζεται σε κάθε αναβάθμιση του firefox να την ξανά αλλάζω???

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν είπα ότι μου αφαιρεί την παράμετρο αλλά ότι μου την αλλάζει από false που έχω διαλέξει σε true.

Και υπήρχε στο firefox μου από πολύ παλιά έκδοση νομίζω από την 60.

 

Εσένα δηλαδή μπορείς να κάνεις drag & drop λινκς από το firefox σε κάποιο φάκελο? Σε αφήνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς μόνο στο firefox σε os windows υπάρχει αυτή η παράμετρο.

Firefox will block DLL Injections > https://www.ghacks.net/2019/01/21/firefox-will-block-dll-injections/

Για να σου κρατήσει την παράμετρο θα πρέπει να φτιάξεις ένα αρχείο user.js στο φάκελο του προφίλ, το οποίο θα περιέχει μέσα, την αλλαγή ή όποιες άλλες αλλαγές επιθυμείς να σου κρατάει.

Υπάρχουν πολλές πηγές στο internet σχετικά το user.js, με μία απλή αναζήτηση θα το βρεις. ;)  

Επεξ/σία από htaccess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δεν υπάρχει πιο απλή μέθοδος απλά να "θυμάται" τι έχω επιλέξει σε αυτήν την παράμετρο?

 

Και αφού φτιάξω ένα άδειο αρχείο κειμένου με το notepad το κάνω μετονομασία σε user.js και μέσα στο αρχείο βάζω αυτό:

//Drag & drop links to folders

user_pref("browser.launcherProcess.enabled", false);

 

Θα δουλέψει?

 

Και τι ακριβώς κάνει αυτό το αρχείο όταν το έχεις στο φάκελο του profile soy?

C:\Users\paragontas-x\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxxxx.default      ->       όπου xxxxxxx είναι το όνομα του φακέλου του profile μου.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δηλαδή δεν υπάρχει πιο απλή μέθοδος απλά να "θυμάται" τι έχω επιλέξει σε αυτήν την παράμετρο?

Και αφού φτιάξω ένα άδειο αρχείο κειμένου με το notepad το κάνω μετονομασία σε user.js και μέσα στο αρχείο βάζω αυτό:

//Drag & drop links to folders

user_pref("browser.launcherProcess.enabled", false);

Θα δουλέψει?

Άλλη μέθοδο... δεν γνωρίζω.

Λειτουργεί με κοντά 2000 γραμμές, σε 1 γιατί να μην λειτουργήσει ? :)

https://raw.githubusercontent.com/ghacksuserjs/ghacks-user.js/master/user.js

Θα σου πρότεινα τις αλλάγές στο αρχείο user.js να τις κάνεις με το Notepad+

Όπως το έγραψες.

38 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Και τι ακριβώς κάνει αυτό το αρχείο όταν το έχεις στο φάκελο του profile soy?

C:\Users\paragontas-x\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxxxx.default      ->       όπου xxxxxxx είναι το όνομα του φακέλου του profile μου.

Αλλάζει τις default τιμές σε αυτές που επιθυμεί ο χρήστης.

-

Ναι μέσα στο xxxxxxx.default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το user.js, γενικα, ειναι για να ορισεις μαζικα οσες παραμετρους του about:config θες, χωρις να τις ψαχνεις μια μια για να τις αλλαξεις. Χρησιμοποιειται επισης αν θες να μεταφερεις ολες αυτες τις αλλαγες απο προφιλ σε ενα αλλο, πχ σε αλλη εγκατασταση σε αλλο συστημα, και αν θες να αποτρεψεις τις αλλαγες σε αυτες, ειτε απο καποιο χρηστη, ειτε απο καποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Ο τρόπος που είπα πιο πάνω και κυρίως η σύνταξη του είναι σωστός; 

Ναι, με την μόνη προϋπόθεση να μην περιέχει BOM το αρχείο (user.js), γι` αυτό σου πρότεινα το notepad+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...