Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εταιρεία System1 όπως φαίνεται υποστηρίζει την ιδιωτικότητα και για αυτό πήγε σε Startpage και σε Waterfox. Πάντως ο Άλεξ Κοντός συνεχίζει κανονικά την ανάπτυξη του Waterfox, απλά τώρα έχει μια εταιρεία να τον στηρίζει. Σίγουρα την προτιμώ από Google (Chrome) ή τον κινέζικο πλέον Opera browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα άλλαξα δίσκο και έβαλα ξανα τα windows απ την αρχή στον υπολογιστή μου και προσπάθησα να μπω ξανα στο Firefox Sync αλλά μου λέει ότι ο κωδικός είναι λάθος.

Αυτό δεν γίνεται για κανέναν λόγο μιας και την τελευταία φορά που τον άλλαξα τον έκανα Copy Paste σε txt αρχείο και τον αποθήκευσα αλλού.

Αυτό μου το κάνει κάθε φορά που κάνω Format.

Άλλες φορές χρησιμοποιούσα Recovery Key.

Αυτή τη φορά δεν μου ζητάει μιας και έγινε το δεύτερο Format μέσα σε 2 μέρες και την τελευταία φορά είχα αφαίρεσει το 2step authendication μιας και δεν δούλευε ποτέ αλλά δεν ήξερα ότι καταργείται και το Recovery Key.

Έχω μέσα πολύ σημαντικούς κωδικούς και αν δεν τους ανακτήσω χάθηκα μιας και δεν θυμάμαι σχεδόν κανέναν.

Είχα καθυσηχαστεί ότι τους αποθηκεύω εκεί οπότε και χρειάζεται να ξέρω μόνο τον Firefox κωδικό.

 

Στο ίντερνετ δεν βρήκα τίποτα καμία λύση.

 

Επίσης έχω τον παλιό δίσκο ανέγγιχτο αλλά με τον παλιο Firefox Sync κωδικό. Υπάρχει τρόπος να βρω τα αποθηκευμένα logins από κει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sapounos είπε

Έχω μέσα πολύ σημαντικούς κωδικούς και αν δεν τους ανακτήσω χάθηκα μιας και δεν θυμάμαι σχεδόν κανέναν.

Δοκίμασε με ένα απ'αυτά τα εργαλεία:

Δυο επισημάνσεις, πρώτον τα zip που κατεβάζεις είναι κλειδωμένα με password (δες κάτω από το link του download). Δεύτερο, τα περισσότερα antivirus τα βλέπουν ως απειλή (PUP) επομένως χτυπάνε. Δεν υπάρχει φόβος, τα προγράμματα του nirsoft είναι δοκιμασμένα, πρέπει είτε να κλείσεις για λίγο το AV ή να δώσεις χειροκίνητα το 'οκ'.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mozilla being mozilla :P
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/gujw48/the_browserurlbarupdate1_pref_to_turn_off_the/

Αντε τωρα να ριξω τα μουτρα μου και να βαλω userchrome.css για κατι τοσο ασημαντο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το megabar είναι η μπάρα που στην ουσία έχουμε τις αγαπημένες μας search engines δεξιά από εκεί που εισάγουμε το site που θέλουμε?

Σοβαρά στην επόμενη έκδοση του firefox θα καταργήσουν αυτή τη μπάρα?????

 

Είναι σοβαροί αυτοί στη Mozilla? Έχουν βαλθεί να κάνουν το firefox το χειρότερο browser που υπάρχει και να χάσουν και αυτούς τους λίγους που το χρησιμοποιούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Ειναι το "εφε" που οταν κανεις κλικ στην address bar, την μεγαλωνει και κανει τα οσα φαινονται σαν "popup". Yπαρχει απο την 75 και μετα.
https://user-media-prod-cdn.itsre-sumo.mozilla.net/uploads/images/2020-04-06-05-35-18-d39f5d.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααα....

Είπα κι εγώ θα καταργήσουν την search engine bar.

Να δω μετά από πόσες εκδόσεις και αν ποτέ θα λύσουν το πρόβλημα της μνήμης που έχει από πάντα το firefox ειδικά αν έχεις ανοιχτές πάνω από 5 καρτέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pigeon είπε

Δοκίμασε με ένα απ'αυτά τα εργαλεία:

Δυο επισημάνσεις, πρώτον τα zip που κατεβάζεις είναι κλειδωμένα με password (δες κάτω από το link του download). Δεύτερο, τα περισσότερα antivirus τα βλέπουν ως απειλή (PUP) επομένως χτυπάνε. Δεν υπάρχει φόβος, τα προγράμματα του nirsoft είναι δοκιμασμένα, πρέπει είτε να κλείσεις για λίγο το AV ή να δώσεις χειροκίνητα το 'οκ'.

 

Αυτο δεν δουλευει όταν έχεις ήδη το firefox εγκατεστημενο μεσα κ απλα δεν μπορεις να συνδεθεις στο προφιλ σου; εγω εχω κανει format τελειως εχω αλλαξει δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Το φακελο απο το παλιο προφιλ του ff τον εχεις? Αν ναι, μπορεις να τον "δειξεις" στο προγραμμα πηγαινοντας file > select folders.

Ναι τον εχω στον παλιο δισκο. Εκανα μια "ισως" πατατα καθως ως γνησιο εξυπνοπούλι και πανω στην απελπησια μου συνδεσα τον παλιο δισκο πανω ως δευτερευων και ανοιξα απο εκει το firefox και ανοιξε φυσικα σαν να πρωτοεγκατασταθηκε εκεινη την ωρα αλλα δεν πειραξα κατι αλλο. Ελπιζω να μην εχει χαθει τιποτα. Θα το δοκιμασω μολις γυρισω απ τη δουλεια και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sapounos είπε

Ναι τον εχω στον παλιο δισκο. Εκανα μια "ισως" πατατα καθως ως γνησιο εξυπνοπούλι και πανω στην απελπησια μου συνδεσα τον παλιο δισκο πανω ως δευτερευων και ανοιξα απο εκει το firefox και ανοιξε φυσικα σαν να πρωτοεγκατασταθηκε εκεινη την ωρα αλλα δεν πειραξα κατι αλλο. Ελπιζω να μην εχει χαθει τιποτα. Θα το δοκιμασω μολις γυρισω απ τη δουλεια και θα σας πω.

Μη φοβάσαι. Δεν έγινε τίποτα. Οι κωδικοί δεν αποθηκεύονται στον φάκελο του firefox στα αρχεία εφαρμογών. Δεν είπες τι λειτουργικό είχες αλλά θα θεωρήσω ότι είχες windows 7 ή νεότερο και όχι xp.

Λοιπόν, εμφάνισε τους κρυφούς φακέλους και πήγαινε στον παλιό δίσκο και βρες τον φάκελο C:\Users\ONOMA XRHSTH\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\mplampla.default και αντέγραψε τα αρχεία cert9.db, key4.db και logins.json. Μετέφερε τα στον αντίστοιχο φάκελο του νέου δίσκου (στο αντίστοιχο xxxxxxx.default φάκελο προφίλ). Εννοείτε με τον firefox κλειστό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...