Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ειναι σύνηθες,ενας άνθρωπος,οταν πετυχαίνει στη ζωη του,να τη βλέπει καπως.

Δεν εχει να κανει με το επιπεδο μόρφωσης.

Kι όμως, ο μορφωμένος άνθρωπος έχει διευρυμένες ικανότητες αντίληψης και είναι πιο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός. Αυτό είναι το μεγαλύτερο και κυριότερο κέρδος ενός πτυχιούχου ανεξαρτήτου αντικειμένου σπουδών. Τους αμόρφωτους, τους ξεχωρίζεις απο τις 3 πρώτες προτάσεις που θα πουν. Είναι συνήθως δογματικοί, ξερόλες και πεισματάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως, ο μορφωμένος άνθρωπος έχει διευρυμένες ικανότητες αντίληψης και είναι πιο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός. Αυτό είναι το μεγαλύτερο και κυριότερο κέρδος ενός πτυχιούχου ανεξαρτήτου αντικειμένου σπουδών. Τους αμόρφωτους, τους ξεχωρίζεις απο τις 3 πρώτες προτάσεις που θα πουν. Είναι συνήθως δογματικοί, ξερόλες και πεισματάρηδες.

 

Δεν αντιλέγω απλά είναι και θέμα ανθρώπου.

Πόσους και πόσους σπουδαγμένους βλέπεις και διαβάζεις καθημερινά και οι οποίοι σε κάνουν να απορείς;

Οι αμόρφωτοι χαρακτηρίζονται από το θράσος,κυρίως, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμόρφωτοι χαρακτηρίζονται από το θράσος,κυρίως, νομίζω.

 

Ενώ οι "μορφωμένοι" από πραότητα; Κάτσε καλά Γεράσιμε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι λέμε ακριβώς, γιατί ειναι λίγο ρατσιστικό αυτό. Ότι οι φτωχοί είναι και χαζοί?

Ίσως είναι λίγο ρατσιστικό, άλλα δεν λέμε οτι οι φτωχοί είναι χαζοί. Ούτε για φτωχούς μιλήσαμε και κυρίως δεν είπαμε κανέναν χαζό. Είπα οτι οι αμόρφωτοι έχουν έντονα κάποια (άσχημα) χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα τους γιατί δεν καλλιέργησαν κάποια άλλα (καλά).

 

 

Δεν αντιλέγω απλά είναι και θέμα ανθρώπου.

Πόσους και πόσους σπουδαγμένους βλέπεις και διαβάζεις καθημερινά και οι οποίοι σε κάνουν να απορείς;

Οι αμόρφωτοι χαρακτηρίζονται από το θράσος,κυρίως, νομίζω

Σίγουρα είναι θέμα ανθρώπου. Υπάρχουν αμόρφωτοι που έχουν εξαιρετικό χαρακτήρα και μπορεί να γίνονται και πετυχημένοι επιχειρηματίες, λόγω του οτι είχαν ανοιχτόμυαλο χαρακτήρα που ρωτώντας, ακούγοντας και παρατηρώντας, να μιμηθούν συμπεριφορές μορφωμένων ανθρώπων. Είναι όλοι αυτοί που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άλλα λόγω συνθηκών δεν τους δόθηκε η ευκαιρία. Και κάποιοι άλλοι, όπως μου έρχεται ένας γνωστός μου στο μυαλό τώρα που πήρε ένα πτυχίο απο το εξωτερικό (Γαλλία) το οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτέ στη δουλειά του, αλλα με τον οποιό μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες συζητήσεις μέσα απο τις οποίες είτε αυτός είτε εσύ μπορεί να οδηγηθείς στο να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που έχεις, υπο το φως των επιχειρημάτων που θα σου παρουσιάσει κατα τη διάρκεια της συζήτησης μαζί του.

 

Ναι, και το θράσος είναι χαρακτηριστικό των αμόρφωτων ή (αντε, να το πω καλύτερα...) ακαλλιέργητων ανθρώπων.

 

Τώρα θα γίνω ρατσιστής αν πω οτι δεν αντέχω να είμαι με αμόρφωτη γυναίκα; Οσες φορές το προσπάθησα είδα ένα χάσμα επικοινωνίας σε σχέση με αυτό που είχα με τις μορφωμένες. Ωρες ώρες νόμιζα οτι μιλούσα σε τοίχο.

 

Ζητώ συγνώμη για το οφ τοπικ, και σταματάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο ρατσιστικό, άλλα δεν λέμε οτι οι φτωχοί είναι χαζοί. Ούτε για φτωχούς μιλήσαμε και κυρίως δεν είπαμε κανέναν χαζό. Είπα οτι οι αμόρφωτοι έχουν έντονα κάποια (άσχημα) χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα τους γιατί δεν καλλιέργησαν κάποια άλλα (καλά).

 

 

 

Σίγουρα είναι θέμα ανθρώπου. Υπάρχουν αμόρφωτοι που έχουν εξαιρετικό χαρακτήρα και μπορεί να γίνονται και πετυχημένοι επιχειρηματίες, λόγω του οτι είχαν ανοιχτόμυαλο χαρακτήρα που ρωτώντας, ακούγοντας και παρατηρώντας, να μιμηθούν συμπεριφορές μορφωμένων ανθρώπων. Είναι όλοι αυτοί που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άλλα λόγω συνθηκών δεν τους δόθηκε η ευκαιρία. Και κάποιοι άλλοι (μου έρχεται ένας γνωστός μου στο μυαλό τώρα) που πήρε ένα πτυχίο απο το εξωτερικό (Γαλλία) το οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτέ στη δουλειά του, αλλα με τον οποιό μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες συζητήσεις μέσα απο τις οποίες είτε αυτό είτε εσύ μπορεί να οδηγηθείς στο να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που έχεις, υπο το φως των επιχειρημάτων που θα σου παρουσιάσει κατα τη διάρκεια της συζήτησης μαζί του.

 

Ναι, και το θράσος είναι χαρακτηριστικό των αμόρφωτων ή (αντε, να το πω καλύτερα...) ακαλλιέργητων ανθρώπων.

 

Τώρα θα γίνω ρατσιστής αν πω οτι δεν αντέχω να είμαι με αμόρφωτη γυναίκα; Οσες φορές το προσπάθησα είδα ένα χάσμα επικοινωνίας σε σχέση με αυτό που είχα με τις μορφωμένες. Ωρες ώρες νόμιζα οτι μιλούσα σε τοίχο.

ναι αλλα ειναι μεγαλες σιγουραντζες,ενω αμα η αλλη ειναι υποψιασμένη.....Σε βλεπω σαρδέλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμόρφωτη ρε συ δεν μπορείς να έχεις γυναίκα. Έλα ρε. (Θα σε κάνω χαβαλέ, αλλα για να μην το σοβαρέψω) Ein-Stein.

Δηλαδή κοπέλα δεν ήθελες αμόρφωτη. Να στο πάω στο προσωπικό? Οι δικοί σου τι επαγγέλονται και μεγαλώσαν τέτοιο μορφωμένο βλαστάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο ρατσιστικό, άλλα δεν λέμε οτι οι φτωχοί είναι χαζοί. Ούτε για φτωχούς μιλήσαμε και κυρίως δεν είπαμε κανέναν χαζό. Είπα οτι οι αμόρφωτοι έχουν έντονα κάποια (άσχημα) χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα τους γιατί δεν καλλιέργησαν κάποια άλλα (καλά).

 

 

 

Σίγουρα είναι θέμα ανθρώπου. Υπάρχουν αμόρφωτοι που έχουν εξαιρετικό χαρακτήρα και μπορεί να γίνονται και πετυχημένοι επιχειρηματίες, λόγω του οτι είχαν ανοιχτόμυαλο χαρακτήρα που ρωτώντας, ακούγοντας και παρατηρώντας, να μιμηθούν συμπεριφορές μορφωμένων ανθρώπων. Είναι όλοι αυτοί που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άλλα λόγω συνθηκών δεν τους δόθηκε η ευκαιρία. Και κάποιοι άλλοι, όπως μου έρχεται ένας γνωστός μου στο μυαλό τώρα που πήρε ένα πτυχίο απο το εξωτερικό (Γαλλία) το οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτέ στη δουλειά του, αλλα με τον οποιό μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες συζητήσεις μέσα απο τις οποίες είτε αυτός είτε εσύ μπορεί να οδηγηθείς στο να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που έχεις, υπο το φως των επιχειρημάτων που θα σου παρουσιάσει κατα τη διάρκεια της συζήτησης μαζί του.

 

Ναι, και το θράσος είναι χαρακτηριστικό των αμόρφωτων ή (αντε, να το πω καλύτερα...) ακαλλιέργητων ανθρώπων.

 

Τώρα θα γίνω ρατσιστής αν πω οτι δεν αντέχω να είμαι με αμόρφωτη γυναίκα; Οσες φορές το προσπάθησα είδα ένα χάσμα επικοινωνίας σε σχέση με αυτό που είχα με τις μορφωμένες. Ωρες ώρες νόμιζα οτι μιλούσα σε τοίχο.

 

Ζητώ συγνώμη για το οφ τοπικ, και σταματάω.

Ενταξει αλλο αμορφωτος και αλλο το ακαλλιεργητος βεβαια .Εγω το πιστευω αυτο ,οτι καποιος μπορει να ειναι καλλιεργημενος χωρις απαραιτητα πανεπιστημιακο πτυχιο .Ειναι θεμα θρλησης για βελτιωση και καλλιεργεια..

 

Αλλα ναι ,καποιες φορες δεν μπορεις να συννενοηθεις πραγματι..οχι για καποιον αλλο λογο .Αλλα γιατι αν ο αλλος δεν εχει κανει προσωπικη προσπαθεια για να φτασει εκει που εισαι εσυ λογω σπουδων .Θα πρεπει παντα να ειναι διατεθημενος να καταβαλλει προσπαθεια για να υπερπηδησει τα εμποδια..και αυτο δεν το κανουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...